Všichni se nám budou smát. Přesun do "extraligové" haly budí v Arizoně rozpaky

jzp jzp
18. 3. 2022 20:24
Ztřeštěný nápad se proměnil v realitu. Arizonští Coyotes budou od příští sezony nastupovat v univerzitní hale pro pět tisíc diváků, což je na poměry hokejové NHL žalostně málo.
Arizona neprožívá dobré období. Nedaří se jí herně a ani mimo led.
Arizona neprožívá dobré období. Nedaří se jí herně a ani mimo led. | Foto: Reuters

Pokud brankář Karel Vejmelka prodlouží smlouvu a zůstane v Arizoně, možná mu bude připadat, že se vrátil do extraligy.

Coyotes se totiž v příštím ročníku přestěhují do multifunkční haly Arizonské státní univerzity, která pojme pět tisíc diváků, což by tak tak stačilo na tuzemskou nejvyšší soutěž. V NHL jsou standardem mnohem větší stadiony. I Winnipeg s momentálně nejmenší arénou ze všech nabízí přes 15 tisíc míst k sezení.

Když tak hokejoví funkcionáři napříč severoamerickou ligou pod příslibem anonymity hovoří o novém domovu Arizony, padají výrazy jako trapas či zlý sen.

Má jít o nejmenší arénu v NHL od začátku 30. let minulého století, kdy Philadelphia Quakers hráli ve čtyřtisícové hale.

Coyotes potřebují nový domov poté, co jim město Glendale v srpnu minulého roku odmítlo dál pronajímat Gila River Arenu s kapacitou přes 17 tisíc míst. Spolupráce skončí letos v létě. Klubu dokonce hrozilo předčasné vystěhování ještě v rozjeté sezoně, a to kvůli dluhům vůči provozovateli stadionu. Kojoti se bránili, že šlo pouze o lidskou chybu, a situaci urovnali. 

Nyní se chtějí přesunout do města Tempe, které je stejně jako Glendale součástí metropolitní oblasti Phoenixu. Plánují tam postavit čtvrť za dvě miliardy dolarů (v přepočtu asi 45 miliard korun), jejíž součástí má být nový stadion. Ten ale ještě nestojí, a dokonce ani není schválený.

Prezident klubu Xavier Gutierrez nicméně věří, že aréna vyroste. Mezitím budou Coyotes tři až čtyři roky nastupovat v univerzitní hale.

Problém je, že ani ta ještě není hotová. Její dokončení se plánuje na začátek příští sezony. Arizona tak pravděpodobně odstartuje ročník na hřištích soupeřů a až poté se zabydlí mezi univerzitními studenty.

Hraní na univerzitním stadionu nicméně může přinést i pozitiva, alespoň podle šéfa NHL Garyho Bettmana, který tvrdí, že Arizoně můžou oproti pobývání v Gila River Areně vzrůst příjmy.

"Je to k smíchu, pokud víte, jak tento byznys doopravdy funguje," odmítl tuto vizi nejmenovaný hokejový funkcionář, s nímž komunikoval server The Athletic.

Ve městě Glendale mají Coyotes z fanoušků asi 900 tisíc dolarů za každý domácí zápas. Do částky se počítají prodané lístky, parkování, občerstvení a prodej suvenýrů. Zároveň nejde o převratnou sumu - průměrný klub NHL vydělá na každém utkání přes dva miliony.

Až se ale Arizona přesune do univerzitní haly, nejspíš nedostáhne ani na zmíněných 900 tisíc. Podle Chrise Hartwega, který se zabývá sportovním marketingem, by Coyotes museli více než zdvojnásobit cenu lístků a mít pokaždé vyprodáno, aby si příjmově nepohoršili.

Dodejme, že v aktuální sezoně na ně v průměru chodí jedenáct a půl tisíce diváků, v lize jsou na tom hůř jen Buffalo a Ottawa.

I pokud Arizona na přesunu do univerzitního prostředí finančně zázrakem vydělá, pořád bude muset čelit kritice, že hraje nejlepší soutěž světa na pětitisícovém stadionu.

"Každý tým v lize se bude smát, až sem přijede," řekl novinářům z The Athletic nejmenovaný hokejista Coyotes.

 

Právě se děje

Další zprávy