Dělal problémy Kýhosovi, teď chce Aliu měnit hokej. Vymýtíme rasismus, doufá spolek

Sport Sport
9. 6. 2020 21:40
Současné nepokoje ve Spojených státech ovlivňují také hokejový svět. Například vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji", kde má vůdčí roli Akim Aliu, jenž uplynulou sezonu dohrával v extraligovém Litvínově.
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20).
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20). | Foto: ČTK

Spolu s Aliem byl do čela uskupení jmenován Evander Kane, spoluhráč Tomáše Hertla v San Jose.

Dalšími členy jsou rovněž Kanaďané tmavé pleti - Trevor Daley, Matt Dumba, Wayne Simmonds, Chris Stewart a Joel Ward.

Také zámořská NHL pocítila bouři, kterou spustila smrt černocha George Floyda po šokujícím zásahu policisty v americkém Minneapolisu. Část veřejnosti ve Spojených státech i jinde ve světě od té doby protestuje proti údajné policejní brutalitě a systematickému rasismu. Požaduje změny.

Součástí poklidných demonstrací jsou nepokoje, při nichž k pondělí přišlo o život nejméně 21 lidí a vzplálo nespočet budov.

Po společenských změnách, řešících například postavení Afroameričanů, volají kromě aktivistů či politiků rovněž hokejisté NHL. Více než stovka z nich už vydala k aktuální situaci prohlášení na sociálních sítích. Přidaly se i největší hvězdy jako Connor McDavid či Auston Matthews.

"Jsem na kluky pyšný," prohlásil šéf hráčské asociace Don Fehr. "Rozumí tomu, že jde o důležité hnutí. Chápou, v čem je problém, a dávají nahlas najevo svůj názor. Ne všichni, ale hodně z nich. Za to si zaslouží kredit." 

Na začátku týdne pak vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji" (Hockey Diversity Alliance).

"Naším cílem je zbavit hokej rasismu a netolerance," stojí ve společném prohlášení Kanea a spol. Podle svých slov chtějí ovlivňovat nejen hokej, ale společnost jako takovou. A pozitivně působit na novou generaci hráčů a fanoušků. 

"Doufáme, že každý, kdo si nazuje brusle nebo sedne do hlediště, tak učiní bez toho, aby se cítil nepatřičně kvůli své rase, genderu nebo socioekonomickému pozadí," hlásí sedmička hokejistů.

Se změnami jim má pomoct samotná NHL, i když na ní jsou nezávislí.

Úplné prohlášení Kanea a spol.:

Jednou z hlavních tváří nového uskupení je 31letý Akim Aliu, který před časem spustil aféru s koučem Billem Petersem. Obvinil ho z rasistických urážek, k nimž došlo zhruba dekádu nazpět ve farmářské AHL. Calgary reagovalo suspendováním Peterse, který později sám rezignoval.

Aliu v minulém ročníku nastoupil akorát za Litvínov, kterému pomáhal s udržením v extralize. V šesti zápasech nasbíral tři body (1+2), ale v rozhodujících chvílích chyběl.

Tehdejší kouč klubu Vladimír Kýhos nebyl s posilou příliš spokojený.

"Jeho povaha nebyla moc dobrá," otevřeně prohlásil trenér v nedávném rozhovoru pro hokej.cz. "Proto asi taky vystřídal tolik různých klubů, přičemž v žádném z nich nebyl spokojený. Když čtu ty články, je to všude o tom, že ho neměli rádi, ale nikde už neřeší, proč ho neměli rádi."

"Akimovi chyběla sebereflexe a skromnost. Všechno bylo špatně, jenom já ne. S takovým typem hráče se pak těžko pracuje. Navíc to poznají i spoluhráči v kabině, což pak taky činí problémy," dodal Kýhos.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy