Dělal problémy Kýhosovi, teď chce Aliu měnit hokej. Vymýtíme rasismus, doufá spolek

Sport Sport
9. 6. 2020 21:40
Současné nepokoje ve Spojených státech ovlivňují také hokejový svět. Například vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji", kde má vůdčí roli Akim Aliu, jenž uplynulou sezonu dohrával v extraligovém Litvínově.
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20).
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20). | Foto: ČTK

Spolu s Aliem byl do čela uskupení jmenován Evander Kane, spoluhráč Tomáše Hertla v San Jose.

Dalšími členy jsou rovněž Kanaďané tmavé pleti - Trevor Daley, Matt Dumba, Wayne Simmonds, Chris Stewart a Joel Ward.

Také zámořská NHL pocítila bouři, kterou spustila smrt černocha George Floyda po šokujícím zásahu policisty v americkém Minneapolisu. Část veřejnosti ve Spojených státech i jinde ve světě od té doby protestuje proti údajné policejní brutalitě a systematickému rasismu. Požaduje změny.

Součástí poklidných demonstrací jsou nepokoje, při nichž k pondělí přišlo o život nejméně 21 lidí a vzplálo nespočet budov.

Po společenských změnách, řešících například postavení Afroameričanů, volají kromě aktivistů či politiků rovněž hokejisté NHL. Více než stovka z nich už vydala k aktuální situaci prohlášení na sociálních sítích. Přidaly se i největší hvězdy jako Connor McDavid či Auston Matthews.

"Jsem na kluky pyšný," prohlásil šéf hráčské asociace Don Fehr. "Rozumí tomu, že jde o důležité hnutí. Chápou, v čem je problém, a dávají nahlas najevo svůj názor. Ne všichni, ale hodně z nich. Za to si zaslouží kredit." 

Na začátku týdne pak vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji" (Hockey Diversity Alliance).

"Naším cílem je zbavit hokej rasismu a netolerance," stojí ve společném prohlášení Kanea a spol. Podle svých slov chtějí ovlivňovat nejen hokej, ale společnost jako takovou. A pozitivně působit na novou generaci hráčů a fanoušků. 

"Doufáme, že každý, kdo si nazuje brusle nebo sedne do hlediště, tak učiní bez toho, aby se cítil nepatřičně kvůli své rase, genderu nebo socioekonomickému pozadí," hlásí sedmička hokejistů.

Se změnami jim má pomoct samotná NHL, i když na ní jsou nezávislí.

Úplné prohlášení Kanea a spol.:

Jednou z hlavních tváří nového uskupení je 31letý Akim Aliu, který před časem spustil aféru s koučem Billem Petersem. Obvinil ho z rasistických urážek, k nimž došlo zhruba dekádu nazpět ve farmářské AHL. Calgary reagovalo suspendováním Peterse, který později sám rezignoval.

Aliu v minulém ročníku nastoupil akorát za Litvínov, kterému pomáhal s udržením v extralize. V šesti zápasech nasbíral tři body (1+2), ale v rozhodujících chvílích chyběl.

Tehdejší kouč klubu Vladimír Kýhos nebyl s posilou příliš spokojený.

"Jeho povaha nebyla moc dobrá," otevřeně prohlásil trenér v nedávném rozhovoru pro hokej.cz. "Proto asi taky vystřídal tolik různých klubů, přičemž v žádném z nich nebyl spokojený. Když čtu ty články, je to všude o tom, že ho neměli rádi, ale nikde už neřeší, proč ho neměli rádi."

"Akimovi chyběla sebereflexe a skromnost. Všechno bylo špatně, jenom já ne. S takovým typem hráče se pak těžko pracuje. Navíc to poznají i spoluhráči v kabině, což pak taky činí problémy," dodal Kýhos.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy