Dělal problémy Kýhosovi, teď chce Aliu měnit hokej. Vymýtíme rasismus, doufá spolek

Sport Sport
9. 6. 2020 21:40
Současné nepokoje ve Spojených státech ovlivňují také hokejový svět. Například vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji", kde má vůdčí roli Akim Aliu, jenž uplynulou sezonu dohrával v extraligovém Litvínově.
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20).
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20). | Foto: ČTK

Spolu s Aliem byl do čela uskupení jmenován Evander Kane, spoluhráč Tomáše Hertla v San Jose.

Dalšími členy jsou rovněž Kanaďané tmavé pleti - Trevor Daley, Matt Dumba, Wayne Simmonds, Chris Stewart a Joel Ward.

Také zámořská NHL pocítila bouři, kterou spustila smrt černocha George Floyda po šokujícím zásahu policisty v americkém Minneapolisu. Část veřejnosti ve Spojených státech i jinde ve světě od té doby protestuje proti údajné policejní brutalitě a systematickému rasismu. Požaduje změny.

Součástí poklidných demonstrací jsou nepokoje, při nichž k pondělí přišlo o život nejméně 21 lidí a vzplálo nespočet budov.

Po společenských změnách, řešících například postavení Afroameričanů, volají kromě aktivistů či politiků rovněž hokejisté NHL. Více než stovka z nich už vydala k aktuální situaci prohlášení na sociálních sítích. Přidaly se i největší hvězdy jako Connor McDavid či Auston Matthews.

"Jsem na kluky pyšný," prohlásil šéf hráčské asociace Don Fehr. "Rozumí tomu, že jde o důležité hnutí. Chápou, v čem je problém, a dávají nahlas najevo svůj názor. Ne všichni, ale hodně z nich. Za to si zaslouží kredit." 

Na začátku týdne pak vznikla "Aliance za diverzitu v hokeji" (Hockey Diversity Alliance).

"Naším cílem je zbavit hokej rasismu a netolerance," stojí ve společném prohlášení Kanea a spol. Podle svých slov chtějí ovlivňovat nejen hokej, ale společnost jako takovou. A pozitivně působit na novou generaci hráčů a fanoušků. 

"Doufáme, že každý, kdo si nazuje brusle nebo sedne do hlediště, tak učiní bez toho, aby se cítil nepatřičně kvůli své rase, genderu nebo socioekonomickému pozadí," hlásí sedmička hokejistů.

Se změnami jim má pomoct samotná NHL, i když na ní jsou nezávislí.

Úplné prohlášení Kanea a spol.:

Jednou z hlavních tváří nového uskupení je 31letý Akim Aliu, který před časem spustil aféru s koučem Billem Petersem. Obvinil ho z rasistických urážek, k nimž došlo zhruba dekádu nazpět ve farmářské AHL. Calgary reagovalo suspendováním Peterse, který později sám rezignoval.

Aliu v minulém ročníku nastoupil akorát za Litvínov, kterému pomáhal s udržením v extralize. V šesti zápasech nasbíral tři body (1+2), ale v rozhodujících chvílích chyběl.

Tehdejší kouč klubu Vladimír Kýhos nebyl s posilou příliš spokojený.

"Jeho povaha nebyla moc dobrá," otevřeně prohlásil trenér v nedávném rozhovoru pro hokej.cz. "Proto asi taky vystřídal tolik různých klubů, přičemž v žádném z nich nebyl spokojený. Když čtu ty články, je to všude o tom, že ho neměli rádi, ale nikde už neřeší, proč ho neměli rádi."

"Akimovi chyběla sebereflexe a skromnost. Všechno bylo špatně, jenom já ne. S takovým typem hráče se pak těžko pracuje. Navíc to poznají i spoluhráči v kabině, což pak taky činí problémy," dodal Kýhos.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy