Kanada je ve finále Světového poháru. S Ruskem prohrávala, ale drama nedopustila

Kanada slaví. Tak vybojovala na houževnatých Rusech finále Světového poháru
Hokejisté Kanady postoupili do finálové série Světového poháru v Torontu, když v semifinále porazili Rusko 5:3.
Sborná se musela i tentokrát obejít bez zraněného Dacjuka. Kanaďané byli podle očekávání aktivnějším týmem od úvodního buly.
Ale první trefu jim nabídli Rusové sami, když Kulikov přišel v osmé minutě o puk proti forčekujícímu Crosbymu a ten si skvěle poradil s Bobrovským.
Gólman sborné ale jinak držel svůj tým ve hře a při oslabení Kanady v polovině první části si na něm vylámali ve velkých šancích zuby Couture a Weber, krátce před přestávkou pak i trápící se kanonýr Stamkos.
Aktualizováno 25. 9. 2016 4:29
Kanadští hokejisté podruhé na Světovém poháru prohrávali a dlouho je trápil brankář Sergej Bobrovskij, ale nakonec semifinále proti Rusku zvládli. Na výhře 5:3 měl nejvýraznější podíl Sidney Crosby, který otevřel skóre a později nahrál na dva góly Bradu Marchandovi.

Toronto - Hokejisté Kanady postoupili do finálové série Světového poháru v Torontu, když v semifinále porazili Rusko 5:3. Největší favorit turnaje skóroval jako první, v průběhu druhé části chvíli prohrával 1:2, ale vyrovnal a pak rozhodl třemi góly ve třetí třetině.

Vítězný gól dal ve 46. minutě útočník Corey Perry. Třemi body za branku a dvě finální přihrávky se na výhře svého týmu podílel kapitán kanadského výběru Sidney Crosby. Dva góly zaznamenal další útočník Brad Marchand.

Soupeřem domácích ve finále bude lepší z dvojice Švédsko - Výběr Evropy, jejichž duel je na programu dnes od 19 hodin SELČ.

Sborná se musela i tentokrát obejít bez zraněného Dacjuka. Kanaďané byli podle očekávání aktivnějším týmem od úvodního buly, ale první trefu jim nabídli Rusové sami, když Kulikov přišel v osmé minutě o puk proti forčekujícímu Crosbymu a ten si skvěle poradil s Bobrovským.

"Trošku ten puk přejel a na vteřinu nad ním ztratil kontrolu, čímž mi umožnil, abych se na něj dostal svou hokejkou. Při zakončení jsem pak měl více času, než obvykle máte. A byl jsem samozřejmě rád, když puk skončil v bráně," popsal svůj zápis do střelecké listiny Crosby.

"Cítil jsem se dobře. A snažil jsme se udělat maximum pro tým. Dal jsem do toho všechno, co ve mně bylo, ale soupeř byl dnes lepší než my," uznal Sergej Bobrovskij, jenž si připsal v utkání 42 úspěšných zákroků.

Druhé dějství odstartovalo tlakem Kanady, při němž měl dvě možnosti ke zvýšení Perry a opět selhal Stamkos. Pozorně hrající zástupci kolébky hokeje ale ve 29. minutě pustili hosty do prvního přečíslení, Kučerov s Namestnikovem jeli dva na jednoho, Kučerov vzal na sebe zakončení sám a s pomocí tyče vyrovnal.

Vzápětí nebezpečně pálil Tarasenko, ale Price byl pozorný a vytěsnil puk betonem. Getzlaf zazvonil na horní tyč, ale ve 37. minutě přišel šok, když Kuzněcov prokázal svou šikovnost a pohotově ze vzduchu sklepl kotouč do brány. Poslal tak Rusy do vedení a Kanada podruhé na turnaji prohrávala.

Jenže pouhých 72 vteřin. Zámořský tým se rychle oklepal, Tavares sice ještě neuspěl, ale pak Crosby předložil puk Marchandovi, ten využil zakrytého výhledu Bobrovského a bylo vyrovnáno.

"Kdybychom udrželi vedení do konce druhé třetiny, mohl to být jiný zápas. Ale oni dali gól, který potřebovali. Po něm už pak zase hráli jinak," všiml si kapitán ruského výběru Alexandr Ovečkin.

Orlov mohl záhy zmrazit vlnu kanadského elánu, ale orazítkoval jen tyč. "Druhý gól byl pro nás samozřejmě důležitý. Ale já jen říkal, že musíme držet kormidlo stejným směrem, protože jsme dělali vše dobře. Dominovali jsme na ledě a kontrolovali puk, ale Bobrovskij byl opravdu dobrý. Potřebovali jsme být jen trošku trpělivější bez puku - když děláte věci správně, dobré věci se stávají," řekl kouč vítězů Mike Babcock.

Brzy po návratu ze šaten se znovu vyznamenal Bobrovskij, když vychytal Marchanda, jenže ten dostal pár vteřin poté šanci na reparát a svou druhou trefou v utkání vrátil svému týmu vedení. Když pak ve 46. minutě vypadl před ruským brankovištěm puk k Perrymu a ten si šikovně poradil při zakončení, byla Kanada pevně v sedle.

V 50. minutě navíc zasadil sborné tvrdý direkt gólem na 5:2 Tavares a o prvním finalistovi bylo rozhodnuto. Toewsova teč Burnsova nahození skončila na tyči. Rusové to ještě v závěru zkusili při dvouminutové power play, ale Panarin snížil až devět sekund před koncem základní hrací doby.

Světový pohár hokejistů v Torontu

Semifinále

Kanada - Rusko 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Crosby, 38. Marchand (Crosby, P. Bergeron), 42. Marchand (Crosby, P. Bergeron), 46. Perry (Couture, Vlasic), 50. Tavares (Getzlaf, Vlasic) - 29. Kučerov (Zajcev, Malkin), 37. Kuzněcov (Tělegin, Dadonov), 60. Panarin (Kuljomin, Kučerov). Rozhodčí: Sutherland, O'Rourke - Amell, Heyer (všichni Kan.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 19.021.

Kanada: Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Perry, Toews, Couture - Stamkos, Getzlaf, Tavares - Duchene, R. O'Reilly, J. Thornton. Trenér: Mike Babcock.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov, Nestěrov - Tarasenko, Kuzněcov, Ovečkin - Panarin, Malkin, Kuljomin - Kučerov, Anisimov, Namestnikov - Dadonov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.