NHL: Za napadení Špačka stop na 9 zápasů

22. 12. 2006 22:05
Nashville - Útočník Scott Nichol, který ve čtvrtečním zápase NHL surově napadl českého obránce Jaroslava Špačka, dostal od vedení soutěže vysoký trest.

Nichol byl bezprostředně po incidentu vyloučen do konce utkání, ve čtvrtek pak dostal trest na dalších 9 zápasů.

Incident se udál necelých pět minut před koncem utkání ve chvíli, kdy bylo o vítězi již téměř rozhodnuto, neboť Špačkovo Buffalo vedlo nad Nicholovým Nashvillem 5:2. Český hráč při bránění soupeře fauloval hokejkou a pak ještě narazil na branku. Ve chvíli, kdy Špaček z místa přestupku odjížděl na trestnou lavici se Nichol rychle zvedl, zahodil rukavice, zezadu přijel k nic netušícímu soupeři a uštědřil mu tvrdý úder do obličeje.

Český olympijský vítěz z Nagana se po ataku domácího hokejisty těžko zvedal z ledu, ale podle výsledků lékařského vyšetření by měl být v pořádku. "Jsem hlavně rád, že jsme se vrátili na vítěznou cestu. Sedm gólů proti tak dobrému týmu, to opravdu není špatné," prohlásil po vysokém vítězství 7:2.

Suspendovaný Nichol po dobu trestu nebude pobírat plat a přijde tak o 25 267 dolarů. "Útok pana Nichola byl úmyslný, zezadu a došlo k němu poté, co rozhodčí přerušil hru," uvedl viceprezident NHL Colin Campbell. Nichol v ročníku 2003/04 vyřadil podobným způsobem ze hry na celý zbytek sezony jiného hráče Buffala Tima Connollyho.

"V hokeji takové zákroky nepotřebujeme. Už jich bylo dost a byla z nich mnohá zranění. Věřím, že vedení soutěže celou věc ještě prošetří," řekl po zápase trenér Buffala Lindy Ruff. "Již zákrok na Nichola byl nebezpečný, mohl si zlomit nohu. Ano, jeho reakce nebyla správná, ale rozhodčí ho za to také potrestali," kontroval jeho protějšek, domácí kouč Barry Trotz.

V komentářích k incidentu byl připomínán nechvalně proslulý útok Todda Bertuzziho na Steva Moorea v březnu 2004 při utkání Vancouveru s Coloradem, za nějž byl Bertuzzi potrestán zákazem startu na neurčito. Kvůli napadení nic netušícího Moora, kterému zlomil krční obratle, dokonce stanul před soudem.

Bertuzzi nakonec kvůli výluce v NHL v následujícím ročníku přišel "pouze" o 20 utkání z konce základní části a play off sezony 2003/04, což ho stálo přes půl milionu dolarů z platu. Nesměl však v průběhu výluky působit v Evropě, ani se zúčastnit reprezentačních akcí Kanady.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy