NHL, nebo finále MS? U Kanaďanů vyhrál šampionát

rou
22. 5. 2008 15:40
Šampionát na TSN přilákal miliony diváků
Kovalčukův gól v prodloužení vidělo 1,4 milionu kanadský televizních diváků.
Kovalčukův gól v prodloužení vidělo 1,4 milionu kanadský televizních diváků. | Foto: Reuters

Toronto - První světový šampionát v ledním hokeji v Kanadě lákal i severoamerické diváky.

Tamní sportovní televize TSN zaznamenala při finálovém zápase mezi domácími hokejisty a Ruskem dokonce vyšší sledovanost než konferenční finále NHL na TSN i CBC.

Závěr infarktového dramatu, ve kterém vystřelil Ilja Kovalčuk Rusům světové zlato, vidělo v anglicky mluvící části Kanady na TSN 1,4 milionu diváků.

Čtěte také:
Do Kanady se vrátíme, věří Fasel. Šampionát byl úspěch
Rusové v euforii. Kovalčuk vyrval Kanaďanům zlato

V průměru pak sledovalo celé báječné hokejové představení 947 000 lidí, což bylo více, než o chvíli později shlédlo semifinále NHL mezi Pittsburghem a Philadelphií na kanálech TSN a CBC.

Pro TSN to byl téměř čtyřicetiprocentní nárůst sledovanosti oproti loňskému finále MS, ve kterém Kanaďané získali v Moskvě zlaté medaile.

Celkově je to druhé nejvyšší číslo po světovém šampionátu v roce 2005, kdy se v době výluky NHL hrálo ve Vídni. Finále mezi Kanadou a českým výběrem tehdy vidělo téměř 1,4 milionu diváků.

Pro srovnání, prohrané čtvrtfinále českého týmu se Švédskem vidělo na ČT v průměru 1,17 milionu lidí, což bylo 13,5 procent diváků starších 15 let. Nutno však v potaz to, že Kanada má třikrát více obyvatel (cca. 32 milionů).

Zájem příznivců stoupal úměrně dramatičnosti zápasu - od 775 tisíc diváků v první třetině až po 1,6 milionu fanoušků, kteří viděli rozhodující gól Švédů v prodloužení.

České diváky zajímalo ještě utkání s Ruskem v základní skupině (1,14 milionu), naopak sledovanost zápasů, jež se hrály kvůli časovému posunu pozdě v noci, nepřesáhla 250 000.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy