Ledová revoluce. Symboly evropského hokeje padnou, všude se má hrát jako v NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 5. 2021 7:01
Stejné hřiště a stejná pravidla. Chystá se revoluce, po níž přívlastky "zámořský" a "evropský" hokej přestanou do jisté míry dávat smysl.
V budoucnu by měli mít rozhodčí v NHL i Evropě na rozdíl ode dneška stejnou práci.
V budoucnu by měli mít rozhodčí v NHL i Evropě na rozdíl ode dneška stejnou práci. | Foto: Reuters

Brankáři, kteří se v Evropě rádi vydávají na delší výlety za svou bránu, mají smůlu. Už od příští sezony nebudou moct hrát s pukem v rozích kluziště, ale jen v přísně vymezeném čtyřúhelníku přímo za brankou. Stejně jako je tomu v zámořské NHL.

To je jen jeden z příkladů, jak hru po celé Evropě včetně extraligy změní připravovaná změna pravidel, pokud projde kongresem IIHF na konci mistrovství světa v Lotyšsku.

Cílem je, aby hokej vypadal stejně po celé planetě.

"Tahle základní myšlenka je super," říká šéf českých rozhodčích Vladimír Šindler, který se na projektu podílel. "Je to jednoznačně dobrý krok pro fanoušky, hráče a zkrátka všechny zúčastněné. Na začátku narazíme na porodní bolesti v interpretaci některých záležitostí, ale z celkového pohledu to vnímám jako přínos."

Nejde jen o další sblížení se Severní Amerikou. Hokejová pravidla se momentálně mírně liší i v rámci Evropy.

"Jde třeba o uznání branky po kopnutí bruslí," uvádí příklad člen Rady IIHF Petr Bříza. "Každá liga má trochu jiný výklad pravidel, což přinášelo problémy rozhodčím, kteří hostovali v jiné zemi."

A co bitky?

Změna, na které se pracuje už od listopadu minulého roku, má podporu ze strany NHL, jejíž pravidla použili autoři jako předlohu. Ačkoliv projekt zdaleka není u konce, pomalu se blíží do cílové rovinky. "Čtvrté kolo pozměňovacích návrhů je zapracováno a předloženo ke schválení," upřesňuje Šindler. "Ale určitě se to ještě bude lehce upravovat."

Proto není jasné, co se stane s jedním z hlavních rozdílů mezi zámořským a evropským hokejem - bitkami.

Zatímco třeba na mistrovství světa platí, že pro účastníky rvačky zápas končí, v NHL dostanou jen pětiminutový trest, po němž klidně můžou tasit pěsti znovu. Bitky už sice nejsou takovým symbolem zámořského hokeje jako před lety, je jich stále méně, ale i tak čas od času dojde k pořádné divočině. Například newyorští Rangers nedávno mstili zraněnou hvězdu Artěmije Panarina šesti rvačkami během úvodních pěti minut.

"I bitky se budou upravovat, ale nemůžu říct, že sjednocovat," říká Šindler. A vysvětluje: "Podmínkou projektu je, že jednotlivé ligy a federace můžou nakonec přijmout vlastní ustanovení. Záleží, jak se vyvine politické jednání v Rize."

"Letiště" vymizí

Cílem je, aby výjimek bylo co nejméně. IIHF však bude benevolentní v případě výstroje či rozměrů hřiště. Ano, i těchto oblastí se změna týká a i tady je vzorem NHL.

Evropské "letiště" s 30 metry na šířku bude minulostí. Novou metou je zámořských 26 metrů. Chvíli to ale potrvá, neboť změnit rozměr hřiště není v hokeji tak snadné jako třeba ve fotbale. "Očekáváme poměrně dlouhý horizont," potvrzuje Šindler.

Mnohé evropské kluby už nicméně zužují na vlastní pěst, takže nepůjde o až tak radikální zásah. Spíš sjednocení. Tradiční 30metrovou šířku už nenajdete nikde v extralize. Nejblíž je Olomouc, které k "letišti" chybí jen půl metru.

Taková Sparta ale doma hraje na ledě s šířkou 28,4 metru, čímž se 26 metrům blíží. Naplno už zámořský rozměr aplikovalo Kladno či třeba ruský Petrohrad.

Svaz, který na trend rychle nenaskočí, půjde sám proti sobě, neboť příští světové šampionáty a olympijské turnaje už by měly probíhat jen na úzkém ledu. Šéf světového hokeje René Fasel a spol. si od toho slibují svižnější a celkově atraktivnější podívanou.

NHL, kde beze sporu nastupují nejlepší hráči planety, určuje trendy dlouhodobě. Evropský hokej ji v posledních letech následoval ohledně trenérských výzev, prodloužení tři na tři nebo hybridního icingu.

Teď má přijít ještě komplexnější sblížení.

"Není to změna, ale revoluce," prohlásil pro švýcarský deník Tribune de Genève Danny Kurmann, jenž má v IIHF pod palcem sudí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy