Simon při debutu v NHL nahrával na vítězný gól. Mrázek dostal gól a Detroit prohrál

Aktualizováno 14. 3. 2016 6:27
Dominik Simon se při prvním startu v NHL na ledě sice objevil na osm minut, ale i díky jeho asistenci nakonec Penguins vyhráli v new Yorku 5:3.
Dominik Simon při své premiéře v NHL
Dominik Simon při své premiéře v NHL | Foto: Reuters

New York - Jednadvacetiletý český centr Dominik Simon se v noci na pondělí dočkal svého prvního startu v NHL. V utkání proti New York Rangers odehrál necelých osm minut a asistencí se podílel na výhře Penguins 5:3.

Brankář Petr Mrázek z Detroitu sice proti Torontu inkasoval jen jednou,přesto jeho tým prohrál nejtěsnějším možným rozdílem 0:1. Ondřej Palát se podílel brankou a přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:0 v Columbusu.

Simonovi přinesl šanci zraněný Malkin

Simon se tak stal sedmatřicátým českým hokejistou, který zasáhl do této sezony nejprestižnější soutěže světa. Šanci dostal díky zranění Jevgenije Malkina, který bude kvůli zranění chybět Pens bezmála dva měsíce.

Simon, který v této sezoně na farmě ve Wilkes-Barre odehrál 54 utkání a nasbíral 38 bodů, během zápasu nastupoval ve čtvrté formaci s Ericem Fehrem a Conorem Shearym.

Český forvard sice během utkání ani jednou nevystřelil na branku, nicméně podílel se na poněkud kuriózní rozhodující brance Matta Cullena, jehož nahození si zpoza branky do vlastní sítě srazil Marc Staal.

"Myslím, že na mě šly mdloby," líčil Simon své pocity těsně před utkáním. "Když zápas začal, byl to neuvěřitelný pocit. Celý život o to usilujete, pracujete na tom a povedlo se to. Navíc v Madison Square Garden. A k tomu jsme vyhráli," rozplýval se český útočník, který byl draftován minulý rok až v pátém kole.

Na výhru nestačil ani skvělý zákrok

Mrázek, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, kryl 26 střel. Výstavní zákrok předvedl český brankář hned v úvodu zápasu, kdy skokem okradl o gól Williama Nylandera, jenž střílel do odkryté klece. Bezbrankový stav udržel ostravský rodák i po úniku Nazema Kadriho a kapituloval až ve čtyřicáté minutě, kdy domácí obraně pláchnul Michael Grabner.

Původně bylo po Grabnerově nájezdu nařízeno trestné střílení, protože útočník Toronta byl faulován a Mrázek jeho první střelu chytil. Jenže puk se následně odrazil od betonu českého gólmana zpět ke Grabnerovi, který s pukem doklouzal do branky. A rozhodčí po poradě u videa trefu uznali.

"Puk byl v brance dříve, než vypadla z kolíků. Rozhodčí to posoudili správně," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill a ocenil výkon Mrázka, který chytal druhý zápas ve druhém dni. "Cítil jsem se skvěle. Mám z toho radost, protože loni jsem se trochu trápil, když jsem chytal dva dny po sobě. Porážka je pro mě ale zklamáním," uvedl český gólman.

Skvělý výkon podal na druhé straně v brance Toronta Jonathan Bernier, který zneškodnil 38 střel a připsal si třetí nulu sezony. V úvodu prostřední třetiny ho sice jednou překonal Luke Glendening, ale rozhodčí po konzultaci s experty u videa gól odvolali, protože opakované záběry odhalily, že útočník Detroitu dopravil puk do branky rukou.

V noci na pondělí se v dobrém světle předvedl také Ondřej Palát, který se gólem a přihrávkou podílel na výhře Tampy Bay nad Columbusem 4:0.

Palát si oba kanadské body připsal ve vlastním oslabení. Nejdříve v 51. minutě vypíchl puk na obranné modré čáře a jel společně se Stevenem Stamkosem sám na gólmana. Místo střely přihrál kapitánovi Tampy, který skóroval podruhé v utkání a zvýšil na 3:0. O čtyři minuty později si oba hráči po dalším rychlém protiútoku vyměnili role. Palát uzavřel dvanáctou trefou v sezoně skóre a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Výsledky NHL:

New York Rangers - Pittsburgh 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 19. Kreider, 29. Brassard, 46. McDonagh - 28. a 36. Sheary, 12. Hörnqvist, 52. Cullen (Simon), 60. Crosby. Střely na branku: 27:33. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Sheary (Pittsburgh), 2. Stepan (Rangers), 3. Cullen (Pittsburgh).

Columbus - Tampa Bay 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)

Branky: 26. a 51. Stamkos (na druhou Palát), 49. Naměstnikov, 55. Palát. Střely na branku: 37:37. Diváci: 14.701. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Bishop, 3. Palát (všichni Tampa Bay).

Detroit - Toronto 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 40. Grabner. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Mrázek (Detroit), 3. Grabner (Toronto).