Neviditelní hrdinové NHL: Puky nejlíp odebírá Stone, v hitech září Gudas s Polákem

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
23. 4. 2016 11:15
To, že kanadské bodování zámořské NHL vyhrál Patrick Kane asi víte. Že mezi střelci kraloval Alex Ovečkin asi také. Věděli byste však, kdo v základní části zblokoval nejvíce střel, kdo rozdal nejvíc hitů nebo kdo ovládl statistiku plus/mínus?
Radko Gudas letos rozdal celkem 304 hitů.
Radko Gudas letos rozdal celkem 304 hitů. | Foto: ČTK

Praha – To, že kanadské bodování zámořské NHL vyhrál Patrick Kane, asi víte. Že mezi střelci kraloval Alex Ovečkin nejspíš také. Věděli byste však, kdo v základní části zblokoval nejvíce střel, kdo rozdal nejvíc hitů nebo kdo ovládl statistiku plus/mínus? Seznamte se s neviditelnými hrdiny.

Tak například Marc Stone. V dresu Ottawy zvládl podruhé v řadě pokořit hranici šedesáti bodů. Ve svém týmu je ale ceněný ještě pro další věc. Stone je totiž nejlepším hráčem ligy v odebírání puků. Celkem své soupeře letos obehrál o 127 kotoučů. Druhý Jeff Skinner se dostal jen na číslo 77.

Stone rovněž kraluje i v poměru zisk/ztráta. Na úplně opačném pólu této tabulky naopak najdeme velmi známá jména. Vítěz Norris Trophy pro nejlepšího beka P.K. Subban byl letos připraven o 106 puků. Jen o sedm méně jich ztratil zadák LA Kings Drew Doughty.

V jiné statistice se naopak hráči králů prosadili. Statistiku pravdy, za níž se označuje index plus/mínus, totiž opanovali Anže Kopitar a Tyler Toffoli s 34, respektive 35 kladnými body. Nejlepším Čechem byl v tomto účtování celkově patnáctý Jaromír Jágr s třiadvaceti body.

Tvrdá česká stopa

Mezi tvrdými a nesmlouvavými borci, kteří nejdou pro ránu daleko, jsou pak vidět i české barvy. V tabulce rozdaných bodyčeků je totiž na druhém místě Radko Gudas a hned za ním se ztrátou jediného hitu Roman Polák. V průměru se oba s protivníky vítězně srazí asi čtyřikrát za zápas.

Takhle si například nedávno Gudas počíhal na nic netušícího Bobbyho Farnhama...

Trenéři a zejména brankáři si zlatem cenní hráčů, kteří se neváhají obětovat a leckdy po hlavě padají střel. V minulých letech v tomto ohledu vynikal Zbyněk Michálek, který ale v této sezoně zvládl zastavit "jen" 125 pokusů soupeře.

Nejlepším blokátorem byl s velkým náskokem 35letý veterán Francois Beauchemin. Ten na "stará kolena" zvládl vyrovnat svůj bodový rekord a navrch stihl zblokovat neuvěřitelných 256 puků, průměrně přes tři na utkání.

Vhazování základem úspěchu

Velmi důležitým umem centrů je schopnost vyhrát buly. Získání puku pro svůj tým bezprostředně po vhazování je neocenitelnou věcí jak v útočném, tak v obranném pásmu. I na tuto činnost měla Česká republika v minulých letech specialistu. Byl jím Radek Bonk, který se pravidelně dokázal dostávat k šedesátiprocentní úspěšnosti.

Letošním králem kruhů pro vhazování byl chicagský kapitán Jonathan Toews s 58,6 procenty. Jen o desetinu za ním se umístil Ryan Kesler z Anaheimu.

Na Toewsovo umění se můžete v praxi podívat zde:

Trestných minut ubývá

Nejtrestanějším hráčem ligy se po tříleté pauze stal znovu Derek Dorsett. Po dvou sezonách však na tento "primát" stačilo jen 177 trestných minut. Před tím musel mít vítěz na kontě vždy minimálně dvě stovky.

Celkově však vyloučení ubylo. Tvrdé zákroky liga nekompromisně trestá, v přesilovkách či oslabeních se lámou zápasy a klasičtí rváči už takřka vymizeli. Za zajímavost stojí, že před padesáti lety si jistý Dave Schultz vykoledoval 472 minut na lavici hanby. Dnes něco nemyslitelného.

 

Právě se děje

Další zprávy