Florida končí svou pouť v play off. O konci Panterů rozhodl v 91. minutě Tavares

Aktualizováno 25. 4. 2016 8:24
New York Islanders vyřadili v prvním kole Floridu 4:2 na zápasy. Dnešní šesté utkání rozhodl dvěma góly John Tavares. V šestém utkání zvítězil nejlepší tým základní části Washington na ledě Philadelphie 1:0, českého brankáře Michala Neuvirtha překonal v 29. minutě Nicklas Bäckström. Neuvirth byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
John Tavares podává ruku Jaromíru Jágrovi.
John Tavares podává ruku Jaromíru Jágrovi. | Foto: Reuters

New York - Hokejisté New Yorku Islanders vyhráli po dvaceti třech letech sérii v play off NHL. Islanders si poradili s Floridou 4:2 na zápasy. Šesté rozhodující utkání opanoval kapitán Ostrovanů John Tavares, který v poslední minutě základní hrací doby vyrovnal na 1:1 a v polovině druhého nastavení rozhodl o postupujícím týmu do druhého kola.

Naopak Češi Jaromír Jágr, Jakub Kindl a Jiří Hudler už do dalších bojů o pohár lorda Stanleyho nezasáhnou.

Jágr vyrovnal v počtu zápasů Gretzkyho

Florida trefou Jonathana Huberdeaua od konce první třetiny vedla a 54 sekund ji dělilo od toho, aby si vynutila rozhodující zápas. Jenže při hře bez brankáře vyrovnal kapitán Islanders John Tavares a stejný hráč vstřelil v čase 90:41 postupový gól. "Jsem rád, že to prošlo a že jsem se nemusel vracet zpátky do obrany, protože už jsem začínal mít křeče. Je to úžasné," řekl Tavares, jenž se v obou případech prosadil z dorážek.

Tým z New Yorku podruhé za sebou rozhodl o výhře ve druhém prodloužení a v sérii uspěl ve všech třech zápasech, které neskončily v základní hrací době. "Myslím si, že jsme byli většinu zápasů lepší, ale hokejoví bohové při nás vůbec nestáli. Islanders si však zaslouží uznání, hráli skvěle. Byla to skvělá série," uvedl trenér Floridy Gerrard Gallant. Islanders prošli přes první kolo poprvé od roku 1993.

Jaromír Jágr nastoupil v play off k 208. utkání a v historických tabulkách se tím vyrovnal na šestnáctém místě legendě Waynu Gretzkému. Čtyřiačtyřicetiletý útočník Floridy měl dobrou možnost zvýšit vedení, ale brankář Thomas Greiss ve spolupráci s obranou jeho dorážku zneškodnil. Jágr tak neskóroval ve 37. duelu v play off za sebou.

"Moc nechybělo. Myslel jsem si, že to dotáhneme, když scházela do konce jedna minuta. Mohli jsme dát gól při power play do prázdné branky (Vincent Trocheck). Ale možná takovouhle porážku tým potřebuje, aby byl příští rok lepší a posunul se dál," uvedl po utkání Jágr.

Neuvirth dělal, co mohl

Neuvirth se do branky Philadelphie dostal za stavu 0:3 v sérii a hlavně díky němu Flyers vítězi základní části ještě zkomplikovali cestu do 2. kola play off. Český gólman při předchozích dvou výhrách kryl 75 ze 76 střel a i v šestém duelu inkasoval z 29 pokusů Washingtonu pouze z hole Nicklase Bäckströma ve 29. minutě. "Skvělá přihrávka, neuvěřitelná střela. Nemyslím si, že jsem to mohl chytit," uvedl Neuvirth k brance, která ukončila jeho 110 minut trvající neprůstřelnost.

"Statistiky mluví za vše, dostal dva góly ve třech zápasech. Oba gólmani nás celou sezonu drželi. Mason nás vytáhl do play off a v něm byl zase skvělý Neuvirth. Jen je velká škoda, že jsme je nepodpořili v útoku," uvedl Jakub Voráček, který při závěrečném náporu Philadelphie měl poslední šanci. Braden Holtby však jeho dorážku kryl.

Právě klíčoví hráči Philadelphie nedali v sérii ani gól - Claude Giroux, Wayne Simmonds nebo Brayden Schenn. V šestém zápase Flyers nevyužili za bezbrankového stavu ani dvouminutovou početní výhodu pět na tři. "Věděli jsme přesně, jak je hrají. A Holtby přidal několik skvělých zákroků. To byl zlomový okamžik," uvedl obránce Washingtonu Karl Alzner. Capitals se v dalším kole střetnou s Pittsburghem a série budou přitahovat pozornost soubojem dvou hvězd - Alexandra Ovečkina a Sidneyho Crosbyho.

Washington splnil roli favorita a ve druhém kole utká s Pittsburghem. Minisouboj tak svedou kanonýři Alexandr Ovečkin a Sidney Crosby. V postupu týmu Capitals nezabránil ani Neuvirth, který do série nastoupil za stavu 0:3 a ve dvou zápasech pak pustil jediný gól. Minulý duel vyšperkoval 44 zákroky.

Stejně jako pro Neuvirtha skončila klubová sezona i pro útočníka Jakuba Voráčka a obránce Radka Gudase.

Dallas nakonec postupový výsledek udržel

Pokračují naopak Aleš Hemský a Radek Faksa, kteří pomohli Dallasu porazit Minnesotu 5:4. Stars ovládli sérii 4:2 na zápasy, ale při rozhodujícím kroku málem nečekaně selhali. Přestože po dvou třetinách vedli jasně 4:0, domácí se dvakrát dotáhli na rozdíl jediného gólu. Při power play si málem vstřelil při závaru vlastní gól obránce Dallasu Jason Demers, ale puk nepřešel celým objemem brankovou čáru.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápasy:

Philadelphia - Washington 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 29. Bäckström. Střely na branku: 26:29. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,6 procenta. Diváci: 19.925. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström (Washington), 2. Neuvirth (Philadelphia), 3. Holtby (Washington). Konečný stav série: 2:4.

NY Islanders - Florida 2:1 v druhém prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)

Branky: 60. a 91. Tavares - 19. Huberdeau. Střely na branku: 51:42. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Taveres, 2. Greiss, 3. Leddy (všichni NY Islanders). Konečný stav série: 4:2.

Západní konference - 6. zápas:

Minnesota - Dallas 4:5 (0:3, 0:1, 4:1)

Branky: 44. a 49. Spurgeon, 45. Brodin, 56. Pominville - 6. Klingberg, 10. Spezza, 19. Sharp, 40. Jamie Benn, 51. Goligoski. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.310. Hvězdy zápasu: 1. Koivu (Minnesota), 2. Spezza (Dallas), 3. Spurgeon (Minnesota). Konečný stav série: 2:4.