reklama
 
 

Nesahat! Nový extraligový pohár střeží gorily jako v NHL

11. 9. 2013 15:00
Hokejový svaz bude už od příštího ročníku extraligovým šampionům udělovat Pohár T.G. Masaryka. Podívejte se.

Praha - Seznamte se - tohle je zbrusu nová trofej pro hokejové mistry v Česku. Hokejový svaz bude už od příštího ročníku extraligovým šampionům udělovat Pohár T. G. Masaryka.

Nová trofej je složená ze 116 dílů, měří 74 centrimetrů a váží bezmála 15 kilogramů, do jejího podstavce budou vyryta jména nových mistrů i se soupiskou a stejně jako v NHL bude originál trofeje střežit na každé akci dvojice urostlých bodyguardů z bezpečnostní agentury.

Teď už se prostě nebude opakovat situace jako před třemi lety, kdy byl původní pohár při mistrovských oslavách Pardubic úplně zničen. Na svazu právě vznikají pevně daná pravidla, jak s nejcennější tuzemskou trofejí zacházet.

I tady se extraliga bude inspirovat v zámoří. Bodyguardi jsou jen začátek.

Nesahat! Slavit se bude pouze s kopií

"Dnes jsme pohár převzali a pravidla začínáme sestavovat. Hned na začátku jsme se ale dohodli na bezpečnostní agentuře. Když to shrnu v základu: Na originál poháru se nesmí bez povolení sahat, nesmí se do něj nic nalévat," upozorňuje už teď ředitel extraligy Josef Řezníček.

"Noví mistři si originál přeberou pouze při oficiálním ceremoniálu na ledě bezprostředně po skončení rozhodujícího finále. Poté jim bude bodyguardy pohár vyměněn za repliku. Ta bude naprosto totožná, možná jen z trochu jiného materiálu a tým si s ní může během oslav dělat, co uzná za vhodné."

Originál bude během roku stejně jako jeho předchůdce uložen na sídle ČSLH. Do budoucna ale svaz plánuje založení stále expozice a Síně slávy českého hokeje, kde by byly nejcennější hokejové artefakty volně k náhlednutí také hokejovým fanouškům.

Svaz zřídí síň slávy, Masaryk hokej podporoval

"Její vznik momentálně řešíme a věříme, že do domácího mistrovství světa vznikne," řekl přezident svazu Tomáš Král.

"I to, že byla stará trofej před třemi lety úplně zničena a její nová kopie od té doby utrpěla taky mnoho škod, byl důvod k vzniku nového poháru. Myslím, že se povedl a doufáme, že bude ozdobou soutěže. Je to jedna z věcí, která je součástí vážnosti hokejové soutěže," uvedl dnes Král, který dnes společně s Řezníčkem v Praze novou trofej slavnostně odhalil.

Po prvním prezidentovi Československa byl pohár pojmenován symbolicky.

Masaryk totiž v roce 1924 věnoval Českému svazu hockeyovému pohár pro vítěze při jednom z prvních pokusů vytvořit pravidelnou dlouhodobou soutěž. V roce 1933 pak věnoval i pohár pro vítěze prvního světového šampionátu pořádaného v Praze.

Jeho syn Herbert Masaryk byl navíc jedním z průkopníků hokeje v Čechách. Podle pamětníků se v barvách tehdy nejlepšího mužstva SK Slavia Praha zůčastnil v lednu 1901 historicky prvního zápasu na území Československa.

autor: Adam Sušovský | 11. 9. 2013 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama