Nesahat! Nový extraligový pohár střeží gorily jako v NHL

Foto: CPA Eduard Erben
Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 9. 2013 15:00
Hokejový svaz bude už od příštího ročníku extraligovým šampionům udělovat Pohár T.G. Masaryka. Podívejte se.

Praha - Seznamte se - tohle je zbrusu nová trofej pro hokejové mistry v Česku. Hokejový svaz bude už od příštího ročníku extraligovým šampionům udělovat Pohár T. G. Masaryka.

Nová trofej je složená ze 116 dílů, měří 74 centrimetrů a váží bezmála 15 kilogramů, do jejího podstavce budou vyryta jména nových mistrů i se soupiskou a stejně jako v NHL bude originál trofeje střežit na každé akci dvojice urostlých bodyguardů z bezpečnostní agentury.

Teď už se prostě nebude opakovat situace jako před třemi lety, kdy byl původní pohár při mistrovských oslavách Pardubic úplně zničen. Na svazu právě vznikají pevně daná pravidla, jak s nejcennější tuzemskou trofejí zacházet.

I tady se extraliga bude inspirovat v zámoří. Bodyguardi jsou jen začátek.

Nesahat! Slavit se bude pouze s kopií

"Dnes jsme pohár převzali a pravidla začínáme sestavovat. Hned na začátku jsme se ale dohodli na bezpečnostní agentuře. Když to shrnu v základu: Na originál poháru se nesmí bez povolení sahat, nesmí se do něj nic nalévat," upozorňuje už teď ředitel extraligy Josef Řezníček.

"Noví mistři si originál přeberou pouze při oficiálním ceremoniálu na ledě bezprostředně po skončení rozhodujícího finále. Poté jim bude bodyguardy pohár vyměněn za repliku. Ta bude naprosto totožná, možná jen z trochu jiného materiálu a tým si s ní může během oslav dělat, co uzná za vhodné."

Originál bude během roku stejně jako jeho předchůdce uložen na sídle ČSLH. Do budoucna ale svaz plánuje založení stále expozice a Síně slávy českého hokeje, kde by byly nejcennější hokejové artefakty volně k náhlednutí také hokejovým fanouškům.

Svaz zřídí síň slávy, Masaryk hokej podporoval

"Její vznik momentálně řešíme a věříme, že do domácího mistrovství světa vznikne," řekl přezident svazu Tomáš Král.

"I to, že byla stará trofej před třemi lety úplně zničena a její nová kopie od té doby utrpěla taky mnoho škod, byl důvod k vzniku nového poháru. Myslím, že se povedl a doufáme, že bude ozdobou soutěže. Je to jedna z věcí, která je součástí vážnosti hokejové soutěže," uvedl dnes Král, který dnes společně s Řezníčkem v Praze novou trofej slavnostně odhalil.

Po prvním prezidentovi Československa byl pohár pojmenován symbolicky.

Masaryk totiž v roce 1924 věnoval Českému svazu hockeyovému pohár pro vítěze při jednom z prvních pokusů vytvořit pravidelnou dlouhodobou soutěž. V roce 1933 pak věnoval i pohár pro vítěze prvního světového šampionátu pořádaného v Praze.

Jeho syn Herbert Masaryk byl navíc jedním z průkopníků hokeje v Čechách. Podle pamětníků se v barvách tehdy nejlepšího mužstva SK Slavia Praha zůčastnil v lednu 1901 historicky prvního zápasu na území Československa.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šámal přijal Zemanovu nabídku kandidovat na ústavního soudce

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Řekl to po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě.

Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.

Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. V té době uvedl, že chce především pomoct justici a že působení u Ústavního soudu by pro něj bylo velkou profesní výzvou. Lákala ho například možnost vrátit se k rozhodovací činnosti. Na druhou stranu také uvedl, že by nerad odcházel od rozdělané práce u Nejvyššího soudu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie se omluvila muži, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Policisté se setkali se slovenským studentem Vysoké školy báňské a omluvili se mu za to, že v úterý zveřejnili jeho fotografii a označili ho za podezřelého ze střelby v ostravské nemocnici. Až později informaci opravili a uvedli, že může jít o svědka tragické události. K záměně zřejmě vedlo to, že útočník i student měli červenou bundu.

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili. "Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě. Muži se omluvil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla mluvčí školy Petra Halíková. Student se do médií nechce vyjadřovat.

Další zprávy