Po Kořenářovi touží v NHL, smlouvu podepsal dřív než jednička. Teď ale bude rok chytat v Benátkách

Adam Sušovský Adam Sušovský
24. 7. 2017 6:30
Josef kdo? Josef Kořenář. To jméno si moc dobře zapamatujte. Letošním draftem sice devatenácitletý gólman prošel bez povšimnutí všech jednatřiceti týmů, nakonec ale podepsal smlouvu v NHL dřív než celková jednička draftu Nico Hischier. Tak skvěle zapůsobil talent českého brankoviště na kempu v San Jose, že má v kapse kontrakt na tři roky. Jenže co dál? Podpisem smlouvy si zavřel dveře do americké juniorky, v Kanadě evropští gólmani chytat nesmějí a v Jihlavě mají v brankovišti plno. Kořenář tak s největší pravděpodobností stráví rok v prvoligových Benátkách.
Josef Kořenář loni válel v americké univerzitní lize. Tam už dále jako profesionál se smlouvou z NHL ale hrát nesmí, a tak míří do Benátek.
Josef Kořenář loni válel v americké univerzitní lize. Tam už dále jako profesionál se smlouvou z NHL ale hrát nesmí, a tak míří do Benátek. | Foto: Twitter

Jihlava / Praha - Kdyby prý před rokem neutekl do Ameriky, kde celý rok válel za Lincoln Stars v americké USHL, prý by o něm nikdo nevěděl. A už vůbec by neměl v kapse podepsanou smlouvu s týmem z NHL

Jméno brankáře Josefa Kořenáře je možná zatím českým fanouškům neznámé, ale za pár let o něm nejspíš všichni budeme slýchat docela často. Devatenáctiletý talent se na tři roky upsal San Jose Sharks, v klubu ho čeká zajímavá budoucnost.

A možná nejzajímavější na tom všem je, že si brankáře reprezentační dvacítky nikdo nevybral v letošním draftu. O Kořenáře nestál jediný z jednatřiceti klubů. Přesto nakonec smlouvu podepsal dřív než Nico Hischier a Nolan Patrick, dva nejvýše postavení hráči letošního výběru, nebo i nejvýše z postavených Čechů Martin Nečas. 

"Měli jsme informaci, že San Jose Pepu draftovat chtělo. V rámci vývoje ale přišel na řadu při jejich volbě hráč, o kterém si mysleli, že už nebude volný. Měli jsme ve hře několik klubů, které ho chtěly pozvat na kemp v případě, že by draftovaný nebyl. Naší prací pak bylo zjistit, kolik tam mají brankářů a jaké jsou v té organizaci šance. Vybrali jsme Sharks a řekli Josefovi, že se tam nejede koukat, jak to v NHL chodí, ale že si jede pro smlouvu. Viděli jsme, že ta šance je velká," říká hráčův agent ze společnosti Sport Invest Robert Spálenka.

A tak se stal z Kořenáře překvapivě hokejista s kontraktem v nejlepší lize světa. 

"Na pohovoru mi zástupci San Jose během kempu říkali, že jsem vůbec nepůsobil nervózně. Měl jsem dojem, že jsem je překvapil. Cítil jsem se prostě fakt dobře. Chtěl jsem si to tam užít, a celý týden mi vyšel skvěle. Sám jsem cítil, že chytám výborně," vrací se sám brankář Kořenář ke kempu, který mu překvapivě zajistil smlouvu.

Budoucnost už je teď hodně na něm. A vlastně i na tom, jak mu ji zajistí agenti.

Kontrakt v Americe s ročním příjmem 726 tisíc dolarů je tříletý. Pravděpodobně se ale začne počítat až příští rok. Celá věc kolem brankáře se má trochu složitěji. Byť s ním San Jose počítají, místo v organizaci na farmě pro něj má klub z Californie až napřesrok. Podpis smlouvy mu paradoxně zavřel docela dost cest.

V USHL, kde působil dosud a byl v Lincolnu domluvený na pokračování i v příštím roce, Kořenář teď nemůže hrát kvůli smlouvě. Americké univerzitní ligy jsou jen pro amatéry. 

Nemožné je zároveň jeho působení v kanadských juniorkách, kam kluby z NHL své hráče běžně posílají, když ještě výkonnostně nebo fyzicky nemají na farmářský hokej v AHL. V Kanadě totiž kvůli krizi na brankářském postu totiž nesmí působit juniorští gólmani z Evropy. 

A tak se musí Kořenář vrátit domů.

Obecně se má za to, že bude chytat za Jihlavu, kde mu stále běží již dříve podepsána smlouva. Tak to bylo prezentováno v minulých dnech i v médiích, ale není to úplná pravda.

Nováček extraligy má brankoviště obsazeno konkurencí jako málokterý jiný klub v soutěži. Místo tam má mít zajištěné další český supertalent Jakub Škarek a k němu přišel zkušený Nor Lars Volden. Zkrátka velká konkurence.

Kořenář - talent, o kterého stojí v nejlepší lize světa - je zatím až číslem tři. To by bylo málo. K tomu, aby jednou prorazil mezi světovou špičku, teď potřebuje chytat.

A tak s největší pravděpodobností bude v sezoně hostovat v Benátkách, tedy na farmě extraligového Liberce.

"Součástí dohody se San Jose bylo to, že ještě než smlouvu podepíšeme, vyřešíme jeho situaci. Sharks chtěli mít jistotu, že se s ním bude dobře pracovat. Jsme domluveni s Jihlavou, odkud bude hostovat v Benátkách," říká Spálenka.

V Benátkách působí i uznávaný trenér brankářů Martin Láska. Právě na jeho jméno a možnost spolupráce s ním, prý v San Jose slyšeli. Že bude gólman Jihlavy nastupovat za farmu soupeře, má ještě jedno logické vysvětlení: organizacím Bílých Tygrů a Benátek šéfuje sportovní manažer Filip Pešán, který je rovněž trenérem reprezentace do dvaceti let. A bude tak mít možnost si Kořenáře připravit na mistrovství světa.

"Pro nás je důležité, že má možnost hrát v Jihlavě i Benátkách. A je na něm, jestli si třeba v Dukle neurve pozici číslo jedna. Bude to hlavně o výkonnosti," říká Spálenka, že není vyloučeno, že by Kořenář z Benátek vylítl do sestavy mateřského klubu.

"Kdybych mohl být v USHL, asi bych byl tam. To víte, že bych byl raději v Americe, ale to už teď nemůžu. A San Jose řekl, že bude rád, když tenhle rok zůstanu doma v Česku," říká sám brankář. 

O tom, že by jako jiní hokejisté v zámoří nabídku smlouvy v NHL odmítl, aby si udržel i pro nadcházející sezonu statut amatéra, se prý neuvažovalo. "Hráči, kteří to odmítají, mají dopředu nastolenou cestu vysokoškolského vzdělání. A pak je to jejich jediná možnost. Kořenář takové plány neměl a v tom duchu probíhaly i jednání se San Jose. Kdyby to pro nás nebylo výhodné, nešli bychom do toho," líčí Spálenka.

"Příští rok v San Jose končí smlouvy jiným gólmanům. Už vědí, kde a jak pro ně bude místo. S Kořenářem zkrátka počítají," dodává agent.

Český gólman mezitím bude válet za Jihlavu nebo v nižší soutěži. A nejspíš se do Ameriky letos podívá s českou reprezentací do dvaceti let, v jejímž kádru je.

Šampionát se na přelomu roku hraje v Buffalu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy