Nepřicházím házet granát, prohlásil vítěz Hadamczik. Slíbil ale tvrdou ruku

Sport ČTK Sport, ČTK
18. 6. 2022 21:47
Nový prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik nechce po zvolení do funkce automaticky dělat velké změny a slibovat revoluční řešení. Chce se ale zasadit o zlepšení výchovy mladých hráčů a ekonomické kondice svazu. Nástupce Tomáše Krále byl do funkce zvolen dva dny před sedmdesátými narozeninami.
Alois Hadamczik
Alois Hadamczik | Foto: Lukáš Caha

"Je to dárek ve formě práce. Je to důvěra, za kterou musím pracovat. Já jsem se o to přihlásil, takže za to delegátům děkuji," řekl Hadamczik po volbě.

"Žádná velká oslava ale nebude. Přijel jsem na konferenci s tím, že nechci bojovat. Teď mohu pár dní říkat, že mě udělali prezidentem svazu, ale mám před sebou hodně práce a úkolů," uvedl.

Bývalý trenér národního týmu, který s reprezentací získal medaili na juniorském i seniorského světovém šampionátu i na olympijských hrách, chce v nové funkci zúročit dlouholeté životní zkušenosti.

"Nepřicházím na svaz, abych někomu vyhrožoval, abych někde hodil granát a řekl, že se musí plno lidí vyměnit. Nepřicházím s kamarády, kteří potřebují pozici. Přicházím se svým jménem a chci, aby to jméno mělo úspěch," podotkl.

Nechce dělat unáhlené kroky. "Chci jít nahoru po jednom schodu a neslibovat hory doly. Když jdete postupně, většinou se cíle plní. Když řeknete, že skočíte na desátý schod, tak většinou spadnete dolů. A já bych nerad spadl," řekl.

Je připraven spolupracovat se schopnými lidmi a nebojí se ani spolupráce s výkonným výborem, který byl zvolen až na Aleše Kmoníčka již před dvěma lety na přání Krále.

"Věřím, že najdu cestu, abych většinu lidí ve výkonném výboru přesvědčil, že to, co chceme změnit a udělat, je správné," řekl Hadamczik, jehož konference ČSLH zavázala, aby nechal provést hloubkový audit fungování svazu.

"Musí se udělat. Je ale třeba se zamyslet nad tím, co musíme v první řadě udělat. Potřebuji ale trochu prostoru, protože se musím dostat k určitým informacím. Určitě se ale nestane, že když někdo ztratí pozici A, dostane pozici B," uvedl.

Osobně je připraven pracovat na maximum, což očekává i od kolegů. "To, co budu dělat já, musí odvádět i další osoby na svazu. Určitě budu jezdit za kluby a budu s nimi hodně jednat, protože zodpovědnost za výchovu hráčů mají oni. Oni musí zlepšit práci s mládeží, musíme dát rodičům najevo, že proces je tak dobrý, že nemusí jezdit v létě na kempy," řekl Hadamczik.

Nový muž číslo jedna českého hokeje je připraven jednat i s vrcholnými představiteli české vlády, aby více podporovali sport.

"Musíme ale brát v úvahu, že vláda má své problémy, svůj čas a vše může trvat dlouho. První peníze, které bychom mohly získat nejrychleji, se dají získat zjištěním toho, zda je potřeba, aby na svazu pracovalo tolik lidí. Jestli je potřeba, aby tam bylo to či ono," uvedl Hadamczik.

Řekl, že věří, že je schopen ušetřit deset procent ročního rozpočtu svazu, tedy přibližně 50 milionů korun. Vedle toho se chystá oslovit firmy, jejichž představitelé mu slíbili, že v případě, že ve volbě uspěje, hokej podpoří. "Jsem zvědavý, zda dodrží slovo," podotkl.

Hokejový svaz se podle něj musí chovat adekvátně ekonomické kondici, ve které je. "Nemáme plný měšec, abychom mohli říct, že je to jedno. V rodině je to také tak, že když nemáte na auto, tak jezdíte na kole. A když máme na škodovku, jezdíte v ní, když máte na mercedes, koupíte si mercedes. Musíme začít šetřit u sebe," uvedl Hadamczik.

Hokej stejně jako ostatní sporty podle něj potřebuje tvrdou ruku. "Na všech úsecích. Vůči sobě i vůči ostatním. To je moje krédo, se kterým (na svaz) vcházím," řekl.

Hadamczik byl trochu nečekaně zvolen hned v prvním kole, poté co dostal 31 hlasů od 59 delegátů, kteří byli přítomni v sále. "Samozřejmě, že jsem byl překvapen, když vedle mě seděli hráčské osobnosti a lidi, kteří mají klub, jako Béďa Ščerban," řekl Hadamczik, který porazil Jiřího Šlégra, Dominika Haška, Bedřicha Ščerbana a Otakara Černého. Druhý Šlégr získal 16 hlasů.

"Důvěra je obrovská a nebudu chtít lidi zklamat," řekl Hadamczik, jenž žije v Kravařích na Opavsku. Teď je ale připraven přesunout se do Prahy. Zda bude kandidovat i za dva roky, kdy mu skončí současný mandát, neřekl.

"Co bude za dva roky, nad tím nepřemýšlím. Jsem překvapený, že mě tolik lidí napoprvé zvolilo. Teď si musím pár dní duševně odpočinout a začít jednat. Co bude za dva roky, to ani nevíme, zda budeme žít," dodal Hadamczik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

V Šanghaji znovu protestovaly stovky lidí proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.

Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy