Nepřátelství? Ne. Rangers chtějí s Omskem spolupracovat

Tereza Šírová
3. 9. 2008 14:45
Asistent trenéra uvidí i zápas v Kazani
Přestup Jaromíra Jágra z Rangers do Omsku oba kluby neznepřátelil. Naopak.
Přestup Jaromíra Jágra z Rangers do Omsku oba kluby neznepřátelil. Naopak. | Foto: Reuters

New York, Omsk - Vztahy mezi nově vzniklou KHL a severoamerickou NHL nejsou momentálně zrovna vřelé, přesto se rýsuje možnost spolupráce mezi některými kluby z obou soutěží.

Jedním z prvních "mírových vyslanců" je asistent trenéra newyorských Rangers Mike Pelino, který na konci srpna přicestoval do Omsku.

O pětidenní návštěvě informoval server Beyondtheblueshirts.com.

Pelino: Omsk na mě udělal velký dojem

"Jsem tu, abych se seznámil s fungováním místního klubu a podpořil bližší spolupráci mezi našimi mužstvy. Už jsem tu strávil nějakou dobu a musím říci, že všecko, co jsem viděl, na mě udělalo velký dojem. Aréna, infrastruktura, organizace...," nešetřil chválou Pelino.

Čtěte více:
Jágr jde do boje. Jako první se Omsku postaví Kazaň
Startuje boj o Gagarinův pohár. Jediná hvězda: Jágr

"Rangers by s Avangardem velmi rádi navázali bližší spolupráci. Mohly by se hrát nějaké exhibiční zápasy nebo rozjet výměnný tréninkový program," plánoval asistent newyorského trenéra.

Pelinově návštěvě předcházela dubnová cesta omského manažera Anatolije Bardina do New Yorku. Tehdy se tam vypravil s úkolem přivést na Sibiř Jaromíra Jágra, nadhodil ale také téma případné spolupráce obou klubů. A Američanům se nápad zalíbil.

Velké plány: Výměny zkušeností, trenérů i hráčů

Radostí z americké návštěvy se netají ani vedení Avangardu Omsk. "Pelinův příjezd do Omsku je začátkem našeho přátelství," řekl omský manažer Bardin.

"Mike se zúčastní semináře, kde si vymění zkušenosti s našimi trenéry. Trenér Rangers pak s námi pojede do Kazaně na zahajovací zápas a potom se přes Moskvu vrátí do Ameriky," popsal Pellinův program Bardin.

Doplnil také další možnosti spolupráce obou klubů: "Po skončení sezony v KHL bychom poslali jednoho nebo dva naše trenéry do New Yorku. Mohli by trénovat v přípravných kempech pro mladé naděje Rangers," řekl Bardin.

"Také bychom rádi organizovali výměnné pobyty pro nejmenší hráče," dodal Bardin. V blízké budoucnosti se prý také plánuje návštěva klubového lékaře Rangers v Omsku.

"Studená válka" o hráče nekončí

Bardin se také vyjádřil ke zhoršujícím se vztahům NHL a KHL. Ty se vyhrotily v létě, když několik hráčů se stále platnými kontrakty podepsalo smlouvy v konkurenční soutěži. Diskuse se rozvířila zejména po "útěku" Alexandra Radulova z Nashvillu do Ufy.

Více zde: Radulov utekl domů. Startuje ruská válka s NHL?

Poté, co koncem srpna dva ruští hokejisté se smlouvami v KHL podepsali nové kontrakty v Los Angeles, rozhodla se KHL vypovědět dohodu o zákazu podepisování hráčů, pokud mají smlouvu v druhé soutěži.

"Rozhodnutí zrušit tu dohodu je správné. K čemu by byla, když každý ví, že NHL je stejně zvyklá taková pravidla porušovat," poukazuje Bardin na dlouhodobý problém. A hodlá jít ještě dál. Usiluje o to, aby KHL zvýšila povolený počet cizinců v mužstvech.

"V současnosti nám Američané přetahují nadějné mladé hráče. A my se těch z NHL nemůžeme ani dotknout," stěžuje si Bardin. "Nejsem nacionalista. Ale s NHL musíme v tomhle bojovat," uzavřel ožehavé téma.

 

Právě se děje

Další zprávy