Slováci sahali na MS juniorů po další výhře, s Německem padli až v prodloužení

29. 12. 2020 7:39
Oslabení němečtí hokejisté zdolali na mistrovství světa dvacítek v Edmontonu ve skupině A Slovensko 4:3 v prodloužení a ve třetím utkání si připsali první body. V "béčku" splnili roli favorita Švédové, kteří vyhráli na nováčkem Rakouskem 4:0 a navázali na úvodní vítězství nad českými juniory 7:1.
MSJ 2021: Slovensko - Německo
MSJ 2021: Slovensko - Německo | Foto: ČTK

Němci měli stejně jako na úvodní dva zápasy v pátek s Finskem (3:5) a v sobotu s Kanadou (2:16) kvůli karanténě další části kádru po pozitivních testech na koronavirus k dispozici pět obránců a devět útočníků. Nově mohli využít jen jako třetího gólmana Floriana Burgla, který se hned zapojil do hry a pomohl k vítězství 22 úspěšnými zákroky i asistencí.

V šesté minutě se Němci radovali z vedení, když střelu Simona Gnypa tečoval nejdříve Florian Elias a pak i Tim Stützle. Letošní trojka draftu NHL gólem oslavila i nedělní podpis tříleté nováčkovské smlouvy s Ottawou. Slovensko vyrovnalo v polovině úvodního dějství vteřinu před koncem svého oslabení, kdy ujel Michal Mrázik a překonal Burgla mezi betony.

Ve 24. minutě otočil stav z protiútoku Oleksij Myklucha, ale v čase 28:13 vyrovnal v přesilové hře svým druhým gólem v utkání Stützle. Jeho pokus po sólu přes celé hřiště vyrazil Šimon Latkóczy do beka Šimona Bečára a od něj puk skončil za brankovou čárou.

Slovensku vrátil náskok ve 35. minutě také druhou trefou v utkání Mrázik, který v početní výhodě tečoval střelu Šimona Nemce. Potom ale sledoval z trestné lavice, jak 46 sekund před druhou pauzou Elias také tečí opět smazal ztrátu. V čase 64:01 rozhodl při Mykluchově vyloučení ve hře čtyř proti třem střelou z mezikruží Mario Zimmermann.

Podívejte se na rozhodující branku Zimmermana:

Kouč Tobias Abstreiter měl podle původních plánů mít k dispozici také obránce Niklase Längera s Maksymilianem Szuberem, ale ti stále nedostali povolení. "Máme skvělého týmového ducha a chtěli jsme vyhrát. V šatně jsme byli všichni namotivovaní. Jsme nadšení, i když teď necítíme nohy. Ale zregenerujeme a zítra budeme zase čerství," řekl německý útočník Florian Elias.

Slováci si i díky bodu zajistili stejně jako suverénní Kanaďané a Finové postup do čtvrtfinále. "Splnili jsme první cíl, ale chtěli jsme na něj dosáhnout vítězstvím. Mrzí nás, že jsme si neupevnili pozici v naší skupině, ale teď už s tím nic nenaděláme. Pozítří do toho půjdeme naplno a popereme se o dobrý výsledek," řekl útočník Mrázik webu Slovenského svazu ledního hokeje.

Švédové si připsali už 54. vítězství v základní skupině juniorského mistrovství světa za sebou. Naposledy prohráli v této fázi turnaje 26. prosince 2006 doma v Leksandu s Kanadou 0:2.

Rakousko, které na úvod prohrálo se Spojenými státy americkými 0:11, odolávalo do 18. minuty. Skóre otevřel v přesilové hře Noel Gunler. I druhý gól dali Švédové v početní výhodě - v čase 24:36 překonal gólmana Sebastiana Wraneschitze tečí bruslí Theodor Niedernach. V polovině utkání se zapsal podruhé mezi střelce Gunler a v 53. minutě dovršil skóre Lucas Raymond.

V sestavě Rakouska chyběl obránce Philipp Wimmer, který dostal od disciplinární komise Mezinárodní hokejové federace (IIHF) trest na dva zápasy za zákrok do hlavy a krku na amerického útočníka Patricka Moynihana ze závěru sobotního duelu. Vynechá ještě zápas s Ruskem a nastoupit může až v závěrečném utkání skupiny na Silvestra proti Česku.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:

Skupina A:

Slovensko - Německo 3:4 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Mrázik (Golian), 24. Myklucha (Kolenič, Eliaš), 35. Mrázik (Nemec, Jellúš) - 6. Stützle (Elias, Gnyp), 29. Stützle (Gnyp, Bugl), 40. Elias (Gnyp, Peterka), 65. Zimmermann (Peterka, Stützle). Rozhodčí: Menniti, Roeland - Mackey, Wyonzek (všichni Kan.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Bez diváků.

Rakousko - Švédsko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Gunler (Johansson, Holmström), 25. Niederbach (Söderström, Raymond), 31. Gunler (Holmström, Berglund), 53. Raymond (Holtz, Sundsvik). Rozhodčí: Labonte, Maille - Brunelle, McGowan (všichni Kan.). Vyloučení: 4:0. Využití: 0:2. Bez diváků.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 11:1 6
2. USA 2 1 0 0 1 14:5 3
3. Rusko 2 1 0 0 1 5:5 3
4. ČR 2 1 0 0 1 3:7 3
5. Rakousko 2 0 0 0 2 0:15 0