Nejdřív taktické chyby, pak frustrace. Smutný konec, litují Češi

ČTK ČTK
3. 1. 2016 0:26
Čeští junioři schytali ve čtvrtfinále MS debakl 0:7 od USA a pojedenácté v řadě nezískají medaili. "Měli jsme tady super partu a je škoda, že se někteří loučíme s juniorskou reprezentací takhle smutně," řekl David Pastrňák.
Tomáš Šoustal marně bojuje před bránou USA.
Tomáš Šoustal marně bojuje před bránou USA. | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté do 20 let po čtvrtfinálovém debaklu s Američany 0:7 na mistrovství světa litovali, že se jim nedařilo držet taktického plánu a soupeř to nekompromisně potrestal. Parta hráčů, která předloni získala stříbro na šampionátu osmnáctek, tak o kategorii výše na medaili útočit nebude a neukončí půst trvající od bronzu v roce 2005 v Grand Forks.

"Nedodrželi jsme plán a vůbec jsme si nehlídali předbrankový prostor. Ve druhé třetině jsme Američany na začátku nepustili z pásma, ale pak jsme z jednoho brejku inkasovali na 0:3. To už pak srazí každý tým," řekl útočník David Pastrňák.

Kam se ztratily výkony ve skupině?

Posila pro šampionát z Bostonu byla rozladěná, jak klíčový duel MS dopadl. "Kdybychom si hlídali jejich útočníky tak, jak jsme měli, mohli jsme s nimi hrát. Mají sice výborné hráče, ale náš největší problém byl, že jsme nedodržovali taktiku. Měli jsme tady super partu a je škoda, že se někteří loučíme s juniorskou reprezentací takhle smutně," dodal.

Češi pojedenácté za sebou nedokázali postoupit do bojů o medaile a na turnaji obsadili páté místo. Kapitán Dominik Mašín litoval, že junioři nenavázali na dobré výkony v základní skupině. "První zápasy jsme se prosadili dobrou a týmovou prací v obranné fázi. S Američany jsme ale chtěli létat po celém hřišti a toho oni umí využít. Když se v obraně objeví díry, okamžitě střílejí góly," uvedl.

Přáním české kabiny před čtvrtfinále bylo nedostat gól hned na začátku a hrát trpělivý hokej. Jenže to se nepodařilo. "Chtěli jsme co nejdéle držet stav 0:0 a pokusit se dát první branku z brejků. Věnovali jsme přípravě na Američany netradičně dlouho času, ale náš plán se nezdařil," řekl trenér Jakub Petr.

Problém Čechů? Předbrankový prostor

Po první třetině, kterou Češi prohráli 0:2, se trenéři pokusili tým povzbudit změnou v brankovišti. Za Vítka Vaněčka poprvé na MS zaskočil Aleš Stezka. I on ale brzy inkasoval a vysoké porážce nezabránil. "Nebylo to jednoduché, protože jsem nastoupil poprvé. Ale těšil jsem se, když mi to trenéři řekli. První minuty druhé třetiny se nám dařilo hrát aktivně, ale pak jsme zase odpadli," řekl Stezka.

"Zápas nám celkově ukázal, že máme problém v předbrankovém prostoru. Góly jsme dostali po situacích, ve kterých jsme až dosud během turnaje neinkasovali," porovnával kouč Petr čtvrtfinálový zápas s vystoupením týmu ve skupině. "Za stavu 0:3 už na našich hráčích byla vidět frustrace, že se jejich hokejový sen nesplní," doplnil.

S ním souhlasil obránce Jakub Zbořil. "Po třetím gólu se nám to v obraně rozpadlo a už se to s námi vleklo," prohlásil. Čtvrtfinále proti USA bylo pro některé hráče posledním zápasem v mládežnické reprezentaci. "Je hrozná škoda, že jsme vypadli ve čtvrtfinále, protože s těmihle kluky jsem hrál už od šestnáctky a pro mě osobně to byl vrchol sezony," dodal Mašín.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy