Česko - Rusko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Češi slaví  - stali se mistry světa
Češi slaví - stali se mistry světa | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Ruská mašina je na kolenou, Češi jsou mistři světa.

Hokejový výběr vedený koučem Vladimírem Růžičkou završil v neděli večer famózní cestu světovým šampionátem v Německu a po výhře 2:1 nad dosud neporaženým Ruskem, zvedl po pěti letech nad hlavu mistrovskou trofej.

Celý zápas jsme sledovali ON-LINE ZDE:

Famózní výkon odvedl zejména brankář Tomáš Vokoun, jenž dlouho eliminoval snahu ruských kanonýrů a překonal ho jen v samotném závěru ostrostřelec Pavel Dacjuk.

To však bylo "Sborné" málo, a tým kouče Bykova tak promarnil možnost získat (po dvou úspěšných letech) zlatý hattrick.

Na zápas dorazilo do Německa nejen velký počet českých fanoušků (včetně prezidenta Václava Klause), ale tradiční hokejové nadšení bylo vidět ve všech koutech České republiky.

Tak, jako obvykle, bylo možno sledovat utkání i na velkoplošné obrazovce na Staroměstském náměstí a ani zde nechyběly tisícovky fanoušků s českými dresy a vlajkami. V kolínské Lanxess Aréně měli ale (počtem) přeci jen navrch ruští příznivci.

0:0? 20 vteřin. Než se trefil Klepiš

Jejich kouč Vjačeslav Bykov mohl od začátku počítat i s brankářem Varlamovem a útočníkem Sjominem, kteří v semifinále proti Německu chyběli. Motivaci „Sborné" zvyšoval i fakt, že pokud by uspěla, završila by zlatý hattrick.

Jenže ambiciózní a dosud neporažený tým dostal na úvod studenou sprchu. Hned po dvaceti vteřinách totiž Jágr obkroužil soupeřovu branku, našel svého spoluhráče z Omsku Jakuba Klepiše a hned první česká rána v utkání skončila v síti - 1:0.

Ruský celek měl však záhy ukázat svou sílu. Prakticky okamžitě uzamkl Čechy v jejich obranném pásmu a v nastoleném enormním tempu pokračoval několik dalších minut. Tomáš Vokoun však v klíčových chvílích národní celek podržel hned několika vynikajícími zákroky.

Obrovskou příležitost měl nejprve Afinogenov a krátce po něm i Fjodorov. Zatímco proti útočníkovi Atlanty Thrashers zasáhl skvěle český gólman, proti pokusu ruského veterána ho zachránila tyč.

S postupem času však ďábelské tempo polevilo a Růžičkův výběr zahrozil několika povedenými brejky. Pěkným sólem se například prezentoval Marek Kvapil, ale Varlamov si napravil reputaci a proti jeho ráně vytáhl parádní semafor.

A vyrovnávat se tak začala i na úvod jednoznačná statistika střel. V šestnácté minutě už to bylo jen 10:8 ve prospěch Rusů. Čechům se navíc dařilo eliminovat soupeře i během jejich přesilových her, v úvodní třetině přežil reprezentační výběr hned necelých pět minut při hře v oslabení.

Ruské vyrovnání nebylo uznáno

Nechybělo však mnoho a Rusové z třetí přesilovky přeci jen vyrovnali. Po závaru před Vokounem se prosadil Pavel Dacjuk, ale kanonýr dosáhl kýžené trefy až po skončení regulérní hrací doby. To pak následně uznal po konzultaci s videorozhodčím i hlavní arbitr a k nevoli ruských hráčů branku správně neuznal.

Čekalo se, že úřadující šampión spustí svůj kolotoč i na začátku druhé třetiny a hned to potvrdil svým pokusem Ovečkin, záhy to ale byli Češi, kteří mohli vsítit další gól. Tradičně se projevila opět vynikající hra v oslabení, ruským bekům se totiž utrhl Koukal, ale tísněn dojíždějícím protivníkem nakonec Varlamova nepřekonal.

Rychlé kontry však zpočátku patřily mezi jediné možnosti, jak se dostat do soupeřova území. Tým kouče Bykova nepřestával dlouho obléhat branku Tomáše Vokouna, aktivní byl zejména Ovečkin, ale reprezentační gólman přiváděl mnohdy svými zákroky soupeře k zoufalosti.

V polovině hry si ovšem po faulu na Klepiše zahráli početní výhodu i Češi a od této situace už soupeřův tlak citelně povolil. Množství gólových příležitostí tak v porovnání s první částí výrazně ubylo, a na ruské střídačce začala hrát určitou roli i nervozita.

Český celek proto začal být směrem dopředu nebezpečnější a v závěru prostřední části odskočil svému soupeři na rozdíl dvou branek. Vše nastartovala srážka Ovečkina s Fjodorovem, po níž ujela do úniku dvojice Rachůnek s Rolinkem a druhý jmenovaný nakonec dopravil díky šťastné teči (o brusli) puk za Varlamova.

Dacjukovo snížení přišlo pozdě

Explozi radosti na Staroměstském náměstí pak muselo vyvolat i potvrzení platnosti od samotného hlavního arbitra Levonena. Tato druhá trefa ruským sebevědomím výrazně otřásla a když Češi ve třetí části s přehledem jistý náskok bránili, začalo se na ledě přiostřovat.

Jako první okusil ruskou tvrdost Koukal, jehož ve středním pásmu ostře srazil Kornějev, rozhodčí ovšem tento zákrok jako nedovolený neposoudili. Naopak tvrdý trest dostal prakticky vzápětí Jemelin (5 plus do konce), jenž si vyšlápl na Jágra.

Češi ovšem dlouhou početní výhodu nezužitkovali, a tak se závěrečné minuty nesly ve znamení ruského tlaku. To posílilo nejen powerplay, ale i vyloučení Rachůnka a Rolinka.

Dvě minuty před koncem tak Rusové hráli málokdy vídanou přesilovku 6:3. Tu sice Sborné zhatil nedisciplinovaným zákrokem Malkin, Bykovův tým se nicméně kontaktní branky přeci jen dočkal.

Stejně jako proti Němcům se do střelecké listiny zapsal při závěrečném tlaku Dacjuk.

Následovaly tak ještě krušné vteřiny, které ovšem už Češi ubránili, a stali se tak na čtyřiasedmdesátém mistrovství světa jejími vítězi. Vladimír Růžička, jenž dnes oslavil i svůj svátek, se proto na lavičce národního celku loučí se zlatou medailí na krku.