Nečekaný zlatý triumf. Češi zastavili i ruskou mašinu

Ivo Pospíšil
23. 5. 2010 22:49
Česko - Rusko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Češi slaví  - stali se mistry světa
Češi slaví - stali se mistry světa | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Ruská mašina je na kolenou, Češi jsou mistři světa.

Hokejový výběr vedený koučem Vladimírem Růžičkou završil v neděli večer famózní cestu světovým šampionátem v Německu a po výhře 2:1 nad dosud neporaženým Ruskem, zvedl po pěti letech nad hlavu mistrovskou trofej.

Celý zápas jsme sledovali ON-LINE ZDE:

Famózní výkon odvedl zejména brankář Tomáš Vokoun, jenž dlouho eliminoval snahu ruských kanonýrů a překonal ho jen v samotném závěru ostrostřelec Pavel Dacjuk.

To však bylo "Sborné" málo, a tým kouče Bykova tak promarnil možnost získat (po dvou úspěšných letech) zlatý hattrick.

Na zápas dorazilo do Německa nejen velký počet českých fanoušků (včetně prezidenta Václava Klause), ale tradiční hokejové nadšení bylo vidět ve všech koutech České republiky.

Tak, jako obvykle, bylo možno sledovat utkání i na velkoplošné obrazovce na Staroměstském náměstí a ani zde nechyběly tisícovky fanoušků s českými dresy a vlajkami. V kolínské Lanxess Aréně měli ale (počtem) přeci jen navrch ruští příznivci.

0:0? 20 vteřin. Než se trefil Klepiš

Jejich kouč Vjačeslav Bykov mohl od začátku počítat i s brankářem Varlamovem a útočníkem Sjominem, kteří v semifinále proti Německu chyběli. Motivaci „Sborné" zvyšoval i fakt, že pokud by uspěla, završila by zlatý hattrick.

Jenže ambiciózní a dosud neporažený tým dostal na úvod studenou sprchu. Hned po dvaceti vteřinách totiž Jágr obkroužil soupeřovu branku, našel svého spoluhráče z Omsku Jakuba Klepiše a hned první česká rána v utkání skončila v síti - 1:0.

Čtěte také: Asi budete dobří, jste ve finále, říká nejlepší z Rusů

Ruský celek měl však záhy ukázat svou sílu. Prakticky okamžitě uzamkl Čechy v jejich obranném pásmu a v nastoleném enormním tempu pokračoval několik dalších minut. Tomáš Vokoun však v klíčových chvílích národní celek podržel hned několika vynikajícími zákroky.

Obrovskou příležitost měl nejprve Afinogenov a krátce po něm i Fjodorov. Zatímco proti útočníkovi Atlanty Thrashers zasáhl skvěle český gólman, proti pokusu ruského veterána ho zachránila tyč.

S postupem času však ďábelské tempo polevilo a Růžičkův výběr zahrozil několika povedenými brejky. Pěkným sólem se například prezentoval Marek Kvapil, ale Varlamov si napravil reputaci a proti jeho ráně vytáhl parádní semafor.

A vyrovnávat se tak začala i na úvod jednoznačná statistika střel. V šestnácté minutě už to bylo jen 10:8 ve prospěch Rusů. Čechům se navíc dařilo eliminovat soupeře i během jejich přesilových her, v úvodní třetině přežil reprezentační výběr hned necelých pět minut při hře v oslabení.

Ruské vyrovnání nebylo uznáno

Nechybělo však mnoho a Rusové z třetí přesilovky přeci jen vyrovnali. Po závaru před Vokounem se prosadil Pavel Dacjuk, ale kanonýr dosáhl kýžené trefy až po skončení regulérní hrací doby. To pak následně uznal po konzultaci s videorozhodčím i hlavní arbitr a k nevoli ruských hráčů branku správně neuznal.

Čekalo se, že úřadující šampión spustí svůj kolotoč i na začátku druhé třetiny a hned to potvrdil svým pokusem Ovečkin, záhy to ale byli Češi, kteří mohli vsítit další gól. Tradičně se projevila opět vynikající hra v oslabení, ruským bekům se totiž utrhl Koukal, ale tísněn dojíždějícím protivníkem nakonec Varlamova nepřekonal.

Přečtěte si také: Příčiny hokejového nadšení: vůle, Jágr, štěstí a tým

Rychlé kontry však zpočátku patřily mezi jediné možnosti, jak se dostat do soupeřova území. Tým kouče Bykova nepřestával dlouho obléhat branku Tomáše Vokouna, aktivní byl zejména Ovečkin, ale reprezentační gólman přiváděl mnohdy svými zákroky soupeře k zoufalosti.

Foto: Reuters

V polovině hry si ovšem po faulu na Klepiše zahráli početní výhodu i Češi a od této situace už soupeřův tlak citelně povolil. Množství gólových příležitostí tak v porovnání s první částí výrazně ubylo, a na ruské střídačce začala hrát určitou roli i nervozita.

Český celek proto začal být směrem dopředu nebezpečnější a v závěru prostřední části odskočil svému soupeři na rozdíl dvou branek. Vše nastartovala srážka Ovečkina s Fjodorovem, po níž ujela do úniku dvojice Rachůnek s Rolinkem a druhý jmenovaný nakonec dopravil díky šťastné teči (o brusli) puk za Varlamova.

Dacjukovo snížení přišlo pozdě

Explozi radosti na Staroměstském náměstí pak muselo vyvolat i potvrzení platnosti od samotného hlavního arbitra Levonena. Tato druhá trefa ruským sebevědomím výrazně otřásla a když Češi ve třetí části s přehledem jistý náskok bránili, začalo se na ledě přiostřovat.

Jako první okusil ruskou tvrdost Koukal, jehož ve středním pásmu ostře srazil Kornějev, rozhodčí ovšem tento zákrok jako nedovolený neposoudili. Naopak tvrdý trest dostal prakticky vzápětí Jemelin (5 plus do konce), jenž si vyšlápl na Jágra.

Češi ovšem dlouhou početní výhodu nezužitkovali, a tak se závěrečné minuty nesly ve znamení ruského tlaku. To posílilo nejen powerplay, ale i vyloučení Rachůnka a Rolinka.

Dvě minuty před koncem tak Rusové hráli málokdy vídanou přesilovku 6:3. Tu sice Sborné zhatil nedisciplinovaným zákrokem Malkin, Bykovův tým se nicméně kontaktní branky přeci jen dočkal.

Stejně jako proti Němcům se do střelecké listiny zapsal při závěrečném tlaku Dacjuk.

Následovaly tak ještě krušné vteřiny, které ovšem už Češi ubránili, a stali se tak na čtyřiasedmdesátém mistrovství světa jejími vítězi. Vladimír Růžička, jenž dnes oslavil i svůj svátek, se proto na lavičce národního celku loučí se zlatou medailí na krku.

Výsledek:

Rusko - Česká republika 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky:
  60. Dacjuk (Kovalčuk) - 1. Klepiš (Jágr), 38. Rolinek (Rachůnek)
Rusko: Varlamov (Košečkin, Jerjomenko) - Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov - Ovečkin (A), Sjomin, Fjodorov (A) - Malkin, Dacjuk, Kovalčuk (C) - Těreščenko, Frolov, Kozlov - Kuljomin, Anisimov, Afinogenov
Česko: Vokoun (Pavelec, Štěpánek) - Rozsíval, Mojžíš, Blaťák, Němec, Rachůnek, Čáslava (A), Gřegořek - Vampola, Klepiš, Jágr (A) - Marek, Rolinek (C), Voráček - Červenka, Novotný, Kašpar - Růžička, Koukal, Kvapil.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy