Naštvaný Svoboda o derby: Tragické, neměli jsme vůbec nic

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 9. 2014 23:47
První extraligové derby sezony bylo jednoznačnou záležitostí. Sparta deklasovala Slavii 5:2 a její gólman se po zápase obul do výkonu celého mužstva: "Tragické, neměli jsme vůbec nic," řekl.
Adam Svoboda.
Adam Svoboda. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Tahle prohra se Spartou hodně bolí. Slávisté chtěli trápícího se soupeře udržet na dně tabulky, místo toho ho možná odrazili na její vrchol. Slavia derby hrubě nezvládla a skončilo to výpraskem 2:5.

Tak jednoznačný první souboj o Prahu byl. Slavia sice brzy vedla, ale nakonec Spartě v ničem nestačila a byla ráda, že se do brány za stavu 1:4 už na konci první třetiny místo Dominika Furcha postavil Adam Svoboda.

To on totiž vychytal několik samostatných úniku a zabránil ještě většímu výprasku

"Každá prohra mrzí a v derby zvlášť. Mě ale štve, jakým to bylo způsobem. Tohle bylo tragické," říkal po zápase naštvaný gólman Svoboda.

Přitom jste vedli brzy 1:0, co vás po tak výborném začátku srazilo dolů?
Zbytečné vyloučení, které byly jednoznačné. Už je to druhý náš zápas, který nás stály oslabení. Ať už to bylo v Pardubicích, nebo dneska se Spartou. Dnes jsme neměli nic, Sparta jednoznačně a zaslouženě vyhrála.

Proč?
Potřebujeme, aby hrálo celé mužstvo šedesát minut. Nadoraz, každý zápas, opravdu jít do všeho. Hlavně hrát zodpovědně, my úplně zbytečně propadáme a nemáme tam třetího hráče dozadu. Potřebujeme, aby s k Bedýnkovi (Bednář) a Vlasymu (Vlasák) přidala i střední generace a pak ti mladí. Za nás mladí s košíkama mixovali staré a u nás to ti mladí nedělají. To je pro ně velká škoda, protože by tady mohli vedle takových hráčů vyrůst. Až si to uvědomí, bude to dobré.

V čem je problém, že mladí nebojují?
Zeptejte se jich, já jim do hlavy nevidím.

Sparta hrála na začátku sezony špatně a vy jste šli rychle do vedení. Neuklidnilo vás to až moc?
To ne. My jsme pak začali zbytečně faulovat. Oni dali tři góly z přesilovek a my si dali ještě jeden vlastní, bylo po zápase. Sparta má výborné mužstvo, lépe bruslili. Byla jen otázka času, kdy se zvednou. My je chtěli nechat ještě chvíli dole, ale tohle derby jsme hrubě nezvládli. Výsledek hovoří za vše.

Z čeho ty fauly vyplývaly?
Z pohybu. My jsme neměli vůbec žádný pohyb. Sparta lítala a my ne, z toho byly fauly.

Dominik Furch je normálně klidný gólman, ale po čtvrtém inkasovaném gólu dnes roztřískal hokejku. Viděl jste to?
Já jsem to neviděl. Jestli ale roztřískal hokejku, musel být hodně vytočený. Já se mu nedivím, když nás tady drží dva roky a my mu nepomůžem. Jsme lidi, máme nervy a jemu dneska ujely.

Jaké to pro vás vůbec bylo jít za stavu 1:4 v derby do brány už na konci první třetiny?
To je v pohodě. Na konci první třetiny je člověk ještě zahřátý, horší je to někdy později v průběhu zápasu nebo třeba na Kladně někdy třetího ledna.

Na konci druhé třetiny jste se na chvíli i díky vaším zákrokům dostali do tlaku a chvíli to vypadalo, že byste se mohli vrátit do zápasu. Věřil jste tomu?
Byla škoda gólu na 5:1. Jak říká můj táta, mezi tu ruku a tělo bys ani hajzl papír nestrčil. Jenže oni jak byli v laufu, tak trefili asi to jediné místečko, co tam bylo. Kdybychom snížili, mohlo to vypadat jinak. Ale jsou to jenom kdyby.

Co říkáte na to, že fanoušci neustále dávají najevo svou nevoli vůči trenérovi?
Tohle už trvá dlouho. Vnímali jsme to, už když k nám Láďa nastoupil. Každý člověk může dát svůj názor najevo, ale musí to být nějakou slušnou formou. To co se dělo třeba v prvním přípravném zápase, to byla jedna nechutnost. Od toho se distancuju a odsuzuju to. My jako mužstvo za Láďou stojíme a fanoušci by si to měli uvědomit, být s náma na jedné lodi.