Naštvaný Jandač o tlaku ve Spartě: Vypadám, že se hroutím?

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 4. 2015 8:27
Čekání hokejové Sparty na finále hokejové extraligy trvá už osm let. Trenér Josef Jandač stejně jako loni vypadl s týmem v semifinále.
Josef Jandač přeje štěstí Zbyňku Irglovi, Třinci však ne. Pošesté ve své kariéře neprošel semifinále a čekání Sparty na extraligový titul trvá už osm let.
Josef Jandač přeje štěstí Zbyňku Irglovi, Třinci však ne. Pošesté ve své kariéře neprošel semifinále a čekání Sparty na extraligový titul trvá už osm let. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pořádně naštvaný byl po semifinálovém vyřazení s Třincem trenér Sparty Josef Jandač. Přímé otázky početného zástupu novinářů, který k němu přispěchal pro bezprostřední dojmy, často odbíjel a kroutil nad nimi hlavou.

Není se co divit. Josef Jandač, který je považován za jednoho z nejlepších českých trenérů současnosti, ještě nikdy nedovedl tým až do finále. V semifinále byl už šestkrát a vždy vypadl. V čele bohaté Sparty loni i letos.

Tentokrát jeho naděje rozprášil Zbyněk Irgl. Muž série, který se vrátil do extraligy po úspěšné léčbě rakoviny bez jedné ledviny, vstřelil vítězný a postupový gól tři minuty před koncem šestého zápasu. Oceláři vyhráli 3:2 a celou sérii 4:2, v sobotu začnou finále s Litvínovem, zatímco Spartě sezona končí.

"Zbyňku Irglovi to přeju, Třinci ne," prohlásil Jandač. 

Sparta na účast ve finále čeká od roku 2007. Dlouhých osm let je každý rok nejambicióznější tým extraligy i bez ligového titulu.

Cítíte teď velké zklamání, že?
Co je tohle za otázku? Nevím, co po vyřazení v semifinále chcete odpovědět. Že tady skáču tři metry vysoko, nebo co?

Když to srovnáte třeba s minulou sezonou, kdy Sparta vypadla také v semifinále s Kometou Brno, byl teď Třinec těžším soupeřem?
Nechci to srovnávat. Každá sezona je jiná a mužstvo je také jiné. Je to možná hloupé říct, ale letošní vyřazení mě mrzí daleko méně než loňské, protože letos šel tým fakt nadoraz. Loni nám chyběla chemie v mužstvu, měli jsme hodně náčelníků a málo indiánů. Letos jsme měli tým vyvážený a po celou sezonu jsme odváděli solidní výkony včetně Ligy mistrů. O postupu rozhodlo asi sportovní štěstí, nebyli jsme horší tým. Rozhodně ne. Já jsem na tohle mužstvo hrdý. Málokdy to říkám, málokdy chválím, ale hráči se vydali ze všeho a nevím, co udělat víc pro to, abychom to zlomili na svoji stranu.

Tomáš Rolinek říkal, že právě kvůli té partě ho tenhle konec mrzí mnohem více.
Loni jsme měli velká očekávání, ale charakterově to mužstvo bylo jiné než letos. Za tím si stojím. Jestli se na to chcete dívat mírou Tomáše Rolinka, tak to samozřejmě bolí. Přál jsem to Spartě, klukům, fanouškům a každý rok to tady bude stejné - cíle budou ve Spartě vždy ty nejvyšší. Fakt nevím, co jsme pro to mohli udělat víc, a věřím v životní rovnováhu, že se to každému, kdo to absolvoval, vrátí. Ať už sportovním úspěchem někdy jindy, nebo alespoň zdravím. 

Jste připraven dál snášet tlak, který tady ve Spartě na výsledky je, i když jste podruhé za sebou zůstali před branami finále?
Máte pocit, že bych se hroutil nebo něco? Každý, kdo pracuje ve Spartě, se na tohle musí připravit. Jsem tady už čtyři roky, a co to je tlak? Budete jinde, chcete uspět taky. Pořád se to spojuje se Spartou a mě už to přijde takové trošku... Všichni chceme uspět, ve Spartě je to trošku víc, že je to Sparta, ale už mám něco za sebou a myslím, že se z toho nepodělám. Nemám důvod se z toho hroutit. Je ještě čas na analýzu, ale nemyslím si, že jsme se dopustili velkých chyb, že by to bylo prokoučované. 

Co byl podle vás klíčový moment nebo zápas, který sérii s Třincem rozhodl?
Asi jich bylo víc. Byly to zápasy, které se rozhodovaly o gól. Kromě prvního utkání, které nám nevyšlo (Sparta prohrála 2:6), jsme rozhodně nebyli horším týmem. Ve druhém utkání v Třinci jsme byli dvě minuty od vítězství, ale laciným gólem jsme o něj přišli. V pátém utkání v Třinci jsme odevzdali skvělý výkon, ale rozhodly nájezdy a dnešní utkání jsme taky honili výsledek, dohnali jsme jej a pak jsme chvíli před koncem dostali gól z oslabení, i když tomu předcházely situace, ve kterých jsme mohli rozhodnout. 

Dva klíčové zápasy rozhodl Zbyněk Irgl, co tomu jeho příběhu říkáte?
Zbyněk Irgl je výborný hráč a výborný kluk. Jemu osobně to samozřejmě přeju, nepřeju to Třinci. Je to životní příběh a máte o čem psát, osobně mu to přeju, nepřeju mu jen to, že vyrazil Spartu. Možná to byl ten klíčový hráč, v pravý čas vytáhl formu i hokejové umění. 

Hodně se mluvilo o vašich gólmanech. Zvládli to?
Já si myslím, že je brzy takhle bezprostředně hodnotit gólmany. Pro Filipa Novotného to bylo první play off v životě a myslím, že se toho zhostil velmi dobře. Nějaký chyby samozřejmě udělal, ale nechci to bezprostředně po utkání házet na něj. Zhostil se toho dobře, má to před sebou a musí na sobě ještě zapracovat. Hrubec z Třince udělal v celé sérii v podstatě jednu chybu, všechny ostatní góly byly vydřené. Góly z kategorie laciných nepustil.

Budete chtít, aby se tenhle tým po sezoně nějak měnil?
Drtivá většina hráčů je pod smlouvou, očekávám jen drobné změny.

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy