Nakládal po premiéře: Na NHL mám, v Americe oproti Rusku víc cítím, že žiju

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 2. 2016 6:00
Hokejový bek Jakub Nakládal si plní sen. Má za sebou první tři zápasy v zámořské NHL. Calgary si ho zatím nechává v prvním týmu, a tak 28letý Čech doufá v prodloužení kontraktu. Jak prožívá pobyt ve slavné lize? Co je jiné oproti Rusku? A pocítil vysokou kriminalitu ve Stocktonu, kde nastupoval za farmu Flames?
Jakub Nakládal zaujal zástupce Calgary na mistrovství světa v Česku.
Jakub Nakládal zaujal zástupce Calgary na mistrovství světa v Česku. | Foto: Lukáš Bíba

Praha/Calgary – Hokejový bek Jakub Nakládal konečně těží z těžší cesty, kterou před začátkem sezony zvolil. Mohl kývnout na vynikající smlouvu od ruského Čerepovce, ale místo toho v Calgary podepsal dvoucestný kontrakt na rok. Rychle poznal, že místo v NHL půjde dobýt těžko. Po čtyřech měsících na farmě však konečně nastoupil v hlavním týmu Flames. A zatím se drží.

V premiéře sice odehrál jen dvě střídání, ale ve třetím klání strávil na ledě přes 16 minut. Nejdřív byl v Kanadě sám a přespával u spoluhráče Jiřího Hudlera, teď ho doprovází manželka se synem. "Je super, že jsme spolu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V 28 letech má možná poslední šanci, aby si vydobyl stabilní pozici ve slavné lize. "Myslím si, že na to mám," prohlašuje a doufá, že s ním Calgary prodlouží kontrakt. Zpátky do Evropy by odcházel nerad: "Pokud mám na výběr mezi NHL a KHL, nemůžu ani váhat."

Zámořskou štaci odstartoval Nakládal na farmě v kalifornském Stocktonu, který je ve Spojených státech známý vysokou kriminalitou. Nebezpečí nepocítil, nejdřív si však od policejního důstojníka musel vyslechnout, jakým lokalitám se má vyhýbat.

V nižší AHL každopádně nasbíral 14 bodů (2+12) z 35 zápasů. Zástupce Calgary zaujal natolik, že se na začátku minulého týdne mohl nechat okouzlit strhující atmosférou NHL. Byť vyjel jen ke dvěma střídáním. "Kvůli tomu krátkému času jsem měl smíšené pocity, ale převládaly ty dobré, protože jsem konečně nastoupil do zápasu," popisuje Nakládal.

Od té doby váš čas na ledě stoupá. Cítíte důvěru trenéra?

V tom posledním zápase se zranil Láďa Šmíd, takže jsme to dohráli na pět obránců. Jinak trenér mi sice může důvěřovat, ale já mu to musím splácet dobrými výkony. Doufám, že mi přibudou další zápasy.

Zatím jste odehrál tři. Dokážete už říct, jestli máte na NHL?

Já osobně si věřím a myslím, že na to mám. V tomhle směru o sobě nepochybuju. Vždycky záleží na šanci, kterou člověk dostane. Potom musí ukázat, že si ji zaslouží. Doufám, že se mi to v Calgary povede a třeba dostanu smlouvu na příští rok.

Konkurence v obraně Calgary je poměrně vysoká. Přesvědčil jste trenéry, že si vás mají nechat? Jaký máte ze svých výkonů pocit?

Ve druhém zápase proti Anaheimu jsem se cítil výborně. Bavilo mě to a myslím si, že to z mé strany bylo dobré. Měl jsem i velkou šanci, ale bohužel to neskončilo gólem. Užíval jsem si i poslední zápas, bohužel u prvního obdrženého gólu jsem to trochu podcenil. Celkově jsem ale se sebou spokojený, nevím, jak mě vidí trenéři. Po prvním zápase říkali, že to bylo dobré a mám takhle pokračovat.

Inspiruje ho kapitán Giordano

Bek Dennis Wideman, jeden z vašich spoluhráčů, nedávno dostal stopku na dvacet zápasů za (podle něj) nechtěný atak rozhodčího. Je to v kabině téma? Jak se na trest díváte vy?

Řešilo se hlavně odvolání, jestli mu prominou trest a dostane míň zápasů, protože je to pro nás oslabení. Že by se o tom ale někdo bavil pořád, to si nemyslím. Zápasů je hodně, hraje se pomalu obden, takže na to ani není čas. Já bych to nechtěl moc komentovat, ale myslím si, že trest na dvacet zápasů byl v porovnání s tím, co se stalo v jiných případech, dost tvrdý.

Na druhou stranu, situace kolem Widemana vám otevřela cestu do NHL. Prý jste zmeškal dovolenou během Utkání hvězd, abyste byl připravený na cestu do Calgary. Je to tak?

Jsem samozřejmě moc rád, že jsme dovolenou vyměnili za Calgary, ale i tak jsme s manželkou a synem byli na dva dny v San Francisku. Užili jsme si to. Jinak se to celé událo tak, že jsem měl náznaky od trénera ve Stocktonu, že bych mohl dostat pozvánku do Calgary, takže jsem s tím trošku počítal. Teď doufám, že tady vydržím co nejdéle.

Jelikož vám angličtina nedělá potíže, jsou pro vás v Calgary nějak zvlášť důležití Češi Hudler, Frolík a Šmíd?

Tak ve Stocktonu jsem nikoho neměl a zdálo se to v pohodě, i když moje angličtina nebyla na začátku sezony nějak světoborná. Udělal jsem ale pokrok, už se domluvím v pohodě. Občas se třeba musím zeptat jednou nebo dvakrát, co kdo říkal, protože ne vždycky se hned chytím, ale v řeči problém není. I tak je dobře, že jsou tady Češi, protože jsme známí takovými těmi srandičkami. Člověk se zasměje, což je jedině dobře. Jirka Hudler se mi na začátku snažil i pomoct. Když jsem přiletěl, chvíli jsem u něj bydlel. Místo toho, abych byl na hotelu, jsme mohli pokecat. Ale i Láďa Šmíd a Michal Frolík jsou v pohodě.

Co pro vás znamená, že teď můžete nastupovat s elitním bekem, jakým je Mark Giordano?

Je parádní, že se můžu učit od takového obránce. I T. J. Brodie je vynikající. Jinak Giordano je kapitán a strašně moc se mi líbí, jak hraje. Líbí se mi i jeho příběh. On taky nehrál NHL od dvaceti, místo si vybojoval v pozdějším věku. Tím, že všechno dělá naplno, se vypracoval – řekl bych – na jednoho z pěti nejlepších obránců v NHL.

Říkal jste, že byste v Calgary rád zůstal. Závisí to na něčem? Například na jednocestné smlouvě?

Zatím nechci spekulovat, protože do konce sezony zbývá přes dvacet zápasů. Hlavně se soustředím na to, abych v zápasech odvedl co nejlepší práci, když už jsem dostal šanci. Samozřejmě bych si moc přál, aby mi Calgary nabídlo novou smlouvu. Věřím, že by nabídka mohla přijít. Nechci ale říkat, jestli by to měla být jednocestná, nebo dvoucestná smlouva.

Kriminalitu ve Stocktonu nepocítil

Někteří hráči rádi mluví o tom, jak je život v Severní Americe a v Rusku rozdílný. Jiní to tolik nevnímají. Jaký na to máte názor vy?

Je velký rozdíl, jestli žijete v Rusku, nebo v Americe. Tady je každé město nádherné, je tu všechno, co potřebuje. Myslím si, že v Americe člověk víc cítí, že žije. Na druhou stranu nemůžu říct ani jedno špatné slovo na Ufu a na Moskvu, kde jsme dřív byli. Moc se nám tam líbilo a nic nám tam nechybělo. V Rusku tedy nebyl žádný problém, ale NHL je NHL. Oprávněně je to absolutně nejlepší soutěž na světě. Zázemí týmů je tady opravdu neskutečné. Pokud mám na výběr mezi NHL a KHL, nemůžu ani váhat.

Překvapilo vás v zámoří něco?

Zdejší mentalita je trochu jiná než ta, na kterou jsme zvyklí v Evropě, ale líbí se nám tady. Nejlepší by bylo, kdybychom podepsali smlouvu s Calgary a usadili se tady. To by byla největší paráda. Každopádně jsem tady nezažil žádný moment, kdy bych si vyloženě říkal: "Ježišmarja, tohle je úplně něco jiného."

Stockton, kde jste hrál první čtyři měsíce, patří mezi americká města s nejvyšší kriminalitou. Pocítil jste to nějak?

Zaplaťpánbůh jsme to nijak nepocítili, ale když jsem přiletěl na začátku sezony, měli jsme mítink s policejním důstojníkem. Dával nám rady, kam bychom kvůli vysoké kriminalitě neměli chodit, ale žádný problém jsme ve městě neměli. Bydleli jsme v pěkné čtvrti.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy