Naděje zhasla: Junioři prohráli s Rusy a čeká je baráž

ČTK ČTK, Red Spo
1. 1. 2010 8:56
Rusko - Česko 5:2

Regina - Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě rozhodující duel s Ruskem 2:5 a na šampionátu tak medaili nezískají.

Ze základní skupiny B postupují do vyřazovacích bojů Švédsko, Finsko a právě Rusko. Svěřence kouče Jaromíra Šindela čeká pouze boj o udržení mezi elitou, kam vstupují se třemi body za výhru nad Rakouskem.

Ve skupině o záchranu změří Češi síly ještě s Lotyšskem a Slovenskem, které podlehlo v klíčové bitvě Švýcarsku 1:4.

Rusové začali rozhodující klání velkým tlakem a dlouho svírali český výběr v jeho obranném pásmu, ale bez gólového efektu.

V polovině šesté minuty však přišel zcela zbytečný Gudasův faul v útočné třetině a přestože gólman Sedláček nejprve pokryl dvě dorážky Rusů, na Tarasenkovu ránu po skvělé přihrávce Burmistrova už nedosáhl.

Odpovědět mohli krátce poté Novotný s Horákem, po rychlé výměně kotouče však Bobkov v ruské brance předvedl pohotový zákrok, jímž vychytal Novotného v obrovské šanci na vyrovnání. Český tým postupně zvedal hlavu a dokázal vyrovnat hru.

V prvním dějství nakonec Rusy i přestřílel poměrem 13:7, ale jednobrankovou ztrátu do přestávky smazat nedokázal.

V úvodu druhé části hráli čeští mladíci brzy přesilovku po Timkinově nebezpečném faulu, za který obdržel ruský forvard trest na dvě plus deset minut. Po dvou obrovských šancích měli ve 24. minutě Káňa s Knotkem, ale Bobkov i za pomoci obětavých zákroků obránců odolal bez úhony.

Češi i vyrovnali, vzápětí ale třikrát inkasovali

Ve 28. minutě byl při další početní výhodě blízko gólu Knotek, povedenou ranou ale orazítkoval pouze bližší tyč.

Branková konstrukce pomohla na druhé straně po střelách Filatova a Kicina také Sedláčkovi, ale druhý gól v jeho síti přesto přišel na začátku 33. minuty z hole Petrova.

Šindelův výběr se však dokázal vrátit do hry. Pomohli mu rozhodčí, kteří za zdržování hry vyloučili neprávem Klementěva, v následné přesilovce se dostal do brejku Káňa a prolomil kouzlo Bobkova.

Český tým měl ve druhém dějství výraznou střeleckou převahu (21:12), ale ve třetí třetině už byli Rusové obezřetnější a výrazně lépe pomáhali svému gólmanovi. Sílu ofenzívy Šindelova výběru navíc otupil zbytečným desetiminutovým trestem na vražení zezadu Káňa.

Šest minut před koncem bylo přesto vyrovnáno. Bobkov nestihl zareagovat na Horákovu přihrávku za svou klecí, puk se dostal k Novotnému, který ho okolo levé tyčky pohotově zasunul za brankovou čáru.

O 52 vteřin později však Rusové znovu vedli a připravili svého soka o naději na postup. Bek Šustr propadl na modré čáře a Tarasenko z přečíslení s přehledem skóroval.

Jakékoliv naděje na zázračný obrat poté sebral českým juniorům na konci 59. minuty obránce Čudinov, který zvýšil na 4:2. Pátý hřebíček do české rakve zatloukl 41 vteřin před koncem Burmistrov.

Rusové tak prodloužili sérii neporazitelnosti na šampionátu proti českému týmu; naposledy mu podlehli ve finále MS 2000 ve Švédsku.