Naděje na senzaci trvala jen třetinu. Čeští junioři podlehli na MS Kanadě 2:7 a zahrají si o bronz

5. 1. 2018 6:11
Česká hokejová dvacítka podlehla v semifinále mistrovství světa v Buffalu Kanadě 2:7 a bude hrát dnes od 22.00 SEČ o 3. místo s domácími Spojenými státy americkými.
Čeští hokejisté inkasují na MS do 20 let gól od Jordana Kyroua

Buffalo - Svěřenci trenéra Filipa Pešána tak budou mít ještě druhý pokus dosáhnout na medaili poprvé od bronzu z Grand Forks z roku 2005. Kanaďané se v noci na sobotu ve 2.00 SEČ utkají o zlato se Švédskem.

Hned v úvodní minutě prověřil hrdinu čtvrtfinále proti Finsku (4:3 po samostatných nájezdech) Kořenáře Steel, ale český tým pak aktivní hrou nedovolil Kanadě tlak. Když se k němu favorit v páté minutě na chvíli dostal, český gólman odolal.

V šesté minutě udeřili Češi. Nečas nejdříve přestřelil, ale o chvíli později rozjel protiútok se Zadinou, který se na pravém kruhu krásně uvolnil přes Clagueho a přes stínícího Nečase prostřelil na bližší tyč Harta.

Na druhé straně unikajícího Comtoise zastavil Šalda. Vzápětí v deváté minutě fauloval Formenton a po Kautově přihrávce mohl zvýšit do odkryté branky Nečas, ale skákající puk trefil do horní tyče. Další možnost měl Kurovský.

Kořenář pak kryl Raddyshův nebezpečný pokus, ale v 16. minutě při Kautově vyloučení za zdržování hry už inkasoval. Z pravého kruhu se trefil Steel, a protože se puk rychle odrazil od kamery v brance, sudí si ještě situaci prověřili u videorozhodčího. Kanaďané se prosadili i při Michnáčově trestu, kdy Makarovu střelu tečoval Batherson.

V úvodu druhého dějství při Katchoukově trestu netrefil odkrytou branku Zadina a Hart si poradil s pokusy Michnáče, Nečase i Kauta. Pak zesílila tlak Kanada, Kořenář odolával a po Comtoisově kličce stihl místo něj zasáhnout Šalda. Ten byl ale po následné souboji u českého brankoviště vyloučen za hrubost a Kanada byla v přesilovkách stoprocentní.

Podobně jako u druhé branky se prosadil tečí Makarovy střely Batherson. Kanada pak už byla po český tým k nezastavení. Howden nabil před brankoviště Comtoisovi, který zblízka upravil na 4:1. Kořenář ještě kryl možnost Katchouka, ale pak si jej vychutnal Kyrou. Ve 37. minutě dovršil hattrick Batherson a do branky se postavil Škarek.

V rozhodnutém zápase Kanada na přelomu druhé a třetí třetiny při Safinově vyloučení poprvé v utkání neuspěla v přesilové hře. Ve 46. minutě ale nabil Thomas Katchoukovi a poprvé kapituloval i Škarek.

Dokonce ve vlastním oslabení pak měli obrovské šance Comtois a Formenton. V polovině závěrečného dějství ukázal své střelecké schopnosti opět Zadina, který zmírnil prohru. Nadvakrát překonal Harta a se sedmi góly se dělí o vedení v tabulce střelců s Bathersonem a Američanem Bellowsem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - semifinále:

Česko - Kanada 2:7 (1:2, 0:4, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. F. Zadina (Nečas, Michnáč), 51. F. Zadina (Budík) - 16. Steel (Clague, Kyrou), 19. Batherson (Makar, R. Thomas), 28. Batherson (Makar, Bean), 30. Comtois (B. Howden, Formenton), 33. Kyrou (Steel, Dubé), 37. Batherson (McLeod), 46. Katchouk (Raddysh, Thomas). Rozhodčí: Schukies (Něm.), Tufts (USA) - Hagerström (Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:3. Diváci: 6941.

Česko: Kořenář (37. Škarek) - Hájek, Budík, Hrdinka, J. Galvas, Šalda, Vála, F. Král - M. Kaut, K. Reichel, M. Zachar - F. Zadina, Nečas, Michnáč - Kurovský, Chytil, R. Pavlík - Kodýtek, Hrabík, Lauko - od 37. navíc Safin. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.

Kanada: Hart - Timmins, Mete, Fabbro, Clague, Bean, Makar, C. Foote - Dubé, Steel, Kyrou - Katchouk, Raddysh, R. Thomas - Comtois, Howden, Formenton - Steenbergen, Batherson, McLeod - Gadjovich. Trenéři: Dominique Ducharme, Tim Hunter a Trevor Letowski.

USA - Švédsko 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 53. Bellows (Yamamoto), 57. B. Tkachuk (J. Anderson) - 34. E. Pettersson (A. Nylander, L. Lindström), 47. L. Andersson (Karlström), 48. O. Steen, 49. Jonsson Fjällby (M. Davidsson). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Wiegard (Švýc.) - Jensen (Dán.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7524.