Naděje Kazachstánu stále žije

ČTK, SportPlus
13. 5. 2006 17:46
Riga - Hokejisté Kazachstánu mají stále naději na udržení v elitní skupině MS, když porazili Slovinsko 5:0.
Ruský útočník Alexandr Charitonov skóruje jediný gól zápasu s Kazachstánem.
Ruský útočník Alexandr Charitonov skóruje jediný gól zápasu s Kazachstánem. | Foto: Reuters

Kazachstánci tak odvrátili první hrozbu sestupu. Před posledním hracím dnem mají šanci na udržení všechny ohrožené týmy.

Hráči Dánska vyhráli v druhém utkání skupiny o udržení nad Itálií 5:0 a posunuli se se třemi body do čela tabulky. O setrvání v elitní skupině budou Dánové bojovat v pondělním utkání právě s Kazachstánem.

Kazachstán, který v minulém duelu nestačil na Italy, začal proti týmu českého trenéra Františka Výborného dobře. Nejprve přestál krátký nápor soupeře a poté překonal dvakrát brankáře Kristana. Góly Stračenka a Pčeljakova Kazachy, kteří v Rize doposud vše prohráli, uklidnily. Když poté v druhé třetině přidali další tři branky, nebylo o vítězi pochyb.

Slovinsko tak musí k záchraně ve svém posledním utkání v Lotyšsku vyhrát nad Itálií a doufat, že na druhém stadionu se totéž podaří Dánsku v souboji s Kazachstánem.

Dánové získali vedení v 5. minutě po chybě brankáře Muzzattiho, jehož překvapil střelou zpoza modré čáry Boedker. V závěru druhého dějství zvýšil v přesilové hře Staal; pro útočníka švédského Malmö to byla pátá trefa na turnaji.

Třetí branku přidal v 50. minutě Frans Nielsen, který vzápětí skóroval i při přesilovce po vyloučení Rolanda Ramosera na pět minut a do konce utkání. Deset sekund před koncem ještě při výhodě pěti proti třem uzavřel skóre Damgaard. Gólman Hirsch si díky patnácti úspěšným zákrokům připsal čisté konto.

Výsledky - o udržení:
Kazachstán - Slovinsko 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
7. Stračenko (Běljajev), 8. Pčeljakov (Šafranov), 28. Litviněnko (Pčeljakov, Blochin), 30. Stračenko (Tročšinskij, Běljajev), 33. Krasnoslobodcev (Zaržickij, Spiridonov). Rozhodčí: Reiber (Kan.) - Eglitis (Slov.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 11:5, navíc Robar (Slovin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 7563.
Slovinsko: Kristan - Kranjc, Sotlar, Robar, Ciglenečki, D. Rodman, Vidmar, Groznik - Razingar, Kopitar, M. Rodman - Avgustinčič, Kontrec, Žagar - Varl, Goličič, Šivic - Murič, Hebar, Terlikar. Trenér: František Výborný.
Kazachstán: Ogurešnikov - Kovalenko, Argokov, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov, Blochin - A. Koreškov, J. Koreškov, Žailauov - Šafranov, Pčeljakov, Samochvalov - Spiridonov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Běljajev, Troščinskij, Starčenko - Litviněnko. Trenér: Nikolaj Myšagin.

Itálie - Dánsko 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
5. Boedker, 38. Staal (D. Nielsen, Green), 50. F. Nielsen, 56. F. Nielsen (Staal), 60. Damgaard (J. Nielsen). Rozhodčí: Looker (USA) - Lešnjak (Slovin.), Wehrli (Švýc.) Vyloučení: 13:6, navíc Ramoser 5 min. a do konce utkání, Cirone (oba It.) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 2640.
Itálie: Muzzatti - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, F. Ramoser, Trevisani, Lorenzi, Egger - Busillo, Molteni, Cirone - De Bettin, Margoni, Ansoldi - Fontanive, Felicetti, M. De Toni - Bustreo, Chelodi, R. Ramoser - Rigoni. Trenér: Michel Goulet.
Dánsko: Hirsch - Boedker, Damgaard, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Pander, Johnsen - Nordby-Andersen, Green, Staal - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Regin, Hansen, Morten Madsen - Smidt, Pyndt, Degn. Trenér: Mikael Lundström.

1. Dánsko 2 1 1 0 8:3 3
2. Kazachstán 2 1 0 1 7:3 2
3. Itálie 2 1 0 1 3:7 2
4. Slovinsko 2 0 1 1 3:8 1