MS v parahokeji bude příští rok podruhé za sebou hostit Ostrava

ČTK ČTK
8. 9. 2020 21:38
Mistrovství světa parahokejistů bude příští rok podruhé za sebou hostit Ostrava.
MS v parahokeji v Ostravě 2019, semifinále Česko - USA
MS v parahokeji v Ostravě 2019, semifinále Česko - USA | Foto: Dalibor Sosna

Po úspěšném šampionátu z loňského května, na kterém padl historický rekord s celkovou návštěvou 64.748 diváků, se turnaj do Ostravar arény vrátí od 1. do 8. května 2021. Bude se na něm bojovat o kvalifikaci na paralympijské hry v roce 2022 v Pekingu a přímo se kvalifikuje pět nejlepších z osmičky USA, Kanada, Korea, Česko, Norsko, Itálie, Rusko, Slovensko.

Ostrava hostila mistrovství světa tehdy ještě ve sledge hokeji také v roce 2009. Ten loňský ale v zájmu fanoušků i médií předčil očekávání. "Jsme nadšení, že se světový šampionát vrací do Ostravy, tedy do města, kde v loňském roce během několika dní exponenciálně vzrostlo nadšení pro parahokej," řekla manažerka světové asociace parahokeje Michelle Laflammeová na serveru paralympic.org.

Po turnaji bude jasno o pěti z osmi účastníků paralympijských her, o další tři místa se pak bude bojovat v kvalifikaci. Češi loni skončili čtvrtí a při šesté účasti na desátém šampionátu vyrovnali nejlepší výsledek z let 2012 a 2013.

"Jsme šťastní, že se mistrovství světa bude konat opět v Ostravě. Ještě navíc se slovenským týmem, který bude hrát ve skupině A poprvé v historii," řekl předseda organizačního výboru Jiří Šindler. Slovensko si spolu s Ruskem vybojovalo postup loni ze skupiny B hrané v Berlíně.

"Když jsem slyšel, že se mistrovství světa vrací do Ostravy, nemohl jsem tomu uvěřit. Nečekal bych, že takový turnaj doma znovu zažiju. Je to pro mě obrovská motivace, abych se na ledě znovu ukázal, byl ještě silnější a připravenější. Věřím, že celý náš tým to bude cítit podobně. Teď jen aby se svět vrátil do normálu a turnaj se uskutečnil tak, jak má," prohlásil český reprezentant Michal Geier, který byl na minulém šampionátu vyhlášen nejužitečnějším hráčem.

Zpět do Ostravy se účastníci po velkém zážitku z loňska těší. "Jsme nadšení, že bude mistrovství světa opět v Ostravě. Bylo to loni úžasné a těším se, že budeme hrát opět před tak skvělým publikem. Snad dosáhneme i na stejný výsledek," řekl americký reprezentant Declan Farmer, který se svým týmem slavil čtvrté zlato z posledních šesti MS.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 19 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy