MS v parahokeji bude příští rok podruhé za sebou hostit Ostrava

ČTK ČTK
8. 9. 2020 21:38
Mistrovství světa parahokejistů bude příští rok podruhé za sebou hostit Ostrava.
MS v parahokeji v Ostravě 2019, semifinále Česko - USA
MS v parahokeji v Ostravě 2019, semifinále Česko - USA | Foto: Dalibor Sosna

Po úspěšném šampionátu z loňského května, na kterém padl historický rekord s celkovou návštěvou 64.748 diváků, se turnaj do Ostravar arény vrátí od 1. do 8. května 2021. Bude se na něm bojovat o kvalifikaci na paralympijské hry v roce 2022 v Pekingu a přímo se kvalifikuje pět nejlepších z osmičky USA, Kanada, Korea, Česko, Norsko, Itálie, Rusko, Slovensko.

Ostrava hostila mistrovství světa tehdy ještě ve sledge hokeji také v roce 2009. Ten loňský ale v zájmu fanoušků i médií předčil očekávání. "Jsme nadšení, že se světový šampionát vrací do Ostravy, tedy do města, kde v loňském roce během několika dní exponenciálně vzrostlo nadšení pro parahokej," řekla manažerka světové asociace parahokeje Michelle Laflammeová na serveru paralympic.org.

Po turnaji bude jasno o pěti z osmi účastníků paralympijských her, o další tři místa se pak bude bojovat v kvalifikaci. Češi loni skončili čtvrtí a při šesté účasti na desátém šampionátu vyrovnali nejlepší výsledek z let 2012 a 2013.

"Jsme šťastní, že se mistrovství světa bude konat opět v Ostravě. Ještě navíc se slovenským týmem, který bude hrát ve skupině A poprvé v historii," řekl předseda organizačního výboru Jiří Šindler. Slovensko si spolu s Ruskem vybojovalo postup loni ze skupiny B hrané v Berlíně.

"Když jsem slyšel, že se mistrovství světa vrací do Ostravy, nemohl jsem tomu uvěřit. Nečekal bych, že takový turnaj doma znovu zažiju. Je to pro mě obrovská motivace, abych se na ledě znovu ukázal, byl ještě silnější a připravenější. Věřím, že celý náš tým to bude cítit podobně. Teď jen aby se svět vrátil do normálu a turnaj se uskutečnil tak, jak má," prohlásil český reprezentant Michal Geier, který byl na minulém šampionátu vyhlášen nejužitečnějším hráčem.

Zpět do Ostravy se účastníci po velkém zážitku z loňska těší. "Jsme nadšení, že bude mistrovství světa opět v Ostravě. Bylo to loni úžasné a těším se, že budeme hrát opět před tak skvělým publikem. Snad dosáhneme i na stejný výsledek," řekl americký reprezentant Declan Farmer, který se svým týmem slavil čtvrté zlato z posledních šesti MS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Boeing po více než roční přestávce obnovil dodávky letadel 787 Dreamliner

Americká strojírenská společnost Boeing po více než roční přestávce obnovila dodávky letadel 787 Dreamliner. Letecká firma American Airlines ve středu oznámila, že obdržela první z celkem devíti letadel 787 Dreamliner, které očekává v letošním roce. Informovala o tom agentura Reuters.

Obnovení dodávek je pro Boeing významným milníkem v době, kdy se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Boeing musel dodávky letadel 787 Dreamliner pozastavit v květnu loňského roku kvůli výrobním vadám. V důsledku těchto problémů podnik přišel o zhruba 5,5 miliardy dolarů (130 miliard Kč).

Obnovení dodávek tento týden schválil americký Federální úřad pro letectví (FAA). Regulační orgán dospěl k závěru, že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Senát schválil vstup Finska a Švédska do NATO, poslanci dodají souhlas na konci srpna

Senát ve středu podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do aliance musí dodat ještě Sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) senátorům řekl, že rozšíření aliance o Finsko a Švédsko "je v plném zájmu České republiky". Předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) vyzdvihl obranyschopnost obou kandidátských států, které budou přínosem pro alianci.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 23 zemí aliance, přičemž v úterý americkou ratifikaci dokončil svým podpisem prezident Joe Biden. Nejpomalejší jsou tak s ratifikací ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy