31. Hörnqvist (Backlund, Klingberg)
31. Janmark (Rakell)
52. Arvidsson (Zibanejad)
58. Kempe (Backlund)

Vítejte u online reportáže ze semifinálového utkání MS v hokeji 2018 mezi Švédskem a USA. Zápas začne 19. května v 15:15.

Švédsko trochu dle očekávání ovládlo skupinu A. Ačkoliv jeho výkony nebyly vždy stoprocentní, tak bez jediné prohry vstupovalo do vyřazovacích bojů. Jedinou ztrátu si připsalo v duelu proti Slovensku, ve kterém Tre Kronor zvítězili až v prodloužení. Ve čtvrtfinále se tedy střetli s Lotyšskem, které si po solidních výkonech zajistilo postup v přímém souboji v posledním střetnutí s Dánskem. Švédové ovšem do čtvrtfinálového zápasu vstoupili velmi vlažně a první branky se dočkali až v 27. minutě. Na tu však poměrně záhy Lotyši odpověděli a za nerozhodného stavu se šlo i do poslední periody. V něm si Švédsko nakonec vypracovalo dvoubrankový náskok. Lotyši sice dokázali snížit, ale na víc se již nezmohli. Z výhry 3:2, a tedy i postupu, se tak radovali obhájci zlata.

Rickard Rakell slaví druhý gól Švédska
Rickard Rakell slaví druhý gól Švédska | Foto: Reuters

USA bylo také dlouho bez porážky ve skupině B, ale vše změnil poslední duel skupiny. V klání o prvenství v ní ovšem Američané podlehli Finsku vysoko 6:2 a z druhé pozice se tedy střetli s Českem. Do něj navíc vstoupili skvěle. Čechům se první třetina vůbec nepovedla, čehož Spojené státy využily. Zásluhou Kane a Atkinsona vedli 2:0. Jenže Češi nic nezabalili a góly Řepíka a Nečase se vrátili do zápasu. V posledním dějství ovšem rozhodl o výhře USA 3:2 kapitán a nejproduktivnější hráč turnaje Patrick Kane.

Američané slaví postup do semifinále.
Američané slaví postup do semifinále. | Foto: Reuters

Poslední vzájemné utkání se odehrálo na loňském šampionátu v rámci základní skupiny. Švédsko v něm tehdy podlehlo Američanům 4:3 a dnes tak Tre kronor mají příležitost k odvetě.

Úvodní sestavy:

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) - A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Hörnqvist, Backlund (C), Nyquist - F. Forsberg, Kempe, Arvidsson - J. de La Rose, Jo. Larsson, Pääjärvi - L. Andersson, Everberg

USA: Kinkaid (Darling) - Martinez, C. Murphy (A), Butcher, McAvoy, Pionk, Jensen, Hughes - DeBrincat, White, P. Kane (C) - J. Gaudreau, Bonino, Atkinson - Kreider, D. Larkin (A), Lee - Coleman, D. Ryan, T. Thompson - Milano

Rozhodčí: Gofman, Gouin - McCrank, Vanoosten

Projděte si dosavadní výsledky, zbývající program a statistiky šampionátu.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Hned v úvodu duelu se vřítil po pravé straně až před Kinkaida Mika Zibanejad, ale nakonec se mu nepodařilo protlačit kotouč za brankovou čáru, který se následně došoural kolem pravé tyče za bránu.

2.

Pionk již neudržel puk v útočné třetině a jeho nahození přišlo již z neutrální zóny. Vhazovat se tak bude právě v této části ledu.

2.

Bonino šikovně vyzkoušel pozornost Nilssona, který kotouč jen vyrazil před najíždějícího Cama Atkinsona, jenž z první trefil jen přesunujícího se brankáře Švédska.

3.

Colemanův pokus z levé strany přizvedl svou holí Wikstrand a touš se posléze ocitl až v ochranné síti. Následuje tedy buly před Nilssonem.

3.

Těsný ofsajd Švédů. Hörnqvist již nestihl vyjet z útočného pásma a právě proto je hra přerušena.

4.

Lee poté velmi nebezpečně pálil z otočky z prostoru mezi kruhy. Nilsson se za jeho pokusem marně natahoval, ale kotouč nakonec nemířil mezi tři tyče.

4.

Atkinson ihned po vhazování dokázal procpat puk před bránu, kde se marně snažil dorážet Bonino. Nilsson i tentokrát odolal tlaku soupeře.

5.

Nepříjemné vysoké nahození Martineze s obtížemi vyrážel brankář Nilsson. Situaci ovšem zvládl a kotouče se ujímají jeho spoluhráči.

5.

Poté dal o sobě vědět i Victor Arvidsson, jenž vypálil svižnou ránu z mezikruží. Kinkaid byl však na svém místě a ránu švédského útočníka vyrazil.

6.

White poté střílel z velmi dobré pozice mezi kruhy. Nilsson opět z velkými starostmi vyrazil touš. Sledujeme opravdu svižný začátek zápasu.

7.

Velkou šanci nyní spálili Američané, Kotouč se odrazil přímo na hůl Johny Gaudreaua, který však z pravé strany nedokázal překonat přesunujícího se Nilssona.

7.

První přesilovou hru si zahrají Američané. Menší trest pro hráčkou lavici za příliš mnoho hráčů odsedí Rickard Rakell.

8.

USA se dobře drží v útočném pásmu Švédska, ale ani pokusy McAvoye a Lee se neujaly. Tre Kronor poté puk vyhazují do bezpečí.

9.

Přihrávka na Larkina byla zablokovaná a Švédi vyhodili kotouč ke Kinkaidovi. Ten však při snaze rychle rozehrát nenašel nikoho ze svých kolegů a píská se tedy zakázané uvolnění.

9.

Švédsko své první oslabení přečkalo bez úhony a hraje opět v plném počtu.

10.

Kane posléze vytvořil vynikající střeleckou pozici na prvém kruhu pro Murphyho. Ten ovšem jen napálil Nilssona, který tak stále drží čisté konto.

11.

Obrovská šance také na straně druhé. Zprava našel Arvidsson najíždějícího Janmarka, který poté šel sám na Kinkaida. Jenže ten jeho pokus dokázal vytlačit i za pomoci břevna do ochranné sítě.

12.

Janmark poté opět pálil ze solidní pozice. Z levého kruhu mířil dobře na zadní tyč, ale ránu namířil jen do rukavice Kinkaida.

13.

Hosté nyní velmi dobře kombinovali s kotoučem v útočném pásmu, až nakonec vystřelil z vrcholu pravého kruhu Patrick Kane. Jeho nepříliš prudký pokus ovšem uschoval Nilsson ve své rukavici.

13.

Kreider hledal zpoza brány v mezikruží své parťáky z formace. Ti se však k puku nedostali a ten se nakonec došoural až ke Kinkaidovi.

14.

Také Švédsko se nyní nastěhovalo do útočné třetiny, ale zatím se jejich kombinace obešla bez ohrožení amerického brankáře.

15.

Svižný kontr Švédska nyní již branku přinesl a obhájci zlata se ujímají vedení. Forsbergovu ránu z pravého kruhu Kinkaid neudržel a puk se poté odrazil od projíždějící dvojice hráčů skrz výstroj amerického gólmana až do brankoviště, odkud VIKTOR ARVIDSSON neměl se zakončením žádné starosti. Asistence: Jacob de la Rose, Filip Forsberg.

16.

A rázem to mohlo být o dvě branky. Viktor Arvidsson přebruslil svého soupeře a uháněl sám na Kinkaida. Následně se snažil touš zasunout mezi nohy amerického brankáře, který však jeho pokus zastavil svou holí.

17.

Američané s v dalším útoku prosadit nedokázali a Švédové tak drží své těsně vedení.

18.

Přesilovou hru si vyzkouší i Švédové. Dvě minuty za podražení dostává americký brankář Keith Kinkaid.

18.

Jenže udeřit mohlo na druhé straně. Ryanovu přihrávku domácí zadáci k adresátovi nepustili, ale Ryan se následně dostal k dorážce, kterou ukryl v lapačce gólman Nilsson.

19.

Švédům se následně nepodařilo usídlit v pásmu a Martinez posílá kotouč přes všechny čáry až k Nilssonovi.

19.

Rakell se nakonec dostal ke střele přes obránce, avšak i tu Kinkaid stačil vyrazit. Švédsko ovšem zůstává v tlaku i nadále.

20.

Mezitím, co se rozeběhla poslední minuta první části, tak tečovaná rána Švédů skončila až v ochranné síti a hra je tak vykázána do neutrální zóny.

20.

Ani Švédsku se nepodařilo využít svou početní výhodu a hraje se opět v pěti proti pěti.

20.

Američané ovšem následně vyhazují na zakázané uvolnění a osm vteřin před první sirénou si bude vhazovat před Kinkaidem.

První třetina skončila.

Je za námi úvodní perioda duelu a bylo se v ní rozhodně, na co koukat. Oba týmy si vypracovali několik solidních gólových šancí, ale ujala se až ta z 15. minuty, kdy Viktor Arvidsson dopravil odražený kotouč za brankovou čáru. Při dalších možnostech se následně blýskli oba brankáři, a tak po dvaceti minutách vedou Tre Kronor 1:0.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Po nastřelení Zibanejada a ztrátě McAvoye se Švédové tlačili zpoza brány před Kinkaida, avšak nakonec se jim úspěšně zakončit nepodařilo.

22.

Klingberg se snažil nahodit puk od mantinelu před bránu, což se mu také podařilo. Jenže tam ke smůle Švédů nebyl nikdo ve žlutém.

23.

Bonino s Atkinsonsem se svou spoluprací u levé tyčky snažili dostat kotouč za Nilssona, který ovšem i nyní odolal pokusům Američanů.

23.

Následovala opravdu prudká rána Cama Atkinsona z vrcholu levého kruhu. Nilsson ji zkrotil na svých chráničích a kotouče se posléze ujali jeho spoluhráči.

24.

Američanům se poté nepovedla rozehrávka a píská se tak zakázané uvolnění, které vrací hru před Kinkaida.

24.

Adam Larsson zasáhl McAvoye za bránou Švédů holí do obličeje a následují 2+2 minuty pro švédského beka.

25.

Ránu od modré čáry Nilsson vyrazil pouze před sebe, odkud se k dorážce dostal v dobré pozici Chris Kreider. Ten však ve velké šanci svého týmu selhal.

25.

Na druhé straně po chybě Atkinsona zakončoval poměrně z úhlu Denis Everberg. Jeho pokus nakonec Kinkaid přizvedl ramenem nad svou bránu.

26.

Patrick Kane poté pálil z pravého kruhu, ale Nilsson měl na jeho ránu velmi dobrý výhled. Navíc šel pokus amerického kapitána přímo do míst, kde byl připraven gólman švédského týmu.

26.

Švédsko se posléze dokázalo osvobodit a poslalo kotouč až ke Kinkaidovi.

27.

Hughesovu ránu výborně tečoval Larkin a Nilsson měl opět plné ruce práce, ale nakonec vše zvládl.

28.

Nyní Američané ztratili kotouč ve středním pásmu a jejich chyba byla potrestána druhým gólem Švédska. Backlund se natlačil před svého strážce a ačkoliv byl faulován, dokázal zakončit. Po zásahu Kinkaida ovšem zůstal touš ležet před americkým gólmanem a u pravé tyče jej nakonec za brankovou čáru dotlačil MAGNUS PÄÄJÄRVI. Asistence: Mikael Backlund.

29.

Pokračuje však početní výhoda USA, při které se snažil prosadit Bonino z pravého kruhu. Nilsson ale opět odolal a drží svému týmu slibný náskok.

30.

Johny Gaudreau nyní oplácel svému soupeři a bude za to po zásluze vyloučen. Následují dvě minuty za sekání pro útočníka Calgary Flames.

30.

Američanům se navíc daří vyhodit a Švédové se musí pro kotouč vracet až za svou bránu.

31.

Švédsko využívá přesilovou hru a odskakuje na rozdíl třech gólů. Mikael Backlund adresoval naprosto fantastickou přihrávku pod sebe na najíždějícího PATRICA HÖRNQVISTA, který z mezikruží našel mezírku mezi Kinkaidovými betony. Asistence: Mikael Backlund, John Klingberg.

31.

Tak to je studená sprcha pro Američany, kteří v rozmezí jedenácti vteřin inkasují podruhé. MATTIAS JANMARK se výborně protlačil před bránícího beka USA a poté s přehledem zasunul puk mezi Kinkaidovy betony. Asistence: Rickard Rakell.

31.

Americká lavička na vzniklou situaci reaguje oddechovým časem.

31.

USA bude mít vzápětí možnost odpovědět. Viktor Arvidsson vyfasoval menší trest za nedovolené bránění brankáři.

32.

Adam Larsson velmi dobře napadal americkou kombinaci a dokázal kotouč vyhodit přes všechny čáry až ke Kinkaidovi.

33.

Zajímavá možnost vznikla před švédskou bránou po nahození od modré čáry. Chris Kreider ovšem po svých dorážkách kotouč za záda Nilssona nedostal.

33.

Švédsko přečkalo i své další oslabení a hraje se opět ve vyrovnaném počtu hráčů na obou stranách.

34.

Mattias Janmark nyní vlétl do útočného pásma, ale rozhodl se místo zakončení zavést kotouč za bránu, odkud nahazoval touš do brankoviště, kde ovšem nebyl nikdo z jeho spoluhráčů.

35.

Američané se nakonec dostali ke kotouči v mezikruží. Konkrétně to byl Kreider, který pálil z otočky, avšak touš se k Nilssonovi vůbec nedostal.

36.

Jensen se následně málem prokličkoval až před švédskou bránu, ale nakonec se k zakončení nedostal a Nilsson tak nemusel vůbec zasahovat.

37.

Gaudreau posléze dostal kotouč do brankoviště, kde jej však švédská obrana ve spolupráci s brankářem Nilssonem dokázala udržet před brankovou čárou.

38.

Švédsko nyní okupuje obranné pásmo Američanů, kteří se zatím další kombinaci soupeře úspěšně brání.

39.

Forsberg nyní velmi dobře zavezl kotouč do útočného pásma, kde jej předal Arvidssonovi. Tomu se ovšem zpětná přihrávka na Ekmana-Larssona nepovedla a touš vycestoval až do neutrální zóny.

40.

Probíhá poslední minuta druhé periody.

40.

Američané s v posledních okamžicích nastěhovali před Nilssona, ale nahození z rohu kluziště mělo pramalou šanci na úspěch.

Druhá třetina skončila.

I druhé dějství je minulostí. V něm Švédsko udělalo opravdu velký krok k účasti ve finále. Ve 28. minutě při vlastním oslabení dotlačil kotouč za Kinkaida Magnus Pääjärvi a bylo to 2:0 pro Švédy. Ve 31. minutě přidal další ránu do vazů Američanů Patric Hörnqvist, který po Backlundově zpětné přihrávce v přesilovce přidal třetí zásah Tre Kronor. A aby toho pro USA nebylo málo, tak hned za 11 vteřin inkasovalo počtvrté z hole Mattiase Janmarka. Švédsko je tak po čtyřiceti minutách jednou nohou ve finále a musel by přijít jeho velký kolaps, aby o něj ještě přišlo.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Janmark adresoval nyní v útočném pásmu přihrávku pod sebe naslepo do prostoru, kde však nebyl nikdo z jeho spoluhráčů a puku se tak ujímají Američané.

42.

Dylan Larkin následně projel až do prostoru levého kruhu, odkud dobře mířil na přední tyč. Tam však byl pozorný Nilsson, který touš vyrazil svou vyrážečkou.

42.

V další střelecké pozici se posléze ocitl Cam Atkinson, avšak ani on nezlomil kouzlo Anderse Nilssona.

43.

Atkinson poté výborně přihrál Whiteovi zpoza brány, ale ten ani nadvakrát nedokázal vsítit první branku Američanů v semifinále.

43.

Forsberg následně prošel jako nůž máslem útočným pásmem, avšak zpoza brány již nedokázal přesně přihrát a z nadějné akce Švédů tak nic nebylo.

44.

Ani další snahy obou týmů nevedly k další brance a nyní mohu útočit hráči švédského výběru.

45.

Arvidsson se posléze vřítil po pravé straně do útočného pásma, avšak ten po naznačení střely již nedokázal zakončit.

46.

Následovala slibná možnost Američanů. kteří ovšem bekhendem minuli bránu Švédů. Nicméně si vzápětí zahrají další přesilovou hru.

46.

Gustav Nyqvist již usedá na trestnou lavici, kde si odpyká dvě minuty za nedovolené bránění brankáři.

47.

Anders Lee dobře číhal před bránou Nilssona, který ovšem ránu z pravého kruhu dokázal udržet ve své výstroji a případné dorážky tak nedopustil.

47.

Američanům se po vyhození Švédska nepodařilo na delší čas usadit v pásmu a Švédové opět vyvážejí kotouč do bezpečí.

48.

Američané ani toto vyloučení soupeře nepotrestali a Švédsko je tak opět kompletní.

48.

Další nahození Američanů bylo sraženo do rohu kluziště, odkud Švédové dokázali touš posunout ven ze své třetiny.

49.

Následný atak amerického výběru je zastaven hvizdem čárového sudího, který velmi správně odpískal postavení mimo hru.

50.

Hörnqvist sice výborně zpracoval kotouč v podřepu v útočném pásmu, ale zakončit se nakonec Švédům nepodařilo. Následně byli neúspěšní i Američané, jejichž kombinace ztroskotala ne nepřesné přihrávce.

51.

Chris Kreider se snažil propasírovat kotouč do brány z předbrankového prostoru, ale Nilsson jej pohotově vyrazil vyrážečkou.

51.

Poté z levého kruhu pálil Dylan Larkin, avšak ten minul Nilssonovu bránu a Švédsko vyhazuje na zakázané uvolnění.

51.

Američané zkoušejí devět minut před koncem třetí třetiny risk bez brankáře.

52.

A je nejspíš definitivně rozhodnuto. Mika Zibanejad vyslal vpřed s kotoučem VIKTORA ARVIDSSONA, jenž od pravého mantinelu trefuje opuštěnou klec Američanů. Asistence: Mika Zibanejad.

53.

Konečně se probralo také švédské publikum, které již oslavuje postup svého celku do finále.

54.

Halou navíc obíhá mexická vlna a fanoušci si zápas náležitě užívají. Tedy alespoň ti švédští.

55.

Tak ani teď to není gól. Nilsson v leže dokázal schovat do lapačky pokus Jensena ze vzduchu a švédský gólman je velmi blízko čistému kontu.

56.

Švédsko nyní sice zavezlo touš do útočné třetiny, ale ke střele se nakonec neodhodlalo. Kinkaid si tak musí počkat na svůj první zákrok v závěrečné periodě.

57.

A další zákrok Nilssona. Ten je skutečně dnes neprůstřelný a doslova deptá americké střelce.

57.

A opět výborný zákrok švédského brankáře. Z levého kruhu na něj pálil jeden z Američanů, který také nedokázal bezchybného Nilssona překonat.

58.

A nakonec je to ještě Švédsko, kdo přidává další gól. Mikael Backlund vyslal vynikající přihrávku z pravé strany do brankoviště. I přesto, že by puk dvakrát tečovaný, tak se nakonec dostal k ADRIANU KEMPEMU, jenž jej z bezprostřední blízkosti dopravil do odkryté brány. Asistence: Mikael Backlund.

58.

Adrian Kempe se ještě dobře proháčkoval k další střele, kterou Kinkaid již přikrýt dokázal. Vhazovat se tak bude před americkým brankářem.

59.

Tak ještě v závěru se bude vylučovat a jedná se o tresty současné. Johny Gaudreau a Adrian Kempe dostávají dvě minuty za hrubost.

60.

Probíhá poslední minuta zápasu.

60.

Milano nyní minul Nillsonovu bránu a Američané mají výhodu po faulu v mezikruží.

60.

Mikael Backlund ještě vyfasoval menší trest za sekání.

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Švédové si po čtyřiceti minutách vypracovali komfortní náskok 4:0, se kterým vstupovali do poslední části. Jenže ani tam USA nedokázalo překonat fantastického Nilssona v bráně Švédska, který dnes doslova znemožnil americké střelce. Švédové navíc v 52. minutě přidali pátý gól zásluhou Viktora Arvidssona, jenž skóroval do prázdné brány při powerpay USA. Výhru Švédů v poměru 6:0 nakonec pečetil v 58. minutě Adrian Kempe a Tre Kronor se tedy mohou zítra pokusit ve finále obhájit zlaté medaile.