25. J. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander)
35. W. Nylander (Bäckström)
54. Nordström (Krüger)
5. Kemppainen (J. Aaltonen)

Dobrý den, vítáme Vás u online přenosu ze semifinále hokejového mistrovství světa mezi Švédskem a Finskem. Zápas začne v 19:15.

Hokejisté Tre kronor skončili po sedmi odehraných utkáních skupiny A na třetím místě. Švédové podlehli hned na úvod šampionátu Rusku 1:2 po nájezdech, poté ještě padli 3:4 s USA. Zbylá utkání Švédsko ovládlo, svou sílu mužstvo složené z 18 hráčů NHL dále ukázalo i ve čtvrtfinále proti Švýcarsku, ve kterém Švédové vyhráli 3:1. Svěřenci trenéra Rikarda Grönborga se představí v semifinále poprvé od roku 2014, kdy získali v Minsku bronz.

MS 2017, Švédsko-Švýcarsko: švédská radost
MS 2017, Švédsko-Švýcarsko: švédská radost | Foto: Reuters

Finové obsadili ve francouzské skupině poslední postupovou čtvrtou příčku za Českou republikou. Hokejisté Suomi se v základní skupině trápili. Proti Česku ztratili slibně rozehraný zápas a padli v nájezdech, o body přišli i v zápasech s Norskem (výhra 3:2 v prodloužení), s Kanadou (2:5) a největší propadák finského mužstva přišel v utkání s domácí Francií, ve kterém Suomi podlehli 1:5. Ve čtvrtfinále ale překvapivě porazili vítěze německé skupiny USA 2:0, a tak se obhájce stříbra zúčastní bojů o medaile i letos.

MS 2017, Finsko-USA: finská radost
MS 2017, Finsko-USA: finská radost | Foto: Reuters

Sestava Švédska

Lundqvist (Fasth) - Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, Nordström, W. Karlsson - Krüger, J. Lundqvist (C), Eriksson Ek - Söderberg.

Sestava Finska

Säteri (Korpisalo) - Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A) - Savinainen, Filppula (A), Rantanen - Aho, Pyörälä, Puljujärvi - Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen - M. Aaltonen, J. Lajunen, Hännikäinen - Osala

Kanadské bodování hokejistů Švédska

12b - William Nylander (6+6)

7b - Elias Lindholm (5+2), Victor Rask (2+5)

5b - John Klingberg (1+4), Gabriel Landeskog (2+3)

Kanadské bodování hokejistů Finska

9b - Sebastian Aho (2+7)

8b - Mikko Rantanen (3+5)

6b - Veli-Matti Savinainen (2+4)

Semifinále mezi Švédskem a Finskem bude pískat česká dvojice hlavních rozhodčích Hribik, Jeřábek.

Vítěz semifinále vyzve v zítřejší bitvě o zlato Kanadu, která otočila zápas s Ruskem a vyhrála 4:2.

Hokejisté už jsou na ledové ploše, Švédové odehrají semifinále ve žlutých dresech, Finové v modrých.

Zápas právě začal.

1.

Finové začali aktivně a po zásahu Lundqvista proběhla hned na úvod krátká potyčka.

1.

Ohtamaa vypálil od modré čáry, ale minul. Finové pokračují v útočné kombinaci.

2.

Švédové nenašli recept na zorganizovanou finskou obranu a po kostrbaté akci je zastavil ofsajd.

2.

Lindholm zakončil z otočky na finskou branku, jeho tečovaná střela skončila v ochranné síti. Vhazovat se bude před Säterim.

2.

Švédsko vede 1:0! Švédové se prosazují z první střely na branku! Bäckström vyhrál buly čistě pro Edlera a ten vypálil z první přesně pod břevno!

3.

Švédové vybojovali kotouč v útočné třetině, bekhendová střela od Landeskoga se ale k Säterimu nedostala.

3.

Eriksson Ek mířil švihem pod břevno, Säteri vytěsnil kotouč mimo branku svým ramenem.

4.

Švédsko uzamklo soupeře v jeho pásmu, k výraznější šanci se ale nedostalo.

5.

Finové předvedli chybu v rozehrávce a Säteri si musel připsat dva další zásahy. Nejdříve vyrazil střelu maskou, další pokus ukryl ve své výstroji a přerušil poté hru.

5.

Finsko vyrovnává na 1:1! Ja tady rychlá odpověď! Aaltonen se po svém průniku k zakončení ještě nedostal, odražený kotouč ale převzal Kemppainen a rychlou střelou zápěstím prostřelil Lundqvista!

6.

Po zákroku Lundqvista proběhla potyčka mezi Erikssonem a Lajunenem. Oba dva dostali od rozhodčích dvě minuty za hrubost, hraje se 4 proti 4.

7.

Volnějšího prostoru na ledě využívají zatím více Švédové.

8.

Ani jeden celek se nedostal do výraznější šance, oba potrestaní hokejisté už jsou zpět na ledě, hraje se ve standardním počtu.

8.

Bäckström nastřelil kotouč na branku z velkého úhlu a doufal v odraz za brankovou čáru, Säteri situaci zvládl.

9.

Klingberg stihl kotouč na modré čáře a udržel pásmo pro Švédy. Po jeho střele musel zasahovat Säteri.

10.

Klingberg hledal chytrou přihrávkou Raska, ten ale kotouč nezachytil a obral se tak o možnost zakončit z výhodné pozice.

10.

Aho vybruslil od mantinelu a střelou švihem trefil Lundqvista do plastronu!

11.

Honka přihrával naslepo před švédské brankoviště, tam se ale nenacházel žádný z jeho spoluhráčů.

12.

Švédové předvedli slušný tlak v útočném pásmu, výsledkem byla střela Nylandera z otočky, Säteri vykopl puk betonem do rohu kluziště.

12.

Honka obkroužil švédskou branku a následně vypálil na Lundqvista, ten byl bez hokejky, jeho střelu ale i tak dokázal zneškodnit.

13.

Klingberg protečoval dlouhý pas do útočné třetiny, Säteri vypomohl finské obraně s rozehrávkou.

14.

William Nylander vyslal na Säteriho bekhendovou střelu, finský brankář opět připraven.

14.

Stralmanovo nahození od modré zachytili Finové. Suomi chtěli ihned zahrozit z protiútoku, situaci ale nevyřešili přesně.

15.

Säteri vyrazil po střele Raska kotouč pouze před sebe, Švédové se ale k dorážce nedostali!

16.

Švédové tráví více času v útočném pásmu než soupeř, Suomi ale pozorně brání a nepouští Švédy do vyložených příležitostí.

16.

Everberg přihrál o mantinel Nordströmovi, ten mu kotouč vrátil, Everberg ale následně prohrál u mantinelu souboj a kotouč ukořistili Finové.

17.

Oba týmy brání dobře střední pásmo, ani jeden z celků nemá snadné založit útočnou akci.

18.

Honka ubránil Everberga a nyní podniká rozehrávku od své branky.

19.

Nyní Honka jen nastřelil kotouč do útočného pásma, Finové střídají.

19.

Hännikäinen si nekomplikoval život a po švédském tlaku raději vyhodil kotouč obloučkem do středního pásma.

20.

Nylander neudržel puk na modré čáře, Švédové musí vyklidit útočné pásmo.

Právě skončila první třetina.

Švédové se ujali rychlého vedení, když ve druhé minutě po vyhraném buly Bäckströma prostřelil Säteriho z první Edler. Finové ale dokázali odpovědět už po třech minutách hry, když se odraženého puku zmocnil Kemppainen a střelou švihem poslal kotouč za záda Lundqvista.

Ve zbytku třetiny se hrálo opatrně na obou stranách a další výraznější šance prozatím nepřišly.

Střely na branku po první třetině: 11 - 5

MS 2017, Švédsko-Finsko: Alexander Edler - Jesse Puljujärvi
MS 2017, Švédsko-Finsko: Alexander Edler - Jesse Puljujärvi | Foto: Reuters

Právě začala druhá třetina.

21.

Osala hrál puk vysokou holí, vhazovat se bude ve středním pásmu.

21.

Finové vydolovali kotouč u mantinelu, posléze ale zahráli úmyslný ofsajd. Hra se stěhuje před Säteriho.

22.

Brodinova žabička od modré málem doskákala k Lindholmovi, Finové před ním ale dokázali kotouč odehrát do bezpečí.

23.

Klingberg vybruslil od mantinelu a švihem ohrozil Säteriho, finský brankář se štěstím zasáhl.

23.

Nylander zavezl kotouč zpět do útočného pásma, Švédové se ale vyhnali do střední třetiny po nepřesné kombinaci

24.

Finové předvedli chybu v rozehrávce, kterou se snažil potrestat Joel Lundqvist, jeho střela byla zablokována.

25.

Lehtonen vypálil z mezikruží na švédskou branku, Lundqvist předvedl úspěšný rozklek a dobře pokryl spodní část branky.

25.

Filppula obdržel dvě minuty za podražení. Švédsko si zahraje první přesilovku.

25.

Švédsko vede 2:1! Tre kronor bleskurychle využívají početní výhodu! Po vyhraném buly v útočném pásmu zamířil přesně k tyči Klingberg, Säteri toho moc neviděl.

26.

Švédové jsou na vhazování úspěšnější než jeho soupeř, Finové ale nyní vybojovali kotouč zpět a spěchají dopředu.

27.

Finsko zazmatkovalo před vlastním brankovištěm a Lindberg měl vynikající možnost vstřelit třetí branku Švédů! Fantastickým zákrokem lapačkou ho ale vychytal Säteri!

28.

Švédové zakombinovali v útočném pásmu, Nylander pálil z otočky a jeho střela prosvištěla těsně kolem tyče.

28.

Tre kronor nyní hráli v šesti, za což jsou potrestání menším trestem. Nyní mají svou první početní výhodu k dispozici Finové.

29.

Suomi se usadili v útočné třetině, střela Lajunena nadělala Lundqvistovi starosti, švédskému brankáři vypadl kotouč za jeho záda, včas mu ale vypomohla obrana.

30.

Puljujärvi vypálil z voleje, Lundqvist se stačil včas přesunout a betonem vykopl puk do rohu kluziště.

30.

Švédové jsou kompletní, čehož hned chtěl využít Landeskog, natlačill se do zakončení, ale ztroskotal na Säterim.

31.

Eriksson Ek centroval kotouč od mantinelu před finskou branku, jeden hráč Suomi však puk usmeřnil bruslí mimo nebezpečí.

32.

Rantanen vybojoval puk a podnikal rychlý kontr, dostal se ale do situace proti přesile, ve které neměl nárok se prosadit.

33.

Puljujärviho střela byla zblokovaná švédskou obranou, Puljujärvi navíc dostane dvě minuty. Švédové mají výhodu.

34.

Švédové stále nepůjčili soupeři puk, a proto hra stále pokračuje. Tre kronor mačkají Finy v jejich pásmu.

34.

Až nyní je hra přerušena. Puljujärvi potrestán menším trestem za hákování. Za malou chvíli začne druhá přesilovka Švédska.

34.

Finům se nepodařilo vyhodit, kotouč zachytil Klingberg. Švédové se rozestavují do správných pozic.

35.

Švédsko stále drží kotouč v útočném pásmu, je to ale bez zakončení.

35.

Prudké nahození Klingberga vyrazil maskou Säteri. Pokračuje tlak Švédska.

35.

Švédsko vede 3:1! Tre kronor využívají i druhou početní výhodu! Finové už neměli síly, Bäckström vrátil puk Nylanderovi přesně na hokejku a mladý švédský útočník z prostoru před brankovištěm přesně zavěsil!

36.

Švédové navíc znovu budou hrát v přesile. Honka zbytečným faulem poslal svůj tým do čtyř.

37.

Švédsko kombinuje v útočném pásmu, střela Bäckström z pravého kruhu zamířila vedle vzdálenější tyče.

38.

Proběhla další skvělá kombinace mezi Bäckströmem a Nylanderem! Nylander ale nyní ztroskotal na Säterim, který se proti jeho střele stihl rychle přesunout a zasáhl přesně svým betonem!

38.

Finové se konečně osvobozují a střídají. Zbývá 20 sekund švédské přesilovky.

38.

Finové jsou kompletní a poprvé se jim dnes podařilo ubránit přesilovku Švédska.

39.

Švédové však pokračují v náporu, ve druhé třetině jsou jasně lepším celkem.

39.

Finové nyní na ledě sotva bruslí, dobře ale vykrývají nebezpečné prostory a nedovolují Švédům zakončit.

40.

Až nyní mohou Finové po zásahu Säteriho vystřídat.

40.

Karlsson nahodil bekhendem kotouč na zadní mantinel, tam ale u něj byli dříve Finové.

40.

Hedman ještě stihl z voleje vypálit, kotouč ale netrefil dobře a jeho rána zamířila vedle.

Právě skončila druhá třetina.

Ve druhé třetině dominovali Švédové, o čemž i vypovídá poměr počtu střel na branku. Tre kronor se ujali znovu vedení ve 25. minutě, když využili přesilovou hru. Säteri měl proti střele Klingberga zakrytý výhled a puk propustil za svá záda.

O 10 minut později hráli Švédové druhou početní výhodu a opět to skončilo gólem ve finské síti. Krásnou kombinaci zakončil Nylander. William Nylander měl o chvíli později další výtečnou možnost skórovat, tentokrát ho ale už dokázal Säteri vychytat.

Počet střel na branku ve druhé třetině: 15 - 6

Počet střel na branku celkem: 26 - 11

MS 2017, Švédsko-Finsko: švédská radost
MS 2017, Švédsko-Finsko: švédská radost | Foto: Reuters

Právě začala třetí třetina.

41.

Za potyčku v závěru druhé třetiny byli potrestáni Hedman a na straně Finska Kemppainen. Hraje se ve čtyřech na obou stranách.

41.

Bäckström vypálil nápřahem na Säteriho, finský brankář přesně zasáhl.

42.

Lindberg využil volnějšího prostoru, nabruslil do útočné třetiny a po jeho ráně musel zasahovat ramenem Säteri.

43.

Oba týmy jsou kompletní. Švédové hrají v útočné třetině. Säteri si připsal další zákrok po střele Landeskoga.

43.

Lindholm mířil švihem pod horní tyč, Säteri opět zasáhl dobře ramenem a následně přerušil hru.

44.

Finové nezachytili úvod třetí třetiny, Švédové jsou jasně lepší hrozí při každém střídání. Stralmanovu střelu našel Säteri v lapačce.

44.

Pihlström podnikl přímočarý útok, švédská obrana ho ale stihla obrat o možnost zakončit a Pihlström následně skončil ve švédské brance místo puku.

45.

Střely na branku ve třetí třetině jsou zatím 7:1 pro Švédy.

45.

Finům se nedaří udržet se v útočném pásmu na delší dobu. Švédové podnikají aktivní napadání.

46.

Po nepřesné rozehrávce Švédska se ale vrátí hra zpět před Lundqvista. Odpískáno zakázané uvolnění.

46.

Menší rozruch ve švédském brankovišti dokázali Švédové vyřešit. Krátce poté si připsal úspěšný zákrok Lundqvist.

47.

Finové se nyní přeci jen trochu zvedli a Švédové musí pracovat velmi pozorně v obranné činnosti.

47.

Stralman tvrdým hitem poslal k ledu Rantanena. V hlediští to jen zahučelo.

48.

Lundqvist zasáhl přesně svou vyrážečkou proti střele Lajunena.

48.

Na druhé straně musel zakročit Säteri, zuby si na něm vylámal Lindberg. Finský brankář přerušuje hru.

49.

Pihlström obdržel přihrávku zpoza branky, už byl ale velmi blízko Lundqvista a svou střelu umístil jen do jeho připraveného betonu.

50.

Lundqvist nyní za svou brankou velmi dobře rozehrál a usnadnil tak práci švédské obraně.

50.

Nahození Lajunena od modré k Lundqvistovi neprošlo. Švédové byli mírně dezorientovaní, a proto raději vyhazují puk na zakázané uvolnění.

51.

Rychlá střela Lajunena ihned po vyhraném vhazování skončila na zadním mantinelu.

51.

Finové se snaží vstřelit kontaktní branku, Švédové tentokrát vyhazují puk to středního pásma.

52.

Eriksson Ek vybruslil s pukem z rohu kluziště, jeho bekhendová střela proletěla vedle vzdálenější tyče.

53.

Filppula zachytil za švédskou brankou rozehrávku soupeře a ihned hledal svého spoluhráče před brankou. Jeho přihrávka ale nenašla správného adresáta.

54.

Hraje se dlouho bez přerušení hry, střela Krügera se zastavila o vyrážečku Säteriho.

54.

Švédsko vede 4:1! Lajunen nezvládl odehrát neposedný kotouč a poslal ho přesně k Nordströmovi. Švédský útočník v šanci nezklamal a prostřelil Säteriho.

55.

Další velká šance Švédska! Hedman ale z dobré pozice finskou branku přestřelil!

56.

Aaltonen tečoval střelu těsně před Lundqvistem, švédský brankář zasáhal reflexivně betonem!

57.

Švédové výborně brání, Suomi čelí velmi těžkému úkolu.

58.

Tre kronor vyhodili kotouč na zakázané uvolnění, vhazovat se bude před Lundqvistem.

58.

Rask byl blízko vstřelení páté branky, stopku mu ale vystavil beton Säteriho!

58.

Finsko ještě neskládá zbraně a odvolává brankáře!

59.

Finové se dokázali usadit v útočném pásmu, ránu Hietanena vyráží Lundqvist do rohu kluziště.

59.

Suomi tlačí soupeře v powerplay, Joel Lundqvist předvedl úspěšný blok.

60.

Savinainen z dobré pozice trefil tyč! Následuje úspěšný zákrok Henrika Lundqvista, který nyní v přerušení těžce vydýchává po velké práci v brankovišti.

60.

Finové stále hrají powerplay, zbývá jim už ale jen 18 sekund na vstřelení tří branek…

Zápas právě skončil.

Finové se v úvodních minutách třetí části ubránili velkému švédskému tlaku, následně zlepšili svou hru, vstřelit kontaktní branku se jim ale nepodařilo. Šest minut před koncem navíc inkasovali počtvrté z hole Nordströma a na stavu 4:1 pro Švédsko nic nezměnila ani dlouhá finská hra bez brankáře.

Švédsko po zásluse postupuje do finále, ve kterém si to o zlato rozdá s Kanadou.

Střely na branku ve třetí třetině: 15 - 12

Střely na branku celkem: 41 - 23

MS 2017, Švédsko-Finsko: švédská radost - William Nylander
MS 2017, Švédsko-Finsko: švédská radost - William Nylander | Foto: Reuters

Ode mne to je dnes vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.