6. Bondra (Buc, Svitana)
23. Buc (Svitana, Jaroš)
60. Čajkovský (Buc)
34. Claireaux (Perret, Janil)

Vítejte u online reportáže z utkání MS v ledním hokeji 2018 mezi Slovenskem a Francií. Utkání začne ve čtvrtek 10. května v 16:15.

Slovensko nevstoupilo do šampionátu vůbec dobře. Přitom sahalo dlouho po úspěchu v duelu proti českému výběru. V něm totiž dvakrát vedlo, ale nakonec o výhru přišlo deset vteřin před koncem normální hrací doby po brance Martina Nečase. Následné prodloužení rozhodl ve prospěch Čechů Dmitrij Jaškin a Slováci se tak museli spokojit s prohrou 3:2. Ani druhý pokus se našim východním sousedům nevyvedl. Švýcarsku podlehli 2:0 a čtvrtfinále se jim tak začínalo pomalu vzdalovat. Ve třetím střetnutí však své šance oživili, když nakonec vydřeli vítězství 4:2 proti Rakousku. Aktuálně jim náleží  5. místo ve skupině A se ziskem 4 bodů.

MS 2018, Rakousko-Slovensko: Marcel Haščák slaví gól na 1:1
MS 2018, Rakousko-Slovensko: Marcel Haščák slaví gól na 1:1 | Foto: Reuters

Francie měla před sebou na úvod mistrovství jednoho z favoritů skupiny, ale i celého turnaje. Rusové svou pozici dokonale potvrdili a Francouze rozmetali 7:0. Francie poté udělala důležitý krok k záchraně, když si poradila s Běloruskem vysoko 6:2 a získala tak první vítězství v Dánsku. Poté však přišla na řadu další hokejová velmoc, celek Švédska. Hokejisté Tre Kronor rovněž nedopustili žádné překvapení po výhře 4:0 se tak radovali z výhry právě oni. Francouzům tedy v současné chvíli patří 6. příčka se 3 body.

Radost Francie po brance Stephane da Costy
Radost Francie po brance Stephane da Costy | Foto: Luboš Vácha

Poslední tři vzájemná utkání vyšla lépe Slovákům. Ti si nejprve připsali výhru 4:2 v rámci mezinárodního turnaje v Norsku v roce 2017 a poté také během přípravy na letošní mistrovství, když porazili Francii 4:0. O den později ovšem brali výhru již Francouzi, kteří Slováky přehráli v poměru 3:2.

Úvodní sestavy:

Slovensko: Čiliak (Rybár) - Sekera (C), Čajkovský, Graňák (A), Ďaloga, Fehérváry, Jaroš, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy (A) - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel

Francie: Hardy (Quemener) - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille (A), Chakiachvili, Janil, Raux, Thiry, Lamperier - Fleury (A), Da Costa S. (C), Rech - Da Costa T., Guttig, Treille - Claireaux, Texier, Douay - Perret, Ritz, Leclerc

Rozhodčí: Gofman, Jeřábek - Jensen, Kilian

Oba celky jsou již připraveny na hrací ploše a za malou chvíli tedy utkání začne.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Jako první se do útočného pásma tlačili Francouzi, jejichž snahy ovšem přerušuje postavení mimo hru.

1.

Poté se vpřed tlačili i Slováci, kteří po rychlém přechodu útočné modré čáry pálili z pravého kruhu. Jejich ránu však zablokoval obránce Chakiachvili.

2.

Třetí slovenský útok se rovněž neprosadil za bránou Francouzů a ti tak mohou spěchat s pukem k Čiliakovi.

3.

Brankář brněnské Komety si však prostor u své levé tyče pohlídal a jeho spoluhráči vyvážejí kotouč do bezpečí.

4.

Krištof byl následně zastaven ve středním pásmu, ale Francie si rovněž za Čiliakovou bránou nepočínala dobře a Rech byl čistě odstaven od touše.

5.

Slibná šance pro Francii. Sacha Treille se ale při zpracování trochu vytlačil z dobré střelecké pozice a bránu Slováků minul.

5.

Posléze při dalším ataku Slovenska prověřil Hardyho Marek Hovorka, jehož pokus bezpečně pokryl brankář Francouzů.

6.

Další šance Slovenska se již ujala a domácí jdou do vedení. Po chybě Francouzů ve středním pásmu pokračovali Slováci do přečíslení dvou proti jednomu, které vyřešil povedenou přihrávkou David Buc na DÁVIDA BONDRU, jenž z prostoru levého kruhu pověsil kotouč pod horní tyč. Asistence: David Buc, Patrik Svitana.

7.

Slovákům úvodní gól evidentně prospěl a opět se tlačí do útoku. Zatím se jim však druhá branka vstřelit nepodařila.

7.

Poté se však naši východní sousedé dopustili zakázaného uvolnění a po reklamní pauze se bude vhazovat před Markem Čiliakem.

8.

Marcel Haščák sice dokázal zavézt kotouč do útočného pásma, ale tam jej dobře ubránila francouzská obrana, která dostává hru do neutrální zóny.

9.

Marek Čiliak si připisuje třetí zákrok v zápase. Jistě nyní pokryl slabou střelu od levého hrazení.

9.

Chakiachvili již nestihl kotouč zastavit v útočném pásmu a čároví sudí tak pískají ofsajd Francouzů. Buly nařízeno v neutrální zóně.

10.

Slováci opět operovali s kotoučem v útočné třetině, avšak Francie se dokázala ubránit a vyhazuje touš do bezpečí.

11.

Jaroš poté, co zavezl kotouč do útočného pásma, posílal z rohu kluziště zpětnou přihrávku na Nagyho. Francouzská defenzíva však dobře zasáhla a puk ke slovenskému hráči nepustila.

12.

Jánošíkovi střele sice nesedla, ale k dorážce se posléze přeci jen dostal Marek Hovorka. Hardy však i nyní dokázal zasáhnout.

12.

Slovensko si nyní zahraje první přesilovou hru. Dvě minuty za příliš mnoho hráčů dostává francouzská lavička.

13.

Slováci nakonec neudrželi kotouč v útočném pásmu a musí se pro něj vracet až za bránu Marka Čiliaka.

13.

Slovákům se zatím nedaří usadit ve třetině Francie, která opět pohodlně vyhazuje touš přes všechny čáry.

13.

A do třetice přichází osvobození Francouzů, kteří zatím nemuseli při tomto oslabení čelit větší šanci Slovenska.

14.

Až v závěru přesilové hry se Slovensko na chvíli usadilo před Hardym, ale celou kombinaci pokazil špatnou přihrávkou Haščák a Francie se opět osvobozuje.

14.

Francie přežila své oslabení bez jakéhokoliv nebezpečí pro Hardyho klec a hraje opět v plném počtu.

15.

Jarošova dělovka minula bránu Hardyho, kde dobře clonil francouzskému brankáři Svitana. Kotouč poté opouští útočné pásmo Slováků.

15.

Marcinko si dobře počkal se svou ránou, kterou pořádně vystrašil Hardyho. Ten však i v tomto případě odolal a druhý gól za svá záda zatím nepustil.

16.

Jenže vzápětí půjde Francie opět do čtyř. Tomáš Jurčo byl při svém průniku zasažen vysokou holí a následně se srazil s Hardym. Oba hráči poté chvíli zůstali ležet na ledové ploše a uvidíme, zda budou oba v pořádku. Mezitím již na trestnou lavici usedl Antonin Manavian, jenž sis odsedí 2+2 minuty za vysokou hůl.

17.

Sekerovo nahození zastavuje Hardyho beton, od kterého se puk odrazil na hole Francouzů, kteří ho okamžitě posílají až k Čiliakovi.

18.

Slovensko se trochu krkolomně po odskočení puku přeci jen udrželo v pásmu, ale Hardy na další zákrok i nadále čeká.

18.

A nepřidá ho ani teď, jelikož jeho spoluhráči vybojovali touš u modré čáry a opět jej vyhazují až za bránu Slovenska.

19.

Nyní to už Slováci sehráli dobře. Dominik Graňák dostal nabito do prostoru pravého kruhu. Hardy se však stačil v pohodě přesunout a puk ukryl ve své výstroji.

19.

Nagy to nyní vzal na sebe a zavezl kotouč až za bránu Francie. Odtud však byla jeho přihrávka přizvednuta a Sekera jí na modré čáře zastavil vysokou holí.

20.

Probíhá poslední minuta první periody.

20.

Tomáš Jurčo to nyní vzal na sebe a zpoza brány vyjel až před Hardyho, který schytal ránu do masky a následně si žádá přerušení hry.

20.

Slováci v dlouhé přesilové hře Hardyho příliš neohrozili a Francie hraje opět v plném počtu.

První třetina skončila.

Je za námi úvodní dějství zápasu. Slováci se v něm poměrně rychle dostali do vedení, když přečíslení dvou proti jednomu zakončil přesnou ranou Dávid Bondra. Slováci poté měli k dispozici ještě dvě přesilové hry, přičemž jednu čtyřminutovou. V nich si v však nepočínali příliš šťastně a Francie je bez větších problémů dokázala ubránit. Po dvaceti minutách tak Slovensko drží jednobrankový náskok.

V souběžně hraném utkání mezi USA a Lotyšskem zatím drží Lotyši nerozhodný stav 1:1. Toto skóre platí po dvaceti minutách.

21.

Druhá třetina začala.

21.

Hne v první minutě prostřední části vyhazují Francouzi na zakázané uvolnění a hra se tak stěhuje opět před Hardyho.

21.

Slováci se poté prezentovali rychlým přechodem přes střední pásmo a poté z levého kruhu pálil Marek Hovorka. Francouzská defenzíva jí však stačila srazit do ochranné sítě.

22.

Nahození Fehérváryho Hardy dobře viděl a dokázal jej v pohodě vyrazit do rohu kluziště.

23.

Slovensku se povedl i úvod druhé třetiny a odskakuje do dvoubrankového vedení. Patrik Svitana dobře počkal se svou střelou z levého kruhu, kterou Hardy vyrazil jen před sebe přímo na hůl dojíždějícího DÁVIDA BUCE, jenž neměl problém zamést touš do prázdné brány. Asistence: Patrik Svitana, Christian Jaroš.

24.

Slováci zatím diktují tempo druhé periody a nepustili soupeře ke střele. Nyní však je hra přerušena kvůli ofsajdu Slovenska a vhazovat se tak bude v neutrální zóně.

25.

Marcel Haščák se dokázal i přes Manaviana protlačit až ke střele z levého kruhu, kterou ovšem minul Hardyho klec.

25.

První přesilovku si zahraje i Francie. Marcel Haščák zbytečně zahodil Manavianovu hůl a vyfasoval menší trest za nedovolené bránění.

26.

Francie zatím marně odstřeluje Čiliaka, před kterým nepouští obrana Slováků střely soupeře na vlastní bránu.

26.

Francouzi svou početní výhodu hrají zatím lépe než Slováci. Čiliak musel vytahovat ránu Francie z levého kruhu.

27.

Teddy Da Costa poté prověřil Marka Čiliaka, jenž jeho dělovou ránu vyrazil do ochranné sítě.

27.

Slovensko je v tuto chvíli již kompletní, ale při pokusu vysunout Marcela Haščáka se dopustili icingu.

27.

Čajkovský poté dobře posunul touš do útočné třetiny, kde však byli hosté v přesile a mohou tak založit další útočnou akci.

28.

Přináším změnu stavu ze souběžně hraného duelu USA s Lotyšskem. Lotyši překvapivě vedou ve 27. minutě 2:1.

29.

Marek Ďaloga se snažil protlačit podél hrazení ve středním pásmu a zřejmě si při souboji se soupeřem ublížil. S bolestivou grimasou poté v přerušené hře odjíždí na slovenskou střídačku.

30.

Zakázané uvolnění Slováků se nepískalo a Hardy musel velmi rychle přikrýt touš u své pravé tyče před dojíždějícím Svitanou.

30.

Francouzi nyní nezvládli přechod přes útočnou modrou čáru a píská se tak další ofsajd, který způsobil vhazování v neutrální zóně.

30.

Slováci dobrým napadáním připravili soupeře o kotouč a poté to z velkého úhlu zkoušel Tomáš Jurčo. Hardy se po ovšem nenechal u své pravé tyče nachytat.

31.

Z podobné pozici to následně zkoušel i Martin Bakoš, jenž ani on nebyl úspěšný a bránu Francie minul.

31.

Francie se poté osvobozuje jen za cenu zakázaného uvolnění a na rozdíl od Slovenska tak nemůže poslat na led čerstvé síly.

32.

Graňákův oblouček byl až příliš vysoký a kotouč se rázem ocitl v ochranné síti. Slováci tak přicházejí o útočné pozice.

32.

Hráči nyní zašlápli kotouč u hrazení ve středním pásmu. Sudí tedy přerušuje hru a nařizuje buly ve středovém kruhu.

33.

Francie se v tomto utkání zatím nemůže dostat do tempa. Jejich mizérii se nyní rozhodl změnit Texier, který svou prudkou ranou přes obránce napálil jen Čiliakovu výstroj.

33.

Jurčo poté tečoval v mezikruží nabídku svého spoluhráče, avšak kotouč proklouzal kolem Hardyho svatyně až do rohu kluziště.

34.

Sekera poté výborně zastavil nahození Texiera a následně posílá touš do obranného pásma Francie.

34.

Francie zčistajasna udeřila a rázem je to jen o gól. VALENTIN CLAIREAUX se dostal ke kotouči mezi kruhy před Martinem Bakošem a takovou nenápadnou střelou prostřeluje Čiliaka, kterému puk propadl mezi rukou a tělem až za brankovou čáru. Asistence: Jordann Perret, Jonathan Janil.

35.

Francie vycítila šanci a hned se tlačí opět před Čiliaka, zatím však další úspěch nepřidala.

36.

Poté je však případný tlak Francie otupen vyloučením. Dvě minuty za vysokou hůl inkasuje Teddy Da Costa.

37.

Slovensko nyní poměrně zatopilo svému soupeři. Jenže pokusy Nagyho a Jurča se neujaly, ale Slováci i nadále pokračují s pukem v útočném pásmu.

37.

Až do této chvíle. Sekera svou ranou minul zadní tyč a kotouč po mantinelu vycestoval až do neutrální zóny.

38.

Ani další nahození Slováků gólem neskončilo a jejich početní výhoda je pomalu u konce.

38.

Slovensko nevyužilo ani tuto přesilovku a hraje se opět v pěti proti pěti.

39.

Marek Čiliak raději podržel ve své výstroji nahození Francouzů z levého kruhu a vhazovat se tak bude po levici slovenského gólmana.

40.

Probíhá poslední minuta prostřední části.

40.

Čajkovský na své modré čáře ztratil kotouč, ale Francie v brejku minula bránu Čiliaka, který nemusel vůbec zasahovat.

40.

Druhá třetina skončila.

I druhé dějství je za námi. Do něj vstoupili znovu lépe Slováci, kteří ve 23. minutě navýšili své vedení. Zasloužil se o to pohotovou dorážkou Dávid Buc. Francie, která toho směrem dopředu zatím příliš nepředvedla, se z nenápadné akce v 34. minutě. Střela Valentina Claireauxe propadl Čiliakovi až za brankovou čáru. Po čtyřiceti minutách tak Slováci hájí vedení 2:1.

Ve druhém utkání, hraném od 16:15, se zatím rodí překvapivý výsledek. Lotyšsko totiž po čtyřiceti minutách drží s USA nerozhodný stav 2:2.

41.

Třetí třetina začala.

41.

Oba týmy se svými úvodními útoky v poslední části neuspěly a zpoza vlastní brány mohou hrát opět Slováci.

42.

Bondra nyní nepřevzal dobře přihrávku svého kolegy a Slovensku je odpískáno postavení mimo hru.

43.

Francie se následně dopouští zakázaného uvolnění, po kterém se hra stěhuje zpět před brankáře Hardyho.

43.

Kudrna se nedokázal prosadit proti Auvitumi, který jej bez větších problémů ustrážil.

43.

Slováci to zkoušeli dobře u pravé tyče. Kotouč se po průniku Nagyho ocitl na betonu Hardyho, ale ten jej za svá záda nakonec nepustil.

44.

Na tribunách se probouzejí i slovenští fanoušci, kteří ženou své hráče za třetím gólem. Ti se jej nyní marně snažili přidat při dalším útoku.

45.

Jurčo se šikovně vyhnul ve středním pásmu soupeři a spolu s Nagyem zavezl kotouč před Hardyho. Nakonec však francouzský gólman zasahovat nemusel.

46.

Svitanovo nahození z pravé strany bylo sraženo za bránu Francie a defenzíva hostů poté zablokoval i ránu Jaroše, která skončila až v ochranné síti.

46.

Ani CIngel s Kudrnou se posléze neprobili ke střele a útočit mohou pro změnu opět hokejisté Francie.

47.

Treille nyní trefil čárového rozhodčího, od kterého se puk odrazil na hole Slováků. Ti tak mohou arbitrovi jen poděkovat.

48.

Francouzi nakonec neudrželi modrou čáru po bekhendovém vyhození Slovenska a musí se tak pro kotouč vracet až před Hardyho.

49.

Manavianovou nahození od modré čáry nedokázali jeho spoluhráči tečovat za Čiliaka a Slováci posléze vyvážejí kotouč do bezpečí.

49.

Rychlá kombinace Slováků vyústila ke střele z levého kruhu, se kterou Hardy neměl žádné starosti. Dojíždějící Bondra se poté již k dorážce nedostal.

50.

Stephana Da Costu nepustil důrazným zákrokem do pásma Jaroš a zaútočit tak mohou opět hokejisté Slovenska.

51.

Čajkovský sice zachytil kotouč do rukavice a poslal si jej do jízdy, avšak nacházel se již ve středním pásmu a je tedy pískán ofsajd Slováků.

52.

Výborný forčeking Treilleho vypracoval šance pro Douaye, který z bezprostřední blízkosti nedokázal protlačit kotouč za Čiliaka.

52.

A další šance Francie. Ta si nyní vypracovala hned dvě gólové šance, ale ani jednu z nich proměnit nedokázala. Rech tentokrát minul bránu Slováků.

53.

Poté se do slibné šance dostali i Slováci, jenže Bakoš místo střely volil přihrávku, po které již jeho spoluhráči nezakončili.

54.

Po předchozí vzruchu se nám zase hra poněkud zklidnila a Francouzům nyní čas velmi rychle utíká.

55.

Marek Čiliak nyní musel zasahovat svým betonem, kterým vyrazil ránu Francie do ochranné sítě. Následuje reklamní pauza a vhazování v útočném pásmu hostů.

56.

Auvitu vyzkoušel nyní pozornost Čiliaka střelou od levého hrazení. Ta však přišla poměrně z velkého úhlu a brankář Slovenska s ní tak neměl velké starosti.

57.

Marek Hovorka sice vydoloval kotouč od mantinelu, ale poté jej obloučkem posílá na zakázané uvolnění. Hra se tak vrací opět před Čiliaka.

57.

Claireaux nyní velmi pohotově pálil z otočky z levého kruhu. Jeho zakončení však srazil Dominik Graňák do ochranní sítě.

58.

Slovensko v závěru brání svůj náskok a opět si pomáhá jen zakázaným uvolněním. Slováci tak nemohou vystřídat.

58.

Francouzi se nyní sami připravili o po boji o útočné pásmo a musí tak vyklidit třetinu Slovenska.

59.

Slovensko nyní přidalo třetí gól a propukla tak jejich velká radost. Tu však opět utišila challenge francouzské lavičky, která nechala přezkoumat ofsajdové postavení a branka Ladislava Nagyho nakonec není uznána pro předchozí ofsajd.

59.

Hardy opouští svoji klec a míří na střídačku. Francie to zkouší v šesti hráčích v poli.

60.

V poslední minutě třetí třetiny je pískáno postavení mimo hru Francie a zároveň si její lavička vybírá oddechový čas.

60.

Půl minuty před koncem třetí třetiny přichází komplikace pro Slováky. Tomáš Marcinko dostává menší trest za vysokou hůl.

60.

Oddechový čas si nyní bere pro změnu lavička Slovenska, která bude určitě čelit situaci 6 na 4.

60.

Stephane Da Costa pálil velmi rychle po buly z pravého kruhu, ale Čiliak ukryl jeho pokus ve své výstroji.

60.

A je rozhodnuto. Slovensko obralo svého soupeře o kotouč a postupovalo do přečíslení dva proti jednomu. MICHAL ČAJKOVSKÝ vzal situaci na sebe a od modré čáry prostřelil bránícího Teddy Da Costu. Asistence: Dávid Buc.

60.

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Slovensko si z tohoto duelu nakonec přeci jen odnáší všechny body. Hned v úvodu duelu jej poslal do vedení svou trefou Dávid Bondra a díky němu si tak do kabin odnesli jednobrankové vedení. To dokázali navýšit ihned po třech minutách druhé periody, kdy na 2:0 zvyšoval Dávid Buc. Francie toho v dnešním duelu moc nepředvedla, ale přeci jen se jí podařilo snížit zásluhou Valentina Claireauxe. Slováci v poslední třetině bránili svůj hubený náskok. Třetího gólu poté dosáhl po pěkné individuální akci Ladislav Nagy, jehož branka nebyla uznán po challengi francouzské lavičky, která odhalila ofsajd přpřechodu útočného pásma. A tak přišla pojistka až deset vteřin před koncem, kdy powerplay soupeře potrestal trefou do prázdné brány Michal Čajkovský. Slovensko tak po zásluze bere výhru 3:1.