20. Garland (Moore, Jones)
37. Blackwell (Robinson, Labanc)
46. Chmelevski (Wolanin)
59. Garland (Wolanin, Moore)

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání čtvrtfinále hokejového mistrovství světa v Rize mezi Slovenskem a Spojenými státy americkými. Zápas začíná ve čtvrtek 3. června v 15:15.

Mistrovství světa v Rize nabídlo množství velkých překvapení. Nakonec ale mezi nejlepších osm týmů proklouzla většina favoritů. Nástrahami základní skupiny se neprokousali Švédové. Ti budou chybět ve čtvrtfinále poprvé od doby, co se hraje tímto systémem. Postup mezi nejlepších osm týmů s obrovským štěstím zvládli hokejisté Kanady, po matném startu zabral i český tým a nakonec vybojoval třetí místo ve skupině. Ve čtvrtfinále se utkají dnes s Finy a i tento zápas můžete sledovat prostřednictvím našeho online přenosu. My se však budeme věnovat utkání našich sousedů ze Slovenska. Ti po dobrém startu nezvládli konec skupinové fáze a propadli se až na čtvrté místo. Proti nim tak bude stát vítěz skupiny B, tým USA. Ten i přes absenci hvězd předvádí na turnaji výborné výkony.

Slováci přivezli na turnaj omlazený výběr plný opravdových zelenáčů včetně dvou sedmnáctiletých hokejistů Nemce a Slafkovského. Oporami jsou podle předpokladů Hrivík s Cehlárikem, citelně však schází zraněný gólman Konrád. Z rodinných důvodů odcestoval Skalický. Mladý výběr si však věří, zvládl náročné duely s Dánskem, Běloruskem i Velkou Británií. Překvapil ruského favorita. Od Švýcarů však tým Craiga Ramsayho schytal osmigólový příděl, nepovedl se mu ani duel se Švédskem. V úterním utkání s českým týmem už měli Slováci jasný postup, stejně jako Češi šetřili pár opor, k utkání přistoupili ale o dost vlažněji a schytali další brankový příděl. Pád na čtvrté místo a utkání s USA však berou jako bonus.

Slováci dnes zvolili tuto sestavu. V bráně možná překvapivě naskakuje Adam Húska, který dostal přednost před zkušenějším Juliem Hudáčkem. Vrací se kapitán Marek Ďaloga nebo první centr Marek Hrivík. Úderná formace je zpět pohromadě, velký prostor zřejmě dostanou i mladíci Kňažko, Nemec a Slafkovský. Všichni tři se nachází v prvních dvou řadách.

Ačkoliv slovenský celek považuje Američany za schůdnějšího protivníka než Finsko, mohou dnes šeredně narazit. Velmi dobře chytají brankáři Petersen a Oettinger, mladá obrana odvádí před nimi také kvalitní práci. O ofenzivu se stará především první řada. Conor Garland i Jason Robertson mají za sebou skvělé sezony v NHL a z jejich spolupráce na šampionátu těží i centr Trevor Moore. Ve své skupině ztratil výbor Spojených státu amerických jen jeden duel - hned ten první s Finskem. Od té boy si připsali svěřenci Jacka Capuana šest výher, neutralizovali Kanadu, Německo nebo i domácí Lotyšsko. Dnes tak budou určitě favority utkání.

Jak Capuano dnes do boje tuto sestavu. V bráně dostal přednost Calvin Petersen, jinak ani neměl americký kouč důvod sahat do sestavy. Spoléhat se znovu bude na první útok. V tom třetím je osmnáctiletý Matthew Beniers, který bude aspirovat tento měsíc na nejvyšší příčky draftu. Chybí zraněný kapitán Abdelkader. Toho s céčkem na hrudi nahradí další zkušený borec Brian Boyle.

Společně s tímto duelem se v Rize hraje také utkání Švýcarska s Německem, ze kterého vzejde další semifinalista. U těchto týmů už nemůžeme říkat úplně překvapivý, ale malinko nečekaný určitě. Oba týmy ale předváděly na turnaji fantastický hokej a postup ze skupiny si vybojovali poměrně s přehledem. Švýcaři rozdrtili Slovensko, nestačili pouze na Švédsko a Rusko. Němci pak zvládli přehrát především Kanadu. I v tomto duelu určitě bude na koukat a o jeho výsledku vás průběžně budeme informovat.

V Rize je téměř vše připraveno ke startu utkání. Slováci nastoupí v bílých dresech, Spojené státy americké v tmavě modrých.

Utkání začalo.

0:11

Hned v úvodu utkání pálil Labanc, trefil ale jen boční tyč.

0:41

Od levého mantinelu nahazoval Jason Robertson, Adam Húska ale před dojíždějícím Garlandem vyrazil puk do bezpečí.

2:43

První trest pro slovenský tým. Róbert Lantoši v útočném pásmu podrazil Wolanina. Je tady americká přesilovka.

2:57

Mário Grman podrazil při výjezdu zpoza brány Conora Garlanda. USA bude hrát více 1:46 přesilovku 5 proti 3.

3:34

Slováci ve třech brání dobře. Teď sice pálil z kruhu Robertson, ale Húska vše viděl a lapačkou zasáhl.

4:12

Adam Húska zastavil stoprocentní šanci. Garland našel v brankovišti volného Moora, jenže útočník Los Angeles trefil beton slovenského brankáře.

4:57

Američané nezvládli využít dvojnásobnou přesilovku. Slovenský tým si mohl oddechnout.

6:05

Poprvé musel do akce Calvin Petersen v bráně USA. Nahození Mislava Rosandiče však pokryl.

6:37

Trevor Moore znovu otestoval Húsku. Ten dnes ukazuje, proč jej Ramsay upřednostnil před Hudáčkem.

7:29

Přes clonícího hráče vytáhl zápěstím Ryan Donato. Ránu útočníka San Jose však slovenský muž s maskou pokryl.

10:00

V půlce 1. třetiny je statistika střel na bránu pro Slováky alarmující. 1:10.

10:50

Hodně aktivní je i Jason Robertson, jeden z adeptů na nejlepšího nováčka NHL. Další z jeho ran skončila v lapačce Húsky.

12:19

Z ledu odkulhává Matthew Beniers. Mladý útočník při dojíždění puku podklouzl a narazil nohou do mantinelu. Zřejmě si poranil koleno.

13:02

Marián Studenič pálil z levé strany, bránu ale těsně minul.

13:08

Američané pár vteřin po střele Studeniče trestají, Rychlý přechod do útoku zakončil zkušený Brian Boyle, který z levého kruhu vypálil příklepem nad levý beton Húsky. Slováci tak musí dohánět. Bez asistence.

15:11

Petersen musel do akce, Hrivíka však zastavil.

15:25

Něco málo přes dvě dvě minuty stačilo Američanům k druhé brance. Rychlý přechod do útoku  a puk se po ose Robinson - Labanc dostal ke Colinu Blackwellovi. Útočník New York Rangers překonal Húsku pod jeho vyrážečku. Asistence: Labanc, Robinson.

16:38

Marek Ďaloga se zkoušel tečovat nahození Lantošiho, bránu USA však minul.

18:15

Další rychlý brejk USA, proti Robinsonovi musel vyjet ven Húska.

18:51

Tennyson od modré čáry pálil, trefil však jen spoluhráče Rooneyho.

19:30

Slovenský tým je zralý na ručník. Po skvělé sezoně v Arizoně si přivezl formu i na MS Conor Garland. Malý a šikovný křídelník získal kotouč a vtrhl do pásma. Zbavil se Ďalogy, který se mu vrhl pod nohy. Místo přihrávky Robertsonovi ještě potáhl puk a prostřelil z bezprostřední blízkosti Húsku. Bez asistence.

První třetina končí, Slovensko prohrává s USA 0:3.

Slováci šli do utkání optimističtí, jenže už úvodní minuty naznačily, že to nebude pro ne vůbec jednoduché. Během minuty čelili dvěma šancím a poté po dvou faulech hráli dlouho ve třech. To sice ubránili, jenže i nadále byli daleko horším týmem. V druhé části první třetiny Američané udeřili hned třikrát a mají utkání pod kontrolou.

Druhá třetina začala.

21:33

Cehlárik skvěle obral Druryho o kotouč, jenže při přechodu modré čáry mu přejel do pásma kolega Marek Hrivík moc rychle.

21:44

Zac Jones je prvním potrestaným Američanem v dnešním utkání. Po ztrátě puku hákoval protihráče. První slovenská přesilovka.

22:17

Marek Hrivík pálil z vrcholku levého kruhu, jenže Petersen vyrážečkou poslal puk do rohu.

23:44

První slovenská přesilovka končí neúspěchem.

24:01

Garland znovu získal puk, ale Rooney střelu z dálky poslal nad bránu.

25:24

Velká šance pro Miloše Romana. Ten se po přihrávce Lišky dostal až před Petersena, ale nedokázal pořádně dokončit svůj blafák.

27:02

Martin Gernát se dostal do střelecké pozice a chvíli po šanci USA, kterou zlikvidoval Húska, mohli žádat branku i Slováci. Stav z první třetiny se nemění.

28:54

Marek Ďaloga našlápl a parádně se dostal až před branku. Ramenem zakročil Calvin Petersen.

29:26

K šanci se dostal na druhé šanci i Labanc, když dorážel ránu Robinsona. Matt Beniers se po nárazu do mantinelu už nevrátil, proto ve třetí řadě figuruje místo něj právě Robinson.

32:12

Slovenský celek se nečekaně vrací du utkání. Cehlárik po přihrávce Lantošiho vjel z levé strany do pásma a zkusil poměrně z dálky vystřelit. Gólman Petersen nečekaně zaváhal a svou chybou pustil puk na první tyči za sebe. Slovenský útočník a lídr kanadského bodování turnaje tak boduje i v osmém utkání na turnaji. Asistence: Róbert Lantoši.

34:55

Conor Garland dominoval v útočném pásmu, kroužil se jak na centrifuze, ale Húsku se svými spoluhráči nepřekonali.

35:16

První útok slovenského celku znovu úřadoval. Ránu Mislava Rosandiče od modré čáry ale Petersen tentokrá zasáhl.

36:50

Americký celek se znovu dostává do tříbrankového vedení. V útočném pásmu se skvěle prosadila znovu třetí lajna USA. Labanc zpoza brány poslal puk na Robinsona, který ještě našel na druhé straně brány volného Blackwella. Americký útočník se prosadil podruhé v utkání. Asistence: Robinson, Labanc.

38:26

Miloš Kelemen se skvěle dostal do pásma, jenže místo zakončení zkoušel jiná komplikovaná řešení.

39:58

Colin Blackwell v závěru druhé části zkoušel uzavřít hattrick. Puk však skončil v lapačce Húsky.

Druhá třetina skončila, Američané stále vedou o tři branky, tentokrát 4:1.

Slovenský tým se ve druhé části herně zvedl, střelecky byl dokonce aktivnější, jenže trvalo dlouho, než se doopravdy prosadil. A ještě k trefě Cehlárika musel přispět chybou gólman Petersen. Jenže Američané na konci třetiny zvládli znovu potvrdit svou jasnou pozici, když se prosadil podruhé v zápase Blackwell. Chybí tak jen jediná třetina a Slováci ztrácí stál tři branky.

Po druhé třetině druhého utkání vedou Švýcaři 2:1. Němci v závěru druhé třetiny zapnuli na vyšší obrátky a povedlo se jim snížit. Střelecky jsou daleko aktivnější, jenže Genoni v bráně Švýcarů předvádí výborný výkon.

Začala třetí třetina.

41:40

Slovenský tým i ve třetí části začal aktivně, ale nedokázal se prosadit k větší šanci.

44:30

Drury zkusil pozornost Húsky, ale střela z dálky nemohla slovenského gólmana překvapit.

45:15

Američané si zřejmě pojišťují postup do semifinále. Skvělý přechod do útočného pásma, obrovský kus práce odvedl kapitán Brian Boyle. Ten našel před Húskou Chemelvskiho s Wolaninem. Ti si vyměnili kotouč a prvně jmenovaný zakončil od odkryté brány. Asistence: Christian Wolanin, Brian Boyle.

48:28

Na zemi skončil Juraf Slafkovský. Toho dohrál Zac Jones, nedovoleně mu zabránil pokračovat ve hře. Slováci si tak zahrají přesilovku. Dnes měli jen jednu a nevydařila se jim.

51:25

Slovenský tým se snažil s utkáním něco udělat, jenže přesilová hra přinesla jen jedinou dobrou střelu na závěr. Pospíšil orazítkoval tyč za Petersenem.

54:36

Slovenský celek se zřejmě již smiřuje s tím, že pro něj turnaj končí. Poslední minuty jsou zvláštně bez emocí.

56:08

Američané jakoby uspali slovenský tým. Dlouhu jen vyhazovali a vypadalo to, že se nikam nepoženou. Z ničeho nic ale v plážovém tempu našel Moore křižnou přihrávkou Garlanda. Nejproduktivnější Američan však minul odkrytou bránu.

56:29

Za drobnou šarvátku byli vyloučeni Moore a Jánošík. Hraje se ve čtyřech na obou stranách.

58:45

Skvělý výkon ve čtvrtfinále uzavírá Conor Garland. Moorovi nahození z úhlu Húska vyhodil na modrou k Wolaninovi, ten přiťukl Garlandovi. Útočník Arizona pak z vrcholku kruhu propálil Húsku. Asistence: Christian Wolanin, Trevor Moore.

Je konec, Slováci na turnaji končí, nestačili na tým USA. Američané vítězí 6:1.

Jak skvěle slovenský tým turnaj začal, tak mizerně jej zakončil. V závěru skupiny inkasoval 7 gólů od českého družstva. Na tým USA si před čtvrtfinále Slováci věřili, jenže realita na ledě byla jiná. Američané jasně dominovali, už v první třetině rozhodli o svém postupu. Ten pak vyšperkovali celkem šesti brankami za zády Adam Húsky. Dominantní výkon od začátku do konce pasuje zámořský tým do role favoritů na zlato. Slovenský tým tak i přes sympatické výkony na turnaji končí.

Ode mě to je pro tuto chvíli vše. Děkuji vám za pozornost a nezapomeňte, že v 19:15 hrají své čtvrtfinále Češi proti Finsku. Hezký večer.