0:1, 0:1, 0:0
Švýcarsko
12. Scherwey (Diaz, Müller)
21. Müller (Scherwey)

Vítejte u online reportáže z utkání MS v ledním hokeji 2018 mezi Slovenskem a Švýcarskem. Utkání začne v neděli 6. května ve 20:15.

Slovensko mělo solidní přípravu, nicméně v jejím závěru nestačilo na Francii a předtím dvakrát vysoko podlehli Švédsku. Vstup do letošního MS se však Slovákům docela povedl. Ve včerejším utkání proti Česku totiž dvakrát vedli a o vítězství přišli až deset vteřin před koncem řádné hrací doby. Navíc pak inkasovali gól v prodloužení, tudíž brali jen bod. S tím by zřejmě před zápasem byli spokojení, nicméně po takovém průběhu chtěli určitě plný zisk.

Včera se zaskvěl především Marek Čiliak, který pochytal 39 českých střel a zaslouženě se stal hvězdou zápasu. Směrem dopředu se pak ve skvělém světle prezentoval obránce Andrej Sekera, jenž jeden gól dal a na druhý přihrál. Dva body si připsal také nestárnoucí Nagy, nicméně trochu za očekáváním včera zůstal například liberecký Martin Bakoš.

PRVNÍ UTKÁNÍ SLOVENSKA NA MS 2018

Česko - Slovensko 3:2 pp. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 22. Kubalík (Nestrašil Jaškin), 60. Nečas (Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil - 8. Krištof (Sekera, Nagy), 26. Sekera (Nagy)

Střely na bránu: 42 - 17

Tresné minuty: 6 - 6

Využití přesilovek: 0/3 - 2/3

Vyhrané buly: 41 - 26

Včerejší sestava Slovenska: Čiliak (Rybár) - Sekera, Čajkovský, Graňák, Ďaloga, Jánošík, Jaroš, Fehérváry - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoč, Mikúš, Haščák - Svitana, Búc, Bondra - Skalický, Marcinko, Cingel'

MS 2018 Česko-Slovensko: Marek Čiliak
MS 2018 Česko-Slovensko: Marek Čiliak | Foto: Luboš Vácha

Švýcarsko by mělo být hlavním konkurentem Slovenska v boji o postup do čtvrtfinále. V přípravných utkáních před šampionátem však Švýcaři dvakrát podlehli Čechům, jednou nestačili na Nory a ani v dalších utkáních nepředvedli stoprocentní výkon. Navíc se reprezentaci Helvétského kříže příliš nevyvedl úvodní zápas, neboť Rakousko porazili až v prodloužení.

Včera proti Rakousku Švýcaři vedli již 2:0, nicméně poté se vyfauloval Andrighetto, Rakušané snížili a ve třetí třetině dokázali vyrovnat. Nakonec šel tedy zápas do prodloužení, ve kterém o vítězství Švýcarska rozhodl Corvi. Hlavní hvězdou týmu je podle očekávání Nino Niederreiter, jenž včerejší zápas zakončil s 1+1.

PRVNÍ UTKÁNÍ ŠVÝCARSKA NA MS 2018

Švýcarsko - Rakousko 3:2 pp. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 19. Niederreiter (Corvi, Hofmann), 25. Haas (Scherwey, Müller), 64. Corvi (Niederreiter) - 35. Zwerger (Rauchenwald, Haudum), 47. Ganahl (Schneider)

Střely na bránu: 41 - 19

Trestné minuty: 29 - 6

Využití přesilovek: 0/3 - 1/4

Vyhrané buly: 37 - 24

Včerejší sestava Švýcarska: Genoni (Berra) - Müller, Diaz, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi - Hofmann, Corvi, Niederreiter - Scherwey, Haas, Andrighetto - Moser, Vermin, Riat - Rod, Schäppi, Baltisberger

Co se týče vzájemných zápasů, v posledních zápasech mají navrch Švýcaři. Slovensko svého dnešního soupeře nedokázalo porazit třikrát v řadě, když prohrálo všechny vzájemné zápasy v roce 2017. Na druhou stranu, ve dvou utkáních v roce 2016 vyhráli dvakrát Slováci. V rámci mistrovství světa se Slováci se Švýcary utkali naposledy v roce 2012 a naši východní sousedi slavili těsné vítězství 1:0

SESTAVY TÝMŮ

Slovensko: Čiliak (Rybár) - Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry - Nagy, Krištof, Jurčo - Haščák, Mikúš, Bakoš - Bondra, Búc, Svitana - Cingel', Marcinko, Skalický

Švýcarsko: Berra (Genoni) - Müller, Diaz, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi - Hofmann, Corvi, Niederreiter - Moser, Vermin, Riat - Scherwey, Haas, Rod - Schäppi, Baltisberger

ROZHODČÍ

Oliver Gouin, Jan Hribik - Gleb Lazarev, Andreas Malmqvist

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

V úvodu se oba celky pokusily o přechod do útočného pásma. Poslední akce však skončila ofsajdem Slovenska a vhazuje se tak v neutrální zóně.

1.

Prudký kotouč se odrazil od zadního mantinelu a Čiliak puk pro jistotu schoval pod lapačkou. Buly se stěhuje ke slovenskému brankáři.

2.

Elitní formace Niederreiter - Hoffman - Corvi teď Slovákům způsobila potíže. Zprava velmi solidně zakončoval druhý zmíněný, avšak svižná rána minula Čiliakovu bránu.

2.

3.

Švýcaři do zápasu vstoupili velmi aktivně. Další nahození od modré čáry letělo přesně na Čiliaka, jenž byl tedy donucen k dalšímu zákroku.

3.

Jedovatá střela z mezikruží znovu zaměstnala Čiliaka! Následoval rychlý brejk Slovenska, ale Berra si Čajkovského bekhend pohlídal.

3.

Skvěle si před bránu najel Scherwey, jenž usměrnil Rodovu přihrávku. Vypadalo to na gólovou příležitost, ale puk se přes beton dostal do Čiliakovy lapačky!

4.

Odražený kotouč se dostal přesně na hokejku Fricka, který neváhal se zakončením. Odkrytou polovinu brány však švýcarský obránce vůbec netrefil.

5.

A znovu musel dávat pozor Čiliak. Moser si nalevo dojel zcela volný kotouč, ale razantní střelou našel jen slovenského gólmana.

6.

Slovenští fanoušci pochopili, že jejich oblíbenci potřebují pomoc publika. Nadále však mají jasnou převahu švýcarští hokejisté.

8.

Před Berrou se nečekaně objevil Tomáš Jurčo. Odrazem od zadního mantinelu se k němu dostal kotouč, avšak rychlý manévr si zkušený gólman pohlídal.

9.

Hra se trochu uklidnila. Kotouč se teď převážně nachází ve středním pásmu.

10.

Dvě zajímavé střely soupeřů musel řešit Berra. Razantně zakončoval Bakoš i Búc, nicméně ani jeden z těchto forvardů netrefil bránu.

11.

Svižné zakončení od modré čáry obstaral Untersander. Čiliak se za trochu nepřesným pokusem pouze ohlédl.

12.

Úvodní tlak sice opadl, ale nakonec jsou Švýcaři přeci jenom odměněni za svou brzkou aktivitu. Nyní šel kotouč velmi rychle z hokejek švýcarských hokejistů a nakonec skončil u Diaze, jenž neváhal se zakončením. To by zřejmě nebylo gólové, avšak dobře postavený TRISTAN SCHERWEY kotouč tečoval přesně mezi Čiliakovy nohy. Asistence: Raphael Diaz, Mirco Müller.

13.

Pro Slováky mohlo být ještě hůře. Nahozený puk se odrazil před Hoffmana, který se málem natáhl k jednoduché dorážce do odkryté brány. Všemu nakonec zabránil Čajkovský!

14.

Slováci jsou později snad u každého kotouče. Na včerejší výkon naši sousedé vůbec nenavazují a jen těžce se dostávají do útočného pásma.

14.

Slabé Nagyovo nahození vytěsnil Berra. Po hodně dlouhé době se Slováci aspoň chvíli drží před švýcarským gólmanem.

15.

Až Haas se u mantinelu dostal k puku a vyhodil jej aspoň do středního pásma. Oba celky střídají.

16.

Marek Ďaloga si z pozice obránce sjel k pravému kruhu a prověřil Berru. Pak se ještě vrátil ke kotouči, nicméně švýcarský brankář byl opět připraven.

17.

Nepříjemnost pro Slovensko. To si odpyká dvouminutový trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

17.

Marcinko odvedl na úvod oslabení výbornou práci. Švýcarsko se v přesilovce zatím nedokázali usadit před Markem Čiliakem.

18.

Búc kotouč v pohodě posunul na Jaroše, který puk okamžitě vyhodil až za Reta Berru.

19.

Slovensko hraje v plném počtu.

20.

V závěru se ještě Slováci pokusili o obsazení útočného pásma a Raphael Diaz (SUI) jde na trestnou lavici. Dvě trestní minuty za držení!

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodní perioda je minulostí a spokojenější jsou zatím Švýcaři. Ti byli od začátku jednoznačně aktivnější, což nakonec vyústilo v úvodní branku. Ve 12. minutě se totiž Tristanu Scherweymu podařilo šikovně tečovat nahození od modré čáry a Čiliak již nedokázal reagovat. Slováci pak hru vyrovnali, nicméně cestu ke gólu zatím nenašli. Druhou třetinu ale Slovensko zahájí přesilovou hrou.

21.

Tak to je velká nepříjemnost pro Slovensko! Hned tři hráči se teď sjeli k mantinelu, kde byl u kotouče Scherwey. Ten však přesto oslovil zcela volného MIRCA MÜLLERA, jenž si s Čiliakem poradil střelou pod břevno. Asistence: Tristan Scherwey.

22.

Švýcarsko v plném počtu.

23.

Hofmann se tlačil do výborné pozice. Zakončovat sice nedokázal, avšak Švýcaři hrají ve výhodě.

24.

Švýcaři byli blízko ke třetí brance. Diaz kotouč při tlaku do brankoviště dorazil za Čiliakova záda, nicméně hlavní rozhodčí se upískl a těsně před finální dorážkou hru přerušil.

24.

Švýcarsko tedy získává aspoň přesilovou hru. Martin Fehérváry (SVK) se provinil držením.

25.

Michal Čajkovský (SVK) pozdě vystartoval proti soupeři a dopustil se podražení. Švýcarsko bude hráč zkrácenou přesilovou hru 5 na 3.

26.

Čiliak musel řešit jednu razantní střelu od modré čáry. Kromě toho se však do výraznější šance v dvojnásobné přesilovce nedostali.

26.

Slovensko hraje ve čtyřech.

27.

Svěřenci Craiga Ramsayho ubránili oslabení, nicméně nadále se nemohou dostat do potřebného tlaku.

27.

Pro změnu se vylučuje na druhé straně. Reto Schäppi (SUI) se trochu diví, ale dvě trestné minuty za hákování si přesto odsedí.

28.

Šikovně se Čajkovský dostal až před Berru. Jenže slovenský obránce už neměl dostatek prostoru a Švýcaři puk vyhazují až za Čiliaka.

29.

Ne a ne se Slováci dostat do šancí. Přesilová hra se pomalu chýlí ke konci a stále nic.

30.

Marek Ďaloga kotouč zavezl do útočného pásma, ale u mantinelu Slováci o puk znovu přišli.

31.

Prakticky nikým neatakován si Dean Kukan najel do volné pozice. Z pravého kruhu však zakončoval pouze do Čiliaka.

32.

Zleva se teď Skalický tlačil až ke švýcarskému brankáři. Jenže zakončení ani v tomto případě nepřišlo a Slováci střídají.

33.

Dvě nepříjemná nahození musel vyřešit slovenský gólman. Haas ani Untersander si nenašel cestu přes pozorného Čiliaka.

34.

Krištof s Jurčem se téměř bez sil dostali do rychlého brejku. Přečíslení dvou na jednoho však Slováci nevyřešili ideálně.

35.

Další rychlá souhra Slovenska. Bakoš ke střele vybídl Graňáka, který si do dobré pozice sjel z druhé vlny. Baltisberger však zakončení srazil.

35.

Švýcarsko si bere oddechový čas.

35.

V Kodani jsou nyní mírné problémy s ledem. Komerční přestávka se tedy nečekaně prodlužuje.

35.

Největší šance Slovenska! Přihrávka z rohu kluziště našla volného forvard slovenské reprezentace, nicméně Berra se dokázal přesunout.

37.

Slováci teď zvýšili aktivitu. Díky napadání se dostali ke dvěma kvalitním zakončením z mezikruží, ale všechno ukončil dobře chytající Reto Berra.

37.

V závěru 37. minuty si Haščák hodlal našlápnout na levém křídle, ale místo toho se vinou klopýtnutí poroučel na led.

38.

Hodně se teď Krištof tlačil před Untersandera. Nakonec je však snaha slovenského útočníka zakončena icingem.

39.

K razantní střele z pravé strany se dostal Michal Čajkovský. Dělovka bývalého útočníka pražské Sparty byla zablokována.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá třetina zápasu je fuč a nadále musí být Švýcaři spokojení. Slováci chtěli v této periodě minimálně srovnat, nicméně Mirco Müller se hned v úvodu dvacetiminutovky v oslabení prosadil a stanovil skóre na aktuálních 0:2. V této třetině navíc Slovensko nebylo střelecky aktivnější.

41.

Začátek třetí třetiny si Slováci jistě představovali poněkud jinak. Aktivita se zatím nedostavuje a naopak musel být pozorný opět Čiliak.

42.

Bakoš při zakončování vystřelil hokejku z rukou Vermina, který se rázem dožadoval vyloučení slovenského útočníka. Rozhodčí zůstali ledově klidní.

44.

O další založení akce se pokusil Graňák. Jenže Dávida Bondru slovenský obránce nedokázal nalézt.

45.

Slováci se snaží držet hru v blízkosti Berry. Vybojovali teď sice buly u švýcarského gólmana, ale následně u útočné pásmo okamžitě přišli.

47.

Nevýrazné nahození z neutrální zóny si bezpečně pohlídal Berra. Následuje komerční přestávka.

49.

Slovenští hokejisté se nadále nemohou dostat do potřebného tlaku. Jaroš to teď vzal na sebe, ale po jeho akci už se ke střele nedostal Marcinko.

50.

Slováci ubránili akci soupeře a následně se dopředu řítili v přečíslení. Výpad tří proti dvěma však pro ofsajd zastavil čárový rozhodčí.

50.

Švýcaři se sice dobře vložili do Krištofovy akce, ale kotouč se zjevil na holi Adama Jánošíka. Jeho dělovka letěla mimo tři tyče.

51.

Enzo Corvi se zleva šikovně natlačil do blízkosti brankoviště. Čiliak ale zůstal připraven a po chvíli je hra přerušena. Na ledě se totiž zjevila česká vlajka.

52.

Bez šance na zisk kotouče byl nyní Nagy, který se sice snažil, avšak zakázané uvolnění přesto neodvrátil.

52.

Ve středním pásmu byl hodně důrazně dohrán Tomáš Jurčo. Slováci pak ztratili kotouč, jenž zamířil až k Čiliakovi.

53.

Solidní akci předvedl Jaroš. Byl ale důrazně dohrán Forou a na druhé straně dával pozor Čiliak.

54.

Trochu schovanou střelu z pravého kruhu vyslal Niederreiter. Ten měl proti sobě dobře postaveného obránce, avšak zasahovat musel až slovenský gólman.

55.

Slováci pokazili rozehrávku a div, že z toho Švýcarsko nevytěžilo rychlý výpad.Vhazovat se nakonec bude u Berry.

56.

Tvrdou střelu od modré čáry vyslal Krištof. K Berrovi se však kotouč vůbec nedostal.

56.

Bondra si najel k levému kruhu, kam dostal přihrávku od Patrika Svitany. Zakončení mladého útočníka ze slavným jménem skončilo na tyči.

57.

Čajkovský se nyní hodně zle koukal na soupeře. Chvíli to vypadalo na konflikt, nicméně nakonec se nic takového nedělo.

58.

Skvělá teč Niederreitera teď málem přinesla definitivní rozhodnutí. Kotouč se ale naštěstí pro Slováky otřel jen o tyč.

58.

Slovensko hraje bez brankáře.

59.

Přihrávka rukou v podání Čajkovského. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

60.

Švýcaři hru drží až u Marka Čiliaka. Ten se až nějakých padesát vteřin před koncem znovu vydává na střídačku.

60.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je tedy u konce a Švýcaři slaví první vítězství nad Slovenskem v rámci MS. Reprezentanti ze země Helvétského kříže měli výrazně lepší vstup do zápasu a ve 12. minutě se pak díky Tristanu Scherweymu dostali do vedení. Slováci se následně hodlali tlačit za vyrovnáním, avšak místo toho podruhé inkasovali. Dokonce v oslabení se totiž ve 21. minutě prosadil Mirco Müller, který byl ve výsledku posledním střelcem zápasu. Švýcarsko už se pak soustředila na pozornou defenzívu, přes kterou Slováci nenašli cestu ke snížení. Po dvou zápasech je tak Švýcarsko na pěti bodech, Slováci nadále na jednom.