Česko
9. Orlov (Plotnikov, Antipin)
14. Kučerov (Kuzněcov, Antipin)
54. Panarin (Kučerov, Kuzněcov)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinálového utkání, ve kterém se střetně český národní tým s Ruskem.

Je to tady! Na pořadu dne je zápas, který rozhodne o tom, zda bude pro české hokejisty toto mistrovství světa úspěšné, či neúspěšné.

Nyní už je jasné, že Jandačovu důvěru pro dnešní zápas dostal Pavel Francouz.
Pro toho hovoří veškerá fakta a statistiky tohoto šampionátu. Francouz se narozdíl od Mrázka nedopouštěl hloupých chyb a taky je to on, komu mohou jeho spoluhráči děkovat za postup do čtvrtfinále. Ve Francouzově případě platí jednoduchá rovnice. Když byl v bráně on, český tým vítězil. Pavel Francouz má také větší zkušenosti s mezinárodním hokejem. Na mistrovství světa je už počtvrté, navíc celou svou kariéru strávil na širokém kluzišti.

Mrázek se letos proti Rusům představil dvakrát a ani jednou z toho nebyla výhra českého výběru.

Z českých brankářů na mistrovství světa je na tom nejlépe právě Pavel Francouz, který ve třech kláních vytáhl procentuální úspěšnost zákroků na číslo 92,7. Petr Mrázek je na tom hůř (4 utkání, 88,1 %). Na druhou stranu Mrázek ale nastoupil proti nejtěžším soupeřům ve skupině - Kanadě, Finsku a a Švýcarsku.

Pavel Francouz má nejlepší statistiku průměru obdržených branek ze všech brankářů, kteří se na šampionátu představili alespoň ve třech zápasech.

Pro Francouze se rozhodlo také 83% uživatelů, kteří se zapojili do naší ankety.

Rusové na letošním šampioátu vypadají ambiciózně a myslí si pouze na ty nejvyšší cíle. Podle toho také vypadá soupiska ruského týmu. Ruské hvězdy se dokážou oprostit od osobních cílů a dřou pro úspěch národního týmu. Vždyť třeba Kuzněcov, který je hvězdou Washingtonu, zde hraje až čtvrtého centra! Trenér Znaroks se letos rozhodl nestavět tým na hvězdách NHL, ale naopak na souhře hráčů z KHL. Velký prostor na ledě dostává také sehraná formace z CSKA Moskva ve složení Tělegin, Andronov, Ničuškin. Také druhá formace ve složení Gusev - Šipačov - Dadonov spolu nastupuje v Petrohradu. Početné zastoupení zde má také Tampa Bay, která zde vyslala Naměstnikova s Kučerovem a také jedničku ruského týmu, kterou je Vasilevskij.

Ruský výběr prošel základní skupinou suverénním způsobem, když hned ve třech zápasech neobdržel ani branku. Jedinou porážku si Rusové připsali v posledním zápase s Američany, kterým podlehli 3:5.

6b - Plotnikov (3+3)

Český tým už od přípravných zápasů podával sympatické výkony. Útočná síla týmu se naplno projevila zejména v Českých Budějovicích, kde svěřenci trenéra Jandače porazili Švédy vysoko 8:4. Od tohoto zápasu jdou ale výkony českého týmu lehce dolů. Po očekávané prohře s Kanadou, přišlo povinné vítězství proti Bělorusku, krásný obrat proti Finům, které následovalo velké trápení s Nory, které jsme porazili zejména díky výbornému výkonu Pavla Francouze. Po povinných skalpech Slovinců a Francouzů ale přišlo obrovské trápení se Švýcary, kteří navíc šetřili svou brankářskou jedničku a další čtyři hráče z pole.

Češi v posledním zápase nemohli překonat důkladnou obranu Švýcarů. Těm se dařilo zejména blokovat velké množství českých střel. Brankář Schlegel tak neměl s českými útočníky mnoho problémů. Naopak české obraně dělaly velké problémy rychlé brejky švýcarských útočníků, které mnohdy musel hasit až Mrázek v české brance. Mrázek ukázal během šampionátu hned několik skvělých zákroků. Zápas se Švýcary mu ale nevyšel podle jeho představ. Na jeho vrub jde zejména druhý švýcarský gól.

Národnímu týmu dělají potíže také špatné začátky zápasů, ve kterých nejsou Češi schopni soupeře zatlačit. Ba naopak, Češi se mnohokrát dostávají v úvodu pod tlak, který vede k inkasovaným brankám.

Dalším českým problémem jsou zbytečná vyloučení. Češi jsou sice čtvrtým nejméně trestaným týmem na šampionátu. Rusové jsou na tom ale o čtyři trestné minuty lépe. Právě zbytečná vyloučení mohou dnešní zápas rozhodnout.  Rusové mají totiž neuvěřitelnou úspěšnost využití přesilových her. Dokázali zde vstřelit 13 přesilovkových gólů, což znamená více než 50% úspěšnost.

Český tým v přesilovkách udeřil sedmkrát, což ho řadí na třetí místo s téměř 32% úspěšností.

Kanadské bodování českého týmu:

7b - Pastrňák (1+6)
6b - Červenka (3+3), Horák (3+3), Voráček (1+5)
5b - Řepík (3+2), Kovář (2+3)

Český tým se nemůže spolehnout na střelce, který by zapsal alespoň pět branek. Nejlepšími střelci českého výběru jsou se třemi góly Červenka s Horákem.

Problém je také v nalezení ideální sestavy týmu. V podstatě již od přípravy probíhá hledání ideálního složení první formace. Co si připravili čeští trenéři pro dnešní zápas? K vidění bude nejedno překvapení.

Sestava českého týmu:

Francouz (Mrázek) - Gudas, Šimek, Jeřábek, Šulák, Rutta, Kempný, Kundrátek - Voráček (C), Kovář (A), Sobotka - Pastrňák, Hanzl, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, Plekanec (A), Zohorna - Radil

Sestava Ruska

Vasilevskij (Sorokin) - Kiselevič, Gavrikov, Antipin, Bělov (C), Provorov, Orlov, Zub - Tělegin, Andronov (A), Ničuškin - Gusev, Šipačov (A), Dadonov - Panarin, Naměstnikov, Kučerov - S. Plotnikov, Kuzněcov, Barabanov - Tkačjov

V galerii si můžete prohlédnout také fotografie z předzápasového rozbruslení.

Už jen pár minutek a jdeme na to!

Zveřejnil(a) Sport Aktuálně.cz dne 18. Květen 2017
1

Úvodní vhazování pro Andronova. Do šance se ale ihned dral Voráček.

1

Český tým je stále v útočném pásmu. Nahození Gudase i Šimka Vasilevskij kryje.

2

Gudasovo nahození tečuje Voráček bruslí mimo branku.

2

Do útoku vyráží také Rusové. Šipačova ale zastavuje hvizd rozhodčího pro ofsajd.

2

Pěkný šance českého týmu. Kempný mířil s kotoučem za branku, ale rozhodl se pro přihrávku na první tyč, kde byl připraven Plekanec. Jeho střelu ale ruský brankář kryje.

2

Rusové se poprvé dostávají do útočného pásma.

3

Tam se zase vrátí, protože Gudas vyhazuje na zakázané uvolnění.

3

Kovář končí na ledě bez helmy. To neušlo hlavním rozhodčím. Andronov zcela mimo hru Kováře atakoval a inkasuje dvě minuty za nedovolené bránění.

3

Šimek tvrdou ranou sestřelil Neměstnikova, který se nemůže postavit na svou levou nohu!

3

Nalevo dostal dobře nabito Pastrňák.

4

Pastrňák hledal přihrávkou Šimka, ale ruská obrana pozorná.

4

Voráček teď trochu zaváhal v rohu a Rusové vyhazují.

4

Řepík sledoval situaci před brankou, ale mezitím mu utekl kotouč.

5

Z protiútoku hrozí Rusové. První zákrok Francouze po střele Plotnikova.

6

Ke střele z křídla se dosal Zohorna, ale jeho střela končí na betonech ruského brankáře.

6

Šimek sklepl kotouč rukou pro Sobotku, vše se ale odehrálo ve středním pásmu, tudíž je pískána přihrávka rukou.

7

Pastrňák v dobré pozici hledal ještě lépe postaveného Červenku, ten ale nedokázal překonat Vasilevského v brance Rusů.

7

Po zbytečném faulu Kempného si zahrajou přesilovku také Rusové. Rozhodčí si ale na střídačce vyhlédli Pastrňáka. Dvě minuty za nedovolené bránění pro českého útočníka.

7

Češi se v úvodu ruské přesilovky osvobozují.

8

Rusové kombinují v útočném pásmu. Střelu Šipačovala vleže zblokoval Jeřábek.

9

Plotnikov v obrovské šanci! Francouz neudržel jeho střelu a kotouč se pomalu kutálel za brankovou čáru. Včas zde byl Plekanec, který nás zachránil od inkasovaného gólu.

9

Češi hrají v plném počtu.

9

Ale nakonec je z toho branka. Plotnikov neměl komu přihrát, tak poslal na modrou čáru bekendovou žabičku, na kterou si najel Orlov. Ten si položil blokujícího Gudase a následně prostřelil Francouze k pravé tyči.

10

Další střelu Orlova Francouz chytá.

10

K vidění byl další zbytečný faul. Tentokrát naštěstí na ruské straně. Dvě minuty za hákování pro Guseva.

10

Češi sice vyhráli buly, Voráček ale musí pro kotouč do středního pásma.

10

Po Šimkově přihrávce byl ve velké šanci Sobotka. Toho ale skvěle vychytal Vasilevskij.

12

Pozor! Rusové v oslabení ujeli dva na jednoho. Naštěstí to Ničuškin překombinoval a přihrávkou nenašel Tělegina.

12

Až na šanci Sobotky byl český tým v přesilové hře bezzubý.

13

Jeřábek teď krásným hitem trefuje jednoho z Rusů.

13

Ale pozor! Podle rozhodčích Jeřábek fauloval a odpyká dvě minuty za nedovolené bránění.

13

Kučerov teď naštěstí z dobré pozice minul.

14

Střela Kuzněcova teď vyhání Rusy z útočného pásmu. Následně pískán ofsajd Rusů. Česká čtyřka tak může vystřídat.

14

A je to další branka v české síti. Kuzněcov teď jednoduše přešel kolem Kempného, objel českou branku a posílá kotouč na levý kruh, kde byl připraven Kučerov, který trefuje přesně bližší růžek Francouzovy branky.

16

Kovář nezpracoval Šimkovu přihrávku a přichází o kotouč.

16

Ve hře se objevuje sedmý český obránce, kterým dnes je Kundrátek.

17

Po ruském tlaku se opět podíváme do útočné třetiny. Pískáno zakázané uvolnění Rusů.

18

Šimek se v obranné třetině vyskytl v problémech, ale toho naštěstí fauluje Barabanov. Ten obdržel od hlavních dvě minuty za podražení.

18

Šimkovo nahození trefuje pouze clonícího Kováře. Antipin vyhazuje.

19

Pastrňák se objevil mezi kruhy a poslal kotouč na pravý kruh, kde byl Voráček. Jeho střela švihem trefuje tyčku ruské branky!

20

Ruttova střela nadělala Vasilevskému problémy! Před brankou doráželi Řepík s Birnerem, ale ani oni nebyli úspěšní.

20

Provorov teď vystřelil na Francouze až po závěrečné siréně. Svého klubového spoluhráče tak musel umravňovat Gudas.

Tím také první třetina končí. Český tým začal velkým náporem, který následně vylepšíla přesilovka po Andronovově vyloučení. Rusové se dostali do útočného pásma až ve druhé minutě. V sedmé minutě fauloval Kempný. Rozhodčí ale jako viníka označili Pastrňáka. Češi sice oslabení přečkali, ale 13 vteřin po tom, co se Pastrňák vrátil na led, dostal na modrou čáru přihrávku Orlov, který kolem padajícího Gudase prostřelil Francouze. V zápětí přišla série vyloučení na obou stranách. Vyloučení Jeřábka ve 13. minutě se ukázalo jako klíčové. Kuzněcov projel kolem Kempného, zavezl kotouč až za branku, odkud našel Kučerova, který vymetl pavučiny z bližšího horního rohu. V 19. minutě mohl po Pastrňákově přihrávce snížit Voráček. Jeho střelu švihem ale zastavila tyčka.

Statistiky po první třetině

Střely - 8:13

Vyloučení - 3:2

Vhazování - 6:11

21

Začala druhá třetina. Český tým mění složení obranných dvojic.

21

O střelu se pokoušel Hanzl. Jeho pokus zblokován obranou Ruska.

22

Francouze teď od modré čáry prověřil Provorov. Český brankář zasahuje levým betonem.

22

Obrovskou šanci Rusů zastavil Francouz. Panarina vychytal lapačkou.

23

Na ledě se ve druhé třetině neobjevili Gudas s Jeřábkem.

24

S pukem hrají Češi. Ti se ale nemohou dostal z obranného pásma.

24

Provorovovu střelu od modré tečoval některý z bránících hráčů do ochranné sítě.

24

Radko Gudas je už na ledě. V obranném páru se Šulákem.

25

Dadonov střílel v pádu. Jeho pokus Francouz chytá.

25

Jakub Jeřábek už do dnešního zápasu nejspíše nezasáhne. S největší pravděpodobností si zlomil prst.

26

Rusové ve druhé třetině přidali na pohybu. Češi se zatím k ničemu nedostali.

27

Andronov střílel přes několik hráčů. Francouz pozorný u bližší tyče.

27

Pastrňák se dostal s pukem do středního pásma. Tam jej ale o něj připravil Šipačov.

28

Kundrátek nahazoval na branku z velkého úhlu. Na druhé straně kotouč unikl Šulákovi a hra se přesouvá do středního pásma.

29

Po chybně odpískaném zakázaném uvolnění následuje buly ve středovém kruhu.

29

Rusové kombinují v našem pásmu. Střela Antipina kryje Francouz.

29

Ve středním pásmu byl faulován Voráček. Dvě minuty pro Provorova za hákování.

30

Ruttova střela vypadla Vasilevskému. Před brankou dorážel Roman Horák. Následně Vasilevski přikryl kotouč.