58. Parayko (McDavid, Schenn)
19. Scherwey (Untersander, Kukan)
30. Hofmann (Fiala, Andrighetto)
45. Haas (Andrighetto, Diaz)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z druhého semifinále mistrovství světa v hokeji 2018, v němž se v sobotu od 19:15 utkají Kanada a Švýcarsko.

Kanadští hokejisté dnes budou jasnými favority. Počtvrté v řadě se chtějí probojovat do finále a po roční pauze se hodlají vrátit na nejvyšší stupínek. Výkony týmu sice v základní skupině nebyly ideální, avšak i přes silného soupeře ve čtvrtfinále si Kanada poradila. V utkání s Ruskem totiž ani jednou neprohrávala a západ v prodloužení dotáhla do vítězného konce.

Kanadské bodování týmu na MS 2018

Connor McDavid 16 (5+11)

Ryan Nugent-Hopkins 8 (5+3)

Colton Parayko 7 (3+4)

Nejlepší brankář týmu na MS 2018

Darcy Kuemper 6 záp., 87.50 %, 2.35 g/záp

Švýcarsko po pětileté pauze zažívá další snový turnaj. V základní skupině A se sice po sedmi utkáních nacházeli až na čtvrtém místě, avšak ve čtvrtfinále obstarali největší překvapení turnaje. Během čtyř minut totiž ve druhé třetině otočili utkání proti Finsku a nakonec si zajistili postup do semifinále. To si Švýcaři zahrají poprvé od roku 2013, kdy šampionát dotáhli až ke stříbru.

SESTAVY TÝMŮ

Kanada: Kuemper (McElhinney) - Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, Murray, Nurse, Pulock - Jost, Turris, O'Reilly - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Horvat, Dubois, Pageau - Beauvillier, Barzal, Bailey - Eberle

Švýcarsko: Genoni (Berra) - Josi, Diaz, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Fiala, Corvi, Niederreiter - Meier, Vermin, Andrighetto - Hofmann, Haas, Moser - Scherwey, Schäppi, Rod - Baltisberger

Dnešní utkání bude rozhodovat dvojice finsko-slovenská Mikko Kaukokari - Jozef Kubuš. Semifinále ale ponese také českou stopu, neboť čárovým rozhodčím je kromě Briana Olivera z USA také Miroslav Lhotský.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Hned úvodní nahození švýcarského celku skončilo zakázaným uvolněním. McDavidova parta se přestěhuje před Leonarda Genoniho.

1.

Niederreiter přihrávkou od modré čáry hledal najíždějícího si Corviho. Nejproduktivnější hráč Švýcarska se ke kotouči nedostal.

2.

První zakončení Kanady letělo mimo tři tyče. Dopředu spěchají Švýcaři.

2.

Švýcarský obránce teď netrefil přihrávku a rychle z brány musel Genoni. Gólman puk před dojíždějícím Kanaďanem odpálil na střídačku.

3.

Zakázané uvolnění Švýcarska. Rozehrávka se nepovedla Meierovi.

3.

Connor McDavid měl dobrou rychlost a bekhendem hledal spoluhráče nacházejícího se před bránou. Genoni opět nemusel zasahovat.

3.

Jedovatou střelu z mezikruží vyslal Haas. Jenže Kuemper dokázal zasáhnout a rozhozený Hofmann už kotouč nevrátil do brankoviště.

3.

Vyloučení na straně Kanady. Darnell Nurse totiž posunul bránu a je potrestán za zdržování hry.

4.

Začátek přesilové hry se švýcarskému výběru vůbec nedaří. Zatím se nemohou usadit před Kuemperem.

5.

Se závěrem přesilové hry se Scherwey tlačil do blízkosti Kuemperovy brány. Finální přihrávka nenašla spoluhráče.

6.

Ryan Nugent-Hopkins si udělal prostor a vyslal rychlou střelu přesně do Genoniho lapačky.

7.

Aktivní Ryan Nugent-Hopkins měl prostor na pravé straně útočného pásma. Bekhendem z úhlu trefil jen gólmana.

8.

Opět musel zasahovat Leonardo Genoni. Nahození od modré čáry ale nemělo gólové parametry.

8.

Švýcaři se v posledních desítkách vteřin ne a ne dostat z obranného pásma. Kanada ale nemá nějaký výrazný tlak.

9.

Kanada má nadále mírnou převahu, ale hraje docela v poklidném tempu. Nějaké zajímavější zakončení zatím nepřichází.

10.

Stále se pokračuje v rozvážném tempu. Hra se alespoň přesunula z obranného pásma mezi modré čáry.

11.

Timo Meier se z kruhu vymotal rychlým manévrem a rychlou střelou z mezikruží ohrozil kanadského gólmana. Kuemper byl připraven.

12.

Další možnost Švýcarska. Laxnost Kanady dává soupeři šanci a další takovou měl Scherwey, který byl sám mezi kruhy, ale okamžitým zakončením trefil hruď Kuempera.

13.

Do fantastické pozice se dostal Connor McDavid. Kanadský kapitán se zpoza brány prodral před Genoniho. Tomu puk propadl pod rukou, ale u kotouče byl rychle švýcarský obránce.

14.

Dubois si z druhé vlny sjel do útočného pásma. Zakončením zpoza obránce trefil oblouk brány.

15.

Na druhé straně našel Josi volného Meiera. Švýcarský útočník mohl kotouč zasunout do odkryté části brány, ale místo toho puk posunul jen rovnoběžně s brankovou čárou.

16.

Nyní to vypadalo na faul Schenna. Důraznější zákrok byl ponechán bez povšimnutí.

17.

Švýcaři teď mají jednoznačně více ze hry. Kanadské tempo je stále hodně laxní a Petersovi svěřenci si koledují o malér.

19.

Švýcarský celek jde zcela po zásluze do vedení. TRISTAN SCHERWEY si najel na levém křídle a poté z kruhu vyslal jedovatou střelu. Kotouč prošel přes obránce, načež zamířil přesně do horního rohu brány. Asistence: Ramon Untersander, Dean Kukan.

20.

Kanada se snaží kombinovat v útočném pásmu. K zakončení se ale vůbec nedostává.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodní třetina je minulostí a spokojenější jsou zatím švýcarští hokejisté. Kanada je od začátku zápasu hodně laxní a ležérním tempem se dostala k minimu šancí. Naopak Švýcaři se dostali do několika šancí a nakonec slavili úvodní branku. V 19. minutě to na sebe vzal Tristan Scherwey, jehož střela z levého kruhu zamířila přesně do rohu Kuemperovy brány. Nyní se tak Švýcaři mohou soustředit více na defenzívu.

21.

ZAČÁTEK DRUHÉ TŘETINY.

21.

Kanaďané se z první třetiny nepoučili. Fiala našel volného spoluhráče a ten těsně přestřelil jedovatým zakončením.

22.

Tentokrát už Kuemper musí zasahovat. Dvakrát se ke střele protlačil Kevin Fiala, avšak ani jednou z toho nebyla úspěšná střela.

22.

Přečíslení tří na jednoho teď Švýcaři nevyřešili ideálně. Kanada je ale dokonale rozhozená a vůbec se nedostává do hry.

23.

Hofmann se dobře vytočil k zakončení z vrcholu pravého kruhu. Trefil jen hruď Darcyho Kuempera.

24.

K zakončení z hranice brankoviště se dostal jeden z kanadských hokejistů. Genoni se fantasticky přesunul.

26.

Kanada zvyšuje tempo, ale do další větší šance se nemohou dostat. Švýcaři před Genonim výborně brání.

27.

Schenn si našel prostor mezi kruhy a jedovatou střelou ohrozil švýcarského gólmana. Ten byl opět připraven.

28.

Miller se dostal k jedovaté střele. Kuemper má kotouč ve své moci a je tady komerční přestávka.

28.

Vyrovnáno. Akci Kanady založil Pageau, který oslovil Duboise. Mladý útočník kanadského celku našel rozjetého BO HORVATA, jenž si najel k levému kruhu a Genoniho prostřelil rychlou střelou pod levou rukou. Asistence. Pierre-Luc Dubois, Jean-Gabriel Pageau.

29.

Švýcaři se vydali do útočného pásma a získali přesilovou hru. Joel Edmundson je potrestán za hákování.

29.

Ani v této přesilové hře se zatím Švýcaři nedostávali k zakončení. Kanada se poměrně v pohodě brání.

30.

Nakonec je tady využití přesilové hry ze strany Švýcarska. Fantastickou přihrávku z pravé strany vyprodukoval Kevin Fiala, který hledal spoluhráče nacházejícího se před bránou. Na Haase se kotouč nedostal, ale GREGORY HOFMANN puk ještě před ním usměrnil za záda Darcyho Kuempera. Asistence: Kevin Fiala, Sven Andrighetto.

31.

Mohlo být vyrovnáno. McDavid přenechal kotouč spoluhráči, avšak jeho rychlou střelu zneškodnil Genoni.

32.

Famózní Genoni. Beauvillier již na pravém kruhu zakončoval téměř do prázdné brány, ale švýcarský gólman se fantasticky přesunul.

33.

Rod se opřel do zakončení z vrcholu pravého kruhu. Tečovanou střelu schytala helma Vlasica, nicméně kanadský obránce je zjevně v pohodě.

34.

Genoni si v klidu pohlídal nahození z levé strany útočného pásma. Kanada získala jen vhazování u švýcarského gólmana.

35.

Kanada teď soupeře sevřela před Genonim. Švýcarsko zahrálo na zakázané uvolnění.

36.

Dubois se natlačil až do brankoviště. Skončil ale bez helmy a navíc Genoniho nedonutil k pořádnému zákroku.

37.

Švýcaři se po dlouhé době dostávají do útočného pásma. Kuemper ale může zůstat v klidu.

39.

Kanada se s závěrem druhé třetiny nedostává do blízkosti Leonarda Genoniho. Naopak se hraje spíše před Kuemperem.

40.

Až nyní se zase znovu hraje u Genoniho. Švýcarský gólman musel předvést dva zákroky, ale ani jednou se nejednalo o něco vážnějšího.

40.

McDavid fantastickou přihrávkou oslovil Ekblada, avšak jeho zakončení bekhendem letělo přesně do ramene švýcarského gólmana. S dorážkou pak neuspěl Nugent-Hopkins.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá třetina je minulostí a stále jsou Švýcaři blíže k postupu. Kanada sice díky Bo Horvatovi vyrovnala, avšak odpověď Švýcarska na sebe nenechala dlouho čekat. Při vyloučení Edmundsona se totiž ke kotouči dostal Gaetan Hofmann, který si najel před bránu a usměrnil puk za bezmocného Kuempera. Poté se sice Javorové listy snažily o opětovné vyrovnání, avšak na Genoniho zatím podruhé nevyzráli.

STŘELY PO DRUHÉ TŘETINY

Kanada - 27

Švýcarsko 16

41.

ZAČÁTEK TŘETÍ TŘETINY.

41.

Barzal si z pravého kruhu nabruslil přímo před Genoniho. Slabým bekhendem ale švýcarského gólmana příliš neprověřil.

42.

K zakončení už se málem odhodlal Haas. Nakonec jej u pravého kruhu zastavil hvizd čárového rozhodčího.

43.

Kanada začala třetí třetinu výrazným tlakem. Horvat se na hranici brankoviště tlačil k zakončení, nicméně nacházel se již příliš blízko ke Genonimu.

44.

Kanadská převaha teď poněkud upadne. Ryan Nugent-Hopkins se provinil hákováním.

44.

Bo Horvat se z pravé strany natlačil do blízkosti Genoniho. Tlakem do brankoviště ale neuspěl.

45.

Druhá využitá přesilovka Švýcarska. V blízkosti levého kruhu se k zakončení dostal GAETAN HAAS, který vyslal jedovatou ránu. Kotouč byl možná tečován, ale každopádně prošel až za Kuempera. Asistence: Sven Andrighetto, Raphael Diaz.

46.

Do skvělé pozice se dostal Beauvillier, který před Genonim převzal volný kotouč. Švýcarského gólmana ale nepřekonal.

48.

Svěřenci Jeffa Peterse se tlačí do útočného pásma. Jenže do blízkosti gólmana se v posledních desítkách vteřin nedostávají.

49.

Ryan O'Reilly si u pravé tyče Genoniho brány hledal prostor na zakončení. Zatím bez úspěchu.

51.

Slabé nahození od modré čáry prolétlo poměrně výrazně vedle brány Leonarda Genoniho. Švýcaři si posléze pomohli zakázaným uvolněním.

51.

Tentokrát už bylo zakončení kanadského obránce nebezpečnější. Barzal se před bránou snažil tečovat, nicméně Genoni byl opět připraven.

52.

Schenn si našel prostor mezi kruhy. Jenže znovu trefil připraveného Genoniho, který navíc nedopustil dorážku.

52.

Connor McDavid to chtěl vzít na sebe, nicméně bekhendovou přihrávkou do brankoviště nenašel nikoho ze spoluhráčů.

53.

V blízkosti brankoviště švýcarského gólmana je opravdu husto. Jenže vinou toho se Kanada u Genoniho ne a ne dostat k dorážce.

54.

Kyle Turris uklouzl a přitom podrazil švýcarského gólmana. Pískáno je postavení útočícího hráče v brankovišti.

54.

Noah Rod se při napadání dopustil sekání Coltona Parayka. Šance pro Kanadu.

55.

Kanaďané se drží v blízkosti Genoniho brány. Jenže přes hustou defenzívu čtyř soupeřů se nedostávají k pořádné střele.

56.

Ke dvěma dorážkám se u Genoniho protlačil jeden z Kanaďanů. Švýcarský gólman odolal.

56.

Švýcarsko v plném počtu.

58.

Darcy Kuemper opouští bránu. Kanada se drží v útočném pásmu.

58.

Je sníženo. Connor McDavid se nacházel u pravého kruhu, ale místo střely volil přihrávku na modrou čáru. Tam se ke střele odhodlal COLTON PARAYKO, který tvrdou ranou prostřelil švýcarského gólmana. Asistence: Connor McDavid, Brayden Schenn.

59.

Švýcarsko dvakrát dostalo kotouč až do útočného pásma. Jenže v druhém případě je nakonec pískáno zakázané uvolnění.

60.

Vhazuje se u Genoniho. Tlak Kanady je obrovský.

60.

Barzal se u tyče pokusil protlačit puk za záda Genoniho. Bez úspěchu. Do konce zápasu zbývá sedm vteřin.

60.

Schäppi si na vhazování pomohli bruslí. Vhazování se bude opakovat.

60.

Neskutečné. Parayko vypálil od modré čáry, kotouč se odrazil před volného spoluhráče, avšak Genoni zasáhl pravým betonem.

60.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je tedy u konce a Švýcaři slaví nejslavnější vítězství nad Javorovými listy. Kanada do zápasu vstoupila velmi laxně, čímž si v první třetině vysloužila inkasování branky z hokejky Scherweyho. Poté sice Kanada v druhé třetině zásluhou Horvata vyrovnala, avšak Hofmann v přesilové hře vrátil vedení na stranu Švýcarska. Ve třetí třetině měli Švýcaři minimum střel, nicméně vytěžili z toho branku Haase a tato branka se nakonec jevila jako vítězná. Parayko už totiž pouze snížil a Kanada se musí smířit s bojem o bronz.