10:02 Theodore (Mantha, McCann)
22:35 Anttila (Manninen, Ojamäki)
42:35 Anttila (Savinainen)
55:54 Pesonen (Tyrvainen, Hakanpää)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu finálového utkání Kanada - Finské v rámci hokejového MS na Slovensku. Zápas začíná ve 20:15.

Přeji příjemný nedělní večer. Mistrovství světa v ledním hokeji 2019 je u svého konce a nás už čeká jen jedno utkání. Jedná se pochopitelně o finále, ve kterém se střetne KanadaFinskem.

Kanada půjde do dnešního zápasu v pozici mírného favorita. Kanadská reprezentace má za sebou devět utkání, přičemž v osmi zápasech dokázala zvítězit a jen jednou odešla poražena. Stalo se tak hned na úvod mistrovství, když Kanada čelila Finsku a padla v poměru 1:3. Jenže od této prohry se Javorové listy už jen zlepšovaly a v základní skupině postupně porazil Velkou Británii, Slovensko, Francii, Německo, Dánsko i USA.

Díky shodě ostatních výsledků se Kanada umístila na čele základní skupiny A, nicméně čtvrtfinálový souboj se Švýcarskem pro ně nebyl jednoduchý. Dlouho to vypadalo na postup Helvétského kříže, avšak díky vyrovnávající brance v poslední vteřině a úspěchu v prodloužení se Kanada dostala do semifinále. V tom narazila na Česko, kterému při výsledku 5:1 udělila především lekci z produktivity.

Semifinále MS v hokeji 2019, Česko - Kanada
Semifinále MS v hokeji 2019, Česko - Kanada | Foto: Milan Kammermayer

Finsko je na tomto šampionátu jednoznačně největším překvapením. Tým bez hvězd z kanadskoamerické NHL sice v základní skupině prohrál s USA i Německem, ale přesto se usadil na druhém místě tabulky. Přičemž jako jediné dokázalo Finsko porazit velmi dobře hrající Kanadu.

Ve čtvrtfinále tak na severskou reprezentaci čekalo Švédsko, které bylo jasným favoritem. Jenže tým nabitý hvězdnými hráči neudržel dvougólové vedení a po pozdním vyrovnání pak Finové otočili vývoj zápasu v prodloužení. Následoval další souboj s obrovským favoritem, který ovšem Finové rovněž zvládli. Díky neskutečné obětavosti a skvělému brankáři totiž porazili Rusko 1:0.

Co se týče vzájemných zápasů, již byl zmíněn zápas ze základní skupiny, který Finové vyhráli 3:1. Navíc také utkání z posledního šampionátu vyznělo lépe pro evropskou zemi, která loni zvítězila v poměru 5:1! Poslední vítězství Kanady nad Finskem přišlo ve čtvrtfinále Olympijských her 2018.

Kanada

V této sestavě odehraje finálové utkání mistrovství Kanada.

3⃣0⃣ minutes from 🇨🇦🇫🇮 in the 🥇medal game. Take a peek at how the Canadians will line up. #IIHFWorlds

Zveřejnil(a) Hockey Canada dne 26. May 2019
Finsko

Finálová sestava finského týmu.

Taivaalta sataa tänään vettä, mutta sataako Bratislavassa illalla kultaa? MM-finaali Kanada-Suomi klo 21.15! Tsemppiä Leijonat!!!

Zveřejnil(a) Leijonat dne 26. May 2019
0:01

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

0:38

Kanada se okamžitě usadila v útočném pásmu. Finové se zatím nemohou dostat ke kotouči.

1:24

Pokračuje ofenzivní aktivita Kanady před Lankinenem. Javorové listy mají skvělý pohyb.

1:52

Reinhart dostal výbornou přihrávku mezi kruhy, načež vypálil kotouč kousek vedle Lankinenovy brány.

2:11

Až nyní se do útočného pásma dostali také hokejisté Finska. Kakkova formace nevymyslela nic nebezpečného.

2:52

Tečované nahození z levé strany putovalo ke vzdálenější tyči Murrayho brány, avšak tu nakonec o kousek minulo.

3:42

Finové se vymanili z úvodního tlaku Kanady a teď měl výbornou šanci Kiviranta. Finský útočník byl sám před kanadský gólmanem, ale bekhendem trefil jeho hruď.

4:30

Faul loktem je odpískán Markem Anttilou. Přísné vyloučení teď může Kanadě dopomoct k ideálnímu vstupu do zápasu.

4:44

Okamžitě po buly u Lankinena je kotouč vyhozen ke kanadskému brankáři.

5:28

Mark Stone zpackal přihrávku na Chabota, načež se Jere Sallinen ujal kotouče a vykoledoval si podražení vracejícího se obránce Kanady. Trestné střílení!

5:28

K trestnému střílení se rozjel Oliwer Kaski, který rozvážně postoupil k Murraymu a mezi kruhy volil střelu. Rychlé zakončení šlo jen do okraje betonu.

5:59

Kanada tedy pokračuje v přesilové hře, ale zatím se v útočném pásmu nedostává k výraznějšímu ohrožení Kevina Lankinena.

6:27

Juho Lammikko se ujal kotouče po zablokování Seversonovy střely. Jenže vůči vracejícím se hráčům Kanady neměl dostatečnou rychlost.

6:30

Finsko hraje v plném počtu.

7:21

Velká šance Kanady. Javorové listy se znovu dostaly do blízkosti Kevina Lankinena, který nataženou nohou dokázal vytěsnit bekhend Sama Reinharta. Nechybělo mnoho a kotouč by se mohl šourat do brány.

7:57

Finové přispěchali s protiútokem, ale ten měl jepičí život.

8:22

Přečíslení tří proti dvěma v podání Kanady. Pierre-Luc Dubois trefil zleva jen boční síť.

8:51

Dvě jedovatá nahození letěla na Lankinena. Ten je nyní hodně zaměstnaný.

9:14

Kvapíkem teď vpřed na levém křídle postoupil Juho Lammikko. Murray se ovšem nemusel vzrušovat.

9:43

Znovu se hraje u finského brankáře. Fabbrovo nahození se odrazilo jen za Lankinena.

10:02

Je tady úvodní branka zápasu. Fantasticky to udělal SHEA THEODORE, který zužitkoval skvělou práci Manthy. U modré čáry se pak obránce ujal kotouče, protáhl se mezi třemi Finy a z mezikruží zakončil do horní části brány. Lankinen byl bez šance. Asistence: Anthony Mantha, Jared McCann.

10:31

Provokující Darnell Nurse si vykoledoval pár úderů od Petteriho Lindbohma. Oba borci dostávají dvě trestné minuty za hrubost.

10:31

Tak nakonec je tady přesilová hra pro Finsko. Darnell Nurse dostal trest na 2+2 minuty.

10:51

Po nahození od modré čáry se kotouč zjevil před Murraym. Jeden z Finů se snažil o dorážku, ale kanadský gólman zasáhl skvěle.

11:17

Podruhé v krátkém časovém úseku je kotouč vyhozen až k Lankinenovi.

11:54

Lehtonenova tečovaná střela prolétla vedle brány Matta Murrayho. Finové zůstávají v útočném pásmu.

12:31

Kanada hraje v plném počtu.

12:54

Kanaďané dobře napadají rozehrávající soupeře. Ti se nemohou vrátit před Murrayho.

13:19

Marchessault jen prodloužil Stecherovu dlouhou rozehrávku. Kotouč jde k obráncům Finska.

13:44

Nevýrazné nahození zleva se nedostalo ani k Murraymu. Dobývání útočného pásma Finska teď není úspěšné.

14:01

Pokračují šarvátky a strkanice. Navíc se teď ke zbytečnému krosčeku odhodlal Juhani Tyrvainen, který tak oslabuje Finsko.

14:27

Finové se zatím úspěšně brání a vyhazují kotouč přes všechny čáry.

14:44

Nepovedený pokus o návrat do útočného pásma Kanady. Kotouč byl sražen do ochranné sítě.

14:53

Mikkola skvěle vyklekl Manthovu tvrdou střelu z vrcholu pravého kruhu.

15:29

A znovu Mantha. Tentokrát byla jeho nabídka před bránu sražena vysoko nad bránu.

15:59

Ještě dvakrát šel kotouč k Lankinenovi. Marchessaultova střela nebyla přesná, Turris se po chvíli nedostal k usměrnění kotouče.

16:01

16:42

Cirelli se snažil seč mohl, nicméně nepřesnou rozehrávku nezastihl před odpískáním zakázaného uvolnění.

17:16

Finové teď dobře narušují ofenzivní choutky soupeře. Lankinen je bez práce.

17:33

Savinainen dobře prolétl podél pravého mantinelu, načež vypálil do pozorného Matta Murrayho.

17:58

Mantha si nerozuměl s Myersem. Kanada se sama připravuje o útočné pásmo.

18:24

Neskutečnou dělovku vyslal Myers, který kousek za modrou čárou natáhl ke střele a ranou trefil tyč Lankinenovy brány!

18:47

Znovu musel zasahovat Kevin Lankinen, který čelil Stoneově střele z levého kruhu.

18:59

Couturier se po obtočení brány prodral k ohrožení Lankinena. Snahu ještě vynaložil Reinhart, ale finský gólman byl připraven.

19:07

Rychlý výpad Finů. Kiviranta zleva trefil beton Murrayho, Hakanpää minul.

19:52

Kotouč je v obranném pásmu Finska. Už to nevypadá na další rychlou akci.

20:00

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodní dvacetiminutovka je minulostí a blíže ke zlatu mají Kanaďané. Ti do zápasu vstoupili velmi aktivně, ale sami čelili velké šanci soupeře. Oliwer Kaski však v 6. minutě nevyužil trestné střílení a v čase 10:02 se tak zásluhou Shey Theodora do vedení dostaly Javorové listy. Kanada pak měla ještě dvě přesilové hry, avšak těm zatím Finové zdatně odolávají.

Střely na bránu: 15 - 9

20:01

DRUHÁ TŘETINA PRÁVĚ ZAČALA.

20:38

Finové podnikli první pokus o dobytí útočného pásma. Zatím bez úspěchu.

21:12

Zakázané uvolnění je odpískáno Finsku. Hra se přesune před Lankinena.

21:39

Jenže do nějakého trvalejšího tlaku se teď ani jeden z celků nedostává. Finové puk znovu jen protečovali za Murrayho.

22:15

Kakko to udělal šikovně, když si puk schoval pod brusle a vynutil si podražení od Shey Theodora.

22:35

Kanaďané puk po buly vyhodili k Lankinenovi, ale Finové se bleskově vrátili do útočného pásma. Od mantinelu šel puk z hokejky Manninena na MARKA ANTILLU, který byl sám na pravém kruhu a vyslal rychlou střelu. Murray to trochu podcenil, neboť mu puk prolétl mezi nohami do sítě. Asistence: Sakari Manninen, Niko Ojamäki.

23:27

Finové jsou při chuti a po ubránění kanadské ofenzívy se znovu derou k Murraymu.

23:54

Přečíslení tří proti dvěma teď Finové nevykombinovali ideálně. Murray zasahovat nemusel.

24:37

Další ze svých tvrdých střel vyslal Myers. Po tyči z první třetiny si teď připisuje nepřesné zakončení.

24:59

Finové puk posouvají až do útočného pásma. Sami se tam ale nedostávají do kombinace.

25:29

Kanadská defenzíva nyní krouží kolem kombinujících Finů. Ti se tak nemohou dostat ke střele.

25:55

Nakonec přišla nepřesnost Kakka a Cirelli si to namířil vpřed. Ani Lankinen nemusel pracovat.

26:22

Vypadalo to na podražení bruslícího Josepha, ale jednomu z finských obránců tento sporný souboj prošel bez vyloučení.

26:57

Kanaďané puk pouze posunuli k zadnímu mantinelu a střídají.

27:22

Na tyčky je vyrovnáno! Anttila se svou dlouhou hokejkou natáhl po volném kotouči a takovým odbytým plácnutím trefil brankovou konstrukci.

27:57

Dvě velké chvíle Ojamäkiho. Nejprve přišlo jeho zakončení ze solidní pozice, následně zapracoval finský hráč do defenzívy.

28:32

Finové se dostali do dvou šancí. Kakko zprava zakončoval do přesunujícího se Murrayho, stejně tak učinil Pesonen, jenž pálil zleva.

29:00

Nahození od červené čáry si Lankinen bez problémů pohlídal. Hra se vrací do neutrální zóny.

29:31

Zleva se do brankoviště natlačil Hakanpää. Murray odolal, ale nadále čelí kombinujícím Finům.

29:54

Kaskiho střela byla zablokována, Kiviranta posléze mohl zakončovat z bezprostřední blízkosti. Netrefil ale prudkou přihrávku.

30:41

Nečekaný odraz kotouče pomohl Kanaďanům. Lankinen pak musel vyřešit nahození z pravého kruhu.

31:09

Dlouho se hraje bez přerušení. Nyní sledujeme opravdu výbornou pasáž, kdy se hra přelévá ze strany na stranu a týmy se střídají v ofenzívě.

31:48

Dvě nevýrazné střely musel vyřešit Murray. Pořád ale nebyl důvod k přerušení hry.

32:09

A znovu práce pro Murrayho. Tentokrát jej bekhendem prověřil Manninen.

32:15

Rozehrávka Kanady nebyla povedená, ale přečíslení Finska bylo znemožněno ofsajdem.

32:40

Savinainen neměl prostor pro kličku a zvolil tak zakončení od modré čáry. Bránu ale minul.

32:51

Na druhé straně se kotouč odrazil přesně mezi kruhy, kde byl osamocený Dubois. Ten ale vkleče nedokázal zakončit do prostoru Lankinenovy brány.

33:56

Anttila přišel se svižnou střelou po rychlém přechodu do útočného pásma. Murray nemusel zasahovat.

34:28

Jen brusle finského obránce trefil Adam Henrique. Kotouč byl následně sražen do ochranné sítě.

35:17

Několik zajímavých manévrů udělal Kakko. Jenže nakonec byl Nursem důrazně zastaven na mantinelu.

35:34

Dvě nepřesné střelecké pokusy od finských obránců. Kotouče se ujímá Severson.

36:00

V rohu kluziště zůstal po souboji s Anttilou obránce Fabbro. Těžko říct, co se stalo.

36:22

Po delší době se musel pořádně činit Lankinen. Svižnou střelu z levého kruhu však schoval v lapačce.

36:24

Okamžitě po buly v útočném pásmu vypálil Mark Stone. Div, že kanadský forvard o kousek netrefil bránu.

36:51

Finové se osvobozují posunutím kotouče do středního pásma. Kanada je teď ovšem aktivnější.

37:16

Teď měl Lankinen obrovské štěstí. Nahození od modré čáry si před bránou zpracoval Dubois, který se odhodlal k okamžitému bekhendu. Trefil ale tyč.

37:43

Murray musel dávat pozor, když jej Manninen prověřil rychlou střelou z poměrně velkého úhlu.

38:29

Cirelli se dobře natlačil k brankovišti. Zblízka ovšem netrefil bránu.

38:42

Dvě trestné minuty za podražení dostává Jani Hakanpää, který si neporadil s Cirellim.

38:47

Okamžitě po buly u Lankinena byl kotouč vyhozen ke kanadskému brankáři.

39:27

Zdlouhavá nepovedená kombinace Kanďanů kolem brány Lankinena vedla ke ztrátě kotouče.

39:56

Až Chabot se nyní dostal ke střele. Lankinen si poradil.

40:00

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Dvě třetiny finálového utkání letošního mistrovství světa jsou fuč a týmy jdou do kabin za vyrovnaného stavu. Finové měli v druhé části několik výborných pasáží, načež už ve 23. minutě dokázali vyrovnat. Marko Anttila pak na svou vyrovnávací branku mohl navázat, ale ve 28. minutě trefil jen tyč. Jen tu orazítkoval v závěru třetiny také Pierre-Luc Dubois a rozhodovat se tak bude v samotném závěru finále.

Střely na bránu: 23 - 19

40:01

TŘETÍ TŘETINA PRÁVĚ ZAČALA.

40:16

Kanada zahajuje třetí třetinu zbytkem přesilové hry a usazují se před Lankinenem. Ten už musel vyřešit střelu Chabota.

40:48

Zatímco se vyloučený Hakanpää vrátil na led, Chabot si připsal další střelecký pokus. Opět byl v minisouboji úspěšnější Lankinen.

41:21

Ani po ubráněném oslabení se Finové nedostávají z defenzívy. Kanada je v úvodu této třetiny aktivnější.

41:46

Kuusela kotouč jen bekhendem nahodil k Murraymu. Kanada znovu spěchá vpřed.

42:17

Až teď se Finové prodrali k Murraymu. Ten zatím nemusel zasahovat.

42:35

A je to 1:2! Po neurovnané kombinaci v blízkosti Murrayho se před kanadským gólmanem zjevil MARKO ANTTILA. Finský kapitán si najel na přihrávku Savinainena a zblízka zakončil přesně pod břevno brány. Neskutečné, jak se kapitán Finska probudil ve vyřazovacích bojích. Asistence: Veli-Matti Savinainen.

44:02

Kanaďané se pochopitelně snaží o okamžitou odpověď. Jenže pozorná defenzíva Finska je nepouští do vyložených šancí.

44:51

Nepřesnost v kombinaci Kanady a Reinhart tak ve vzteku odjíždí střídat.

45:32

McCann to chtěl zkusit nenápadným odrazem kotouče od Lankinena. Ten byl na správném místě.

46:16

Javorové listy výrazně přidaly a vynutily si zakázané uvolnění soupeře.

46:29

Kromě gólů teď Anttila přidal také pěkný hit, když narazil Marchessaulta.

46:51

Finové jsou sevření před svým gólmanem. Ten díky dvěma povedeným blokům nemusel zasahovat.

47:37

Severson si kotouč navedl na střelu z levé strany. Minul ale bránu.

47:53

Další nepovedené zakončení Kanady. Tentokrát to byl Severson, kdo střílel jen do svého spoluhráče.

48:19

Ne a ne se teď Kanada dostat do výraznějšího tlaku. Lankinen už nějakou tu chvíli nemusel zasahovat.

48:42

Mantha kotouč dokázal navést do brankoviště a teď už měl Lankinen práci. Možná se však ještě bude vylučovat. Lehtonen totiž hokejkou trefil tvář soupeře.

49:18

Dubois si najel do výborné pozice. Z pravého kruhu pálil přes obránce, ale finský gólman byl na svém místě.

49:52

Po dlouhé době musel zasahovat Murray. Se střelou finského obránce si poradil.

50:17

Pár vteřin teď Kanaďané kombinovali před Lankinenem. Finský brankář nemusel řešit nic zásadního.

51:06

Kombinace Javorových listů v útočném pásmu teď nevede k nebezpečnějším zakončením. Finové skvěle brání.

51:25

Shea Theodore vjel do ofsajdového postavení. Tlak Kanady je pozastaven.

51:57

Nyní si Javorové listy nevypracovaly žádnou šanci. Ojamäki tak kotouč přenesl do útočného pásma Finska.

52:28

Dobře to udělal Sam Reinhart, který si puk zleva navedl na střelu. Rychlé zakončení šlo do hrudi Kevina Lankinena.

52:29

Dělovka od modré čáry prověřila Lankinena. Finský gólman zasáhl levým betonem.

52:50

A další nahození kanadského obránce. Theodore ovšem znovu bez problémů zasáhl.

52:58

Kanaďané to nyní zkouší z každé možné pozice. Lankinen se ale jeví jako neprůstřelná zeď.

53:17

A znovu bezproblémový zákrok Lankinena. Ten navíc nepřipouští žádné dorážky.

53:47

Šikovně to zkusil Marchessault, který se bleskově vymotal zpoza brány. Lankinenův beton byl na správném místě.

54:01

Mark Stone si skvěle najel mezi kruhy, kam také dostal přihrávku od zadního mantinelu. Lankinen fantasticky zasáhl!

54:18

Couturier se natlačil před branku. Jenže potenciální dorážku minul.

54:38

Tvrdou střelu Thomase Chabota vyblokoval Lehtonen. Tlak Kanady je ale obrovský.

55:08

Hned osm hráčů teď bojovalo na hranici brankoviště. Finové puk dostali k mantinelu.

55:33

Theodorovu kličku na modré čáře vystihl jeden z Finů. Hra se tak dostává do středního pásma.

55:54

Tak to je neskutečné! Kanaďané mají obrovský tlak, ale jsou to oni, kdo inkasuje. Finové se snad po pěti minutách dostali do útočného pásma, načež se z rohu kluziště vymotal HARRI PESSONEN. Finský forvard využil dobré clony a z levého kruhu prostřelil bezmocného Murrayho. Finové dali dva góly ze tří střel v třetí třetině. Asistence: Juhani Tyrvainen, Jani Hakanpää.

56:19

Kanada se velmi brzy odhodlává ke hře bez brankáře!

56:55

Anttila kotouč vyhodil přes všechny čáry a jen o kousek netrefil prázdnou bránu.

57:28

Obrovské štěstí stojí při Lankinenovi, kterého teď potřetí v zápase zachránila tyč. Brankovou konstrukci trefil Reinhart.

57:50

Po buly ve středním pásmu se Murray znovu bleskově vydal na střídačku. Kanada má obrovský tlak.

58:14

Finové neskutečně blokují jednu střelu za druhou.

58:25

Dvakrát teď Pesonen zablokoval Seversonovy střelecké pokusy.

58:35

Konečně se puk dostal na brankoviště. Jenže následně se odrazil do vzduchu a Lankinen jej schoval v lapačce.

59:08

Jen na zakázané uvolnění teď kotouč vyhodili finští hokejisté.

59:08

Oddechový čas Kanady.

59:28

Kotouč je ve středním pásmu. Kanada se nemůže dostat do tlaku a navíc potřebuje dva góly.

59:48

Anttila puk vyvezl k červené čáře, ale nepřesným nahozením odmítl hattrick.

60:00

KONEC ZÁPASU.

FINOVÉ JSOU MISTRY SVĚTA!

Naprosto neskutečná pohádka je u konce. Podceňovaný tým, který nemá žádného hráče z NHL slaví mistrovský titul! Finové jsou tak potřetí v historii mistry světa.

Dnešní finálové utkání je tedy u konce a my se můžeme vrhnout na shrnutí. Lepší vstup do zápasu měli Kanaďané, kteří přečkali Kaskiho trestné střílení a v 11. minutě se zásluhou Shey Theodora dostali do vedení. To ovšem trvalo jen do začátku druhé třetiny, neboť v čase 22:35 se prosadil finský kapitán Marko Anttila. Ten se navíc trefil ještě přesně o dvacet minut později, čímž Finy dostal do vedení. Od té doby bylo Finsko pod obrovským tlakem, ale 21 střel ve třetí třetině Kanadě nestačilo k překonání skvěle chytajícího Lankinena. Naopak Finové ze třetí střely ve třetině zvýšili na 3:1, když skóroval Harri Pesonen. Javorové listy to ještě zkusily bez brankáře, ale obětavost Finů v závěru převážila.

NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ

Mark Stone (CAN)

ALL STAR TÝM

Andrej Vasilevskij (RUS) - Filip Hronek (CZE), Mikko Lehtonen (FIN) - Mark Stone (CAN), William Nylander (SWE), Jakub Voráček (CZE)

NEJLEPŠÍ HRÁČI

Andrej Vasilevskij (RUS), Filip Hronek (CZE), Nikita Kučerov (RUS)

Kanaďané přebírají stříbrné medaile a s gratulacemi objíždí finské hráče.

Zatímco si Finové přijíždějí pro zlaté medaile, já se s vámi pro dnešek loučím. U dalších online reportáží na shledanou.