3:1
Rusko
26. Aho (Granlund, Lindell), 36. Jokinen (Laine), 39. Aho (Koskiranta, Koivu)
3. Širokov (Tělegin, Marčenko)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze semifinále hokejového mistrovství světa. Od 15:15 se v něm utká Finsko s domácím Ruskem.

Ve sledovaném semifinálovém souboji budou mírnými favority domácí Rusové. Dosud neporažení Finové však letos složili opravdu silné mužstvo a prahnou po historickém úspěchu.

MS v hokeji 2016: Rusko vs. Norsko (Panarin)
MS v hokeji 2016: Rusko vs. Norsko (Panarin) | Foto: Reuters

Sestava Ruska

Bobrovskij (Sorokin) – Jemelin, Vojnov, Čudinov, Bělov, Marčenko, Zajcev, Orlov – Ovečkin, Kuzněcov, Širokov – Mozjakin (A), Dacjuk (C), Sannikov – Panarin, Šipačjov (A), Dadonov – Ljubimov, Kalinin, Tělegin – Plotnikov

Sestava Finska

Koskinen (Saros) – Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö – Komarov, Koivu, Granlund – Laine, Barkov, Jokinen – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Pulkkinen, Lajunen

MS 2016, Rusko-Lotyšsko: ruská radost | Foto: Reuters

Sborná na mistrovství začala překvapivou prohrou s Českem, jenže později se nadechla k výkonům, které nahánějí hrůzu. Deseti góly sestřelili hokejisté Ruska Dánsko, v posledním utkání základní skupiny nedali větší šanci Švédsku. Ve čtvrtfinále otočili Rusové duel s Německem. U krasojízdy sborné už je i Alexandr Ovečkin, který přispěchal Rusku na pomoc po vyřazení v bitvě o Stanley Cup.

MS 2016: Alexandr Ovečkin, Rusko
MS 2016: Alexandr Ovečkin, Rusko | Foto: Reuters

Finové si ale na šampionátu vedou ještě více suverénním způsobem. Suomi vyhráli na mistrovství všech osm zápasů, svůj největší skalp si zatím Finové připsali v zápase proti silné Kanadě, kterou přehráli jasným způsobem. Kádr nejlepšího týmu základní části zdobí jména jako jsou Aleksander Barkov z Floridy, šikula Mikael Granlund z Minnesoty, čí neobyčejně nadaný kanonýr Patrik Laine. Více ZDE.

MS 2016: Patrik Laine (Finsko)
MS 2016: Patrik Laine (Finsko) | Foto: ČTK

"Tým Finska je kvalitní a dobře se pohybuje, bude to náš nejtěžší soupeř na turnaji. Pokusíme se ale o postup," hlásí ruský kouč Oleg Znarok.

EHT, Česko-Rusko: Oleg Znarok
EHT, Česko-Rusko: Oleg Znarok | Foto: Lukáš Filipec

Kanadské bodování

Finsko: Patrik Laine 11 (7+4), Mikael Granlund 11 (4+7), Mikko Koivu 9 (4+5)

Rusko: Vadim Šipačjov 16 (5+11), Artěmij Panarin 12 (5+7), Jevgenij Dadonov 11 (5+6)

Urolbujete led dřív, než zazní siréna? Zkraťte si čekání na zápas. Hrajte ZDE.

Hokejisté právě dorazili na ledovou plochu. Finský tým semifinále odehraje v bílých dresech, Rusko v červeném.

Utkání právě začalo!

1.

Jaakola se snažil probít podél levého mantinelu do pásma Ruska, sborná se ale v klidu ubránila a už míří za silné podpory publika dopředu.

2.

Ani talentovanému Lainemu se průnik do útočné třetiny nepovedl. Kalinin nahazuje za branku Koskinena a míří na střídačku.

2.

Rusko si vypracovalo první větší nápor. Bělov nahazoval od modré na Koskinena, ten ale měl dobrý výhled a jeho střelu pokryl.

3.

Rusko vede 1:0! Sborná vydolovala kotouč z rohu kluziště, Tělegin posléze našel přihrávkou ve střelecké pozici Širokova a ten nadvakrát překonává Koskinena!

4.

Další útok sborné vedl Ovečkin, jeho pas před branku ale finská obrana zablokovala.

5.

Rusko dobrým presinkem vytlačilo soupeře ven ze svého pásma.

6.

Dadonova zastavil Jaakola. Zaútočit mohl Grandlund, ruská obrana ale zatím Finům vůbec nic nedovolila.

6.

Tělegin vybruslil s kotoučem zpoza brány, kotouč ale příliš nabral na čepel hole a přestřelil. Puk míří v ochranné síti, vhazovat se bude ve středním pásmu.

7.

Rychlá akce Finska končí zablokovanou střelou, puk skončil po zásahu ruského hokejisty v hledišti. Následuje komerční přestávka. Střely na branku: 0 - 5

7.

Vojnov našel mezi kruhy Ovečkina, ten z první vypálil na branku, Koskinen se ale k tyči stačil včas přesunout!

8.

Finům se prozatím nedaří kvalitně zaútočit, jejich rozehrávka končí na zakázaném uvolnění.

8.

Barkov se prokličkoval do útočného pásma, následně ho ale vytlačil k mantinelu Čudinov, kde jej tvrdě přitlačil na plexisklo.

8.

Sborná vedla rychlý protiútok, který zakončoval Dadonov, Koskinen má další zákrok!

9.

Bobrovskij si poprvé zahrál, jen ale zachytil hokejkou rozehrávku soupeře a přesně rozehrál zpoza své branky. Ruský brankář stále čeká na svůj první zásah.

9.

Ani nyní Bobrovskij zasahovat nemusel, sražená střela Koiva zamířila nad.

10.

Koivu bekhendem nahazoval před branku, kde cítil Granlunda, tomu se ale kotouč odrazil od bruslí.

10.

Dacjuk předvedl hezkou individuální akci, po které střílel švihem na branku. Jeho rána je ale sražena do ochranné sítě.

11.

Panarin fauloval po vhazování v útočném pásmu a míří na trestnou lavici. Finsko má šanci udeřit z přesilové hry.

11.

Finsko se rychle usadilo v pásmu Ruska a tvoří přesilovkovou kombinaci.

12.

Po hezké souhře pálil z voleje Koivu, Bobrovskij se stačil včas přesunout a vyrážečkou si připisuje první zákrok!

12.

Následně se sborná osvobozuje, Finové musí začít od své branky.

13.

Nyní bylo Finsko blízko vyrovnávací brance! Bobrovskij vyrazil prudkou ránu od modré před sebe a Barkov dorážel do tyče!

13.

Sborná hraje v plném počtu. Přesilovou hru soupeře nakonec i se štěstím dokázala přečkat.

13.

A nyní si zahraje přesilovou hru Rusko po faulu Laineho, který se provinil podražením.

13.

Rusové rozjeli přesilovkový kolotoč. Po přihrávce Dacjuka pálil Kuzněcov, Koskinen vyráží!

13.

I druhou ránu Kuzněcova dokázal finský brankář zneškodnit, tentokrát si připsal dobrý zásah lapačkou.

14.

Finové se až po minutě v oslabení dokázali poprvé osvobodit. Rusové rozjíždějí přesilovkovou akci od své branky.

15.

Vojnov nabil na prudkou ránu Ovečkinovi, ten ze své levé strany volejem trefil jednoho z Finů.

15.

Laine už opustil trestnou lavici a Finové jsou kompletní.

16.

Souhru Koiva a Komarova překazil Tělegin. Na druhé straně musel opět zasahovat Koskinen.

16.

Finové na chvíli zamkli soupeře v jeho pásmu. Laine se zjevil v dobré palebné pozici, kotouč ale netrefil dobře.

17.

Ohtamaa od modré nahazoval nebezpečně kotouč na ruskou klec, Bobrovskij ale zasahovat po zásahu ruského obránce si další zákrok nepřipsal. Finové začínají zlobit.

18.

Koivu pálil rychle bez přípravy po vhazování v útočné třetině na branku, Bobrovskij podržel svůj tým výborným zákrokem!

18.

Tělegin dravě vtrhl do pásma Finska, k zakončení se ale nedostal. Na druhé straně musel po sražené přihrávce betonem zasahovat Bobrovskij!

19.

Dacjuk v útočné třetině obrán o kotouč, Finové zakládají rychlou protiakci.

20.

Hra se ale přesunula rychle zpět před Koskinena, přihrávka Orlova od mantinelu ale nenašla správného adresáta.

První třetina právě skončila.

Statistiky po první třetině:

Střely na branku: 4 - 10

Vhazování: 14 - 8

Vyloučení: 1 - 1

Domácí sborné se povedl start do semifinále a za podpory publika si rychle vypracovala šance ke vstřelení úvodní branky. Povedlo se jí to už ve třetí minutě. To Rusové vydolovali kotouč z rohu kluziště, Tělegin posléze našel přihrávkou Širokova a ten nadvakrát dokázal překonat Koskinena ve finské brance.

Doposud neporažení Finové se nedokázali na delší dobu usadit v útočném pásmu, ruská obrana skvěle bránila střední třetinu.

Brankář Bobrovskij si musel počkat na svůj úvodní zásah až do dvanácté minuty, když vyrážečkou vytěsnil slušný pokus Koiva v přesilové hře Finska. Finové sehráli početní výhodu kvalitně, dobrou příležitost k vyrovnání měl ještě Barkov, z dorážky ale trefil jen tyč.

Začala druhá třetina.

21.

Ovečkinovi znemožnil střelu Jaakola, Finové vyvezli kotouč do střední třetiny a střídají.

22.

Laine po souboji za brankou Bobrovského upadl, hraje se ale dál. Na druhé straně musel zasahovat Koskinen po střele Kuzněcova.

23.

Finové se usadili v útočné třetině, zatím ale kombinují jen podél mantinelů. Rusové dobře brání, Finsko se nemůže dostat ke střele.

24.

Finové špatně vystřídali a Ovečkin se zjevil ve velké příležitosti! Ruská superstar se nacpala před Koskinena, finský brankář ale jeho blafák přečetl! Po posunuté finské brance je hra přerušena.

25.

Finsko bude hrát přesilovku. Marčenko podrazil Komarova a už sedí na trestné lavici.

25.

Rusové začali oslabení dobře a rychle se osvobozují.

25.

Finové prozatím jen rozehrávají od své branky, Rusové již potřetí dokázali poslat kotouč ze své třetiny přes všechny čáry.

26.

Finsko vyrovnává na 1:1! Suomi nakonec přesilovou hru přeci jen využívají! Granlund našel přihrávkou z rohu hřiště mezi kruhy Ahoa, který z voleje prostřeluje Bobrovského!

26.

A mladík Aho měl další příležitost ke vstřelení branky! Tentokrát ho ale Bobrovskij vychytal!

27.

Vojnov tvrdě vypálil od modré čáry, do střely mu padl obětavý Barkov.

28.

Bude se vylučovat, tentokrát půjde na trestnou lavici finský Barkov. Po komerční přestávce rozjedou Rusové přesilovou hru. Střely na branku: 6 - 13

28.

Panarin hledal zpoza brány Dadonova, ten ale kotouč minul a puk končí ve střední třetině.

29.

Finové se brání dobře, svůj tým nyní osvobodil Pyörälä. Následně Rusové kazí rozehrávku.

29.

Mozjakin v rychlé akci vracel puk Dacjukovi, ten byl ale na hranici faulu od zakončení odstaven!

30.

Ovečkin pálil z voleje mimo. Komarov posléze nabruslil z trestné přímo do šance, svůj únik ale zakončit nedokázal a posléze vjel do finské branky!

30.

Komarova nepustil od mantinelu do šance Vojnov. Na druhé straně se po zásahu Koskinena bude vhazovat v pásmu Finska.

31.

Komarov je stále na ledě. Nyní pouze nahodil puk na Bobrovského, ruský brankář pro jistotu tlumí kotouč v rukavici a přerušuje hru.

31.

Bobrovskij má další snadný zákrok po střele Jaakoly od modré čáry, na kterou ruský brankář dobře viděl.

32.

Finové sevřeli soupeře v pásmu, Kivistö tvrdě z voleje vypálil na branku, Bobrovskij měl zakrytý výhled, střela ale míří mimo!

32.

Na druhé straně po hezké individuální akci Ovečkina pálil bez přípravy Tělegin, Koskinen vyráží!

33.

Finové jsou nyní aktivnějším celkem. Střela Koskiranty skončila na zadním mantinelu.

34.

Po faulu Finska měli Rusové výhodu. Z dobré pozice pálil Kuzněcov, nezamířil ale přesně.

34.

Faulu se dopustil Pihlström, který již sedí na trestné lavici. Rusko má další přesilovku.

34.

Pyörälä vyvezl v oslabení puk až do útočné třetiny a podařilo se mu i zakončit.

35.

Nyní už Rusové usazení v pásmu Finska. Panarin trefil z voleje tvrdou ránou tělo Jaakoly.

35.

Sborná si vypracovala v přesilovce silný nápor. Střely ruského celku ale končily mimo tři tyče. Finové se osvobozují.

36.

Rusové nevyužili ani svou třetí přesilovku v utkání. Finové kompletní.

36.

Finsko vede 2:1! Po ubráněném oslabení se Finové rychle prosazují a otáčí skóre! Laine vybruslil od mantinelu před branku, krásnou přihrávkou přes brankoviště našel zcela volného Jokinena, který se trefil do odkryté ruské branky! Bobrovskij se nestačil přesunout.

37.

Publikum v Moskvě nyní ztichlo. Finové dál kombinují a tlačí se do dalšího zakončení.

38.

Rantanen vedl finskou rychlou protiakci a zakončil do hrudi Bobrovského! Ovečkin se ale dopustil nedovoleného bránění a míří na trestnou lavici, Finsko má přesilovku.

39.

Finsko vede 3:1! Suomi rychle využívají další početní výhodu! Koivu našel před brankou hůl Koskiranty, po jeho teči ještě Bobrovskij předvedl úspěšný zákrok, na dorážku Aha už ale nestačil!

39.

Finů je nyní plný led. Bobrovskij musel čelit další střele Aha.

40.

Rusové šli do přečíslení, situaci ale překombinovali, Šipačov se ještě rozhodl z dobré střelecké pozice přihrávat a to byla chyba.

40.

Rusové ví, že musí zabrat. Koskinen si připisuje úspěšný zákrok, před jeho brankou se to nyní mele. Rozhodčí ale vylučovat nebude.

40.

Bělov sekundu před koncem třetiny ještě tvrdě vypálil od modré, do jeho rány ale skočil Pyörälä.

Skončila druhá třetina.

Statistiky po druhé třetině:

Střely na branku: 14 - 16

Vhazování: 21 - 21

Vyloučení: 3 - 3

Využití: 2 - 0

Finové vyrovnali hru a postupem času začali od druhé třetiny sbornou přehrávat. V úvodu nové části hry měl sice příležitost navýšit ruské vedení Ovečkin. Ruská superstar ale ve svém úniku po finském špatném střídání nedokázala svou akci kvalitně zakončit, jeho blafák do forhendu mu vystihl Koskinen.

Po ruské šanci pokračovala zlepšená hra Finů. Suomi ve 26. minutě dokázali využít přesilovou hru, když po přihrávce Granlunda prostřelil Bobrovského z voleje talent Aho a zaznamenal svou první branku v zápase.

Dvě početní výhody si posléze vyzkoušeli u Rusové, Finsko se ale obětavou hrou skvěle ubránilo a krátce se po vypršení druhého trestu opět udeřilo. Laine vybruslil od mantinelu před branku a jeho krásnou přihrávku skrz brankoviště proměnil ve vedoucí gól Jokinen.

Do konce třetiny ještě umocnil obrat další využitou přihrávkou znovu Aho, který se po zásahu Bobrovského dobře zorientoval před brankou a dorazil kotouč za jeho záda.

Začala třetí třetina.

41.

Granlund se za ruskou brankou prosmýkl přes Vojnova, Finsko ale následně o kotouč přišlo a hra se stěhuje na druhou stranu.

41.

Dacjuk střílel z mezikruží, Koskinen si připisuje svůj první zákrok ve třetí třetině. I dnes je finský brankář skvělý.

42.

Finové se ubránili ruskému zámku a dostali kotouč do střední třetiny. Suomi střídají.

43.

Aho střílel od mantinelu na Bobrovského, ruský brankář se překvapit nenechal a jeho zakončení vyrazil do rohu kluziště.

43.

Ruský trenér Znarok se rozhodl o přestávce o razantní změny v sestavě, hru stáhl na tři formace.

44.

Pokka podklouzl za svou brankou a poněkud si zkomplikovat rozehrávku, dobře mu ale vypomohl jeho spoluhráč z obrany a pro Finsko vše dobře dopadlo.

45.

Finové brání skvěle střední pásmo, Rusko se nedokáže usadit v útočné třetině.

46.

Finové už tolik nenapadají ruskou rozehrávku a zatažení čekají na svého soupeře. Rusko se chtělo dostat dopředu dlouhou přihrávkou, ta ale končí na zakázaném uvolnění.

47.

Granlund si obhodil o brankový oblouk ruského obránce, na Bělova už ale posléze nestačil.

47.

Rusům se nedaří, z hlediště se začíná ozývat slabý pískot.

48.

Nyní ale bude mít sborná šanci dostat se do náporu z přesilové hry. Za nedovolené bránění potrestán Barkov.

48.

Dacjuk úspěšnější na vhazování a Rusko tvoří přesilovkovou kombinaci.

48.

Ovečkin se to snaží vzít na sebe. Z voleje ale bránu minul. Posléze ještě Ovečkin hledal střílenou přihrávkou před brankou Dacjuka, ten se ale ke kotouči nedostal.

48.

Finové se dostali k puku a osvobozují se.

49.

Po střele Ovečkina a zásahu Koskinena nastal závar před finskou brankou. Koskinen se zapřel o tyče a posunul branku, Ovečkin se zlobí, že finský brankář nedostává trest za zdržování hry.

49.

Ovečkin promáchl nabídku Panarina a puk končí ve střední třetině.

50.

Ovečkinova střela sražena, Finové už jsou kompletní.

50.

Orlov se prosmýkl přes útočnou modrou a nahodil kotouč na zadní mantinel. U puku ale byli dříve Finové.

51.

Po vyhraném vhazování Ruska ve finské třetině pálil na branku Mozjakin, Koskinen prokázal dobrý rozklek, tlumí kotouč ve výstroji a přerušuje hru.

51.

Nyní pálil od modré čáry Marčenko, Koskinen chytil kotouč do lapačky.

52.

Sborné se krátí čas. Finové se stále mohou opřít o svou dobrou obranu, soupeře nepouštějí do výraznější příležitosti.

53.

Ruští fanoušci se probrali. Po přihrávce Šipačjova pálil z voleje nepřesně Zajcev.

53.

Finové navíc budou hrát po faulu Marčenka přesilovou hru. To vše ale až po komerční přestávce. Střely na branku: 16 - 23

53.

Finové vyhráli vhazování a tvoří hru v útočném pásmu.

54.

Po dlouhé souhře vyzkoušel pozornost Bobrovského Jokinen, ruský brankář chytá.

54.

Po postavení Koskiranty v ruském brankovišti se bude vhazovat ve středním pásmu.

55.

Kalinin se snažil nacpat z pravé strany před finskou branku, k zakončení se ale nedostal.

55.

Marčenko se navrací do hry, finská přesilovka skončila.

56.

Započal očekávaný ruský tlak. Sborná ale kombinuje v útočném pásmu převážně po mantinelech. Finové se kvalitně brání.

56.

Finové přežili tlak soupeře díky obětavé hře a zákroku Koskinena. Suomi vyhazují kotouč do střední třetiny a střídají.

57.

Ruský tlak umocní přesilová hra. Za vysokou hůl při snaze odehrát kotouč vyloučen Hietanen.

57.

Rusové vyhráli buly a Bobrovskij opouští svou klec! Rusko hraje powerplay!

57.

Tělegin dostal před brankou Finska sekeru Ohtamaamy a leží na ledě. Ruský hokejista se nemůže z ledu zvednout, rozhodčí si ale finského faulu nevšiml.

57.

Hra je přerušena. Tělegin opouští ledovou plochu a za doprovodu zdravotníků míří do šatny. Vhazuje se ve středním pásmu.

58.

Minuta ruské přesilovky je pryč. Finové se dokázali osvobodit.

58.

Sborná se opět usadila v útočném pásmu a pokračuje v přesilovce 6 na 4.

58.

Finové opět vyhazují kotouč přes všechny čáry, situace je pro sbornou už opravdu kritická.

59.

Finsko hraje v plném počtu. Střela Ovečkina z levé strany končí v lapačce Koskinena.

59.

Kuzněcov zkusil vypálit od pravého kruhu, branku ale netrefil a odraženou střelu od mantinelu nezachytil na modré čáře v útočném pásmu Ovečkin.

60.

Rusové zavezli rychle kotouč zpět před branku Koskinena. Finové se osvobozují za cenu zakázaného uvolnění.

60.

Ovečkin pálil ihned po vyhráném vhazování. mimo. Následně Ovečkin ještě nahazoval puk od modré čáry, Koskinen chytá a přerušuje hru. Do koce je 30 sekund.

60.

Rusko vytvořilo dobrý nápor do brankoviště, Koskinen ale i s přispěním své obrany puk do své branky nepustil!

Zápas právě skončil, Finsko vítězí v semifinále nad Ruskem 3:1!

Statistiky zápasu

Střely na branku: 16 - 29

Vhazování: 28 - 32

Vyloučení: 5 - 4

Finové si své dvoubrankové vedení v závěrečné třetině zkušeně pohlídali. Sbornou kvalitní obranou do vyloženější šance nepustili a po zásluze postupují do finále. Domácí Rusové budou hrát pouze o bronzové medaile.