MS v hokeji 2015 • Základní skupina • 20:15

4:2
Lotyšsko
22. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Kovář, 33. Jágr (Erat, Kovář), 46. Voráček (Kovář)
14. Daugavinš (Darzinš), 24. Redlihs (Sprukts)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z druhého zápasu české hokejové reprezentace na MS v hokeji 2015. Od 20:15 bude soupeřem českého týmu v pražské O2 areně Lotyšsko.

Česko - Lotyšsko: Ondřej Pavelec -  Janis Sprukts (L)
Česko - Lotyšsko: Ondřej Pavelec - Janis Sprukts (L) | Foto: Reuters

Večerní program mistrovství světa opět bude zajímat české fanoušky. Přes den už se ale odehrály některé zajímavé duely. Například první vítězství za sebou mají Slováci, byť až v nájezdech. Více ZDE. Nebo co se týče české skupiny, tam je největším překvapení vítězství Rakušanů nad Švýcarskem. Více ZDE.

Včerejší zápas proti Švédsku českému týmu co se týče obrany zrovna nevyšel, ale týmu Tre Kronor dal pět gólů a byla z toho prohra až po nájezdech. Velkým tématem bylo, zda i dnes bude chytat Alexander Salák, nebo dostane příležitost Ondřej Pavelec. Podle hlasů trenéru by to měl být ten první. Více čtěte ZDE.

Dalším tématem z úvodního zápasu byl stav Jaromíra Jágra, který si stejně jako v roce 2005 pochroumal malíček na levé ruce. Ale i jeho dnes uvidíme. Zajímavé je, že na zlomeninu nejmenšího prstu si mohli fanoušci i vsadit. Na výhru to ale zatím není. Čtěte ZDE.

Švédská média, ale i fanoušci po celém světě se ze včerejšího zápasu rozplývali. Hlavně ve třetím dějství to byla opravdu spektakulární podívaná se skvělou diváckou kulisou. Více ZDE.

Pokud by vás zajímaly ceny občerstvení ve fanzoně, asi budete hodně překvapení. Levné to totiž zrovna není.

hokejové MS 2015: fanzone
hokejové MS 2015: fanzone | Foto: Milan Kammermayer

Sestava ČR: Salák - Hejda, Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Kovář, Klepiš - Smoleňák, Novotný, Červenka - Hertl, Koukal, Simon - Zaťovič.

Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Sestava Lotyšska: Masalskis – Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass – Sprukts, Redlihs, Bukarts – Darzinš, Daugavinš, Džerinš – Sauleitis, Berzinš, Cipulis – Bajaruns, Skvorcovs, K. Jass – Abols.

Lotyšsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Lotyšsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Lotyši v úvodním zápase včera nestačili na Kanadu a podlehli jasně 1:6. "Teď na to musíme zapomenout, poučit se pro další zápas a jít do toho znovu naplno. Věřím, že se nám to podaří a budeme hrát lépe. Bude to určitě dobrý zápas v parádní atmosféře a my musíme předvést svou hru, abychom se poprali o body," prohlásil brankář Masalskis.

V české sestavě jsou oproti utkání proti Švédsku dvě změny. Do třetí obrany se posunul Jordán, naopak sedmým bekem se stává Krejčík. V útoku dostává první šanci důrazný Smoleňák, třináctým útočníkem bude Zaťovič.

Plná 02 aréna už je připravena na další hokejový svátek. Atmosféra už je velmi bouřlivá, teď pět minut před zápasem.

Oba týmy už naskakují na ledovou plochu. Diváci tleskají českému týmu ve stoje.

Hlavními rozhodčími jsou Švýcar Stricker a Rus Olenin.

Utkání bylo zahájeno!

1.

Lotyši nastoupili v bílých dresech, Češi v červeném.

1.

Jágr s Kovářem se pustili rychle do útočného pásma, jejich rychlá akce ale k zakončení nevedla. Klepiš zůstává ležet za Masalskisovou brankou.

2.

Lotyši šli do brejku a dostali dokonce puk do sítě, jenže to už bylo dávno pískáno. V hlasité vřavě hráči píšťalku neslyšeli.

2.

Klepiš má velké problémy s ramenem, zákrok byl ale čistý. Český útočník odchází do kabiny.

3.

Simon se Zaťovičem předvedli dobrou práci v napadání, nakonec střílel bek Hejda, tvrdě, ale do výstroje Masalskise.

4.

Lotyši šli do přečíslení tři na dva, Redlihs ale situaci moc komplikoval a jeho složitá přihrávka přes českou obranu neprošla.

4.

Salák zasahuje proti tvrdé střele Bukartse!

5.

Novotný se rychle pustil dopředu po levém křídle a bekhendem z ostrého úhlu vyzkoušel Masalskisovu pozornost.

6.

Kolářovu tvrdou ránu vyrazil lotyšský gólman jen před sebe, závar ale rychle vyřešili beci.

7.

První větší šance! Jordánova rána se odrazila od mantinelu zpět před branku a Voráček z úhlu mohl trefit malou mezírku. Masalskis se ale včas přemístil.

7.

V další příležitosti byl Jaromír Jágr, lotyšský gólman vyrazil jeho střelu zápěstím.

8.

Maris Jass pálil zpoza obránce po ledě a velmi nepříjemně. Salák musel předvést rychlý rozklek.

9.

Dominik Simon si vybruslil z rohu a znovu zaměstnal Masalskise.

10.

Obrovská šance Kováře! Po chybě v rozehrávce se dostal sám před branku, položil si brankáře a zakončoval pod ním. Puk se jen shodou zvláštních okolností nedostal do sítě.

11.

Češi se hodně tlačí dopředu, v posledních minutách už dovedou tuhou lotyšskou obranu lépe rozevřít a přicházejí i šance. Gól už visí ve vzduchu.

12.

Dvanáctá minuta byla ve znamení tlaku Lotyšů, řádil především kapitán Daugavinš, ale k pořádnému zakončení se nedostal on ani jeho spoluhráči.

13.

Cibulskis ve velké šanci! Naštěstí z ideální pozice netrefil bránu.

13.

První přesilovku zápasu budou hrát Lotyši. Za držení si jde sednout česká megahvězda Jaromír Jágr.

14.

První polovinu oslabení zvládli Češi výborně.

14.

Ovšem druhou už ne, Lotyšsko vede 1:0! Bekhendový gól tentokrát padá do sítě Alexandra Saláka. Daugavinš se rychle dostal do třetiny a propasíroval puk z úhlu do branky.

15.

A je tu další oslabení českého celku. Za hru vysokou holí odchází na trestnou lavici Martin Zaťovič.

15.

Hejda byl hodně důrazný, zastavil Lotyše na hranici dalšího faulu. Ale pokračuje se ve hře, Češi se osvobodili.

16.

Erat dobrým forčekingem ušetřil další cenné desítky sekund.

17.

Další důležitý obranný zákrok si připsal Nakládal a Češi jsou v plném počtu.

18.

Jágr dobře dovezl puk do útočné třetiny a odstartoval tak český tlak. Zatím z něj ale nic nevyplynulo.

18.

Jágr to krásně zkusil! Zpoza branky udělal rychlý úkrok před Masalskise a nadvakrát ho nepřekonal.

19.

Po přiťuknutí Voráčka pálil Koukal. Další zákrok připisuje Masalskis a následná potyčka končí ještě dříve, než pořádně začala.

20.

Po pěkné kombinaci pálil Erat. Po něm i Jordán. Lotyšský brankář ale stále bezchybný.

První třetina končí.

Češi svou ofenzivní sílu nepřetavili v žádný gól, po první třetině prohrávají 0:1, když pykali za faul Jaromíra Jágra. Sami zatím nehráli ani jednu přesilovou hru. Šance byly, ale v brance Lotyšska zatím září Masalskis. Naopak Alexander Salák pustil poměrně lehkou střelu kapitána Daugavinše.

MS215 Česko-Lotyšsko: Petr Koukal - Guntis Galvinš
MS215 Česko-Lotyšsko: Petr Koukal - Guntis Galvinš | Foto: Milan Kammermayer

Druhá třetina právě začala.

21.

Nakládalova rána se zastavila v chumlu těl před Masalskisem.

22.

Nakládal byl jednoznačně zasažen holí do obličeje, hlavní rozhodčí ale opět nedopřávají českému týmu první přesilovou hru zápasu.

22.

GÓÓÓL !!!! Češi vyrovnávají na 1:1! Od modré čáry vypálil Michal JORDÁN a jeho plachtící projektil se zastavil až v síti.

24.

Jenže Salák pouští další branku a Lotyši vedou 2:1! Redlihs vypálil zpoza obránců a český brankář si nepokryl první tyčku.

MS215 Česko-Lotyšsko: Kaspars Daugavinš slaví gól
MS215 Česko-Lotyšsko: Kaspars Daugavinš slaví gól | Foto: Reuters
24.

Je tu logické vyústění situace. Vladimír Růžička posílá na led Ondřeje Pavelce, Alexander Salák končí své působení v dnešním duelu.

24.

Klepiš dostal další nepříjemný hit a těžce se zvedá. Ale je z toho konečně první přesilovka Čechů!

25.

GÓÓÓL !!! Češi využívají přesilovku a srovnávají na 2:2! Jan KOVÁŘ si vzal puk u mantinelu, na nic nečekal a zápěstím jej poslal do horního rohu!

MS215 Česko-Lotyšsko: Michal Jordán slaví gól
MS215 Česko-Lotyšsko: Michal Jordán slaví gól | Foto: Reuters
26.

Po nepřesné přihrávce Koláře pískají rozhodčí zakázané uvolnění Čechů. Vhazovat se bude před Pavelcem.

26.

Pohyblivý Daugavinš opět dělal problémy, dobře ho odzbrojil obránce Kolář.

27.

Voráček předvedl v plné kráse své bruslařské schopnosti, najel si do mezikruží a ostrou ranou po ledě vyzkoušel Masalskisův rozklek.

28.

Klepiš chytře hledal před brankou Kováře, Lotyši byli v obraně ovšem pozorní.

28.

Smoleňák měl příležitost! Pěkně si zpracoval kotouč do jízda a z dobré pozice na kruhu okamžitě střílel. Masalkis připisuje další zákrok.

29.

Rány Koláře a Novotného si cestu k lotyšské brance nenašly, český tlak ale sílí.

29.

Češi mohli vést! Simon nádherně našel před brankou Jordána, který z ideální pozice trefil jen Masalskise do hrudi.

30.

Sobotka krásně vystřelil, Simon odvádí další skvělou práci, to je drtivý tlak!

30.

A důsledkem skvělé hry Růžičkova výběru je faul Lotyšů. Dzerzinš sekal a jde si sednout na dvě minuty.

31.

Nakládal prudkou bombou vyzkoušel Masalskise, Češi drží zámek...

31.

Jágr mohl využít přesilovku! Na brankovišti skvěle pracoval a jeho dorážka prosvištěla snad po brankové čáře.

31.

Lotyši se pustili do Jágra, toho hájí Erat a je z toho šavlovačka před brankou Masalskise. Ale nakonec nic vážného, vylučovat se nebude.

32.

To byl úžasný zámek Čechů! Sobotka, Červenka a Jordán rozjeli výborný kolotoč a Lotyši opět faulují. Sotnieks dal Klepišovi hokejkou mezi nohy a jde rovnou do kabin. Dostává trest na pět minut plus do konce utkání. Češi budou hrát 19 vteřin pět na tři, pak ještě téměř pět minut proti čtyřem.

33.

Lotyši už se brání ve čtyřech.

33.

Voráček dobře vypálil, dorážku promáchli Jágr i Erat!

33.

GÓÓÓL !!! Jágr dává padesátou první branku v národním týmu! Osmašedesátka dostala ideální příhru od Erata a její volej skončil pod betonem Masalskise!

MS 2015 Česko-Lotyšsko: Jakub Voráček (93), Jan Kovář, Jaromír Jágr (68)
MS 2015 Česko-Lotyšsko: Jakub Voráček (93), Jan Kovář, Jaromír Jágr (68) | Foto: Reuters
34.

Přesilovka českého týmu pochopitelně pokračuje...

34.

Jágr mohl dát další gól, Masalskis ani nevěděl, jak jeho šikovnou skrytou střelu vyrazil!

35.

Voráček pálí vedle, český zámek nekončí. Lotyši už jsou hodně unavení.

35.

Rozhodčí pískají Eratův průjezd brankovištěm, vhazovat se bude ve středním pásmu.

36.

Klepiš se blýskl parádní kličkou a nabil Nakládalovi, Masalkis musel předvést velmi pohotový zákrok.

37.

Lotyši se konečně osvobozují, z jejich dlouhého oslabení už zbývá jen půl minuty.

37.

Obrovské šance Čechů! Měli je krátce po sobě Jágr a Voráček, Masalkis musel na brankové čáře snad kouzlit.

38.

Lotyšský tým už je v plném počtu. Češi dlouhý trest jednou potrestali a poprvé v utkání vedou.

39.

Červenka měl velkou příležitost, trefil ale brusle Marise Jasse.

39.

Lotyši zahrozili po dlouhé době! Cipulis byl úplně sám před Pavelcem, ale naštěstí po blafáku pálil jen vedle.

39.

Lotyši mají ve druhé třetině zapsanou jedinou střelu na branku. A z té dali gól. Zajímavá statistika.

40.

Němec obětavě zblokoval střelu Daugavinše, vzápětí Pavelec dvakrát zasáhl.

40.

Češi ale tlak soupeře neustáli a budou pykat. Ondřej Němec fauloval a jde na trestnou lavici.

Druhá třetina skončila.

Viděli jsme velice atraktivní třetinu. Češi dokázali dát tři branky a otočit skóre, krásný moment předvedl zejména Jágr, který poslal svůj tým 51. gólem v reprezentaci do vedení.

Třetí třetina byla zahájena.

41.

Ještě minuta zbývá z trestu Ondřeje Němce, Češi hrají oslabení.

42.

Lotyši měli velký tlak, ale to už je konec jejich přesilové hry. Češi jsou v plném počtu.

42.

Klepiš přiklepl puk Jágrovi před branku, tomu ale kotouč na poslední chvíle sjel z čepele.

44.

Do slušné pozice už se dral Smoleňák, po něm i Koukal a ten byl faulován. Koba Jass dostává dvě minuty za podražení.

44.

Kovář mohl dát svůj druhý gól! Jeho rána z první těsně minula levou tyč Masalskisovi branky.

45.

Jágr hraje skvěle, další dvě dorážky měl k dispozici ale nedal. Vzápětí byl faulován a Češi si zahrají přesilovku 5 na 3.

45.

Voráček umně režíroval dvojnásobnou českou přesilovku, jeho střílená přihrávka pak proskákala brankovištěm.

46.

GÓÓÓL !!! Češi využívají dnes už třetí přesilovku a vedou 4:2! Růžičkův tým si vypracoval velký tlak, který zakončil nechytatelnou ranou kapitán Jakub VORÁČEK!

MS215 Česko-Lotyšsko: Jakub Voráček
MS215 Česko-Lotyšsko: Jakub Voráček | Foto: Reuters
47.

O2 aréna je naprosto u vytržení. Fanoušci skákají a provolávají oblíbené "Kdo neskáče, není Čech".

48.

Lotyši nevypadají, že už by mohli kousat. Jejich hra přestává disponovat lehkostí a hlavně rychlostí. Češi jsou téměř u každého kotouče první.

49.

Darzinš zbytečně vystřelil na Pavelce po odpískání a schytává pochopitelnou odvetu, zejména od Klepiše.

50.

Obránce Hejda předvedl bez hokejky krásný fotbalový moment. Patičkou vyřadil ze hry protihráče a přiťukl puk svým spoluhráčům.

51.

Aktivní Kovář, který dnes nasbíral už tři kanadské body, se připomněl střelou na vyrážečku Masalskise.

52.

První vážná potyčka před brankou Masalskise. Kovář byl hodně důrazný a po ataku tří protihráčů skončil na zemi. Bránit ho přišel Jágr, který pak v jedné chvíli držel v kravatě soka i čárového rozhodčího.

52.

Zakázané uvolnění Lotyšů, vhazovat se bude před jejich brankou.

52.

V 02 aréně se tísní 17 383 diváků. Je podruhé vyprodáno.

52.

Ondřej Němec jde dnes podruhé na trestnou lavici. Je potrestán za hru vysokou holí.

52.

Pavelec zasáhl proti dalekonosné střele, poté mu pomohl blokující Jordán.

53.

První minuta českého oslabení dopadla dobře, teď se Lotyši ani nemohou dostat do útočného pásma.

54.

Český tým je v plném počtu.

54.

Pavelec připisuje další zákrok, zatím působí velice jistě.

55.

Hra se teď odehrává povětšinou ve středním pásmu, ani jeden z týmů už nemá tu nejlepší motivaci tlačit se dopředu. Češi se soustředí na obranu a drží soupeře daleko od Pavelce.

56.

Lotyši měli obrovskou šanci! Po vynikající kombinaci zůstal prakticky před prázdnou brankou Džerinš a poměrně nepochopitelně neproměnil. Pavelec měl velké štěstí.

57.

Na druhé straně Masalskis vyráží střelu Erata.

58.

Nakládal u mantinelu ostře dojel Redlihse. Pěkný a čistý hit. V následném souboji se ale elitní český obránce zranil, doufejme, že ne vážně.

59.

Fanoušci už oslavují české vítězství, mezitím Lotyši krouží okolo Pavelce. Do brejku pak vystartoval Voráček a těsně minul.

60.

Běží poslední minuta dnešního utkání.

60.

Jágra v poslední šanci zastavil Cipulis.

60.

Lotyši hráli v šesti a osm vteřin před koncem ještě půjdou do čtyřech.

Utkání skončilo.

Český tým si tedy připisuje první vítězství na turnaji, Lotyše přehrál 4:2, když musel otáčet nepříznivý stav zápasu. Rozhodující gól dal Jaromír Jágr, pojistku přidal Jakub Voráček. Třemi body se blýskl Jakub Kovář. A vychytanou nulou potěšil Ondřej Pavelec, který v průběhu utkání vystřídal Alexandera Saláka.

Nejlepšími hráči zápasu jsou vyhlášeni Edgars Masalskis a Jaromír Jágr.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji dobrou noc.