4:2
Švédsko
27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner
10. Rosen, 20. Lundberg

Dobrý den, vítejte u online reportáže z utkání české hokejové reprezentace proti Švédsku na MS. Zápas začne v 19:15.

Češi do dnešního klání se Švédy určitě nevkročí jako favorit. Porazit Švédsko bude přetěžký úkol. Výběr Seveřanů nebudí zrovna strach, rovněž ztratil bod s Lotyšskem, ale Dánsko už bezpečně přehrál 5:2. Ať už navíc Švédové přivezou na velký turnaj jakýkoliv tým, s Českem si většinou poradí. V posledních osmi zápasech prohráli pouze jednou. Více ZDE.

"Musíme do toho jít plus minus stejně, nebo možná ještě líp než s Rusy," tuší Petr Koukal. "Body sice máme, ale určitě do zápasu nejdeme jako favorité."

Česko-Kanada: Petr Koukal
Česko-Kanada: Petr Koukal | Foto: Milan Kammermayer

Sestava Česka

Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, Doudera – Červenka, Plekanec, Patrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič

Sestava Švédska

Markström (Fasth) – Larsson, Gustafsson I., Fransson, Gustafsson II., Fantenberg, Nygren – Backlund, Ericcson, Omark – Cehlin, Nyquist, Wennberg – Ritola, Sundström, Rosen – Sjögren, Lundberg, Norman

Češi nastoupí v dnešním utkání na mistrovství světa v Moskvě proti Švédsku v brance s Pavlem Francouzem, který chytal v sobotu při výhře nad Lotyšskem. "Byli jsme spokojení s výkonem obou brankářů. Shodli jsme se na tom, že tím, že Pavlovi Francouzovi vyšel poslední zápas se Švédy, tak jsme to nechtěli měnit," řekl asistent trenéra Josef Jandač. Francouz chytal v posledním utkání Euro Hockey Tour proti Švédům 29. dubna při vítězství 7:1. V sestavě nebude chybět ani po drobných zdravotních potížích útočník David Pastrňák.

MS 2016: Pavel Francouz
MS 2016: Pavel Francouz | Foto: ČTK

Naopak se trenér Vůjtek a jeho tým bude muset na mistrovství světa obejít bez útočníka Jiřího Sekáče. Jedna ze čtyř plánovaných posil z NHL není stále zdravotně v pořádku po nedávném otřesu mozku a z Moskvy odletí zpět do Prahy. "Mrzí nás to, protože jsme s Jirkou počítali do základní sestavy. Po zdravotní stránce však není v pořádku, a proto odletí domů," řekl asistent trenéra Jiří Kalous novinářům v Moskvě. Více ZDE.

Česko-Kanada: Jiří Sekáč
Česko-Kanada: Jiří Sekáč | Foto: Milan Kammermayer

Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na světovém šampionátu v Moskvě zdolali v sobotu Lotyšsko 4:3 po samostatných nájezdech, když je od porážky v normální hrací době zachránil až gól Michala Řepíka 59 sekund před koncem. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka přitom velmi rychle vedli 2:0 po dvou trefách kapitána Tomáše Plekance. Lotyši ale v dalším průběhu skóre otočili a po statečném výkonu proti Švédsku dokázali obrat dalšího papírového favorita. Samostatné nájezdy rozhodl střelou mezi nohy brankáře Edgarse Masalskise Lukáš Kašpar. Více ZDE.

MS 2016, Česko-Lotyšsko:  Roman Červenka a Tomáš Plekanec
MS 2016, Česko-Lotyšsko: Roman Červenka a Tomáš Plekanec | Foto: ČTK

"Zaplaťpánbůh, že jsem se tam objevil a vyrovnali jsme. Bylo to o štěstí, motal jsem se tam kolem brány. Byl to hodně důležitý gól, nakonec jsme urvali ty dva body. Ke konci nám začali tuhnout nohy, byl to těžký zápas," zhodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi liberecký útočník Řepík.

Kanadské bodování

Česko: Roman Červenka 3 (1+2), Tomáš Plekanec 2 (2+0), Lukáš Kašpar 2 (1+1)

Švédsko: Mikael Backlund 3 (2+1), Jimmie Ericsson 3 (1+2), Linus Omark 3 (0+3)

MS 2016, ČR-Rusko: Roman Červenka a Tomáš Plekanec slaví gól
MS 2016, ČR-Rusko: Roman Červenka a Tomáš Plekanec slaví gól | Foto: ČTK

Konečné dnešní výsledky na MS

Lotyšsko – Rusko 0:4, Bělorusko  - Kanada 0:8

Češi mají po prvních dvou odehraných utkáních pět bodů, což dělá nejlepší vstup do šampionátu od roku 2011. Kompletní program, výsledky a tabulky MS naleznete ZDE.

Hokejisté už jsou na ledě, oba kapitáni se zdraví s rozhodčími, za malou chvíli se začne!

Utkání právě začalo.

1.

První český útok Švédsko odvrátilo, nyní se ženou do pásma Česka Tre Kronor.

1.

Pastrňák protáhl své střídání, vybojoval puk a přihrával na Červenku, ten z dobré pozice se k zakončení nedostal.

1.

Švédsko si zahraje přesilovku, za hákování potrestán Kovář.

2.

Švédové jsou usazeni v pásmu, Francouz musel poprvé zasahovat, střelu Wennberga pokryl vyrážečkou.

2.

Češi vyčistili nebezpečný prostor před Francouzem a vyhazují puk přes všechny čáry.

3.

Střelu Sundströma srazil tělem Kolář, následně Lundberg nebezpečně pálil z voleje, ale minul!

3.

Češi jsou kompletní, Kovář se zapojuje do hry.

4.

Švédové měli k dispozici rychlý protiútok 3 na 2, Francouz musel být opět pozorný.

5.

Česká druhá formace se po kombinaci k zakončení nedostala. Švédové rychle projeli červenou čáru a nahazují puk na zadní mantinel.

6.

Tak to je škoda! Český tým měl rychlý protiútok, Jeřábek se zjevil sám před Markströmem, ale Zohorna vjel dříve do pásma, než on. Akci zastavuje ofsajd.

6.

Filippi s pukem objel švédskou branku, volného spoluhráče ale nenašel, a tak akci sám zakončil. Mířil ale nepřesně!

7.

Norman vybruslil od pravého mantinelu a střelou švihem poslal puk vedle tyče. Hra se posléze přesunula rychle na druhou stranu, kde kombinuje druhá česká formace.

8.

Češi špatně vystřídali a hráli v šesti. Švédsko si zahraje svou druhou dnešní přesilovku.

8.

Švédsko vyhrálo vhazování před Francouzem a rozjelo přesilovkovou akci. Backlund vypálil zápěstím z pravého kruhu, Francouz střelu kryje.

9.

Omark sjel za českou branku a dlouhou přihrávkou na modrou vybídl ke střele Nygrena, ten trefil jednoho z českých hokejistů a puk se od něj odrazil do střední třetiny.

10.

Švédsko vede 1:0! Tre Kronor využívají početní výhodu. Gustafsson nahodil puk od modré čáry, Francouz měl zakrytý výhled a Rosen před ním puk tečoval za jeho záda! Situaci ještě ověřil videorozhodčí, jestli se nejednalo o vysokou hůl, vše ale bylo v pořádku.

11.

Švédové jsou nabuzeni vedoucí brankou a podnikají další kombinaci v útočném pásmu.

11.

Šimek špatně rozehrál, čímž jen umocnil tlak soupeře. Švédové jsou zatím silnější u mantinelu a Češi se nemohou dostat ke kotouči.

12.

Naopak český tým se zatím v útočné třetině nemůže udržet na delší dobu. Střela Kundrátka minula tři tyče švédské branky.

13.

Češi poprvé výrazněji zahrozili. Po přečíslení 3 na 2 střílel přes hráče Pastrňák, Markström vyrazil jeho střelu před sebe, z dorážky se ale neprosadil ani Birner.

13.

Markström musel čelit střele Řepíka, kotouč drží ve své náruči a přerušuje hru. Následuje komerční přestávka.

14.

Češi zaspali v obraně a nechali přihrát Nygrena do jízdy volnému Lundbergovi, ten z dobré pozice přestřelil!

15.

Kempný musel počkat, až se mu rozjedou spoluhráči, Švédové ale posléze dobře vysunuli napadání a zmocnili se kotouče.

15.

Česko si zahraje přesilovku! Švédové byli dvakrát po sobě vykázáni na vhazování.

15.

Češi se rychle usadili v útočné třetině a snaží se něco vymyslet. Švédové se ale stačí včas přemisťovat.

16.

Jeřábek nahazoval na teč, Červenka ale tečoval jen do výstroje Markströma!

16.

Na druhé straně si nabruslil do šance Ericcson, skvělý zákrok vytáhl i Francouz!

17.

Švédsko je už kompletní. Češi ještě kombinovali v útočném pásmu, Kempný ale upadl na modré čáře a Švédům se rýsoval protiútok, který nezakončili naštěstí dobře.

18.

Kundrátek nevyvezl kotouč ven z obranného pásma, Cehlin hledal před brankou hůl Nyquista, puk končí pod lapačkou Francouze!

18.

Jeřábek se vyhnul dvěma Švédům a založil český útok. Jordán posléze pálil z pravé strany, Markström přesně zasáhl!

19.

Česká reprezentace si zahraje další početní výhodu. Jarůšek byl přidržen Larssonem a ten už sedí na trestné lavici.

19.

Červenka vyhrál čistě buly na Jeřábka. Plekanec po něm vypálil z pravého krihu, do střely mu ale padl obětavý Gustafsson. Puk po jeho teči končí v hledišti.

19.

Pěknou českou kombinaci zakončoval opět Plekanec, Markström vysunul včas svůj beton.

20.

Švédové se osvobozují, Češi musí rozehrát od vlastní branky.

20.

Birner přízemní střelou našel jen pravý beton Markströma. Neprosadil se ani Šimek.

20.

Švédsko vede 2:0! Gól do šatny pro český tým. Řepík ztratil puk na útočné modré a Švédové šli v oslabení do protiútoku 2 na 1. Po hezké akci překonal bekhendem Francouze Lundberg.

Právě skončila první třetina.

Českému týmu se první třetina nevydařila podle představ. Švédové měli lepší pohyb, po soubojích u mantinelu vycházeli častěji jako vítězi a v 10. minutě utkání šli zaslouženě do vedení. Češi špatně vystřídali a hru v šesti potrestal tým Tre Kronor gólem z přesilovky. Gustafsson nahodil kotouč od modré na Francouze a Rosen tečí usměrnil puk za jeho záda. Gólovou situaci ještě ověřoval videorozhodčí, zda Rosen netečoval puk vysokou holí, vše ale bylo v pořádku a Švédsko vedlo.

Česká reprezentace měla možnost vyrovnat před koncem třetiny rovněž z početní výhody, místo toho ale podruhé inkasovala. Řepík neudržel puk na modré čáře a Švédové v oslabení rychlým protiútokem dva na jednoho vstřelili svou druhou branku, když bekhendem zasunul puk za Francouze Lundberg.

Právě začala druhá třetina.

21.

Češi už dohráli krátkou přesilovku, kterou si přenesli do druhé třetiny. Švédové jsou kompletní.

21.

Kovář hledal pasem před brankou Birnera, k němu se ale kotouč nedostal.

22.

Kolář vypálil od modré čáry, Birner clonil před brankou, Markström si ale poradil a tvrdou střelu chytil.

22.

Zohorna dobře zablokoval ránu od švédského obránce. Češi se zmocnili puku a zakládají útočnou akci.

23.

U puku, který skončil v rohu kluziště, byli jako první Švédové, kteří hru stěhují ze svého pásma.

23.

Po akci Plekance se zjevil v šanci Červenka, ten ale z dobré pozice jen trefil rameno Markströma!

24.

Na druhé straně si musel připsat zákrok i Francouz, který pro jistotu přerušuje hru. Vhazovat se bude po jeho levici.

24.

Český brankář opět v permanenci. Jeden ze Švédů nebezpečně vracel puk do brankoviště, kde se ale nejrychleji zorientoval Francouz.

25.

Kovář přejel přes útočnou modrou, Řepík po něm nabíjem na střelu Birnerovi, před ním ale včas zasáhl holí hokejista Švédska.

26.

Kašpar promarnil šanci založit protiútok Česka. Jeho formace nyní střídá.

26.

Střela Jarůška sražena do rohu kluziště. Následně je hra přerušena a vhazovat se bude před Markströmem.

27.

Doudera nahazoval před branku, zdálo se, že clonící Jarůšek byl faulován, pokračuje se ale dál.

27.

Češi uzamkli svého soupeře, po střele Jarůška končí puk na tyči!

27.

Česko snižuje na 1:2! Český tým nakonec velký svůj nápor dokázal proměnit v kontaktní gól! Švédové nestačili vystřídat, Červenka našel před brankou hůl Pastrňáka, který střelou pod horní tyč překonává Markströma!

28.

Češi měli další příležitost, Markström ale svými zády přitlačil kotouč k ledu a přerušuje hru. Následuje komerční přestávka.

28.

Birner mířil Markströmovi mezi betony, Markström vyráží. Češi ožili!

29.

Pokračuje nápor českého týmu. Švédové mají veliké problémy, nyní zakončoval Zohorna, Markström ale svůj tým opět podržel.

29.

Francouz za svou bránou špatně rozehrál, Švédové jeho chybu ale nedokázali naštěstí potrestat.

30.

Svižnou pasáž hry ukončuje zakázané uvolnění na straně Česka. Vhazovat se bude před Francouzem.

31.

Rosen hledal před brankou volného spoluhráče, do jeho přihrávky si dobře lehl jeden z českých hokejistů a akci přerušil.

32.

Po hezké zadovce Backlunda vypálil z první Lundberg, Francouz dobře zasáhl svou vyrážečkou.

32.

Češi dokázali opět přitlačit soupeře v jeho pásmu, Švédové byli nuceni vyhodit na zakázané uvolnění.

33.

Jarůškova střela sražena mimo. Po odrazu ještě zkoušel překvapit Markströma Jordán, Markström nakonec situaci zvádl. Následuje krátká potyčka mezi Jarůškem a Gustafssonem.

33.

Pastrňák pálil po vyhraném vhazování z otočky, jeho střela se ale k Markströmovi nedostala.

34.

Doudera trefil od modré Cehlina. Švédům se nyní daří blokovat české střely.

34.

Česko vyrovnává na 2:2! Češi se prosazují po velkém náporu a mažou dvoubrankový náskok soupeře! Jeřábek cíleně střílel na hůl Kováře, který clonil před bramkou. Český útočník krásnou tečí poslal puk do švédské brány!

34.

Švédská střídačka reaguje na branku Česka oddechovým časem.

35.

Češi ale stále pokračují ve své aktivní hře. Kašpar střílel z mezikruží, dobře zasáhla švédská obrana.

36.

Kempný vypálil od modré čáry, Markström vyráží do rohu kluziště!

36.

Jen tak tak, že se ale Švédsko nedostalo do samostatného úniku. Oblouček za českou obranu rukavicí překazil Kundrátek.

36.

Po zámku českého týmu si Švédsko počínalo na hranici faulu na Pastrňáka, rozhodčí ale nechává hru pokračovat.

37.

Francouz musel po delší době zasahovat, nahození od mantinelu mu ale nenadělalo žádný problém.

37.

Švédsko si zahraje přesilovku. Za hákování potrestán Kousal, čímž překazil rychlý protiútok soupeře.

37.

Švédové úspěšnější na vhazování, následně jim ale utíká kotouč do středního pásma a Češi si mohou na chvíli vydechnout.

38.

Omark neudržel útočné pásmo, přes všechny čáry vyhazuje Kempný. Česko brání skvěle.

38.

Česko vede 3:2! Tak to je nádhera, Češi otáčí v oslabení vývoj utkání! Český tým šel do protiútoku, Birner z pravé strany vybruslil s pukem na střed a zavěsil perfektní střelou o horní tyč!

39.

Česko přežilo poslední sekundy švédské přesilovky a je kompletní. Skvělým obranným zákrokem zablokoval střelu Kolář.

40.

Po přihrávce Omarka vypálil mimo Ericcson. Češi vytlačili hru do střední třetiny.

40.

Češi pozdrželi hru v rohu kluziště a Švédům už zakončit nedovolili, skvělá druhá třetina v podání českého týmu!

Právě skončila druhá třetina.

Do druhé třetiny Češi nastoupili jako vyměnění a postupně se rozehráli ke skvělému výkonu. Svěřenci trenéra Vůjtka si vypracovali několikaminutový nápor v útočném pásmu, který přinesl kontaktní branku, když přihrávku Červenky zpoza brány zužitkoval Pastrňák.

Tlak Česka ale pokračoval dál, Švédové se prakticky nedostali ke hře a ve 34. minutě už bylo vyrovnáno. Dvoubrankový náskok soupeře smazal povedenou tečí za záda Markströma Jan Kovář. Český rozjezd nepřibrzdil ani švédský oddechový čas, proti ráně Kempného od modré čáry musel včas zasáhnout Markström.

Švédové se mohli vrátit do utkání v závěru třetiny z početní převahy, Češi ale skvěle bránili a navíc v oslabení sami udeřili. Rychlou akci zakončil perfektní střelou o horní tyč Birner.

Právě začala třetí třetina!

41.

Rozjetého Pastrňáka zastavil Gustafsson. Posléze se ještě český mladík dostal zpátky ke kotouči, to už ale jen puk protečoval do útočného pásma a odjel na střídačku.

42.

Kovář poslal puk Birnerovi na zadní mantinel, do cesty se mu ale postavil brankář Markström, který přesně rozehrál.

42.

Švédové si přihráli rukou, vhazovat se bude ve středním pásmu.

42.

Kousal poslal v pádu kotouč na Kašpara, před ním ale zasáhl včas švédský obránce a do šance ho nepustil.

43.

Larsson nebezpečně nahazoval na českou branku, Francouz vůbec nic neviděl, puk naštěstí míjí jeho tyč!

43.

Český tým se na chvíli dostal pod tlak, nakonec se ale Zohornovi podařilo vyhodit a Češi míří střídat.

44.

Pastrňák se zjevil za brankou Markströma proti přesile, český tým musí rychle spěchat zpátky do obrany.

44.

Kempný tvrdě vypálil po přihrávce Kováře, Markström po zákroku leží na ledě a těžce se zvedá.

45.

Na druhé straně v pádu přihrával Ericcson na druhou vlnu, odkud pálil jeden z jeho spoluhráčů těsně mimo.

46.

Jarůšek se uvedl hezkou individuální akcí, objel švédskou branku a posílal puk před brankoviště, kde byl na hranici faulu odstaven z jasné šance Koukal!

46.

Na druhé straně zase střílel těsně vedle Lundberg, ani nyní Francouz nemusel zasahovat, Švédové mají nyní špatně seřízená mířidla.

47.

Hraje se hokej nahoru - dolů, v poklelu pálil na branku z první Řepík, ale přestřelil.

47.

Rychlou pasáž přerušuje až zakázané uvolnění Česka.

48.

Švédsko uzamklo český tým, posléze se ale sami vyhnalo z pásma nepřesnou přihrávkou.

48.

Francouz střelu švihem jednoho ze Švédů utlumil na své hrudi. Hra je přerušena, následuje komerční přestávka.

49.

Filippi zachytil švédskou rozehrávku, Koukal přihrával na Jarůška, toho ale vychytal Markström!

49.

Pastrňák byl připraven o puk opět na hranici faulu. Švédský protiútok ale český tým dobře uhlídal.

50.

Střelu Nygrena od modré čáry ještě před brankovištěm tečoval Norman, Francouz odolal!

51.

Švédové si opět neporozuměli v útočném pásmu a museli se pro puk vracet ke své brance. Poté Nygren trefil svou přihrávkou jen hokejku Zohorny, ten rychle střílel na bránu, ale Markström se překonat nenechal.

51.

Nyní střílel Filippi, jeho rána sražena do ochranné sítě.

51.

Český tým je lepší. Nyní se v dalších dvou velkých příležitostech zjevil Jarůšek, ani z jednoho pokusu ale Markströma nepřekonal, švédský brankář se proti němu dvakrát vyznamenal.

52.

Pastrňák poslal do úniku Červenku, ten pálil po zemi Markströmovi mezi betony. Švédský brankář se štěstím zasáhl, puk od něj končí těsně vedle tyče!

53.

Nyní o sobě dali vědět i Švédové, Češi ale soupeře ke střele nepustili a vytlačili hru do střední třetiny.

54.

Koukal nedokázal vyvézt kotouč ven z pásma. Na Francouze vypálil z pravého kruhu Fransson, český brankář zasáhl skvěle lapačkou!

54.

Červenka vystřelil z levé strany mimo tři tyče. Poté se ještě snažil vypálit Pastrňák, ten ale kotouč z voleje vůbec netrefil.

55.

Švédská střela byla sražena do plexisla Jordána, český obránce ale v pořádku odjíždí na střídačku.

55.

Česko vede 4:2! Český tým soupeři odskakuje na dvoubrankový náskok! Řepík svedl souboj ve středním pásmu, po něm se dostal ke střele z mezikruží Birner, který přesnou ranou pod hodní tyč vstřelil svou druhou branku v utkání!

56.

Švédsko to zkouší v šesti, Markström je na střídačce a Švédové hrají powerplay!

56.

Rozhodnutí měl na holi Plekanec, jeho střela do prázdné brány ale sražena mimo hřiště!

57.

Švédové po vyhraném buly ve vlastní třetině opět odvolali brankáře. Hraje se v obranném pásmu Česka, Francouz vyráží střelu Gustafssona!

57.

Vladimír Vůjtek si bere po zakázaném uvolnění Česka oddechový čas.

58.

Švédové hrají stále bez brankáře. Ránu Nyquista zblokoval Kolář.

58.

Šimek vyhodil bekhendem přes celé hřiště, kotouč míří vedle branky a je odpískáno další zakázané uvolnění. Češi nemohou vystřídat.

58.

Plekanec vyhrál vhazování a vyhozený kotouč dojel Pastrňák, český tým kontroluje hru.

58.

Puk se nyní dostal k Francouzovi, který se nyní sám pokusil vstřelit branku přes celé hřiště, kotouč končí vedle tyče!

59.

Nyní si český brankář připsal dva těžké zásahy, český tým posunuje hru do středního pásma.

59.

Ani nyní se Švédům nepodařilo usadit v útočné třetině. Po zásahu střídačky se bude vhazovat ve středním pásmu.

60.

Je stále prázdná švédská brána. Švédové nahodili na Francouze a ten přerušuje hru.

60.

Plekanec vyhrál vhazování. Puk se ale dostal rychle ke Švédům a Nygren od modré zaměstnal Francouze!

60.

To už Češi zvládnou! Puk je ve švédském pásmu a do konce zbývá 10 sekund!

Zápas právě skončil, Česko vítězí 4:2!

Češi i v závěrečné části předvedli skvělý výkon. Čtvrtou branku přidal Birner, který navíc vstřelil v oslabení ve druhé části rozhodující gól. Český útočník je po zásluze nyní vyhlášen nejlepším hráčem Česka v zápase. Halou zní česká národní hymna.

Svěřenci trenéra Vůjtka tak otočili vývoj zápasu proti silnému Švédsku a na šampionátu vítězí i potřetí v řadě.