7. O´Reilly (Scheifele, Barrie)
21. Matheson (Skinner, Giroux)
55. Barrie (Konecny, Giroux)
60. Skinner

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu ze zápasu Česko-Kanada, kterým oba celky začnou mistrovství světa v Paříži a Kolíně.

Sestava Česka

Mrázek (Francouz) - Gudas, Šimek, Kundrátek, Kempný, Jeřábek, Krejčík, Rutta - Radil, Jan Kovář (A), Voráček (C) - Pastrňák, Plekanec (A), Červenka -  Řepík, Vrána, Birner - Hanzl, Horák, T. Zohorna.

Sestava Kanady

Pickard (Johnson) - Demers, Vlasic (A), Barrie, de Haan, Morrissey, Matheson - Skinner, Scheifele, O´Reilly (A) - Duchene, Giroux (C), MacKinnon - Schenn, Simmonds, Killorn - Konecne, Marner, Point

Vítám Vás u online přenosu z prvního zápasu české hokejové reprezentace na mistrovství světa v hokeji v Kolíně a Paříži. Český tým dnes nastoupí proti favorizované Kanadě, která může v letošním roce zkompletovat zlatý hattrick. Stejnou šanci už měli hokejisté javorového listu již 2005, kde jim to pokazila právě Česká reprezentace. Podobnou šanci měli také Rusové v roce 2010, kdy jim to pokazila opět Česká reprezentace. Nezbývá než našim hokejistům fandit, aby se jim to podařilo i v letošním roce.

Český tým do Paříže přivezl silný tým, alespoň na papíře. Uvidíme, zda se tyto předpoklady potvrdí také na ledě. Težší první zápas si snad nešlo představit. Český tým neporazil Kanadu již sedm let! Letos ale najdeme na soupisce zvučná jména. Kapitánem výběru není nikdo jiný než Jakub Voráček, který letos zažil poměrně povedenou sezónu, když se 61 body vyhrál týmovou produktivitu. Ve výběru trenéra Jandače najdeme také další oporu posledních let, a to Tomáše Plekance. Ten si sice v letošní sezoně připsal pouze 28 bodů, ale v Montrealu platí zejména za defenzivního útočníka. Hvězdou výběru by měl být teprve dvacetiletý útočník David Pastrňák, který letos se 70 body proháněl lídry tabulky produktivity.

V obraně bude tvrdit muziku zejména obávaný Radko Gudas. U něj ale hodně záleží na tom, jak si poradí s přechodem na široké kluziště. Z NHL do Paříže zamířil také Michal Kempný, který má o motivaci postaráno, protože zde bude bojovat o své setrvání v nejlepší hokejové lize světa. Za zmínku stojí také obránci působící v Evropě. Jména jako Kundrátek, Šimek, Jeřábek nebo Krejčík mají také zvuk.

O čas v brankovišti se nejspíše bude dělit duo Mrázek - Francouz, kterým bude krýt záda Furch. Pokud Mrázek předvedy výkony, na jaké jsme v jeho podání zvyklí, měl by to být právě pětadvacetiletý rodák z Ostravy, na kterého bude národní tým spoléhat.

Kanaďané mají rok co rok stejný úkol, a to zvítězit. Trenér Cooper do Paříže přivezl velmi zkušené, ale i přesto mladé mužstvo. Jeho oporami by mohla být třeba pětice hráčů Philladephie. Do Paříže se podívá také trojice útočníků, kteří se podíleli na letošním triumfu Kanady na SP v Torontu. Jsou to Ryan O'Reilly z Buffala, Claude Giroux z Philadelphie a Matt Duchene z Colorada, který je i olympijským vítězem ze Soči z roku 2014 a byl stejně jako O'Reilly u posledních dvou titulů na mistrovství světa.

V "České" skupině B již byl odehrán zápas mezi Finskem a Běloruskem, který skončil výhrou Suomi 3:2.

Dnes se bude po ledě prohánět hned sedmička hráčů Flyers. Budou se navzájem šetřit? Více si můžete přečíst v článku našeho zpravodaje v Paříži Adama Sušovského.

Český tým dnes v červených dresech.

1

Na úvodní buly se staví Jan Kovář a Mark Scheifele. Kovář byl úspěšnější.

1

Kanadská střela byla sražena do ochranné sítě. Vhazovat se bude po Mrázkově levici.

1

Také Plekanec úspěšný na buly.

2

Kundrátek vyhazuje na zakázané uvolnění.

2

První Pickardův zákrok proti Vránově střele.

3

Horák vlétl před Kanadskou branku a zned z toho byl rozruch.

3

Další šance Horáka. Jeho bekendovou střelu pod hodní tyč vyráží vyrážečkou Picard.

4

První formace kombinuje v útočném pásmu. Jeden z kanaďanů je bez hokejky.

4

Kempný při střele zlomil hokejku a hned z toho byla šance Kanady. Kempný si ale poradil i bez hokejky.

5

Gudasovu dělovku ze středního pásma chytá Pickard a přerušuje hru.

6

Mrázka prověřil Konecny, ale Mrázek připraven.

6

Druhé dobré střídní předvedla čtvrtá formace. Picard kryje Zohornovu střelu.

7

Scheifele teď využil zaváhání Krejčíka za brankou a posílá před branku na O´Reillyho, kterého dojížděl Jeřábek. Útočník Buffala prostřelil Mrázka v brance českého týmu.

8

Kanada vyhazuje na zakázané uvolnění.

10

Kanaďané teď dlouho kombinovali v útočném pásmu. K dobré střele se dostal Skinner, ale Mrázek své betony včas zaklapl.

10

Horákovi se teď nepodařilo ve středním pásmu zrychlit a Zohorna tak byl v útoku dříve. Pískán ofsajd.

10

Giroux dostává dvě minuty za seknutí Kováře po vhazování.

10

Dvě minuty dostane ale také Radko Gudas, který byl aktivnější v potyčce v přerušené hře.

10

Uvidíme tedy hru ve čtyřech.

11

Voráček se teď rozjel mezi kanadskou trojici, ale nedostal se ke střele. Vybojoval tak alespoň vhazování po Picardově pravici.

11

Patrňákovu střelu zblokoval hokejkou Duchene.

12

Krejčíkovu střelu z úhlu Picard vyráží. Češi stále kombinují v útočné třetině.

12

Do úniku se dostal Point, kterého ale vychytal Petr Mrázek.

13

Do obrovské šance se dostal Řepík, ale jeho střelu z otočky vyrazil Picard.

13

Horák našel přihrávkou Hanzla, ale ten měl kanadskou obranou zablokovanou hokejku.

14

Radil si sjel mezi kruhy, ale jeho střelu vyráží Picard. Ke střele se dostal Gudas, ale jeho střela byla zblokována.

15

Český tým si zahraje přesilovou hru. Řepíka zcela mimo hru zablokoval MacKinnon, který odpyká dvě minuty za nedovolené bránění.

16

Voráček přihrával Pastrňákovi na volej, ale mladému útočníkovi sjel kotouč z hole.

17

Rutta se dostal ke střele, tu ale vyráží Picard.

17

Matheson trefil Červenku vysokou holí a odpyká tak dvě minuty. Češi mají k dispozici cca 20 vteřin dvojnásobné přesilové hry.

17

Kanada se osvobozuje a je opět ve čtyřech.

18

Ruttovu střelu zblokoval Duchene.

19

Rutta si položil jednoho z bránících hráčů a vystřelil. Jeho střela trefuje tyčku. Odražnou střelu mohl do branky dorazil Plekanec, kterému ale puk přeskočil hokejku.

19

Následně se do brejku dostal O´Reilly a Scheifelle, který si nabruslil před Mrázka, ale nedokázal zakončit.

20

Další obrovská šance Kanady. Konecny střílel do odkryté branky, ale fantasticky jej vyrážečkou vychytal Mrázek.

20

Mrázek kryje také Vlasicovu střelu. Vhazovat se bude v českém obranném pásmu.

20

Další Mrázkův zákrok proti Scheifelemu, který střílel z mezikruží.

20

Skinner si šikovně přidržel Kempného hokejku a český obránce je vyloučen na dvě minuty za hákování.

V první třetině se už nic nestane. Český tým sice úvodní třetinu na šampionátu prohrál, ale se silnou Kanadou držel krok. Do šancí se dostali v přesilovce Rutta s Plekancem, Zohorna nebo Řepík. Nikomu se však nepodařilo Picarda překonat.

Šance měla také Kanada. V 7. minutě otevřel skóre O´Reilly, kterému zpoza branky naservíroval kotouč po chybě Krejčíka Scheifele. V 10. minutě dostal mezi kruhy nabito Skinner, kterého ale Mrázek vychytal. Při hře ve čtyřech se do úniku dostal Point, Mrázek byl ale připraven. Další šanci měl v přečíslení Scheifele, který si nabruslil před Mrázka, ale nedokázal zakončit. O necelou minutu později český tým opět podržel Mrázek, když vychytal stoprocentní šanci Konecneho, který mířil do odkryté české branky.

Statistiky po první třetině:

Střely: 10:10

Buly: 13:5

Vyloučení: 2:3

21

Kanaďané začali zostra a byla z toho skoro šance Simmondse. Přihrávku ale zblokoval Šimek.

21

Skinnerovu střelu zblokoval Gudas.

21

A Kanada svou přesilovou hru využívá. Simmonds skvěle clonil Mrázkovi při střele Mathesona od modré čáry. Mladý bek Floridy se prosazuje ve svém premiérovém zápase na MS.

22

Sám před Picardem se po Kovářově přihrávce objevil Kundrátek, ale trefuje pouze připravenou lapačku kanadského golmana.

22

MacKinnon teď svedl bruslařský závod s Jeřábkem. Obránce Montrealu ale situaci zvládl.

23

Šimkovu střelu zblokoval Simmonds.

24

Demers dostal přihrávku na pravý kruh pro vhazování, ale Mrázek byl u své tyče připraven.

25

Skvělá akce českého týmu. Radil přihrál zkrs pásmo na Kováře, který nabízel střílenou přihrávku Voráčkovi. Jenže Picard byl se svou vyrážečkou připraven.

26

Šimkovu střelu vyráží pravým betonem Picard. Ten vychytal také Pastrňákovu střelu z velkého úhlu.

28

Gudas teď skvěle obešel jednoho ze soupeřů ve středním pásmu a vyzkoušel pozornost Picarda. Ten kryje lapačkou.

29

Jeřábkovo nahození teď proletšělo kolem levé Picardovy tyče.

29

Po Ducheneově bekendové střele zazvonila za Mrázkem tyčka.

31

Střelu Morriseyeho i dorážku Skinnera Mrázek kryje.

31

Voráčkova rána proletěla těsně kolem pravé tyče! Následně Picard likviduje šanci Radila, který mířil pod horní tyčku.

32

Birnerova střela z křídla letěla mimo tři tyče, ale přesto Picard raději kryje.

33

Další přesilovka pro Kanadu. Dvě minuty za faul vysokou holí obdržel Tomáš Zohorna.

33

Hanzl teď skvěle napadal rozehrávku a vytlačil Kanadu z útočného pásma.

33

Simmondsovo nahození Mrázek kryje.

34

Skinnerovu nahrávku bruslí srazil Kempný za Mrázkovu branku. Český tým střídá.

35

Mrázek teď kryje Barrieho střelu. V brankovišti zůstal po souboji s Kundrátkem Scheifele, kterého následně v přerušené hře ještě odstrčil Mrázek.

35

Češi hrají v plném počtu.

36

Co víc chtít....nádherná kombinace Kováře s Voráčkem. Na Kováře teď zírala prázdná branka, ale Kovář nepochopitelně míjí.

37

Vrána si sjížděl na levý kruh, ale míří vedle branky.

37

Kempný vyvezl kotouč zpoza své branky až do útočného pásma, kde nahrál zpět na modrou čáru Kundrátkovi. Jeho střelu ale Picard kryje.

38

Kovář hledal před brankou Radila, ale ještě před ním přihrávku blokuje kanadská obrana.

38

Dvě zakázaná uvolnění Kanady v řadě.

39

Dvě Pastrňákovy střely po vhazování kryje Picard.

40

Vrána teď byl před Picardem úplně sám, ale z otočky trefuje pouze betony kanadského brankáře.

Stejně jako v první třetině byla k vidění pouze jedna branka a i tentokrát padla za záda Petra Mrázka. Ve 21. minutě využil přesilovou hru střelou od modré čáry Matheson. Český tým hraje s Kanadou vyrovnaný hokej, ale má značné problémy v koncovce. Ve 25. minutě měl šanci Voráček, ale jeho pokus vyškrábl Picard vyrážečkou. Ve 31. minutě to byla opět první formace. VOráčkova střela proletěla těsně vedle tyče, následně mířil do horní části branky Radil, ale Picrad ramenem vyrazil. Největší českou šanci měl ve 36. minutě Jan Kovář. Po Voráčkově přihrávce měl před sebou prázdnou branku, ale nepochopitelně ji minul. Půl minuty před koncem třetiny se před Picardem objevil osamocený Vrána, ale z otočky trefuje pouze betony kanadského brankáře.

42

Jeřábek zpoza branky našel Řepíka, ale ten nestihl zakončit.

43

Šimek teď neuvěřitelně projel celé hřiště až před kanadskou branku a vybojoval přesilovou hru.

43

Morissey odpyká dvě minuty za hákování.

44

Kovář se zkoušel na brankovišti obtočit a byla z toho velká šance. Picard měl s pukem obrovské problémy.

45

Kempného střela od modré čáry zblokována do rohu.

45

Kanada hraje v plném počtu. Point hledal přihrávkou Morisseyeho, ale ten nezvládl zpracovat a je z toho zakázané uvolnění.

47

Šimkovo nahození chytá Picard do lapačky a přerušuje hru.

39

Zajímavá situace. Birnerovu střelu ale zblokoval obránce de Haan.

50

Zohorna dobře projel střední pásmo, ale místo střely volil přihrávku na hůře postaveného Hanzla.

50

Konecny dostal nabito na modrou, ale Mrázek je připraven a kryje.

51

Kanaďané se dostali do přečíslení 3 na 2, ale Mrázek kryje maskou střelu Duchenea.

51

Killorn teď sekl Pastrňáka přes ruce a obdržel trest na dvě minuty za sekání.

52

Horákovu střelu tečoval Plekanec přesně do Červenkovy hlavy.

53

Pastrňákovu střelu vyráží Picard.

53

A je to gól! Voráček přihrál Kovářovi, ale jeho střela se od tyče odrazila do Picarda, který kotouč poslal k Radilovi, který trefuje odkrytou branku Kanady!

55

Kempného střelu zastavuje kanadská obrana.

55

A je tady další gól, tentokrát v české síti. Konecny vybruslil zpoza branky a přihrávkou našel Barrieho, který se trefuje mezi Mrázkovy betony.

56

Gudas pálí těsně mimo.

56

Na druhé straně jeli da kanadští hráči proti Gudasovi. Ten ale celou situaci zvládl na výbornou.

57

Dvě Pastrňákovy střely teď byly dobře zblokovány.

58

Kempný teď chyboval a Mrázek musel zasahovat tváří v tvář kanadskému útočníkovi.

58

Petr Mrázek je na střídačce. Na ledě je první formace posílená o Davida Pastrňáka.

58

Ofsajd zastavuje kanadskou akci. Mrázek se bude muset vrátit do branky, vhazovat se bude v blízkosti obranného pásma.

59

Giroux dostal nabito, ale obrana jeho střelu blokuje.

59

Červenka teď dostal před branku nahrávku od Plekance, ale od nohy se mu odráží mimo branku.

59

Oddechový čas Česka.

59

Kovář na buly úspěšnější, ale Kempný jeho puk nezachytil. Následně špatná rozehrávka a zakázané uvolnění Česka. Mrázek musí zpět do branky.

60

Český tým zastavil ofsajd. Mrázek zůstává na střídačce.

60

Skinner nahazuje bekendem ze středního pásma na českou branku. Puk ještě jistil Duchene, ten ale nemusel zasahovat. Český tým inkasuje čtvrtou branku.

V dnešním zápase se už nic nestane. Kanada vítězí v úvodním střetnutí 4:1 a bere tři body. Ve třetí třetině se nejprve podařilo snížit Lukáši Radilovi, který využil přesilovou hru. Následně ale vrátil Kanadě dvoubrankové vedení Tyson Barrie. V závěru Češi sáhli k odvolání brankáře, čehož využil Skinner, který bekendovou žabičkou ze středního pásma pečetil kanadskou výhru.

Statistiky zápasu:

Střely: 29:28

Buly: 28:24

Vyloučení: 3:5

Využité přesilovky 1:1

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni oba brankáři.

Ode mne je to pro dnešek vše. Těšíme se na Vás u dalších online přenosů českého a slovenského týmu z hokejového mistrovství světa z Paříže a Kolína.