20:10 Nurse (Couturier)
25:06 Dubois (Marchessault, Stone)
46:26 Turris (Mantha)
53:00 Chabot (Henrique, Strome)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu ze semifinálového utkání mezi Českem a Kanadou v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Zápas začíná v 19:15.

Česko zatím prožívá velmi povedený turnaj a na svém kontě mají pouze jednu porážku. Ta přišla hned v základní skupině, kdy celek Miloše Říhy porazil 3:0 silný výběr Ruska. Celkově Češi obsadili ve skupině, ve které mimo jiné porazili i Švédy či Švýcary, druhé místo s 18 body a okolnosti jim do čtvrtfinále přihrály papírově slabší Německo. Proti němu se ovšem Česká republika dlouho trápila, ale nakonec svého soupeře zlomila v poslední třetině a celý duel vyhrála 5:1.

Česká radost ve čtvrtfinále MS 2019 Česko - Německo
Česká radost ve čtvrtfinále MS 2019 Česko - Německo | Foto: Milan Kammermayer

Kanada sice na úvod šampionátu prohrála úvodní duel s Finskem, ale poté si v rámci své skupiny připisovala pouze vítězství a nakonec dokázala obsadit 1. příčku s 21 body. Ve čtvrtfinále ale Javorové listy prožily obrovské drama. Švýcarsko dlouho sahalo po postupu, ale nakonec inkasovalo vyrovnávací branku na 2:2 v čase 59:59,9. Kanaďané nakonec v prodloužení zvládli dokonat obrat a postoupili tak do dnešního semifinále, ve kterém vyzvou český výběr.

MS 2019 v hokeji, Kanada - Dánsko: Zleva Pierre-Luc Dubois, Sean Couturier a Anthony Mantha | Foto: Reuters

Úvodní sestavy:

Česko: Bartošák (Francouz) - D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, Gudas (A),  Kolář, Zámorský - Simon, Frolík (A), Voráček (C) - Palát, Jaškin, Faksa - Jan Kovář, Gulaš, D. Kubalík - Vrána, Řepík, T. Zohorna - H. Zohorna.

Kanada: M. Murray (Hart) - Nurse, Severson, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, P. Myers - Dubois, Mark Stone (A), Marchessault - Couturier (A), S. Reinhart, Cirelli - McCann, Turris (C), Mantha - Henrique, D. Strome, Joseph - Jost.

Rozhodčí: Kaukokari, Tufts - Lazarev, Sormunen.

Česká reprezentace začne dnešní duel s v brance s Patrikem Bartošákem, jemuž bude krýt záda na střídačce Pavel Francouz, jenž tak v této roli vystřídal oproti čtvrtfinále Šimona Hrubce. Z tribuny bude také duel sledovat Filip Chytil, jehož místo ve hře zaujme v nedávné době kritizovaný Jakub Vrána.

Česko nakonec zvládlo ve čtvrtfinále podceňované Německo, o své výhře ovšem rozhodlo až ve třetí periodě.

Na kahánku měli naopak ve čtvrtfinále Kanaďané. Ti v čase doslova na poslední chvíli vybojovali prodloužení, ve kterém rozhodl o postupu zámořského celku Stone.

Kanadské ambice jsou jako obvykle hodně vysoké, což potvrdil i útočník Philadelphie Sean Couturier, který zároveň upozorňuje na svého klubové spoluhráče a obránce České republiky Radka Gudase.

My už také známe prvního finalistu. Tím se stali překvapivě Finové, kteří porazili hubeným rozdílem ruskou Sbornou, která si tak zahraje pouze o bronz.

Do startu zápasu zbývá už jen něco málo přes pět minut a Bratislava čeká už jen na příchod samotných aktérů.

A Ti právě nastupují na hrací plochu. Česká reprezentace odehraje utkání v bílých dresech, zatímco Kanaďané v červených trikotech.

0:01

Utkání právě začalo.

0:15

Kanada začala duel velmi aktivně. Zpoza brány přišla přihrávka na úplně volného Couturiera na levém kruhu, který ale minul bránu Patrika Bartošáka.

0:46

Nyní už si český brankář připisuje první zákrok do statistik zápasu a vhazovat se bude po jeho pravici.

1:15

Moravčík se nyní dobře snažil najít přihrávkou za obranu Paláta, ale ten nakonec na jeho nabídku nedosáhl zahraje si také Murray.

1:56

Radko Gudas se poté tlačil před bránu, avšak na kotouč rovněž nedokázal dosáhnout. Kanada posléze hru posunuje do střední třetiny.

2:34

Reinhart za bránou Česka dobruslil nahozený puk, kde se o kotouč svádí lité boje.

2:47

Nakonec však Kanaďané vyprodukovali nepřesnou příhru a touš opustil naše obranné pásmo.

3:18

Krátce po vhazování v útočné třetině vypálil jeden z našich útočníků, ale ten svou ranou trefil jen bránícího Seversona.

3:52

Joseph velmi šikovně vystřelil přes bránícího Gudase na pravém kruhu a Bartošák musel opět tasit povedený zákrok. Tentokrát ukryl kotouč ve svých chráničích.

4:41

Naše třetí pětka dělala velké starosti svému soupeři a Murray musel následně vyrážet další pokus českého výběru z pravého kruhu.

5:18

KANADA DÁVÁ GÓL! Tak to je nepříjemná situace pro český celek, který v úvodu duelu inkasuje jako první. Od pravého mantinelu totiž vyslal přesnou nabídku Stecher, jenž našel před bránou zaparkovaného MARKA STONEA, který šikovnou tečí překonal Bartošáka. Asistence: Troy Stecher.

6:26

Česko ale může vzápětí rychle odpovědět. Zahraje si totiž první přesilovou hru poté, co byl na dvě minuty za sekání vyloučen Jonathan Marschessault.

6:40

Sudí nyní pustili hraniční zákrok na modré čáře a Kanada díky tomu vyhazuje puk přes všechny čáry až k Bartošákovi.

7:59

Kubalík velmi dobře dobře tečoval nabídku svého spoluhráče od modré čáry, ale Murrayho v bráně Kanady nezaskočil.

8:19

Kanada v závěru svého oslabení znovu odpaluje kotouč do bezpečí a tuto početní nevýhodu přežije bez úhony.

8:26

Javorové listy hrají v plném počtu a hraje se tak opět v pěti proti pěti.

9:55

Češi se následně nedokázali udržet za bránou Murrayho, kde je o kotouč Kanaďané hravě připravili.

10:10

Ve slibné příležitosti se posléze ocitl Jaškin, který ještě situaci vylepšoval přihrávkou před bránu, kterou ovšem nenašel nikoho v bílém dresu.

11:09

Bartošák nyní skvěle zareagoval na nepříjemnou střelu Kanaďanů a puk vyrazil mimo. Češi si tak mohou na chvíli oddechnout v obranné fázi.

11:53

Po chvíli ale opět ostře pálil Nurse, ale i proti této ráně byl Bartošák připraven a ránu z vrcholu levého kruhu vyrazil do rohu.

12:47

Hra je nyní znovu přerušena a následuje reklamní pauza. Po ní se bude vhazovat před brankářem Murrayem.

13:30

Gudas nyní zvládl odehrát kotouč po obloučku do útočného pásma a dojíždějící Mantha tak musel zklamaně otočit svůj pohyb zpět.

13:59

V útočné třetině se Kanaďané dopustili dalšímu faulu a český výběr má poskytnutou výhodu.

14:31

V patnácté minutě si Česko zahraje svou druhou přesilovku. Kyle Turris je potrestán dvěma minutami za držení protihráče.

14:39

Češi se v úvodu své početní výhody provinili postavením mimo hru a hra se tak stěhuje do středního pásma, kde se bude vhazovat.

15:10

Na Kubalíka do mezikruží směřovala přihrávka z levého kruhu, ale český útočník bránu minul. Tlak Česka ale pokračuje dál.

15:40

Až teď se Kanada dokázala osvobodit a její hráči upalují na střídačku, odkud do hry naskakují čerství hráči.

16:12

Češi se sice na chvíli znovu usadili před Murrayem, avšak Kanada se puku rychle zmocnila a posílá jej opět do bezpečí.

16:31

I druhé oslabení Javorové listy zvládly skvěle a zámořský tým hraje opět v plné síle.

17:22

Dominik Simon nyní vyzkoušel pozornost svého týmového kolegy v bráně Kanady střelou z velkého úhlu, avšak Murray se překvapit nenechal.

18:18

Češi se velmi pěkně dostali do útočného pásma a nakonec to byl nebezpečný Kubalík, který šikovně vypálil bekhenden z pravého kruhu. Ani teď ovšem puk za Murrayho záda nedostal.

18:55

Matt Murray má znovu touš ve své rukavici a hra je přerušena. Vhazování je tak nařízeno po levici kanadského brankáře.

19:00

Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:45

Nepříjemnou nabídku Nurse tečoval jeden z Kanaďanů těsně před Bartošákem, ale touš naštěstí minul bránu českého týmu.

20:00

První třetina skončila.

První perioda je za námi. Kanada tuto část hry začala lépe a hned v 6. minutě se dostala do vedení. Po nabídce Stetchera od pravého mantinelu skóroval šikovnou tečí Mark Stone. Český výběr se posléze snažil o vyrovnání, avšak vyložených šancí si příliš nevytvořil. Nepomohly mu k tomu ani dvě přesilové hry, které Kanaďané zvládli úspěšně ubránit. Po dvaceti minutách jsou tak blíže branám finále hokejisté Javorového listu.

Střely na bránu po první třetině:

12 - 11

20:01

Začala druhá třetina.

20:09

KANADA DÁVÁ GÓL! Kanaďané vstupují lépe i do druhé části a po desíti vteřinách druhé části skórují podruhé. Coutirierovu střelu z levé strany Bartošák vyrazil jen za bránu, přímo do jízdy DARNELLU NURSOVI, jenž obkroužil svatyni Česka a ještě zpoza ní zvládl zasunout touš za brankovou čáru. Asistence: Sean Couturier.

21:33

Do přečíslení tří proti dvěma ujížděli Češi, ale Faksa nedokázal z těsně blízkosti dopravit puk za Murrayho záda.

22:50

Rutta prudkou ranou nahrál o zadní mantinel puk před bránu, kde číhal Kubalík. Tomu se ale znovu nepodařilo překonat kanadského brankáře.

23:45

Česká obranná dvojice zvládla obtížnou situaci v obranném pásmu a dopředu tak mohl jít Frolík. Tomu se ještě před bránou nabízel Simon, ale přihrávku nakonec nedostal.

24:31

Hronek dle sudích mohl být aktivnější ve svém pohybu a při vyhození Chabota se tak pískat zakázané uvolnění nebude.

25:06

KANADA DÁVÁ GÓL! Kanaďané navíc ve druhé periodě přidávají další branku a z pohledu českého fanouška skóre nevypadá vůbec dobře. Zpoza brány posunul Stone kotouč na pravou stranu k Marchessaultovi, jenž prudkou křižnou přihrávkou oslovil na zadní tyči PIERRA-LUCA DUBOISE, jenž pohodlně trefuje odkrytou klec Bartošáka. Asistence: Jonathan Marchessault, Mark Stone.

25:06

Tohle už bylo na Patrika Bartošáka moc a český gólman opouští brankoviště. Do hry se tak dostává Pavel Francouz.

25:31

Vzápětí se mohlo skóre opět hnout na stranu Kanady. Mantha ovšem ke smůle Kanady z dobré pozice minul horní kout teď již Francouzovy svatyně.

26:43

Frolík následně hledal svou přihrávkou Voráčka, ale ten se k puku nedostal. Poté to zkoušel ještě z levého kruhu Radko Gudas, který však také Murrayho nepřekonal.

27:42

Couturier prodloužil touš do útočného pásma, kam se za ním cpal Severson. Ten byl však čistě odstaven Gudasem.

28:11

Velká škoda pro náš výběr. Při svém průniku se až před kanadského gólmana natlačil Ondřej Palát, jenž ale bekhendovým zakončením minul.

29:36

Řepík nepříjemně pálil z pravé strany a Murray musel opět zasahovat. Ke smůle Kanady ovšem touš vyrazil jen k našim hráčům, kteří však se svou dorážkou neuspěli.

29:58

Kanada se nyní snažila narušit rozehrávku českého týmu, ale nakonec se jí to nepovedlo a Češi tak mohou postupovat vpřed.

30:39

Simon v rohu kluziště ztratil puk, ale Češi poté ještě dokázali udržet pásmo a pokračují v tlaku.

30:49

A tak se do dobré pozice tlačil Voráček, avšak Murray zůstal nepřekonán. Sudí ještě poté odpustili Kanadě hraniční zákrok, což se vůbec nelíbí českým fanouškům.

31:29

Český tým se opravdu velmi snaží o korekci stavu. Velký závar nyní vytvořili čeští hráči před Murryaem, ale ten pokusům Gudase i jeho spoluhráčů odolal.

32:25

Hronek překvapivou přihrávkou hledal Jana Kováře, ke kterému se ale touš přes bránící hráče Kanady nedostal.

33:13

Spolupráce bratří Zohornů vyústila v přihrávku na Jana Koláře, jenž ovšem nastřelil jen brusle bránícího Kanaďana. Murray tak nyní nemusel zasahovat.

33:24

Kdo však musel zasahovat, tak byl Pavel Francouz, jenž přerušil hru po ráně Stroma. Následuje reklamní přestávka.

34:26

Fabbro pod tlakem vyhazuje na zakázané uvolnění, které se již pískat bude. Hra se tak vrací zpět do obranného pásma Kanady.

34:48

Fabbro následně uhájil pozice u obranné modré čáry a nepustil tak české hráče do střelecké pozice za svými zády.

35:27

Tomáš Zohorna velmi dobře clonil při střele Koláře a poté se tlačil i dorážce. Dubois mu však výborně zablokoval hůl a puku se zmocnili jeho spoluhráči.

36:16

Gudas se Simonem nyní nebyli úspěšní v útočné třetině. Druhý jmenovaný přišel krátce za modrou čarou o puk, který mají v moci znovu Kanaďané.

36:42

Pavel Francouz si poté pohlídal situaci u své pravé tyče, kde ukryl touš pod svou lapačku. Další buly se tak odehraje po jeho pravici.

37:30

Jaškin nyní vyvezl touš a poté jej předal na pravé křídlo najíždějícímu Faksovi. Ten ovšem slabou ranou mezi betony Murrayho nezaskočil.

38:31

Další hraniční zákrok v obranné třetině prošel Kanaďanům, kteří uháněli s pukem na Francouze. Nepovedl se jim ovšem přechod přes střední pásmo a píská se ofsajd.

38:45

Francouz nyní zastavil dalekonosný pokus Kanady od červené čáry a okamžitě puk rozehrává na hokejky svých kolegů.

39:00

Probíhá poslední minutá druhé třetiny.

39:30

Murray je nyní zdá se nepřekonatelný. Kanadský gólman zneškodnil tutovky Tomáše Zohorny, Jakuba Vrány a poradil si i s dorážkou Michala Řepíka.

39:55

Kanada se nyní osvobozuje jen za cenu zakázaného uvolnění a následuje tak ještě jedno vhazování před kanadským brankářem.

40:00

Skončila druhá třetina.

I prostřední perioda je minulostí. Český tým do ní vstoupil velmi bídně a hned po deseti vteřinách hry se prosadil po obkroužení brány Darnell Nurse. Ve 26. minutě to již bylo o tři góly. Prudkou přihrávku Marchessaulta uklidil z blízky do sítě Pierre-Luc Dubois. To už bylo moc i na Patrika Bartošáka, který přepustil své místo v brankovišti Pavlu Francouzovi. Češi se poté mocně snažili vsítit alespoň jeden gól, avšak Murray dnes zatím zavřel svou bránu a zneškodnil šance Paláta, Gudase a v závěru také možnosti Tomáše Zohorny, Vrány a Řepíka. Javorové listy tak dělí od finále již pouze dvacet minut.

Střely na bránu po dvou třetinách:

24 - 22

40:01

Začala třetí třetina.

40:12

V úvodu poslední periody to zkoušel z levé strany Dominik Simon, avšak český útočník minul z brány Kanady.

40:45

Nyní se Češi provinili icingem a hra se tedy přesouvá zpět před bránu Pavla Francouze.

41:43

Pavel Francouz si připisuje další zákrok do statistik zápasu a na tomto turnaji zůstává stále nepřekonán.

41:58

Chabotovo nahození minulo Francouzovo zařízení, ale Kanada se poté puku zmocnila a pokračuje v okupaci našeho pásma.

42:39

Až teď Češi vyvezli touš pryč a Murray se musel ohánět. Hynek Zohorna dobře pálil a přestože toho kanadský gólman příliš neviděl, tak stačil kotouč vyrazit.

43:33

Kotouč nyní končí až za mantinely a sudí nařizují buly ve středovém kruhu.

43:44

Zamorský nadělal svou ranou od modré starosti Murraymu, ale ten nakonec odolal této střele i následným dorážkám Frolíka.

44:45

Kanada velmi těsně brání naše hráče, ale ti nakonec dokázali vykombinovat solidní pozici. Hronek posunul puk za bránu Kovářovi, jenž okamžitě hledal mezi kruhy Kubalíka, jehož projektil skvěle vyrazil Murray.

45:29

Kanaďané se sami vyhnali z útočného pásma nepřesným pasem a musejí se vracet pro kotouč až ke svému brankáři.

45:59

Faksa chytrou brzdou obelstil Kanaďany a následně nabil Gudasovi na modrou. Tomu však rána příliš nesedla a Murray tak puk pohodlně vyrazil do rohu.

46:10

Gudas ještě poté udržel útočné pásmo, z čehož těžil Jaškin. Jeho střela ovšem byla sražená do ochranné sítě.

46:26

KANADA DÁVÁ GÓL! Jako blesk zčistajasna přichází čtvrtý gól Kanady. Anthony Mantha našlápl podél pravého mantinelu a následně zpětnou příhrou mezi kruhy připravil gólovku pro KYLA TURRISE, který z první prostřeluje Francouze. Asistence: Anthony Mantha.

47:38

Kanada se teď trochu vyčítavě dívá po rozhodčích, ale nakonec se píská její zakázané uvolnění.

48:49

Nechybělo mnoho a mohlo to být o pět gólů. Anthony Mantha se dostal do úniku, ale Pavel Francouz skvěle utěsnil prostor nad svým pravým betonem a puk do sítě nepustil.

49:09

Snaha Gudase nahodit puk přes celé kluziště nebyla úspěšná a jelikož byli Kanaďané u kotouče dřív, tak se píská zakázané uvolnění.

49:25

Dost možná jedna z posledních možností, jak se ještě alespoň trochu vrátit do zápasu. Kubalík byl ve středním pásmu podražen Chabotem, jenž si za tento prohřešek odpyká dvě minuty.

49:50

Rychlou přihrávku napříč pásmem od Jakuba Voráčka si Kanada pohlídala a její hráči po chvíli vyhazují kotouč ze svého pásma.

50:29

Michal Řepík dobře zakončoval prudký pas před bránou, avšak Murray byl opět pozorný a jeho spoluhráči znovu vyhazují.

51:08

Kubalík se poté protáhl do pásma podél levého hrazení, jenže posléze nepřesně přihrál a Kanada opět dostává hru ze své obranné třetiny.

51:25

Kanada i tohle oslabení přečkala a pokračujeme opět ve vyrovnaném počtu hráčů na obou stranách.

51:44

Matt Murray je dnes jednoznačně nejlepším hráčem Kanady. Kanadský brankář nyní zlikvidoval únik Tomáše Zohorny a po chvíli si poradil i s jeho další nebezpečnou střelou .

52:35

Na druhé straně se ale zaskvěl i český gólman. Nejprve vychytal tutovku Seversona, který následně ještě vrátil puk před poloodkrytou bránu, ale Couturier trefil jen nohu Filipa Hronka.

53:00

KANADA DÁVÁ GÓL! Tak tohle už je z pohledu českého týmu debakl. THOMAS CHABOT se protáhl mezi pasivní české beky a poté tváří v tvář Francouzovi nedal českému brankáři ranou do horního rohu brány žádnou šanci. Asistence: Adam Henrique, Dylan Strome.

53:59

ČESKO DÁVÁ GÓL! Tak alespoň jednou si český fanoušek může užít radost ze vstřelené semifinálové branky. Jan Kolář prudkým pasem na útočnou modrou hledal TOMÁŠE ZOHORNU, kterému se puk odrazil se štěstím do jízdy a český útočník posléze ve svém úniku propálil Murrayho. Asistence: Jan Kolář.

55:35

Po vzájemné výměně názorů se nyní vylučuje na obou stranách. Za Kanadu putuje na trestnou lavici Pierre-Luc Dubois a z Česka je to Michal Řepík. Oba kohouti vyfasovali dvě minuty za hrubost.

56:53

Tomáš Zohorna křižnou přihrávkou našel Filipa Hronka, který ale nevystřelil a po jeho obkroužení brány pokračují Češi v tlaku.

57:03

Ten nakonec zakončili naši hokejisté nepříjemnou střelou, kterou sice Murray neviděl, ale i tak dokázal puk pokrýt.

57:35

Oba týmy hrají v plném počtu.

57:58

Jan Kolář pálil od modré čáry a Murray znovu zasahuje. Českému týmu by musel dnes pomoci snad jen nevídaný hokejový zázrak.

58:13

Jared McCann a Dmitrij Jaškin dostávají dvě minuty za sekání. Český hráč navíc ještě vyfasuje menší trest za hrubost.

58:29

Přesilovka Kanady ovšem netrvala dlouho. Michal Řepík byl zastaven v samostatném úniku a dvě minuty za držení si tak odsedí Thomas Chabot.

59:00

Probíhá poslední minuta zápasu.

59:50

Kanada má nyní puk na svých holích v obranném pásmu a utkání se pomalu chýlí ke svému konci.

60:00

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno a český fanoušek dnes bude smutnit. Kanada si totiž za svou výhrou šla hned od úvodní třetiny, kterou Javorové listy vyhrály díky brance Marka Stonea. Kanadě se navíc podařil vstup i do druhé periody a ve 26. minutě to již bylo 3:0. Zasloužili se o to svým trefami Darnell NursePierre-Luc Dubois. Šance na zvrat v poslední třetině uťal čtvrtým gólem Kyle Turris a po něm i Thomas Chabot. Skóre poté z českého pohledu jen korigoval Tomáš Zohorna. Kanadu dnes po celý duel držel skvělý Matt Murray, který předvedl opravdu vynikající výkon a zámořský výběr tak může hlavně jemu děkovat za úspěch v tomto semifinále.

Javorové listy si tak zítra zahrají o finále s Finskem a duel o bronz obstará Česko a Rusko.