15. Jaškin (Krejčík)
22. Horák (Kubalík, Šulák)
28. Horák (Chytil, Sklenička)
51. Nečas (Krejčík, Polášek)

Dobrý den. Vítejte u online reportáže z utkání MS v ledním hokeji 2018 mezi Českem a Francií. Utkání začne v 16:15.

Česko je dnes v pozici jasného favorita. Dosud totiž zaznamenalo pouze jednu porážku a se ziskem devíti bodů jsou na třetí pozici skupiny A. Navíc jsou Češi aktuálně povzbuzeni třemi výhrami v řadě, přičemž v posledním zápase proti Bělorusku nepustili ani jednu branku.

Nejproduktivnějším hráčem Jandačova výběru je Dmitrij Jaškin, který dosud vstřelil tři branky a na další dvě přihrál. Stejný počet kanadských bodů má také David Krejčí, nicméně ten vsítil pouze jednu branku.

Dmitrij Jaškin na MS 2018.
Dmitrij Jaškin na MS 2018. | Foto: Reuters

Francie nemá mistrovství rozehrané vůbec špatně a stále je v boji o play-off. Jenže se šesti body by francouzská reprezentace potřebovala porazit Švýcary a ideálně výhrat také dnes. Prohrála totiž se Švédskem, Ruskem i Slovenskem a právě to se ještě utká s velmi slabým Běloruskem. Na druhou stranu se Francie prezentuje dobrými výkony, když Bělorusy i Rakušany výrazně přehrála a Slováky po celý zápas pořádně trápila.

Co se týče tabulky produktivity hráčů, tu podle očekávání vede Stephane Da Costa. Hráč se zkušenostmi z NHL má jednu branku a čtyři asistence, čímž o bod převyšuje nejlepšího střelce Francie. Tím je Damien Fleury.

Radost Francie po brance Stephane da Costy
Radost Francie po brance Stephane da Costy | Foto: Luboš Vácha

Historie vzájemných zápasů mluví jednoznačně ve prospěch Česka. Na MS 2014 i 2015 sice Francie české hokejisty hodně potrápila, avšak loni inkasovala hned pět branek. S příděly 2:5 a 2:6 pak proti Čechům absolvovala letošní Euro Hockey Challenge na domácím ledě.

SESTAVY TÝMŮ

Česko: Rittich (Francouz) - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Polášek, Krejčík - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Řepík, Faksa, Červenka - Hyka, Nečas, Kubalík - Horák, Plekanec, Chytil - Kousal

Francie: Quemener (Ylönen) - Auvitu, Manavian, Galler, Hecquefeuille, Raux, Janil, Thiry - Rech, Guttig, Fleury - Treille, Texier, Da Costa - Douay, Bouvet, Claireaux - Leclerc, Ritz, Perret - Lamperier

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

První práce pro Quemenera. Faksa si najel před bránu francouzského gólmana, avšak ten si našel Řepíkovu nabídku zprava.

2.

První přesilová hra pro Česko. Jonathan Janil hokejkou zasáhl bradu Kubalíka.

2.

Češi dobře kombinují v útočném pásmu. Jaškin sice tečoval Hronkovo nahození, nicméně kotouč šel mimo tři tyče.

3.

Dvakrát se teď Francouzům podařilo dostat kotouč do středního pásma. Následně zahrozil Nečas, avšak jeho svižná střela šla přesně doprostřed brány.

3.

Hyka si sjel k brankovišti. Minul sice přihrávku spoluhráče, ale pak mohl zakončovat Kubalík. Quemener připraven.

4.

Francie hraje v plném počtu.

4.

Raux volil nahození na Rittichovu bránu a český gólman si připisuje první zákrok.

4.

Znovu připravený David Rittich, kterého tvrdou střelou od modré čáry prověřil Manavian.

4.

V dobré pozici byl nyní Sklenička, který měl prostor na levé straně útočného pásma.

4.

Česko jde do vedení. Krejčí dokázal vyhrát buly v útočném pásmu a díky tomu dostal kotouč přesně na hůl DAVIDA PASTRŇÁKA. Mladý český útočník se okamžitě podíval, zamířil a svižnou střelou nad rameno Quemenera otevřel skóre. Asistence: David Krejčí.

5.

Francie se znovu dostala pod tlak. Tentokrát Quemener nemusel zasahovat.

6.

Moravčíkovo nahození od modré čáry doputovalo ke Quemenerovi. Francie si pak pomohla zakázaným uvolněním.

6.

Čeští hokejisté jsou nadále aktivní. Texier sice hodlal zahrozit, ale jeho postup skončil kousek za útočnou modrou čárou.

7.

Poláškova dlouhá přihrávka našla Horáka. Ten kombinoval s Plekancem, avšak z akce této formace nevyplynulo zakončení.

8.

Nenápadně teď až do útočného pásma prošel Filip Chytil. Quemener zasáhl pravým betonem.

8.

A je to 2:0. Češi podnikli rychlý výpad, který táhl Dmitrij Jaškin. Ještě ve středním pásmu se kotouče ujal DAVID PASTRŇÁK, jenž překonal modrou čáru a vyslal svižnou střelu mezi nohami obránce. Quemenerovi kotouč prošel pod rukou. Asistence: Dmitrij Jaškin.

10.

Dobře zapracovali útočníci, kteří dostali kotouč k Hronkovi. Jeho dělovka minula bránu a z dobré pozice pak neuspěl ani Tomáš Hyka.

10.

Teddy Da Costa prověřil pozornost Davida Ritticha, který byl poté ještě atakován Treillem. Český gólman situaci ustál.

11.

Nahození Janila letělo mimo tři tyče, nicméně Rittich kotouč iniciativně vykopl do ochranné sítě.

11.

Po dvou inkasovaných brankách se Francouzi snaží útočit. Zatím ale Ritticha nedonutili k nějakému pořádnému zákroku.

12.

Další obrovská šance Krejčího formace. Od Pastrňáka se puk dostal k Jaškinovi, který předvedl rychlý manévr, ale poté netrefil odkrytou část brány.

13.

Nepřesnost v rozehrávce českého týmu. Zakázané uvolnění.

13.

Faksa prostrčil kotouč na rozjetého Řepíka, jenž z pravého kruhu okamžitě zakončoval. Tvrdá rána letěla do Quemenera.

14.

Kubalík ani Hyka teď z dobrých pozice nepřekonali Quemenera. Francie znovu vyhazuje jen na icing.

15.

Vyvážející Guttig byl napadán Krejčím, který si možná pomohl mírným faulem, ale rozhodčí nechali pokračovat ve hře. Puku se ujal Krejčík, který okamžitě oslovil rozjetého DMITRIJE JAŠKINA. Útočník elitní formace Česka se dostal na levý kruh a svižnou střelou zakončil do horního rohu brány. Asistence: Jakub Krejčík.

17.

Jedovaté zakončení z levého kruhu teď musel likvidovat Quemener. Ani třígólový náskok nevede k uspokojení českého útoku.

18.

Nečas se přes Auvitua nedostal do útočného pásma. Kotouč vyskočil na střídačku Francie.

19.

První nepříjemnost pro Ritticha. Český gólman v lapačce neudržel nahození soupeře, avšak naštěstí mu pomohla defenzíva, jež kotouč dostala do bezpečí.

20.

V závěru se Francie drží před českým gólmanem. Bouver to ještě zkusil z levé strany, nicméně puk letěl mimo tři tyče.

20.

S koncem první třetiny je dvěma minutami za krosček odměněn Valentin Claireaux.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Fantastická úvodní perioda zápasu je minulostí. Český tým do utkání vstoupil aktivně, stejně jako proti Bělorusku, a již ve 4. minutě se po střele Davida Pastrňáka dostal do vedení. Právě bostonský šikula se pak navíc prosadil ještě jednou a rázem to bylo 2:0. Ani to však českému týmu nestačilo, tudíž se v 15. minutě trefil také Dmitrij Jaškin. Díky elitní formaci tak Češi vedou 3:0.

STŘELY NA BRÁNU PO PRVNÍ TŘETINĚ

Česko - 17

Francie - 6

21.

ZAČÁTEK DRUHÉ TŘETINY.

21.

Quemener měl hned v úvodu druhé třetiny práci. Po tečované střele se k dorážce dostal Jaškin, avšak ten zblízka minul bránu

22.

Šulák to zkusil nahozením od modré čáry. Kotouč byl sražen do ochranné sítě.

22.

Využitá přesilovka českého týmu. Kubalíkova rána sice nebyla ideální, avšak kotouč se došoural až k brankovišti, kde byl výborně postavený ROMAN HORÁK. Jeho jemné usměrnění kotouče zamířilo přesně mezi Quemenerovy betony. Asistence: Dominik Kubalík, Libor Šulák.

24.

Moravčík vyslal zajímavé nahození od modré čáry. Kotouč sice prošel jen vedle brány, ale Češi se stále drží u Quemenera.

24.

Češi se sice nepřesnou přihrávkou vyhnali k červené čáře, avšak okamžitě jsou zpět u francouzského brankáře. Quemener musel likvidovat Kubalíkovo bleskové zakončení.

25.

Proti velkému kolotoči českého útoku si Francouzi pomáhají zakázaným uvolněním.

25.

Hned po vhazování se francouzské reprezentaci podařilo vyhodit kotouč do středního pásma.

25.

Jonathan Janil u mantinelu atakoval Chytila, kterého loktem zasáhl do hlavy. Výsledkem je trest na 2+10 minut pro francouzského obránce.

25.

Krejčího formace dobře kombinovala v blízkosti Ronana Quemenera. Právě centr tohoto útoku ale minul kotouč.

26.

Quemener si poradil s jedovatou střelou Pastrňáka a pak také s dělovkou Filipa Hronka.

27.

Na Quemenera létá jedna střela za druhou. Po Šulákově střele se jeden z Čechů dostal k dorážce, ale puk šel těsně vedle brány.

27.

28.

Francouzi jsou na ručník. Parádní akci na pravé straně předvedl Filip Chytil, který udělal nádhernou kličkuj na střed a rychlou střelou trefil břevno. Jenže puk se dostal přesně k ROMANU HORÁKOVI a ten jej pohotově dorazil do brány. Asistence: Filip Chytil.

29.

Snad první zákrok v druhé třetině má David Rittich. Fleury se ještě tlačil do brankoviště, ale dorážku nevybojoval.

30.

Po komerční přestávce se Češi opět nastěhovali do útočného pásma a již i Ylönen, jenž nahradil Quemenera, má úspěšný zákrok. Řepík jej zblízka trefil do hrudi.

31.

Hra se trochu uklidnila a dopředu se teď tlačí také Francouzi. Hraje se ale pouze u mantinelu.

31.

Trochu kuriózní situace. Čárovému rozhodčímu vypadl nůž brusle a bude nutná oprava.

31.

Česká dvojice Zdeněk Šmíd - Petr Ondráček teď hodně pracuje na opravě brusle čárového rozhodčího. Jsme tedy svědky poněkud delší komerční přestávky.

33.

Konečně se pokračuje, nicméně zatím bez druhého čárového rozhodčího. Hra se přesunula do útočného pásma české reprezentace.

33.

Tvrdá střela v podání francouzského obránce dolétla jen kousek před Rittichovu bránu. Tam byla zablokována.

33.

Krejčí to udělal nádherně, když se manévrem protáhl až před Ylönena. Bekhendem ale minul bránu.

34.

Do dvou výborných pozic se dostal Radko Gudas. Jednou zasáhl Ylönen, podruhé český obránce minul.

35.

Nepřesná rozehrávka českého týmu letěla jen do středního pásma. Mezitím už se na led dostavil také čtvrtý rozhodčí, kterým je však náhradník za původního čárového.

35.

Svižnou akci francouzské reprezentace zastavuje ofsajd. Následuje komerční přestávka.

36.

Faksa to nalevo od brány Ylönena udělal velmi dobře, avšak zakončení prošlo jen rovnoběžně k brankové čáře. Útočník Dallasu na šampionátu nemá štěstí.

37.

Teprve druhý zákrok má ve druhé třetině Rittich. Střelu ze střední vzdálenosti si bezpečně pohlídal.

37.

Guttig obral váhajícího Šuláka. Přesto Francouzi nedokázali ohrozit českého gólmana.

38.

Zakázané uvolnění českého týmu. Vhazovat se bude nalevo od Ritticha.

38.

Šikovnými otočkami teď Nečas zamotal hlavu soupeře. Sacha Treille dostává dvouminutový trest za podražení.

39.

Češi se drží v útočném pásmu. Kromě Hykovy přihrávky do brankoviště ale zatím nezahrozili.

39.

Roman Červenka dostal nabito od Hyky. Český kapitán trefil hruď Ylönena.

40.

Francouzi vyhazují až k Rittichovi. Navíc je vyloučený Treille zpátky na ledě.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá třetina je odehrána a Češi nadále kráčí za tříbodovým ziskem. V této části se sice netrefil nikdo z elitní formace, avšak pro změnu se blýskl Roman Horák. Ten nejprve využil přesilovou hru a ve 28. minutě pak navázal na parádní střelu Filipa Chytila, když zblízka kotouč dorazil do odkryté brány. Po druhé třetině je to tedy 5:0.

STŘELY NA BRÁNU PO DRUHÉ TŘETINĚ

Česko - 41

Francie - 9

41.

ZAČÁTEK TŘETÍ TŘETINY.

41.

Dvakrát to hned v úvodu třetí třetiny zkusil Faksa. Ylönen ale v obou případech zasáhl a poté si poradil i s Červenkovým pokusem.

42.

Pastrňák zkusil zadovkou oslovit Kubalíka. Kotouč ale nedostal přes dobře postaveného obránce.

43.

Francouzský útok vyústil v zakončení, jež letělo do ochranné sítě. Zdálo se, že byl puk tečován Skleničkou, nicméně buly je nařízeno ve středním pásmu.

44.

Roman Červenka obdržel výbornou přihrávku před francouzského gólmana. Kapitán českého výběru mířil pod břevno, ale Ylönen se prezentoval parádním semaforem.

45.

Francouzi se hnali do přečíslení tří proti dvěma. Jenže Douay naprosto zpackal finální přihrávku.

46.

Nečas se zničehonic dostal do šance, avšak z levého kruhu minul Ylönenovu bránu. Češi mají výhodu.

46.

Dva výborné zákroky musel vytáhnout Ylönen. Na trestnou lavici míří Valentin Claireaux.

46.

Začátek přesilové hry Česka není ideální. Elitní formace nevyprodukovala žádné nebezpečné zakončení.

47.

Ylönen se rozchytal. Znovu zneškodnil Červenkovu kvalitní střelu a poté si poradil i s Horákovou dorážkou.

48.

49.

Na trestnou lavici míří Antonin Manavian, který se dopustil hákování. Jenže Michal Řepík se pro změnu provinil držením hole a také je trestán.

50.

Hra ve čtyřech na obou stranách zatím nenabízí nic zajímavého. Kotouč se pohybuje především mezi modrými čarami.

51.

Češi přidávají šestou branku. Polášek ještě v obranném pásmu přenechal kotouč MARTINU NEČASOVI, který se rozjel vpřed a francouzská obrana jej nedokázala zastavit. Následovala rychlá klička mezi kruhy, kterou Nečas doplnil svižným zakončením vedle Ylönenova ramena. Asistence: Jakub Krejčík, Adam Polášek.

52.

Aktivní Roman Červenka se zleva natlačil až před Ylönena, avšak bekhendovým zakončením mezi betony francouzského gólmana neuspěl. Ne a ne se Červenka prosadit.

53.

Ani po šesti brankách se Češi neuklidnili a nadále ohrožují Sebastiana Ylönena. Na ledě teď kombinuje Krejčího formace, která si vyloženě pohrává.

54.

Nečas vymyslel šikovnou zadovku na Hyku. Útočník Vegas Golden Knights ještě vybídl Gudase, ale ten netrefil bránu.

55.

Nádherně to udělal Hyka, který se z levé strany protáhl mezi kruhy. Ylönen byl proti inkasování další branky.

55.

Na druhé straně to nevypadalo špatně, avšak to byl Claireaux musel trefit bránu.

56.

Červenka chce dát gól, ale znovu neuspěl. Podruhé v utkání to zkusil bekhendem.

56.

Ritz chtěl dostat kotouč do útočného pásma. Touše se ale dotkl někdo z českých hráčů na střídačce.

57.

David Rittich nadále znuděně postává ve svém brankovišti a sleduje kombinaci svých spoluhráčů.

58.

Po Hronkově přiťuknutí to zkusil Adam Polášek. Tvrdé zakončení letělo mimo tři tyče.

58.

Texier ve středním pásmu zastavil rozjetého Pastrňáka. Sám ale musel otočit, neboť neměl podporu spoluhráčů.

59.

Hyka kotouč vyvezl až k Ylönenovi. Nečas na akci navázal nabídkou na levou stranu, ale Kubalík už se do kombinace nezapojil.

59.

Robert Kousal se provinil sekáním. Francie si v závěru zahraje aspoň jednu přesilovou hru.

60.

Jenže místo tlaku Francie přišla šance Michala Moravčíka. Rychlé přečíslení tří na jednoho skončilo střelou českého obránce, ale Ylönen se znovu vyznamenal.

60.

Neskutečné. Český gólman si připisuje první zákrok ve třetí třetině. Pouhých 23 vteřin před koncem!

60.

KONEC TŘETÍ TŘETINY.

Utkání je tedy u konce a vítězství za tři body slaví česká reprezentace. O výhře Češi rozhodli již v první třetině, kterou ovládl 3:0. Góly pak měly sestupnou tendenci, avšak stačilo to na celkové vítězství o půl tuctu branek. Nutno říci, že Francie dnes české reprezentaci ani jednou výrazně nezahrozila a David Rittich byl donucen k pouhým deseti zákrokům.