4:1
Finsko
15. Vondrka (Voráček), 27. Zaťovič (Voráček), 52. Sobotka (Erat), 56. Erat (Voráček)
1. Barkov (Ruutu, Aaltonen)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z hokejového utkání mezi Českem a Finskem v rámci Euro Hockey Tour. Zápas začíná v 17:30.

Takto se do sebe pustili Lukáš Krajíček s Oskarim Osalou.
Takto se do sebe pustili Lukáš Krajíček s Oskarim Osalou. | Foto: ČTK

Dnešní duel je předposledním přípravným zápasem před blížícím se šampionátem v Praze a Ostravě, který začíná příští pátek. Vše podstatné o něm se dočtete zde.

Generálkou na šampionát bude z českého pohledu další duel s Finy, který uvidí v pátek brněnské Rondo. Právě po tomto zápase oznámí trenér Vladimír Růžička konečnou nominaci na mistrovství.

Aktuálně je v českém týmu 31 hráčů - včetně Jaromíra Jágra, který ale zasáhne až do pátečního zápasu. Celou aktuální sestavu si můžete prohlédnout zde - či v přiložené fotogalerii.

S týmem už také trénuje šestice posil z NHL - Jakub Voráček, Martin Erat, Jan Hejda, Michal Jordán a Tomáš Hertl. Galerii ze včerejšího tréninku ve Znojmě si můžete prohlédnout zde:

"Je to jedna z mých posledních akcí, takže jsem hrozně rád, že se hraje v Praze. A že se můžu ukázat před domácím publikem," řekla jedna ze zámořských posil, konkrétně Martin Erat na dnešním srazu národního týmu ve Znojmě. Více čtěte zde.

Trénink repre ve Znojmě: Martin Erat
Trénink repre ve Znojmě: Martin Erat | Foto: Lukáš Caha

Seveřané přijíždějí na Moravu posíleni dvěma výhrami nad Ruskem z minulého týdne a jako vedoucí tým Euro Hockey Challenge. Pokud by je ale Češi dokázali dvakrát porazit, stanou se šampiony celého turnaje oni (tabulku EHCh najdete zde).

Kouč Kari Jalonen, který dříve trénoval pražského Lva, dnes už bude mít k dispozici svých šest posil z NHL, s kterými momentálně pro MS počítá. Proti sborné už nastoupili Jyrki Jokipakka (Dallas), Rasmus Ristolainen (Buffalo), Aleksander Barkov, Jussi Jokinen (oba Florida) a Tuomo Ruutu (New Jersey). Nově se zařadil do týmu také Leo Komarov (Toronto).

Hokej, EHT, Finsko - Rusko: Leo Komarov slaví gól
Hokej, EHT, Finsko - Rusko: Leo Komarov slaví gól | Foto: Reuters

Do úvodního buly ve Znojmě ještě zbývá necelá hodina - dost času na to prohlédnout si naší exkluzivní galerii, ve které ukazujeme, kde budou během šampionátu bydlet během šampionátu. Viz zde

A jen tak pro porovnání, tady budou bydlet Rusové, aktuální mistři světa. (Ano, jejich hostitelem v Kravařích je bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik.)

Takhle vypadá česká předpokládaná sestava: na tu oficiální zatím stále ještě čekáme.

Salák - Němec, Hejda, Nakládal, Jordán, Krejčík, Jank, Mozík, Kempný - Voráček, Sobotka, Erat - Hertl, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Novotný, Smoleňák - Radil, Koukal, Zaťovič.

Takhle to vypadalo zhruba před hodinou v šatně českého týmu

Jen pro pořádek - s Finy se Češi v základní skupině mistrovství světa neutkají, Suomi totiž zamířili do ostravské skupiny, kde budou hrát se Slováky, Rusy či Američany. Kompletní program šampionát najdete zde.

Švédsko - ČR 2:1

Jak vidno, zatím Češi prožívají velmi povedenou přípravu, kterou dnes mohou proti Finům jen stvrdit.

Takto vypadá česká sestava

Rozhodčí

Kulakov, Sergejev – Lederer, Lhotský

Sestava ČR: Salák (Kovář) – Hejda, Němec, Jordán, Nakládal, Jank, Krejčík, Kempný, Pláněk – Erat, Sobotka, Voráček – Vondrka, Kovář, Hertl – Smoleňák "C", Novotný, Šimon – Zaťovič, Koukal, Radil – Birner

Sestava Finska: Engren (Saros) – Hietanen, Lepistö, Ristolainen, Jaakola, Lindell, Ohtamaa, Jokipakka, Mäntylä – Aaltonen, Kontiola, Ruutu – Louhivaara, Barkov, Jokinen "C" – Hartikainen, Immonen, Pihlström – Pesonen, Hytönen, Osala – Huhtala

V brance českého týmu se tedy poprvé v přípravě představí Alexander Salák. Uvidíme, jak se ukáže on. Otázka postu gólmana je letos hodně ožehavá. Adeptů je hodně a míst málo. Zvlášť když připustíme, že v Litvínově září Pavel Francouz a z NHL ještě může přijet Ondřej Pavelec.

Česko - Rusko: Alexander Salák
Česko - Rusko: Alexander Salák | Foto: Tomáš Liška

Hokejisté ještě uctí minutou ticha památku Jaroslava Holíka.

A teď už hymny.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Finsko vede 1:0. Hodně špatný vstup do zápasu. Střelu z kruhu si ještě Salák pohlídal, ale na dorážku Aleksandera Barkova už nedosáhl.

2.

A Finové opět v útočném pásmu, českému týmu se zatím nedaří zachytit tempo.

3.

Hledá se hlavně Sobotkova formace s Voráčkem a Eratem, která byla u prvního gólu. Zatím ještě nedostali pořádně do pásma.

4.

Naopak Salák připisuje další zákrok.

5.

Engren na druhé straně radši přerušil hru po nevinném nahození.

6.

Radil pěkně našel před brankou Koukala, který jen do přihrávky nastavil hokejku. Engren se jen ohlédl, puk šel těsně vedle.

7.

Tentokrát se Voráček dostal po přihrávce Hejdy do pásma, hledal ale ještě Erata a bohužel marně.

8.

Louhivaara nebezpečně nahazoval na Saláka, ten vyrazil a Vondrka puk odpálil.

9.

Finové jsou stále aktivnější a nebezpečnější. Salák si počíhal na ránu od modré.

10.

Po Jokinenově neúspěšné akci vyvezl puk Vondrka, ostatní šli střídat.

11.

Novotného nahození ze středního pásma je pro Engrena lahůdkou.

12.

Oslala půjde pykat za faul vysokou holí na Koukala. Přesilovka pro domácí.

13.

Hertl zkoušel zadovkou oslovit Erata, ale ten byl asi stejně překvapený jako finští obránci.

14.

Další vyloučený Fin. Tentokrát Jaakola. Češi budou půl minuty v pěti proti třem.

14.

Hned po buly se dostal ke střele Hertl, ale minul.

14.

Za Engrenem zazvonila horní tyč. Osala je na ledě.

15.

Češi vyrovnávají na 1:1. Využitá přesilovka. Voráček využil stínítka v podobě Hertla a Michala Vondrky, který nechtěně bruslí pak tečoval do branky.

MS 2014, Česko - Francie: Michal Vondrka
MS 2014, Česko - Francie: Michal Vondrka | Foto: Robert Kučera
16.

Přesilovku si vyzkouší také hosté. Provinil se Hejda.

17.

Finům se zatím nedaří moc udržet v pásmu, nyní dobře vyhodil puk Jordán.

18.

Tým Suomi přesilovku nevyužil, Češi jsou kompletní.

18.

Dlouho si čeští hráči plného počtu neužili. Vyloučen je Němec.

19.

To je škoda, Erat se Sobotkou ujížděli do přečíslení dvou na jednou, ale nakonec si nepřihráli dobře.

20.

Skvělý zákrok Saláka, který se roztáhl na brankové čáře proti střele Aaltonena.

20.

Následně vznikla mela po které jsou vyloučení po jednou hráči na každé straně.

20.

Češi se ubránili.

Konec první třetiny.

Nebyla to zrovna nejlepší třetina českého týmu, ale dal v ní jeden přesilovkový gól a to se počítá, protože dosud mu tahle disciplína moc nešla. Uvidíme, co druhé dějství.

21.

Začala druhá třetina.

22.

Pihlström si nabruslil do dobrého prostoru, puk ale na bránu neprošel.

23.

Simon žabkou oslovoval Smoleňáka, ale ten ze vzduchu netrefil.

24.

Sobotkova rána přes obránce Engrena určitě vystrašila, nakonec přerušil hru.

25.

Sobotka pálil znovu, tentokrát, ale byl kotouč stečovaný mimo a nešel mu pomoct nikdo ze spoluhráčů.

26.

Hertl nabil Krejčíkovi a znovu zasahuje finský gólman. Češi v druhé třetině přidali na aktivitě.

27.

Češi se ovšem pomalu dostávali pod tlak a museli vyhodit na zakázané uvolnění.

27.

Češi vedou 2:1. Jakub Voráček objel bránu a posla puk před ni, kde úřadoval Martin Zaťovič a došťouchal puk do sítě.

28.

Další velkou šanci měl Sobotka, který si vybruslil před Engrena, ale nechal jen vyniknout finského brankáře.

29.

Nakládal míří na trestnou lavici. Češi okusí další oslabení

30.

Zatím se ale pětce Suomi nedaří zakotvit v pásmu, Češi se brání skvěle.

31.

V momentě, kdy k návratu Nakládala chybí dvě vteřiny, sudí vylučuje znovu na obou stranách. Provinili se Pihlström a Erat.

32.

Dál se tedy hraje v pěti na obou stranách. Vondrku při kroužení v útočném pásmu srazili dva Finové najednou.

33.

Hejdova tvrdá rána vedle. Halou to jen zahučelo.

34.

Voráčka v dalším útočném rozletu zastavil ofsajd.

35.

Ohtamaa zalehl Sobotku, který dojížděl puk před brankou a půjde si na dvě minuty odpočinout.

36.

Zatím se přesilová hra nedaří tak, jako v první třetině. Tentokrát odpískáno postavení mimo hru.

37.

Ne, tahle početní výhoda se českému mužstvu vůbec nepovedla. Engren v podstatě neměl práci.

38.

Smoleňákova rána nebyla nebyla nebezpečná, Engren měl před sebou hotovou dálnici.

39.

Ohtamaa měl spoustu času i prostoru, aby vypálil, Salák předvedl pěkný semafor.

39.

A další zákrok českého brankáře, který si zachytal v podstatě jen zkraje třetiny.

20.

Druhé dějství se zřejmě dohraje v útočeném pásmu Česka.

Konec druhé třetiny.

Jakub Voráček ukazuje, že byl v nejlepší desítce bodování NHL jen tak pro nic za nic, byl u obou gólů českého týmu a hlavně díky němu teď Češi vedou 2:1.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Hertl zavezl puk za branku, ale tam také zůstal, než ho Finové sebrali.

42.

Češi se ne a ne prodrat středním pásmem do toho útočného.

43.

Voráček prověřil Engrena, ten zůstává pozorný.

43.

Osala s Hejdou převalili bránu na Saláka, takže se chvíli hrát nebude.

44.

Teď to bylo před finskou bránou jako u Verdunu. Nejprve to zkoušel Vondrka, pak i Jordán. Engren odolal.

45.

Radil dobře napadal a puk se odrazil do finského brankoviště. Engren ho raději přikryl lapačkou.

46.

O další dělovku se postaral Sobotka, finský brankář měl dobrý výhled, takže snadno kryl.

47.

Jokipakka šikovně tečoval ostré nahození, Salák byl pozorný.

48.

Češi se dostali do problémů a řeší to zakázaným uvolněním.

47.

Trenér Růžička si proto bere oddechový čas.

48.

Novotný dostal v jednou ze soubojů naloženo, tak ho šel Smoleňák pomstí a s Ruutuem si to vyřídil ručně. Oba půjdou na trestnou lavici. Český kapitán na body vyhrál.

48.

Tak Smoleňák dostává pět plus do konce, zatímco Ruutu jen dvě minuty, divákům se to moc nelíbí.

48.

Teď se tedy hraje ve čtyřech, ale po dvou minutách budou Češi čelit dlouhé přesilovce Finů.

49.

Dobrá individuální práce Voráčka, ten sám v útočném pásmu vystřelil, Engrenovi puk vypadl a kutálel se za ním do brány, až mu pomohli obránci a odvezli černou pryž.

50.

Finové se už usazují v útočné třetině, začíná jejich tříminutová přesilovka.

51.

Krejčík vyhazuje přes všechny čáry a Češi můžou vystřídat.

51.

Hietanenovu ránu Salák vykopl betonem a domácí se opět osvobodili.

52.

Salák znovu zasahuje a Němec vyhazuje. Polovina finské přesilovky je pryč.

52.

Češi vedou 3:1. Gól v oslabení. Erat s Vladimírem Sobotkou ujeli do přečíslení a druhý jmenovaný odrazem od vlastní brusle dostává puk do brány. Kopnutí tam ale nebylo, a tak rozhodčí gól správně uznávají.

53.

Na druhé straně se zase činí Salák po ráně od modré.

53.

Ruutu podrazil Koukala a přesilovka Finů je pryč.

53.

Parádní kombinace Finů, na jejím konci Barkov a dobrý zákrok Salákovy lapačky.

53.

Začíná zkrácená česká přesilovka.

54.

Hertl se zapomněl v pásmu a české hráče zastavil ofsajd.

55.

Němec byl ostře atakovaný Osalou, ten si půjde sednou na trestnou lavici. Češi mají přesilovku pěti proti třem.

55.

Voráček hned poslal puk na bránu, v brankovišti se to hemžilo hráči v červeném, ale zvítězil stejně gólman Engren.

56.

Češi vedou 4:1. Skvělá práce Hertla před brankou, který z otočky poslal kotouč na Engrena, od něj se odrazil puk na hůl Martina Erata a ten už neměl problém.

57.

Teď ale Erat málem namazal Finům na gól, Salák vyrazil ramenem.

58.

Radil ujížděl sám na finskou branku, ale pokus o prostřelení Engrena mu nevyšel.