MS v hokeji • Čtvrtfinále • 19:15

Česko - Finsko

Česko
0:1
0:0, 0:1, 0:0
Konec zápasu
Finsko
33. Innala (Pakarinen, Kontiola)

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání čtvrtfinále hokejového mistrovství světa v Rize mezi Českem a Finskem. Zápas začíná ve čtvrtek 3. června v 19:15.

Skupinová fáze je minulostí, o úspěchu a neúspěchu teď rozhodne jediný zápas! Češi, kteří zakončili skupinu A na třetím místě, si to ve čtvrtfinále rozdají o postup s úřadujícími mistry světa z Finska! Ti se umístili ve skupině B na druhém místě.

V prvních dvou čtvrtfinálových zápasech, které se hrály od 15:15, se spolu utkaly Spojené státy americké se Slovenskem a Švýcarsko s Německem. USA porazily naše východní sousedy jasně 6:1, zatímco druhý duel přinesl drama, které rozhodly až samostatné nájezdy. V nich se radovali hokejisté Německa, kteří si postup do semifinále zařídili výhrou 3:2. 

Sestava Česka

Sestava Finska

Olkinuora (Säteri) - Koivisto, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Sallinen, Ruohomaa, Turunen.

Český trenérský štáb tedy nasadí do čtvrtfinále poněkud překvapivou sestavu! Nezahrají si útočníci Jiří Sekáč, Michael Špaček a Matěj Blümel, v obraně zase vyšel Černý Petr na Michala Moravčíka.

Do hry se naopak dostane Lukáš Radil, který si ve skupině zahrál jen první a poslední zápas. Výkonem proti Slovensku ale trenéry zjevně přesvědčil.

V brance dostane podle očekávání prostor Šimon Hrubec, kterému bude krýt záda Roman Will. Elitní útok začne ve složení Jakub Vrána - Jan Kovář - Dominik Kubalík.

Češi tedy budou chtít postoupit do boje o medaile s touto sestavou. Zajímavá je zejména absence Michaela Špačka, který je s pěti kanadskými body třetím nejproduktivnějším Čechem na turnaji! V sedmi zápasech ve skupině vstřelil jeden gól a přidal čtyři nahrávky. Dnes ale další body nepřidá.

Souběžně se zápasem národního týmu se bude hrát také poslední čtvrtfinále, ve kterém se proti sobě postaví Rusko a Kanada.

Jak zmínili reportéři České televize, Jiří Sekáč, který je mimo sestavu, s mužstvem už tři dny netrénoval. Vedení týmu ohledně jeho stavu ale nezveřejnilo žádné bližší informace. Těžko říct, jestli se tedy jedná o absenci ze zdravotních důvodů nebo jestli je za tím něco jiného.

Češi dnes nastoupí v bílé sadě dresů, Finové obléknou modrou variantu.

00:01

Utkání právě začalo.

00:18

Češi nasadili na úvodní buly druhou formaci, která rozehrávala útočnou akci zpoza vlastní brány. Po zakázaném úvolnění se hra vrací před Hrubce.

00:23

Hned po buly se dostal ke střele Määttä! Hrubec ale natáhl svoji levici a ukryl letící puk ve své lapačce.

00:53

Kubalík se uvolnil na pravý kruh, nic nevymýšlel a vypálil. Jeho rána ale byla sražená a Olkinuora nemusel zasahovat.

02:20

Češi získali pásmo nahozením puku a vzápětí střílel od modré Klok. Kotouč se ale zastavil v chumlu těl a Smejkal už se k dorážce nedostal.

02:46

Do hry už naskočil Kubalík, který dostal přihrávku zpoza brány. Jeho pokus byl ale opět zblokován.

03:20

Finové špatně rozehráli a volnou cestu před sebou měl Libor Šulák! Ten si vybruslil až na levý kruh, odkud vypálil, Olkinuoru ale nepřekonal.

04:36

Pokka nastřeloval puk nebezpečně od modré čáry, nikdo v modrém se ale k teči nedostal.

05:05

Filip Zadina dojel nahozený puk a ještě na pravém kruhu zakončil bekhendem. Kotouč ale mezi tři tyče nezamířil.

05:48

Hanzl poslal puk zpoza brány před brankoviště, kde byl Zadina! Útočník Detroitu si ale musel kotouč zpracovávat a posléze bekhendem trefil jen dobře postaveného finského brankáře.

06:20

Kubalík dobře ukryl svoji střelu, puk se ale odrazil jen od zadního mantinelu. Vrána už se poté k dorážce nedostal.

07:35

Hronek vyslal další nahození ještě před červenou čárou, a tak se píská zakázané uvolnění.

08:00

Lindbohm si připravil střelu na modré, do kotouče ale okamžitě obětavě zaklekl Zadina.

09:15

Määttä si s pukem vyjel až na střed modré čáry a Hrubec jeho ránu jen vyrazil. Následná dorážka ale byla sražena bránícím hráčem mimo.

10:48

Sallinen výborně ustál souboj se Skleničkou a díky tomu se dostal ke střele. Hrubec si připisuje dobrý zákrok.

11:35

Zadina se hnal za pukem do útočného pásma, cestu mu ale výborně zastoupil Sund.

12:15

Vrána viděl rozjetého Kubalíka, a tak nastřelil puk na případnou teč. Olkinuora ale v klidu kryje a přerušuje hru.

13:20

Finové ztratili puk ve středním pásmu a Češi rychle vyrazili ve třech vpřed. Chytil posunul puk ze středu na levou stranu na Lence, Olkinuora však neměl s jeho střelou problém.

14:46

Před brankou operovali hned dva Finové, k nastřelenému puku se ale nedostal ani jeden z nich. Jinak už by stál sám tváří v tvář Hrubcovi.

15:31

Ohtamaa měl rychlost a z vrcholu levého kruhu vypálil. Do rány se mu vrhl ještě jeden z českých hráčů, puk ale nezastavil. Hrubec šel do rozkleku a nebyl si jistý, kde má puk, ten ale skončil v jeho výstroji.

Češi odstartovali aktivně, v posledních minutách ale mají ze hry více Finové.

Niko Ojamäki a Šimon Hrubec ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021
Niko Ojamäki a Šimon Hrubec ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021 | Foto: Reuters
16:13

Stránský chtěl zavézt kotouč do pásma, schytal ale hit od Lindbohma a o puk přišel.

16:35

A Lindbohm dál pokračuje v čisté, ale tvrdé hře. Tentokrát zastavil ukázkovým stromem Chytila.

17:21

První formace si vytvořila tlak a mohl z toho být první gól zápasu! Lukáš Klok se rozjel po pravé straně, kde byl prostor, dostal parádní křižnou přihrávku od Jana Kováře, poté ale trefil jen vyrážečku finského brankáře!

18:08

Češi se budou poprvé v zápase bránit ve čtyřech. Lukáš Klok je vyloučen za podrážení.

18:29

Finové dostali puk do sítě a radují se z vedení! Sudí ale zatím nic nesignalizovali!

18:29

Pojďme si celou situaci rozebrat. Kotouč mířil před brankoviště českého týmu a rozjetý Pakarinen jej srazil směrem na branku. Puk zasáhl Hrubce, poté ale došlo ke kontaktu brankáře s finským forvardem. Žádný ze záběrů, které v přenosu byly vidět, ale neukázal kotouč v brance! Od Hrubce zamířil do tyče a poté ven z brány!

18:29

Sudí také nenašli žádný záběr, na kterém by byl puk v brance! Gól neplatí!

18:52

Flek už se mohl hnát za pukem do úniku, Olkinuora ale situaci dobře přečetl, vyjel z branky a rychle hokejkou rozehrál.

19:37

Kaski střílel tvrdě od modré a před brankou vznikla slušná mela. Hrubec ale udržel puk výborně v lapačce!

20:00

První třetina skončila.

Po první třetině je stav dál bezbrankový! Češi začali velmi aktivně a v úvodu si vytvořili několik dobrých šancí, Finové ale jejich hru vcelku rychle přečetli a postupně přebrali iniciativu. V závěru v přesilové hře už se radovali z vedoucí branky, ta jim však po prozkoumání videa nebyla uznána. Puk ve zmatku nepřešel brankovou čáru. Na první gól tohoto čtvrtfinálového utkání si tak musíme dál počkat!

Souboj před českou brankou ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021
Souboj před českou brankou ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021 | Foto: Reuters

V soubežně hraném čtvrtfinále mezi Ruskem a Kanadou branka zatím také nepadla.

20:01

Začala druhá třetina.

20:08

Češi přečkali zbytek oslabení a už jsou v plném počtu.

20:45

Finové si počkali na dostřídání za brankou a vzápětí rozjeli útok v celé pětce. Česká obrana ale zafungovala velmi dobře a rychle dostala soupeře z pásma.

21:52

Ohtamaa si připravil střelu na modré čáře a poté vyslal na Hrubce ostrou pumelici. Český gólman měl zakrytý výhled a reagoval opožděně, kotouč ale zasáhl jen spojnici tyčí! Teď už byli Finové blízko.

22:53

Zohorna byl před brankovištěm v souboji i tak se ale dokázal vytočit k zakončení. V poslední chvíli mu ovšem puk sjel z čepele.

24:10

Delší dobu se o kotouč bojuje v rohu u mantinelu v českém pásmu.

24:28

Finové šli do přečíslení tři na dva a ze středu nakonec přišla střela. Hrubec byl ale skvěle postavený a bez větších problémů chytá a přerušuje hru.

25:40

Innala skryl svoji střelu a Hrubec puk vůbec neviděl. Naštěstí pro český výběr ale kotouč k brance nedošel a Zohorna ho vzápětí vyvezl.

27:24

Chytil výborně napadal soupeře a vybojoval pro český tým útočné pásmo. O chvíli později už ale dostal puk nepřesně a nemohl z mezikruží zakončit.

28:43

Kaski prověřil Hrubcovu pozornost tvrdou střelou od vlastní modré čáry.

28:57

Šustr to zkusil hned po vhazování, Olkinuoru ale nepřekvapil.

30:41

Lenc najel do pásma a mezi kruhy vystřelil. S českým útočníkem ale bruslil jeden z Finů, který srazil puk do ochranné sítě.

31:44

Oba týmy hrají dál velmi opatrně. Čeští beci teď neměli kudy rozehrát, a tak raději delší dobu kombinovali jen mezi sebou.

52:45

Češi nepříliš vhodně střídali a málem z toho byla velká šance Finů. Kontiola ale před brankovištěm netrefil kotouč.

32:55

Finsko dává gól! Češi byli nedostatečně důrazní ve vlastním pásmu a jsou potrestaní. Šimon Hrubec první střelu jen vyrazil a k dorážce se dostal JERE INNALA, který kotouč doklepl do sítě. Asistence: Iiro Pakarinen a Petri Kontiola.

33:17

Podobná šance přišla hned vzápětí také na druhé straně. Jiří Smejkal ale nebyl v dorážení tak úspěšný jako Innala.

35:13

Finům by byla pískána přihrávka rukou, a tak Kontiola nechtěl hrát kotouč. Dotknout se ho však nechtěli ani Češi, kteří chtěli přerušení a vhazování před Olkinuorou. Ve středním pásmu tak vznikla komická situace, kdy nikdo nechtěl hrát kotouč.

37:32

Pokka poslal na branku nepříjemný skákavý kotouč, který byl navíc tečovaný. Hrubec si se štěstím poradil.

38:07

Češi chybovali v rozehrávce a mohli být potrestaní! Finové jeli hned ve třech na jednoho, zakončující hráč ale dostal puk na brusle a nemohl vypálit tak, jak by potřeboval.

38:35

Češi budou mít dobrou možnost na srovnání! Iiro Pakarinen dostává trest na dvě plus deset minut za naražení zezadu.

38:55

Jenže Češi rychle přišli o pásmo i puk a Finové v klidu šetří čas. Tuhle úlohu zvládají přímo ukázkově.

39:35

Polovina přesilovky je pryč a Češi se teprve teď usadili v pásmu. Hráči Suomi zvládají oslabení skvěle.

40:00

Druhá třetina skončila.

Ve druhé třetině už se skóre zápasu měnilo. Češi nebyli dostatečně důrazní a pozorní ve vlastním pásmu a ve 33. minutě se dostal k dorážce Jere Innala, který nezaváhal. Češi mohli hned vzápětí z obdobné šance vyrovnat, jenže neuspěli. V závěru pak hráli početní výhodu, nenaložili s ní ale vůbec dobře a zbývá jim z ní už jen méně než polovina. Český výběr tak momentálně dělí 20 minut od konce na turnaji.

Petteri Lindbohm a Filip Chytil  ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021
Petteri Lindbohm a Filip Chytil ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021 | Foto: Reuters

Stav zápasu se už měnil i v souběžně hraném čtvrtfinále mezi Ruskem a Kanadou. Ve 35. minutě se trefil Jevgenij Timkin, který vystřelil sborné vedení 1:0.

Jevgenij Timkin slaví gól ve čtvrtfinále Rusko - Kanada na MS 2021
Jevgenij Timkin slaví gól ve čtvrtfinále Rusko - Kanada na MS 2021 | Foto: Reuters
40:01

Začala třetí třetina.

40:12

Češi se chtěli ještě usadit v pásmu v přesilové hře, Finové ale kotouč rychle vyhodili a vhazuje se opět ve střední zóně.

40:35

Finové se v klidu ubránili a už jsou opět v plném počtu.

41:19

Hanzl si vyjel mezi kruhy, kde si připravil střelu. Kotouč ale srazil mimo tři tyče Koivisto.

42:24

Češi kombinují v útočném pásmu, ale do střelecké pozice se ne a ne dostat. Finové výborně brání.

43:22

Hronek si troufl na střelu, i když před sebou měl beka. Zasáhl ale právě bránícího hráče a Olkinuora neměl práci.

45:20

Na pravém kruhu dostal nebezpečně nabito Kaski, jehož prudká rána zasáhla jednoho z finských hráčů před brankou.

46:10

Ohtamaa si odvážně vybruslil mezi české beky a vypálil do Hrubcovy výstroje. Vhazovat se bude před českým gólmanem.

46:57

Před finskou brankou puk nebezpečně vylétl do vzudchu a obloučkem padal někam k horní tyči. Olkinuora si ale udržel přehled i ve zmatcích a zasáhl lapačkou.

48:55

Češi zvyšují tlak, což vede k finským chybám. Žádné zakončení ale zatím není úspěšné ani příliš nebezpečné.

49:31

Flek byl až moc rychlý, a tak byl proti přesile tří soupeřů sám. Podle očekávání byl rychle odzbrojen.

50:36

Chytil neměl komu přihrát a nakonec byl úplně vytlačen z pásma. České hře zoufale chybí střelba. Na druhou stranu musíme uznat, že Finové to hrají v defenzivě skvěle.

51:20

Finové tentokrát nedokázali vyhodit a skrytou střelu si mohl na modré připravit Sklenička. Olkinuora nic neviděl, ale puk mířil jen mimo.

52:15

Kovář využil volného prostoru na pravé straně a vypálil na vzdálenější tyč! Těsně minul!

53:19

Björninen se na pravém kruhu vytočil ke střele a svižnou ranou zasáhl Hrubcovo rameno.

54:50

Češi drží pásmo, jenže stále s kotoučem hrají jen u mantinelu. Napadající Finové soupeře nepouští ke střelám.

55:50

Hronek nastřelil puk na finskou branku, Olkinuora ale okamžitě rozehrál.

56:25

Šulák se odvážně vydal vpřed a prošel přes několik soupeřů. V rozhodující chvíli mu ale kotouč sjel z hokejky.

57:25

Češi opět dlouho v pásmu nepobyli. Finové zahráli příkladně obětavě a vleže na zemi vystrčili kotouč do střední zóny.

57:44

Není nač čekat! Česká lavička si bere oddechový čas!

57:44

Šimon Hrubec zůstává na lavičce! Češi to zkusí s šesti hráči v poli!

57:51

Finové opět ukázali svoji dominanci na vhazování a hned po získání puku vyhodili kotouč přes všechny čáry na icing.

58:07

Zatím je to obrovské trápení a Češi jsou rádi, že udrželi útočné pásmo.

58:12

Kubalík vypálil od modré čáry, ale Olkinuora jeho pokus se štěstím vyrazil a k dorážce se nikdo nedostal!

58:58

Hronek nastřelil puk do zmatku před brankovištěm a k dorážce se vytočil Kovář! V dobré pozici ale selhal a trefil jen brankáře!

59:14

Další icing Finů a čas rychle utíká.

59:21

Střela od modré čáry byla zablokovaná a Zadina měl dostatek času, aby si připravil ránu na levém kruhu! Olkinuora ale výborně zasáhl vyrážečkou!

59:39

O kotouč se bojovalo v rohu a mezi kruhy byl úplně volný Dominik Kubalík! Český kanonýr dostal nabito, jenže finský gólman prudkou ránu vyrazil!

59:50

Finové vyhodili a Češi už se k zakončení jen těžko dostanou!

60:00

Konec zápasu.

Nejlepšími hráči utkání jsou zvoleni Šimon Hrubec a Jussi Olkinuora.

Vyhlášeni byli také nejlepší hráči českého týmu na šampionátu. Stali se jimi Filip Hronek, Dominik Kubalík a Šimon Hrubec.

Český tým se tedy s mistrovstvím světa v Rize loučí ve čtvrtfinále. Češi měli ve třetí části obrovský problém dostat se přes finskou defenzivu a větší šance si vytvořili až v závěrečném tlaku bez gólmana. Neuspěl ale ani kapitán Jan Kovář, ani vyhlášení střelci Dominik Kubalík a Filip Zadina. Zejména Kubalík měl v posledních vteřinách ideální možnost, ranou z první se ale neprosadil.

O medaile si to tak rozdají Spojené státy americké, Německo, Finsko a Kanada, která v souběžně hraném zápase porazila Rusko 2:1 po prodloužení.

To je ode mě pro dnešek vše. Loučím se s Vámi a budu se těšit u další online reportáže.

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy