48. R. Šimek (Voráček, Radil)
50. Voráček (Pastrňák)
60. Kempný (R. Hanzl, T. Zohorna)
22. Pavlovič (Lisovec, Děnisov)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze zápasu Česko-Bělorusko. Národní tým do něj vstupuje přesně 20 hodin po úvodním utkání proti Kanadě.

Sestava Česka

Francouz (Mrázek) - Gudas, R. Šimek, Kempný, Rutta, Jeřábek, J. Krejčík, Kundrátek - Jan Kovář (A), Radil, Voráček (C) - Červenka, Plekanec (A), Pastrňák - Birner, P. Vrána, Řepík - Horák, Hyka, R. Hanzl - T. Zohorna

Sestava Běloruska

Lalande (M. Karnauchov) - Lisovec, Korobov, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Děnisov (A) - A. Kosticyn, S. Kosticyn, Kovyršin - Stas (C), Linglet, Pavlovič (A) - Kulakov, Drozd, Děmkov - Stefanovič, Šarangovič, A. Volkov - Kogalev

Česká reprezentace odstartovala šampionát včera proti favorizované Kanadě. Herně čeští hokejisté rozhodně nezklamali, selhali však v koncovce a prohráli 1:4. O jedinou trefu národního týmu se v přesilové hře postaral Lukáš Radil. Češi tak dokázali proti zámořskému týmu alespoň skórovat, v předešlých třech zápasech se jim to nepodařilo. Proti úřadujícím šampionům však podlehli poosmé v řadě.

ČR - Kanada 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 53. Radil (Jan Kovář, Voráček) - 7. O'Reilly (Scheifele, Barrie), 21. Matheson (Skinner, Giroux), 55. Barrie (Konecny), 60. Skinner. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Reneau - Ritter (oba USA), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8846.

MS 2017, Česko-Kanada: Radim Šimek - Calvin Pickard
MS 2017, Česko-Kanada: Radim Šimek - Calvin Pickard | Foto: Michal Eger

"Bruslili jsme ale dobře, to je velké pozitivum. Bylo by horší, kdybychom prohráli 1:4 a oni nás přehráli. Nevím, jak to viděli lidé od televize, ale z mého pohledu to byl vyrovnaný zápas," prohlásil kapitán Jakub Voráček.

"Kanada zápas kontrolovala, tahali jsme za kratší konec. Hrála, co potřebovala, " řekl po utkání trenér Josef Jandač.

Podívejte se na snímky z prvního vystoupení českých hokejistů na světovém šampionátu v Paříži, kde prohráli s týmem Kanady.

Proti Bělorusku nečeká český tým pravděpodobně nic lehkého, což ostatně ukázalo včerejší vystoupení dnešního soupeře proti Finsku. V šesté minutě vedli Finové nad Běloruskem už 2:0, o dvoubrankový náskok ale přišli a výhru favorita zajistil až v 50. minutě utkání z přesilovky Veli-Matti Savinainen.

MS 2017, Finsko-Bělorusko: gól na 1:0
MS 2017, Finsko-Bělorusko: gól na 1:0 | Foto: Reuters

Český tým velice toužil o služby Davida Krejčího, ten se ale k národnímu mužstvu nepřipojí.  "Jak oznámil generálnímu manažerovi reprezentace Martinu Ručinskému, v účasti mu zabránily zdravotní problémy a stanovisko lékařů," stojí v oficiálním komuniké hokejového svazu, které vyšlo v noci na sobotu.

David Krejčí a Carey Price
David Krejčí a Carey Price | Foto: Reuters

Hokejisté už jsou na ledové ploše, kapitáni se zdraví s rozhodčími. Český tým dnes nastoupí v bílých dresech.

První třetina právě začala.

1.

S prvním útokem Běloruska si český tým poradil. Nebezpečnou přihrávku před brankoviště odvrátil Šimek.

2.

Červenkova přihrávka zamířila Pastrňákovi na paty. Následně je hra přerušena pro běloruský ofsajd.

2.

Na ledě je třetí český útok, který vede Vrána. Ten obkroužil branku a dobře přihrál, Řepík se ale k zakončení nedostal.

2.

Bělorusové pro jistotu vyhazují na zakázané uvolnění.

3.

Bělorusko nastřelilo puk do pásma Česka, za brankou dobře zapracoval Francouz, český tým rozehrává.

3.

Bělorusové dvakrát nebezpečně zakombinovali, česká obrana si ale poradila, Francouz zasahovat prozatím nemusel.

4.

Voráček zavezl kotouč do útočného pásma, bojuje se u mantinelu.

4.

Kempný nepříjemně nahazoval švihem na běloruskou branku, Lalande situaci zvládl, předvedl první úspěšný zákrok a přerušuje hru.

5.

Český tým má prozatím problémy propracovat se přes dobře zorganizovanou obranu Běloruska.

6.

Po rychlé akci nyní vypálil Birner, Lalande podržel svůj tým. Vhazovat se bude po jeho pravici.

6.

Češi zablokovali běloruskou střelu a zamířili dopředu. V útočném pásmu nyní s pukem na holi krouží Voráček.

7.

Zohorna nebezpečně nahazoval bekhendem puk před branku Běloruska, žádný z jeho spoluhráčů ale nedokázal kotouč tečovat.

8.

Červenka obdržel přihrávku zpoza branky a jeho střela končí na tyči!

9.

Rozhodčí poprvé vylučuje. Řepík se hnal s kotoučem do útočného pásma a byl faulován. Menší trest za nedovolené bránění si odsedí Graborenko.

10.

Začala česká přesilovka. Rána Pastrňáka z voleje po křižné přihráce Voráčka skončila mimo.

10.

Bělorusko se dokázalo osvobodit, po odrazu kotouče se bude vhazovat ve středním pásmu.

11.

Červenka nepříjemně tečoval střílenou přihrávku Plekance mimo tři tyče!

12.

Bělorusko už je kompletní. Češi však pokračují v náporu, Lalande musel zasahovat proti ráně Krejčíka.

12.

Český tým tlačí, Lalande se vrhl po odraženém kotouči a přerušil hru. Bělorusové konečně mohou vystřídat.

12.

Kempný vypálil pumelici z pravé strany, Lalande vykopává betonem do rohu kluziště. Češi stupňují svůj tlak, na střely na branku je to v tuto chvíli 9:0.

13.

Běloruskou akci zastavuje postavení mimo hru.

13.

Červenka ze strany centroval před běloruské brankoviště, Plekanec ale na kotouč nedosáhl. Puk skončil v lapačce Lalanda.

13.

Zohorna špatně zpracoval puk a Bělorusko mělo šanci zaútočit. Dobře si ale v obraně počínal Gudas.

14.

Češi vedou 1:0! Český tým dokázal zúročit svůj tlak a otevírá skóre dnešního zápasu! Birner prudkou přihrávkou ze strany našel hůl Petra Vrány, a ten dokázal kotouč tečí nasměrovat pod horní tyč!

15.

Češi pokračují v aktivitě, Bělorusové se osvobozují a vyhazují na zakázané uvolnění.

15.

Voráček vyhrál vhazování v útočném pásmu, Bělorusko ale dokázalo vytlačit hru do střední třetiny.

16.

Český kapitán Voráček vymýšlel nebezpečnou přihrávku zpoza běloruské branky, v prostoru mezi kruhy ale chyběl český hráč.

16.

Jeden z Bělorůsů po souboji s Šimkem ztratil helmu a musí střídat.

17.

Zohorna po rychlé české akci hledal ze strany najetého Ruttu, český obránce ale v tísni kotouč nezachytil.

17.

Současné vyloučení. Za držení vyloučen Krejčík, dvě minuty za nafilmovaný pád dostává Pavlovič.

17.

Hraje se 4 na 4, Bělorusové kombinují za vlastní bránou.

18.

Češi vybojovali kotouč v pásmu soupeře a dělovku od modré vyprodukoval Jeřábek, Lalande má další zákrok.

18.

Česko vede 2:0! Jakub Voráček pronikl s kotoučem dravě do pásma a předložil ho na modrou Radko Gudasovi. Český tvrďák napřáhl a puk po jeho střele zastavila až síť běloruské branky!

19.

Český tým je na koni a do konce třetiny hodlá ještě vstřelit další branku. V hledišti o sobě dávají hlastitě vědět čeští fanoušci.

20.

Chyba české střídačky. Češi hráli v česti mužích, trest odpyká Vrána. Bělorusko staví na led přesilovkovou formaci.

20.

Český tým vyhrál vhazování a vyhazuje kotouč přes všechny čáry.

20.

Bělorusko se nemůže usadit v útočném pásmu, Češi opět vyhazují.

Právě skončila první třetina.

V úvodu utkání český tým měl problémy probojovat se k vážnějšímu ohrožení běloruské branky, pak ale defenzivní hráz soupeře přestala být tak pevná a český tlak se začal stupňovat.

Ve 14. minutě otevřel skóre Petr Vrána, který usměrnil prudký pas Birnera. O čtyři minuty později vedení Česka navýšil ránou od modré čáry Radko Gudas.

Střely na branku v první třetině: 16 - 1

MS 2017, Česko-Bělorusko: Petr Vrána slaví gól na 1:0
MS 2017, Česko-Bělorusko: Petr Vrána slaví gól na 1:0 | Foto: Reuters

Začala druhá třetina.

21.

Češi pokračují v oslabení, které ještě bude trvat něco málo přes minutu.

22.

Kosticyn hledal z pravého kruhu někoko před brankovištěm, česká obrana jeho úmysl přečetla.

22.

Bělorusko snižuje na 1:2! Češi už hráli v plném počtu. Lisovec ale vyprodukoval překvapivou přihrávku přes šíři kluziště na volného Pavloviče a ten bez přípravy propálil Francouze. Český brankář se nestihl přesunout k tyči.

23.

Průnik Voráčka zastavil obránce Šinkevič. Češi pokračují v náporu.

23.

Ránu Kováře zastavila až tyč běloruské branky! Následně ještě pálil Pastrňák, Lalande předvedl úspěšný zákrok.

24.

Češi zastavili dlouhý pas od běloruské branky, kotouč končí v hledišti. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

24.

Robin Hanzl se dokázal uvolnit ke střele od levého kruhu, Lalande utěsnil prostor u své bližší tyče.

25.

Ránu Šimka zablokoval Pavlovič, Češi dokázali udržet útočné pásmo.

25.

Prudká střela Voráčka prosvištěla nad břevnem. Na druhé straně zahrozil i soupeř. Francouz vyrazil střelu Šinkeviče od modré čáry.

26.

Pastrňák vybojoval kotouč v rohu kluziště a rychle vybruslil před branku, odkud se snažil překonat Lalanda bekhendem. Běloruský brankář úspěšný.

27.

Na druhé straně vypálil Andrej Kosticyn, Francouz jeho střelu vyráží. Hra je přerušena, probíhá komerční přestávka.

27.

Krejčíkovi se nepodařila rozehrávka, běloruskou akci ale zastavuje jasný ofsajd.

28.

Hanzl předvedl hezkou individuální akci, po kličce na střed pohotově vystřelil švihem, jeho rána však byla zblokována do ochranné sítě.

28.

Pastrňák vypracoval palebnou pozici pro Gudase, další ránu od modré českého zadáka tentokrát dokázal Lalande zlikvidovat.

29.

Kundrátkovu střelu zablokoval Kulakov. Češi svírají soupeře v jeho pásmu.

29.

Další příležitost měl po přiťuknutí Pastrňáka Plekanec, útočník Montrealu ale příklepem z dobré pozice přestřelil.

30.

Rána Kosticyna po buly skončila v české brance. Česko zachránil předčasný hvizd rozhodčího. Za vysokou hůl je však potrestán Kundrátek.

30.

Češi vybojovali kotouč v obranné třetině a podnikali v oslabení rychlý protiútok. Střela Zohorny se ale k Lalandovi nedostala.

31.

Český tým se dobře brání. Lisovec vypálil od modré mimo.

32.

Češi dokázali na modré obrat o kotouč Lisovce a sám na branku pádil Birner. Jeho bekhendová střela ale skončila na zadním mantinelu!

32.

Kundrátek je zpět na ledové ploše, Češi jsou kompletní.

33.

Střelu Šarangoviče zastavil Gudas. Bělorusko je v těchto chvílich nebezpečné.

33.

Radil zpracoval dlouhý pas, z dobré pozice ho ale k mantinelu vytlačil Děnisov.

34.

Děnisov zastavil nedovoleným zákrokem průnik Řepíka a je vyloučen. Češi si zahrají přesilovku.

34.

Voráček nahazoval kotouč před brankoviště, kde clonil Kovář. Lalande si se situací poradil. Češi pokračují v přesilovkovém náporu. Vedle pálil Voráček a po něm i Pastrňák.

35.

Pastrňák našel křižným páasem Voráčka, jeho rána z voleje si cestu do branky nenašla!

35.

Češi mají v přesilovce obrovský tlak, Bělorusku se nedaří vystřídat!

36.

Rutta napřáhl od modré čáry, jeho pumelice končí v náruči Lalanda. Běloruský brankář nyní drží svůj tým.

36.

Nahození Jeřábka zastavila tyč, Lalande jeho střelu vůbec neviděl! Bělorusko už je kompletní.

36.

Česko vede 3:1! Konečně to tam padlo! Situaci dva na jednoho využili Češi skvěle. Horák předložil kotouč na druhou stranu Červenkovi, který si zkušeně položil běloruského brankáře a posléze nasměroval kotouč pod horní tyč!

37.

Současné vyloučení. Za hru vysokou holí potrestáni Kempný a Sergej Kosticyn.

37.

Zohorna využil při hře 4 na 4 volnějšího prostoru, svůj průnik ale zakončil střelou nad břevno.

38.

Češi zakombinovali v útočném pásmu, střela Rutta byla ztečována obranou soupeře do ochranné sítě.

39.

Oba týmy kompletní. Kosticyn se ihned zapojil to útoku Běloruska, který ale zastavil ofsajd.

39.

Bělorusko se snaží přitvrdit hru a nyní několikrát u mantinelu ostře dohráli české hráče.

40.

Horák dravě vnikl do pásma soupeře a švihem vypálil. Lalande jeho zakončení zneškodnil rozklekem. Následuje menší šarvátka před brankovištěm Běloruska.

40.

Nahození Jeřábka protečováno za branku Běloruska, u puku byl dříve soupeř.

Právě skončila druhá třetina.

Druhá třetina přinesla o něco vyrovnanější hokej. Bělorusko se chytlo z kraje nové části, když jeho přesilovou hru využil Pavlovič.

Češi byli přesto nebezpečnějším týmem, střely Kováře a Jařábka skončily na tyči běloruské branky, samostatný únik v oslabení nedokázal proměnit Birner.

V 36. minutě ale český tým skvěle zvládl přečíslení, které zakončil zkušeně Roman Červenka.

Střely na branku po druhé třetině: 12 - 4

Střely na branku celkem: 28 - 5

MS 2017, Česko-Bělorusko: Pavel Francouz
MS 2017, Česko-Bělorusko: Pavel Francouz | Foto: Michal Eger

Právě začala třetí třetina.

41.

Šimek předvedl tvrdý hit na Kosticyna. Následuje šarvátka mezi Gudasem a Kovyršinem!

41.

Do potyčky se zapojil i Voráček, právě on dostal jako jediný dvě minuty za hrubost. Přesilovka pro Bělorusko.

41.

Plekanec zablokoval ránu Kovyršina, Zohorna posléze vyvezl kotouč do bezpečí.

42.

Češi se úspěšně brání, Bělorusko po vyhození přes všechny čáry zakládá útok od vlastní branky.

42.

Český tým vybojoval kotouč u mantinelu a opět se osvobozuje.

43.

Jeřábek míří na trestnou lavici za podražení. Bělorusko bude hrát 10 vteřin přesilovku 5 na 3.

43.

Plekanec vyhrál buly a Gudas vyhazuje přes všechny čáry! Voráček už skáče na led, český tým je ve čtyřech.

44.

Češi dobře brání modrou čáru a nedovolují soupeři usadit se v jejich pásmu.

44.

Další úspěšné vyhození českého mužstva.

44.

Lisovec neudržel nervy na uzdě a mimo hru zbytečně atakoval Zohornu. Rozhodčí Lisovce posílá na trestnou lavici, 15 sekund se bude hrát ve čtyřech mužích, poté začne česká přesilovka.

45.

Začíná česká přesilová hra, Voráček se natlačil s pukem před brankoviště a přihrával puk Kovářovi, ten kotouč však minul.

45.

Voráček vypálil z levé strany, Lalande jeho střelu vyráží betonem!

45.

Rozhodčí pro postavení útočícího hráče v brankoviště vykazuje hru do středního pásma.

46.

Česko je zpět v pásmu soupeře. Červenka měl dvě dobré možnosti, nejdříve pálil mimo. Po chvíli ho z dobré pozice vychytal Lalande!

46.

Řepík z mezikruží kotouč příklepem netrefil, Bělorusko je kompletní.

47.

Češi jsou aktivní a tlačí svého soupeře. Lalande musel předvést další zákrok proti střele Birnera.

47.

Bělorusko bylo pod velkým tlakem a vyhodilo na zakázané uvolnění. Hokejisté Běloruska už navíc byli dlouho na ledě a nemohou vystřídat. Vhazuje se před Lalandem.

47.

Bělorusko dokázalo přerušit hru, bylo to ale jen za cenu porušení pravidel. Lisovec u mantinelu zalehl puk, nechtěl hrát a dostal dvě minuty za zdržování hry.

48.

Voráčkova střela od pravého kruhu byla nepřesná. Češi udrželi pásmo a pokračují v přesilovkovém tlaku.

48.

Česko vede 4:1! Češi sehráli početní převahu velice dobře, Bělorusové byli na ledě už hodně dlouho a českému tlaku neodolali. Voráček předložil kotouč na modrou čáru, odkud Šimek propálil vše, co mu stálo v cestě!

49.

Gudas tvrdým hitem srazil k ledu jednoho z Bělorusů. Češi se ženou dopředu za další brankou.

50.

Česko vede 5:1! A je to už o čtyři branky! David Pastrňák sice svůj samostaný únik neproměnil, poté ale kotouč pohotově do běloruské branky dorazil kapitán Voráček!

50.

Voráček pátým gólem vyhnal Lalanda z branky, do běloruského brankoviště se staví Karnauchov.

51.

Český tým je na koni a podniká jeden nebezpečný útočný výpad za druhým.

52.

Po delší době si sáhl na puk Francouz, ten ale jen utlumil v rukavici běloruské nahození a přerušuje hru.

53.

Děmkov nyní dostal od české obrany hodně prostoru a ocitl se v nájezdu sám před Francouzem! Český brankář vytáhl svůj nejtěžší zákrok v utkání! Bude se ale vylučovat.

53.

Potrestán je nakonec hráč Běloruska Volkov za sekání.

53.

Voráček vybídl přesnou křižnou přihrávkou k zakončení Pastrňáka, ten ale z první odkrytou branku Běloruska netrefil!

54.

Přečíslení Česka se snažil proměnit Pastrňák sám, svou střelou švihem ale jen trefil rameno Karnauchova!

54.

Česko usazeno v útočném pásmu, rána Plekance k brance Běloruska neprošla.

55.

Bělorusové vyhazují přes všechny čáry. Jeřábek rozehrává od vlastní branky, mezitím skáže Volkov z trestné lavice zpět na led.

56.

Následuje hlužší pasáž, hra se odehrává ve středním pásmu.

57.

Řepík obkroužil běloruskou branku, Jeřábkovi ale posléze utekl kotouč do střední třetiny.

57.

Jeřábek nedovolil Stasovi vybruslit od mantinelu do šance. Český tým se dobře ubránil.

58.

Pastrňák zpoza branky hledal Voráčka, jeden z Bělorusů ale puk posunul mimo Voráčkův dosah.

58.

Bělorusko opět potrestáno menším trestem. Jevenko vyloučen za krosček.

58.

Češi se rychle po buly usadili v pásmu, ránu Šimka zneškodnil Karnauchov.

59.

Nový muž v běloruském brankovišti zasáhl přesně i po střele Kundrátka. Bělorusko se následně osvobozuje.

59.

Tato přesilová hra Česku prozatím příliš nevychází, Bělorusko opět vyhazuje přes všechny čáry.

60.

Z pravého kruhu vypálil bez přípravy Vrána, Karnauchov jeho střelu dobře viděl a přerušuje hru.

60.

Kempného ránu od modré strazil do středního pásma Stefanovič.

60.

Česko vede 6:1! Češi ještě v samotném závěru využívají přesilovou hru! Hanzl skvěle našel najetého Kempného, který tvrdou ranou pod horní tyč pečetí vysokou výhru Česka!

Utkání právě skončilo.

Češi zvládli roli favorita skvěle a třemi brankami ve třetí třetině nedali soupeři žádnou šanci zápas zdramatizovat.

Klid na hokejky dodala čtvrtá branka Šimka z 48. minuty, o chvíli později navíc dokončil Pastrňávu akci z dorážky Voráček.

V samotném závěru ještě vysokou výhru českého týmu pečetil přesnou ranou pod horní tyč z přesilovky Kempný.

Střely na branku ve třetí třetině: 17 - 2

Střely na branku celkem: 45 - 7

MS 2017, Česko-Bělorusko: Jakub Voráček
MS 2017, Česko-Bělorusko: Jakub Voráček | Foto: Michal Eger

Ode mne to je pro dnešek vše, děkuji za pozornost.