Že v posledním zápase o nic nejde? Výhra Čechům zajistí, že se vyhnou silnému Rusku

Adam Sušovský Adam Sušovský
16. 5. 2017 6:07
Rusko, Švédsko, nebo USA? I kdyby čeští hokejisté sebevíc chtěli, ani v posledním zápase skupiny mistrovství světa nemohou kalkulovat. O jejich soupeři pro čtvrtfinále dnes rozhodne osud, shoda výsledků a nic jiného. Jisté je jen jediné. Češi hrají v 16:15 se Švýcarskem, a pokud vyhrají, vyhnou se hvězdami nabité sborné. A to by bylo jistě fajn. Už jen proto, že by se tým nemusel na klíčový zápas čtvrtfinále stěhovat z Paříže do Kolína.
Hokejová reprezentace jde do posledního zápasu základní skupiny. Výhrou nad Švýcarskem si zajistí, že nebude hrát čtvrtfinále proti nabitému Rusku.
Hokejová reprezentace jde do posledního zápasu základní skupiny. Výhrou nad Švýcarskem si zajistí, že nebude hrát čtvrtfinále proti nabitému Rusku. | Foto: Michal Eger

Paříž (od našeho zpravodaje) - Trénink před posledním zápasem základní skupiny zpestřilo týmové focení. Upravit účes, hezky se usmát do kamery, zahlásit do toho nějaký ten fór. Když se daří, bývá to švanda.

Čeští hokejisté se o ni rozhodně nechtěli připravit, Radko Gudas s Janem Kovářem dokonce za hlasitého smíchu jezdili po ledě na židli. Mimo jiné je k tak dobré náladě vedl i fakt, že postup do čtvrtfinále byl už včera víceméně hotovou věcí. Takhle uvolněnou atmosféru už hezky brzy vystřídá napětí. 

Jde do tuhého. Právě v tuto chvíli turnaj začíná.

Až dosud se mistrovství světa bralo jako zábava. Bavili se fanoušci. A co si budeme povídat, samozřejmě i samotní hokejisté. Výlety na Eiffelovku, večeře v těch nejlepších francouzských restauracích, pak třeba ne úplně naplno odehraný zápas. Hráči si pobyt v Paříži uměli užít. To vše jim teď ale končí. Začíná ta největší dřina. Chyby nebo podcenění soupeře už se nebudou odpouštět. 

Úspěchu se podřizuje maximální koncentrace.

"Ještě jsme ani jednou nehráli celých šedesát minut tak, jak bychom si představovali," prohlásil na to konto asistent trenéra Jaroslav Špaček (celý rozhovor s ním čtěte ZDE). A právě proto trenéři důrazným proslovem nabádali hokejisty, aby to v dnešním závěrečném zápase skupiny proti Švýcarsku rozbalili naplno.

Vzhledem k postupu do čtvrtfinále už o nic nejde. Ten je jistý, to už je definitivní. Přesto může výsledek zápasu částečně pomoct k tomu, aby hokejisté ve čtvrtečním zápase sezony měli větší šanci uspět. A tím pádem hrát o víkendu také o medaile.

Vítězství jim třeba zaručí, že ve čtvrtfinále nenarazí na zatím velice suverénní Rusko. A taky větší pohodlí, protože by se nemuseli stěhovat do Kolína. "Ale to my vůbec neřešíme. Jestli chceme hrát o medaile, stejně bychom se do Německa o víkendu stěhovali, takže je to úplně jedno," řekl Špaček. 

Už nyní je bez ohledu na jiné výsledky jisté, že v pařížské skupině Češi neobsadí první místo. Okruh potenciálních soupeřů se tak zúžil na tři. A všechno to jsou hvězdami velice nabité týmy. Češi budou hrát proti Rusku, Švédsku nebo USA.

Vybírat si mezi nimi ale nejde. Ne proto, jak moc jsou všechny vyrovnané. Ale hlavně proto, jak zamotaný vývoj v pořadí obou skupin je a dnes ještě bude. Může se několikrát měnit, a to každým gólem.

Jistá je tedy jediná věc. Na sbornou čeští hokejisté narazí jen v případě, pokud dnešní zápas se Švýcarskem prohrají. A to navíc za splnění jedné ze dvou podmínek. Pokud zároveň Rusko prohraje v základní hrací době večerní zápas s Amerikou. Anebo pokud Rusko proti USA získá alespoň bod a Finové pak porazí v základní hrací době Kanadu.

Pustíme-li se do spekulací, je tedy mnohem pravděpodobnější, že Češi narazí na Švédsko nebo USA. Víc už se ale dopředu věštit nedá.

A právě proto nechtěl v pondělí v Paříži o čtvrtfinálovém soupeři nikdo nic slyšet. Češi se chtěli soustředit sami na sebe. Hlavní téma? Vlastní nedisciplína a série zbytečných vyloučení v posledním zápase s Francií. "Měli jsme k hráčům důrazný proslov," přiznal Špaček.

Do dnešní generálky na mistrovství světa každopádně trenéři v poli nijak nemění sestavu. Chytat ale bude Petr Mrázek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy