Že v posledním zápase o nic nejde? Výhra Čechům zajistí, že se vyhnou silnému Rusku

Adam Sušovský Adam Sušovský
16. 5. 2017 6:07
Rusko, Švédsko, nebo USA? I kdyby čeští hokejisté sebevíc chtěli, ani v posledním zápase skupiny mistrovství světa nemohou kalkulovat. O jejich soupeři pro čtvrtfinále dnes rozhodne osud, shoda výsledků a nic jiného. Jisté je jen jediné. Češi hrají v 16:15 se Švýcarskem, a pokud vyhrají, vyhnou se hvězdami nabité sborné. A to by bylo jistě fajn. Už jen proto, že by se tým nemusel na klíčový zápas čtvrtfinále stěhovat z Paříže do Kolína.
Hokejová reprezentace jde do posledního zápasu základní skupiny. Výhrou nad Švýcarskem si zajistí, že nebude hrát čtvrtfinále proti nabitému Rusku.
Hokejová reprezentace jde do posledního zápasu základní skupiny. Výhrou nad Švýcarskem si zajistí, že nebude hrát čtvrtfinále proti nabitému Rusku. | Foto: Michal Eger

Paříž (od našeho zpravodaje) - Trénink před posledním zápasem základní skupiny zpestřilo týmové focení. Upravit účes, hezky se usmát do kamery, zahlásit do toho nějaký ten fór. Když se daří, bývá to švanda.

Čeští hokejisté se o ni rozhodně nechtěli připravit, Radko Gudas s Janem Kovářem dokonce za hlasitého smíchu jezdili po ledě na židli. Mimo jiné je k tak dobré náladě vedl i fakt, že postup do čtvrtfinále byl už včera víceméně hotovou věcí. Takhle uvolněnou atmosféru už hezky brzy vystřídá napětí. 

Jde do tuhého. Právě v tuto chvíli turnaj začíná.

Až dosud se mistrovství světa bralo jako zábava. Bavili se fanoušci. A co si budeme povídat, samozřejmě i samotní hokejisté. Výlety na Eiffelovku, večeře v těch nejlepších francouzských restauracích, pak třeba ne úplně naplno odehraný zápas. Hráči si pobyt v Paříži uměli užít. To vše jim teď ale končí. Začíná ta největší dřina. Chyby nebo podcenění soupeře už se nebudou odpouštět. 

Úspěchu se podřizuje maximální koncentrace.

"Ještě jsme ani jednou nehráli celých šedesát minut tak, jak bychom si představovali," prohlásil na to konto asistent trenéra Jaroslav Špaček (celý rozhovor s ním čtěte ZDE). A právě proto trenéři důrazným proslovem nabádali hokejisty, aby to v dnešním závěrečném zápase skupiny proti Švýcarsku rozbalili naplno.

Vzhledem k postupu do čtvrtfinále už o nic nejde. Ten je jistý, to už je definitivní. Přesto může výsledek zápasu částečně pomoct k tomu, aby hokejisté ve čtvrtečním zápase sezony měli větší šanci uspět. A tím pádem hrát o víkendu také o medaile.

Vítězství jim třeba zaručí, že ve čtvrtfinále nenarazí na zatím velice suverénní Rusko. A taky větší pohodlí, protože by se nemuseli stěhovat do Kolína. "Ale to my vůbec neřešíme. Jestli chceme hrát o medaile, stejně bychom se do Německa o víkendu stěhovali, takže je to úplně jedno," řekl Špaček. 

Už nyní je bez ohledu na jiné výsledky jisté, že v pařížské skupině Češi neobsadí první místo. Okruh potenciálních soupeřů se tak zúžil na tři. A všechno to jsou hvězdami velice nabité týmy. Češi budou hrát proti Rusku, Švédsku nebo USA.

Vybírat si mezi nimi ale nejde. Ne proto, jak moc jsou všechny vyrovnané. Ale hlavně proto, jak zamotaný vývoj v pořadí obou skupin je a dnes ještě bude. Může se několikrát měnit, a to každým gólem.

Jistá je tedy jediná věc. Na sbornou čeští hokejisté narazí jen v případě, pokud dnešní zápas se Švýcarskem prohrají. A to navíc za splnění jedné ze dvou podmínek. Pokud zároveň Rusko prohraje v základní hrací době večerní zápas s Amerikou. Anebo pokud Rusko proti USA získá alespoň bod a Finové pak porazí v základní hrací době Kanadu.

Pustíme-li se do spekulací, je tedy mnohem pravděpodobnější, že Češi narazí na Švédsko nebo USA. Víc už se ale dopředu věštit nedá.

A právě proto nechtěl v pondělí v Paříži o čtvrtfinálovém soupeři nikdo nic slyšet. Češi se chtěli soustředit sami na sebe. Hlavní téma? Vlastní nedisciplína a série zbytečných vyloučení v posledním zápase s Francií. "Měli jsme k hráčům důrazný proslov," přiznal Špaček.

Do dnešní generálky na mistrovství světa každopádně trenéři v poli nijak nemění sestavu. Chytat ale bude Petr Mrázek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy