Zátah na gang překupníků. Lístky na Kanadu stály 300 eur

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 5. 2015 19:28
Policie těsně před zápasem České republiky s Kanadou před O2 arenou zadržela 34 překupníků, byla to čtyři dny plánovaná akce na organizovanou skupinu cizinců.
Podívejte se na dva roky starou video reportáž Aktuálně.cz z mistrovství světa ve Stockholmu o skupině překupníků, kterou včera zadržela pražská policie před O2 arenou. | Video: Adam Sušovský

Praha - Pražská policie provedla během šampionátu v Praze první velkou akci proti organizované skupině překupníků se vstupenkami. Těsně před zápasem Česko - Kanada policisté přímo před O2 arenou zadrželi 34 osob převážně se zahraničními pasy.

V síti policistů uvízli jen dva Češi, a to mladý pár, který se snažil zbohatnout jen na dvou vstupenkách, které mu zbyly. Redaktorovi deníku Aktuálně.cz nabízela dvojice jen pár minut před velkou policejní razií jednu vstupenku za 300 eur (přibližně 8000 korun), což šestinásobně převyšuje její oficiální cenu.

Zátah policie v prostoru mezi východem z metra stanice Českomoravská a O2 arenou začal v 19 hodin a prováděli ho kriminalisté v civilu. Jakmile někdo vytáhl peníze nebo vstupenky, okamžitě mu sebrali pas a odvedli ho k plotu, kde zadržené hlídali policisté v uniformě. Poté byli všichni převezeni na policejní služebnu. Šlo o čtyři dny plánovanou akci.

Policie zátah připravovala čtyři dny

"Na začátku mistrovství světa pražští policisté monitorovali situaci a v pondělí v podvečer ta akce vyvrcholila tím, že kolegové z kriminálky provedli zátah. Zajistili 34 podezřelých osob, které skončily na místním oddělení," sdělil deníku Aktuálně.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Za poslední léta jde na hokejovém šampionátu o vůbec první takovou razii. Až dosud byla stejná skupina obchodníků před arénami po celé Evropě tolerována a policie jejím praktikám většinou naprosto beztrestně přihlížela.

Mezi skalními fanoušky, kteří hokejové šampionáty pravidelně objíždějí, jde o velmi dobře známou síť obchodníků, kteří si v nelegálním byznysu se vstupenkami na hokejový šampionát vytvořili monopol.

Černý trh před arénami ti stejní lidé řídili i na minulých šampionátech v celé Evropě, vyjma toho posledního v Minsku, kde by jejich obchod rozhodně netoleroval běloruský režim v čele s vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Mluví se o spolupráci s IIHF

Mezi fanoušky se také hovoří o tom, že tito překupníci mají úzkou vazbu buďto na vedení Mezinárodní hokejové federace IIHF, nebo na některého z hlavních partnerů šampionátů a ke vstupenkám se skupina dostává zadarmo. 

Tomu napovídá i případ z neděle, kdy jeden ze zadržených obchodníků redaktorovi Aktuálně.cz nabízel na zápas Kanada-Německo vstupenku, na které byla uvedená cena 1 koruna, a jak později deník Aktuálně.cz zjistil, jednalo se o lístek do sektoru blokovaného pro hrající týmy. 

Muž, který vstupenku nabízel, měl navíc na ruce náramek, který ho opravňoval ke vstupu do VIP prostor O2 areny. Za lístek chtěl nejprve tisíc korun, ale byl ochotný slevit i na "pětistovku".

Deník Aktuálně.cz fungování skupiny včera zadržených překupníků zmapoval ve video reportáži už před dvěma lety na mistrovství světa ve Stockholmu, kde černý trh s lístky pod vedením stejných lidí skvěle fungoval, i když obří hala Globen byla na drtivou většinu utkání prázdná.

Jak skutečně důmyslně promyšlený obchod s lístky funguje, jak se vyvolává uměle poptávka a zda se dá u překupníků sehnat vstupenka i pod cenou, se podívejte se ZDE nebo nahoře nad článkem v přiloženém videu.

Trestná činnost se prokazuje těžce

Podle Jana Daňka, tiskového mluvčího pražské policie, se teď ale bude trestná činnost skupině velmi těžce prokazovat. Žádný zákon nezakazuje vstupenky na ulici prodávat, překupníci se však na nich nesmí na úkor pořadatele akce obohacovat, což je však i po zajištění osob v podstatě neprokazatelné.

"Alespoň jim to takhle můžeme zkomplikovat," řekl Daněk. Překupníci totiž včera zaplatili především ušlým ziskem. Čistě teoreticky se dnes mohou před arénu postavit se vstupenkami znovu, Daněk ovšem naznačil, že se v takovém případě budou nejspíš razie opakovat.

"Osoby byly večer po výslechu a zajištění totožnosti propuštěny, nyní bude probíhat standardní přestupkové řízení. Je to přestupek proti majetku klasifikovaný jako podvod," uvedl mluvčí policie s tím, že u zadržených osob policie zajistila od dvou do šedesáti vstupenek.

"Objevili jsme během šampionátu i jeden případ, kdy si člověk před arénou koupil neplatnou vstupenku a o své peníze přišel, i proto bych chtěl touto cestou nabádat lidi, aby před arénou vstupenky od překupníků nekupovali."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 43 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 44 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy