Zátah na gang překupníků. Lístky na Kanadu stály 300 eur

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 5. 2015 19:28
Policie těsně před zápasem České republiky s Kanadou před O2 arenou zadržela 34 překupníků, byla to čtyři dny plánovaná akce na organizovanou skupinu cizinců.
Podívejte se na dva roky starou video reportáž Aktuálně.cz z mistrovství světa ve Stockholmu o skupině překupníků, kterou včera zadržela pražská policie před O2 arenou. | Video: Adam Sušovský

Praha - Pražská policie provedla během šampionátu v Praze první velkou akci proti organizované skupině překupníků se vstupenkami. Těsně před zápasem Česko - Kanada policisté přímo před O2 arenou zadrželi 34 osob převážně se zahraničními pasy.

V síti policistů uvízli jen dva Češi, a to mladý pár, který se snažil zbohatnout jen na dvou vstupenkách, které mu zbyly. Redaktorovi deníku Aktuálně.cz nabízela dvojice jen pár minut před velkou policejní razií jednu vstupenku za 300 eur (přibližně 8000 korun), což šestinásobně převyšuje její oficiální cenu.

Zátah policie v prostoru mezi východem z metra stanice Českomoravská a O2 arenou začal v 19 hodin a prováděli ho kriminalisté v civilu. Jakmile někdo vytáhl peníze nebo vstupenky, okamžitě mu sebrali pas a odvedli ho k plotu, kde zadržené hlídali policisté v uniformě. Poté byli všichni převezeni na policejní služebnu. Šlo o čtyři dny plánovanou akci.

Policie zátah připravovala čtyři dny

"Na začátku mistrovství světa pražští policisté monitorovali situaci a v pondělí v podvečer ta akce vyvrcholila tím, že kolegové z kriminálky provedli zátah. Zajistili 34 podezřelých osob, které skončily na místním oddělení," sdělil deníku Aktuálně.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Za poslední léta jde na hokejovém šampionátu o vůbec první takovou razii. Až dosud byla stejná skupina obchodníků před arénami po celé Evropě tolerována a policie jejím praktikám většinou naprosto beztrestně přihlížela.

Mezi skalními fanoušky, kteří hokejové šampionáty pravidelně objíždějí, jde o velmi dobře známou síť obchodníků, kteří si v nelegálním byznysu se vstupenkami na hokejový šampionát vytvořili monopol.

Černý trh před arénami ti stejní lidé řídili i na minulých šampionátech v celé Evropě, vyjma toho posledního v Minsku, kde by jejich obchod rozhodně netoleroval běloruský režim v čele s vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Mluví se o spolupráci s IIHF

Mezi fanoušky se také hovoří o tom, že tito překupníci mají úzkou vazbu buďto na vedení Mezinárodní hokejové federace IIHF, nebo na některého z hlavních partnerů šampionátů a ke vstupenkám se skupina dostává zadarmo. 

Tomu napovídá i případ z neděle, kdy jeden ze zadržených obchodníků redaktorovi Aktuálně.cz nabízel na zápas Kanada-Německo vstupenku, na které byla uvedená cena 1 koruna, a jak později deník Aktuálně.cz zjistil, jednalo se o lístek do sektoru blokovaného pro hrající týmy. 

Muž, který vstupenku nabízel, měl navíc na ruce náramek, který ho opravňoval ke vstupu do VIP prostor O2 areny. Za lístek chtěl nejprve tisíc korun, ale byl ochotný slevit i na "pětistovku".

Deník Aktuálně.cz fungování skupiny včera zadržených překupníků zmapoval ve video reportáži už před dvěma lety na mistrovství světa ve Stockholmu, kde černý trh s lístky pod vedením stejných lidí skvěle fungoval, i když obří hala Globen byla na drtivou většinu utkání prázdná.

Jak skutečně důmyslně promyšlený obchod s lístky funguje, jak se vyvolává uměle poptávka a zda se dá u překupníků sehnat vstupenka i pod cenou, se podívejte se ZDE nebo nahoře nad článkem v přiloženém videu.

Trestná činnost se prokazuje těžce

Podle Jana Daňka, tiskového mluvčího pražské policie, se teď ale bude trestná činnost skupině velmi těžce prokazovat. Žádný zákon nezakazuje vstupenky na ulici prodávat, překupníci se však na nich nesmí na úkor pořadatele akce obohacovat, což je však i po zajištění osob v podstatě neprokazatelné.

"Alespoň jim to takhle můžeme zkomplikovat," řekl Daněk. Překupníci totiž včera zaplatili především ušlým ziskem. Čistě teoreticky se dnes mohou před arénu postavit se vstupenkami znovu, Daněk ovšem naznačil, že se v takovém případě budou nejspíš razie opakovat.

"Osoby byly večer po výslechu a zajištění totožnosti propuštěny, nyní bude probíhat standardní přestupkové řízení. Je to přestupek proti majetku klasifikovaný jako podvod," uvedl mluvčí policie s tím, že u zadržených osob policie zajistila od dvou do šedesáti vstupenek.

"Objevili jsme během šampionátu i jeden případ, kdy si člověk před arénou koupil neplatnou vstupenku a o své peníze přišel, i proto bych chtěl touto cestou nabádat lidi, aby před arénou vstupenky od překupníků nekupovali."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy