Zábava není všechno, v české hře zůstávají negativa. Pastrňák a Krejčí tým rozhodně nerozklíží

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2018 6:11
Češi odehráli na mistrovství světa další utkání, kterým museli pobavit všechny fanoušky. V zápase proti Švýcarům se strhla gólová přestřelka, diváci si užili tvrdých střetů a dramatických okamžiků. Svěřenci Josefa Jandače měli štěstí, ale pořádně hazardovali. Chyb je pořád příliš moc. A musí se jich urychleně zbavit.
Čeští hokejisté včetně Jaškina svou hrou v Dánsku baví. Ale nedostatků je pořád dost. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Češi a Švýcaři předvedli v Dánsku nevšední podívanou. Jejich utkání bývají obvykle tuhým bojem, v němž se každý gól počítá skoro za dva. Tenhle zápas byl jiný. Důležité dva body z něj po osmibrankové přestřelce a následných nájezdech vytěžil český tým a výrazně se přiblížil čtvrtfinálové jistotě.

Mužstvo okolo Romana Červenky hrálo od úvodu nervózně. V první třetině nastřádalo dvanáct trestných minut a těžce dobývalo švýcarskou hráz. Ani Pavel Francouz nepůsobil zrovna jistě, v závěru úvodní části vyhodil puk do hlediště a zkraje druhé inkasoval v oslabení gól na 1:2.

A pak už se to sypalo. Jako by oba týmy uspořádaly den otevřených dveří. Jen se pojďte, milí útočníci, podívat k nám přímo do kuchyně. Během šesti minut a 56 sekund padlo pět branek, Češi se dostali ze skóre 1:3 a 2:4, znovu byli na dostřel. Opět ukázali obrovskou vůli.

Po brance Michala Řepíka na 4:4 už se ze hry neurodilo, gól nenabídla ani strhující třetí třetina a sparťanský útočník rozhodl v nájezdech. Konec dobrý, všechno dobré? Tak jednoduché to není. Češi sice získali oproti Švýcarům a Slovákům výhodu, ale ve hře zůstalo pořád spoustu rezerv.

Zejména v první polovině zápasu česká obrana hořela. Doslova byla v troskách. Nedařilo se nikomu, Švýcaři pronikali před bránu bez odporu a také na brankovišti měli až trestuhodně mnoho místa. A k tomu všemu ty fauly. 26 trestných minut, z toho plných dvanáct za hru vysokou holí.

Češi přitom vstupovali do zápasu s tím, že si chtějí dát na fauly pozor, aby se nedostávali pod tlak jako se Švédy. Místo toho tropili naprosto zbytečné nedovolené zákroky, žádné nouzovky. Jenže ani jindy precizní Švýcaři nebránili na sto procent a pomohli Čechům zpět do zápasu.

Chyby vyvažují nesmírnou bojovností

Zítra večer se český tým střetne s Ruskem, které na turnaji skórovalo už dvacetkrát a neinkasovalo ani jednou. Pokud Češi dopustí ve středním a obranném pásmu znovu takový vítr, budou mít s kombinacemi sborné velký problém. Lépe řečeno by v takovém případě nejspíš neměli šanci.

Na druhou stranu Češi dokázali, jak zdravý tým v Kodani mají. Potřetí se porvali s nepříznivým stavem a podruhé dokázali utkání otočit. Předvedli znovu emoce vyšponované na maximum a boj do posledního okamžiku.

Francouz po trochu slabším začátku zápasu zářil, ve třetí třetině chytal dokonale. Čtyři minuty před koncem chytil trestné střílení, v nájezdech pak nepustil ani gól. Na jeho výkonu postavili obětaví Češi vítězství.

K tomu přidejte zdařený návrat Martina Nečase, který hraje v obrovském laufu. Buldočí nasazení Radka Faksy, Andreje Nestrašila nebo Dmitrije Jaškina. Co ten svede soubojů. Občas to s agresivitou přežene, ale to patří k němu. Pro soupeře je příslovečnou "osinou v zadku". Chcete ho na své straně.

Každým zápasem roste dvacetiletý Filip Hronek. Byl to on, kdo se právě s Jaškinem ve druhé třetině pustil do Švýcarů pěstmi. Hronek složil k ledu jejich kapitána, o dvanáct let staršího Raphaela Díaze, který nesl porážku v ostré rozmíšce velmi těžce. Ne, mladý český tým se nebojí.

Hvězdy z Bostonu kabinu nerozdělí

V nejbližší době se k němu podle vyjádření trenéra Jandače navíc jistě připojí David Krejčí i David Pastrňák. Reprezentační kouč oznámil po úterním zápase se Švýcary, že s oběma útočníky počítá, přestože měli podle původní zprávy absolvovat výstupní zdravotní prohlídku až dnes.

Jakkoli ošemetný bývá příjezd hráčů NHL v průběhu šampionátu, v tomto případě musí jít pochybnosti stranou. Pastrňák je jednou z největších hvězd světového hokeje, v letošní sezoně uchvátil v zámoří ziskem sta bodů. Tlak si nepřipouští, chce se bavit hrou, do mladé party zapadne.

Krejčí se stal v Bostonu legendou. Zvedl nad hlavu Stanley Cup, vyzrál, v organizaci Medvědů odehrál už dvanáct sezon. To mluví za vše. Je to excelentní technik a ve dvaatřiceti letech zkušený borec. Doplní mentory Gudase, Plekance a Červenku. Okamžitě si získá respekt spoluhráčů.

Na osobní ambice se tady nehraje. Když vidíte projev týmu na ledě, musí vám to být jasné. Bostonské duo reprezentaci nerozklíží. Ani náhodou. Naopak její šance na medaili zvedne a upoutá pozornost celého světa.