Z MS do Chicaga? Kempný hraje výborně, říká Fischer. Statistiky to potvrzují

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 5. 2016 8:00
Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.
Michal Kempný v utkání proti Švýcarsku.
Michal Kempný v utkání proti Švýcarsku. | Foto: Michal Eger

Moskva (od našeho zpravodaje) – Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.

Poté, co Češi zakončili moskevskou skupinu výhrou nad Švýcarskem, dostal Kempný cenu pro nejlepšího hráče utkání. Přestože posbíral "jen" jednu asistenci, zaujal.

"Hrál čistě, byl jedním z nejlepších. Když se koukám na zápas, dělám si poznámky o každém hráči, kdykoliv se dotkne kotouče," prohlásil Jiří Fischer. Do Ruska vyrazil, aby sledoval hráče "svého" Detroitu, ale zajímá ho také český tým, kterému dělá skauta pro Světový pohár.

Fischer: Kempný hraje výborně

Na zářijovou akci v Torontu vyrazí i 25letý Kempný. Jeho zařazení do první části nominace mnohé překvapilo, ale trenéři o něm nepochybovali, byť v zámoří ho prakticky nikdo nezná.

Na světovém šampionátu zažívá první velkou akci. Dalo by se říct, že podstupuje zátěžovou zkoušku. Stěžejní roli v mladé obraně, kde zatím válí jen dva hokejisté s předchozími zkušenostmi z MS, každopádně zvládá víc než dobře.

Letmý pohled do statistik klame: 7 zápasů, 2 asistence. Nic světoborného. Kdo ale hru bývalého hráče brněnské Komety či Omsku pozorně sleduje, ví, že k nevytěžovanějším českým bekům nepatří náhodou. "Kempes tady hraje výborně. Za poslední dva roky odvedl úžasnou práci. Teď se to zužitkovává," podotýká Jiří Fischer.

Názor bývalého obránce potvrzují i statistiky, pokud se do nich ponoříte hlouběji. Kempný například vévodí českým zadákům v hodnocení +/- (7 kladných bodů) a v počtu střel (16).

S Kempným má tým často navrch

Zároveň vyčnívá i v takzvaných moderních statistikách. Vzývá je především zámořská NHL, ale k dispozici jsou – byť v neoficiální podobě – i pro mistrovství světa. Díky webovému projektu The Hockey Ninja.

Čísla ve zkratce naznačují, že Kempný je platný na obou stranách kluziště. Ať už má kotouč dostat z vlastní třetiny, nebo ho naopak vyvést do útočného pásma, vždy patří k nejúspěšnějším českým bekům. Konkrétně je druhý (oproti ostatním ale nemá tolik celkových pokusů).

Jasně první je ve statistice Corsi, která na základě počtu střel v podstatě měří, jak mužstvo dokáže protivníka zatlačit při rovném počtu hráčů. Když je na ledě Kempný, Češi často mají navrch.

Dostane nedraftovaný obránce šanci mezi hokejovou smetánkou za oceánem? "Tohle vůbec neřeším, soustředím se na náš tým, abychom byli úspěšní. O angažmá se rozhodnu až po sezoně," tvrdí Kempný.

Mnozí by ho za mořem rádi viděli. "Strašně moc mu fandím," neskrývá Fischer. Zároveň ale dodává, že jen podepsaný kontrakt pohádkovou budoucnost nezajistí: "Dostat se do NHL je jedna věc. Přežít v NHL čtyři až pět let, to je druhá věc." Sekáč se Simonem, kteří se pořád rvou o místo, by mohli vyprávět.

Kempný ve skupinové fázi MS:

Statistika Hodnota Pořadí mezi čes. beky
Body 2 (0+2) 3.
+/- +7 1.
Střely 16 1.
Corsi 68 % 1.
Úspěšnost vstupů do útočné třetiny 61 % 2.
Úspěšnost výstupů z vlastní třetiny 80 % 2.

Poznámka: Ve statistice Corsi není započítaný poslední zápas české reprezentace proti Švýcarsku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy