Z MS do Chicaga? Kempný hraje výborně, říká Fischer. Statistiky to potvrzují

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 5. 2016 8:00
Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.
Michal Kempný v utkání proti Švýcarsku.
Michal Kempný v utkání proti Švýcarsku. | Foto: Michal Eger

Moskva (od našeho zpravodaje) – Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.

Poté, co Češi zakončili moskevskou skupinu výhrou nad Švýcarskem, dostal Kempný cenu pro nejlepšího hráče utkání. Přestože posbíral "jen" jednu asistenci, zaujal.

"Hrál čistě, byl jedním z nejlepších. Když se koukám na zápas, dělám si poznámky o každém hráči, kdykoliv se dotkne kotouče," prohlásil Jiří Fischer. Do Ruska vyrazil, aby sledoval hráče "svého" Detroitu, ale zajímá ho také český tým, kterému dělá skauta pro Světový pohár.

Fischer: Kempný hraje výborně

Na zářijovou akci v Torontu vyrazí i 25letý Kempný. Jeho zařazení do první části nominace mnohé překvapilo, ale trenéři o něm nepochybovali, byť v zámoří ho prakticky nikdo nezná.

Na světovém šampionátu zažívá první velkou akci. Dalo by se říct, že podstupuje zátěžovou zkoušku. Stěžejní roli v mladé obraně, kde zatím válí jen dva hokejisté s předchozími zkušenostmi z MS, každopádně zvládá víc než dobře.

Letmý pohled do statistik klame: 7 zápasů, 2 asistence. Nic světoborného. Kdo ale hru bývalého hráče brněnské Komety či Omsku pozorně sleduje, ví, že k nevytěžovanějším českým bekům nepatří náhodou. "Kempes tady hraje výborně. Za poslední dva roky odvedl úžasnou práci. Teď se to zužitkovává," podotýká Jiří Fischer.

Názor bývalého obránce potvrzují i statistiky, pokud se do nich ponoříte hlouběji. Kempný například vévodí českým zadákům v hodnocení +/- (7 kladných bodů) a v počtu střel (16).

S Kempným má tým často navrch

Zároveň vyčnívá i v takzvaných moderních statistikách. Vzývá je především zámořská NHL, ale k dispozici jsou – byť v neoficiální podobě – i pro mistrovství světa. Díky webovému projektu The Hockey Ninja.

Čísla ve zkratce naznačují, že Kempný je platný na obou stranách kluziště. Ať už má kotouč dostat z vlastní třetiny, nebo ho naopak vyvést do útočného pásma, vždy patří k nejúspěšnějším českým bekům. Konkrétně je druhý (oproti ostatním ale nemá tolik celkových pokusů).

Jasně první je ve statistice Corsi, která na základě počtu střel v podstatě měří, jak mužstvo dokáže protivníka zatlačit při rovném počtu hráčů. Když je na ledě Kempný, Češi často mají navrch.

Dostane nedraftovaný obránce šanci mezi hokejovou smetánkou za oceánem? "Tohle vůbec neřeším, soustředím se na náš tým, abychom byli úspěšní. O angažmá se rozhodnu až po sezoně," tvrdí Kempný.

Mnozí by ho za mořem rádi viděli. "Strašně moc mu fandím," neskrývá Fischer. Zároveň ale dodává, že jen podepsaný kontrakt pohádkovou budoucnost nezajistí: "Dostat se do NHL je jedna věc. Přežít v NHL čtyři až pět let, to je druhá věc." Sekáč se Simonem, kteří se pořád rvou o místo, by mohli vyprávět.

Kempný ve skupinové fázi MS:

Statistika Hodnota Pořadí mezi čes. beky
Body 2 (0+2) 3.
+/- +7 1.
Střely 16 1.
Corsi 68 % 1.
Úspěšnost vstupů do útočné třetiny 61 % 2.
Úspěšnost výstupů z vlastní třetiny 80 % 2.

Poznámka: Ve statistice Corsi není započítaný poslední zápas české reprezentace proti Švýcarsku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy