reklama
 
 

Z MS do Chicaga? Kempný hraje výborně, říká Fischer. Statistiky to potvrzují

19. 5. 2016 8:00
Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Předloni Jiří Sekáč, loni Dominik Simon. Zamíří někdo z českých reprezentantů do zámořské NHL i po letošním mistrovství světa? Patrně největší šanci má stále Michal Kempný, po němž prý touží Chicago.

Poté, co Češi zakončili moskevskou skupinu výhrou nad Švýcarskem, dostal Kempný cenu pro nejlepšího hráče utkání. Přestože posbíral "jen" jednu asistenci, zaujal.

"Hrál čistě, byl jedním z nejlepších. Když se koukám na zápas, dělám si poznámky o každém hráči, kdykoliv se dotkne kotouče," prohlásil Jiří Fischer. Do Ruska vyrazil, aby sledoval hráče "svého" Detroitu, ale zajímá ho také český tým, kterému dělá skauta pro Světový pohár.

Fischer: Kempný hraje výborně

Na zářijovou akci v Torontu vyrazí i 25letý Kempný. Jeho zařazení do první části nominace mnohé překvapilo, ale trenéři o něm nepochybovali, byť v zámoří ho prakticky nikdo nezná.

Na světovém šampionátu zažívá první velkou akci. Dalo by se říct, že podstupuje zátěžovou zkoušku. Stěžejní roli v mladé obraně, kde zatím válí jen dva hokejisté s předchozími zkušenostmi z MS, každopádně zvládá víc než dobře.

Letmý pohled do statistik klame: 7 zápasů, 2 asistence. Nic světoborného. Kdo ale hru bývalého hráče brněnské Komety či Omsku pozorně sleduje, ví, že k nevytěžovanějším českým bekům nepatří náhodou. "Kempes tady hraje výborně. Za poslední dva roky odvedl úžasnou práci. Teď se to zužitkovává," podotýká Jiří Fischer.

Názor bývalého obránce potvrzují i statistiky, pokud se do nich ponoříte hlouběji. Kempný například vévodí českým zadákům v hodnocení +/- (7 kladných bodů) a v počtu střel (16).

S Kempným má tým často navrch

Zároveň vyčnívá i v takzvaných moderních statistikách. Vzývá je především zámořská NHL, ale k dispozici jsou – byť v neoficiální podobě – i pro mistrovství světa. Díky webovému projektu The Hockey Ninja.

Čísla ve zkratce naznačují, že Kempný je platný na obou stranách kluziště. Ať už má kotouč dostat z vlastní třetiny, nebo ho naopak vyvést do útočného pásma, vždy patří k nejúspěšnějším českým bekům. Konkrétně je druhý (oproti ostatním ale nemá tolik celkových pokusů).

Jasně první je ve statistice Corsi, která na základě počtu střel v podstatě měří, jak mužstvo dokáže protivníka zatlačit při rovném počtu hráčů. Když je na ledě Kempný, Češi často mají navrch.

Dostane nedraftovaný obránce šanci mezi hokejovou smetánkou za oceánem? "Tohle vůbec neřeším, soustředím se na náš tým, abychom byli úspěšní. O angažmá se rozhodnu až po sezoně," tvrdí Kempný.

Mnozí by ho za mořem rádi viděli. "Strašně moc mu fandím," neskrývá Fischer. Zároveň ale dodává, že jen podepsaný kontrakt pohádkovou budoucnost nezajistí: "Dostat se do NHL je jedna věc. Přežít v NHL čtyři až pět let, to je druhá věc." Sekáč se Simonem, kteří se pořád rvou o místo, by mohli vyprávět.

Kempný ve skupinové fázi MS:

Statistika Hodnota Pořadí mezi čes. beky
Body 2 (0+2) 3.
+/- +7 1.
Střely 16 1.
Corsi 68 % 1.
Úspěšnost vstupů do útočné třetiny 61 % 2.
Úspěšnost výstupů z vlastní třetiny 80 % 2.

Poznámka: Ve statistice Corsi není započítaný poslední zápas české reprezentace proti Švýcarsku.

autor: Daniel Poláček | 19. 5. 2016 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama