Vrbata ani bratři Michálkové na šampionát nepřijedou

Adam Sušovský Adam Sušovský
Aktualizováno 28. 4. 2015 20:45
Asistent Vladimíra Růžičky Jaroslav Špaček dnes novinářům oznámil, že český tým nové posily z NHL zatím nečeká.
Radim Vrbata
Radim Vrbata | Foto: Reuters

Praha - Žádná nová jména z NHL zatím nepotvrdili trenéři jako možné posily pro český tým na MS v Praze a Ostravě.

Trenérský tým nicméně v úterý vyloučil, že by na šampionátu mohli startovat útočník Vancouveru Canucks Radim Vrbata a obránce St. Louis Zbyněk Michálek. S Milanem Michálkem z Ottawy se štábu dlouho nedařilo spojit, nakonec se i on s ohledem na zdravotní problémy omluvil.

Ztráta Zbyňka Michálka je pro trenéry velká rána, Vladimír Růžička se již několikrát nechal slyšet, že o Michálka velmi stojí. A to zejména proto, že jak sám řekl, Čechy v defenzívě tlačí bota. 

Zbyněk Michálek se ale rozhodl vrátit za rodinou, která zůstala po jeho výměně na konci základní části do St. Louis ve Phoenixu.

Vrbata se omluvil, potřeboval více času

"On se z rodinných důvodů omluvil, navíc nemá ani smlouvu na příští sezonu. Takže nepřijede," potvrdil dnes Špaček. "Milana se ještě snažíme dohnat a čekáme na to, jak dopadne série Detroit - Tampa Bay."

Definitivně jasno je i o tom, že v Praze nebude startovat nejlepší český střelec v NHL Radim Vrbata. To už včera naznačil Růžička. Trenéři o něj měli velký zájem, nicméně sám hráč necítil, že by týmu mohl pomoct bez větší přípravy, protože je jedním z typu hráčů, kteří mají problémy s přechodem na velké evropské kluziště. 

"My jsme tak byli domluvení. Domluvili jsme se, že přijede, když nepostoupí s Vancouverem do play off, aby měl více času na přípravu. Teď říkal, že je dobitej a že má málo času na přípravu a zvykat si na velký led. Že na to potřebuje více času, tak se omluvil," řekl Špaček.

Sestava je téměř kompletní

Trenéři tak mohou pomalu uzavírat sestavu. Ve hře z NHL už je pouze pár jmen, pokud budou platit pondělní slova Vladimíra Růžičky, že nechce čekat na hráče, kteří vypadnou v NHL až ze druhého kola play off. 

V tuto chvíli přicházejí v úvahu pouze Češi ze série Tampa Bay - Detroit, kterou v noci na čtvrtek rozhodne poslední sedmý zápas. V případě vítězství favorizované Tampy budou trenéři volat Marku Židlickému. V případě, že postoupí jeho Red Wings, budou k dispozici Ondřej Palát a obránce Andrej Šustr. 

"Všem třem budeme chtít volat ještě dnes, před posledním sedmým zápasem, abychom věděli, s kým můžeme případně počítat a jestli nejsou zranění," upřesnil Špaček s tím, že zájem Češi budou mít nejspíš o všechny. 

Komplikace by mohla být jen v případě Marka Židlického, který stejně jako Zbyněk Michálek nemá smlouvu na příští sezonu. Židlický už ale takto dorazil například i na světový šampionát 2013 ve Švédsku, svaz tehdy za něj zaplatil pojistku.

I tak je však víceméně jisté, že do pátečního zápasu se Švédskem Češi nastoupí v současném složení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy