Češi smekají před střelcem Vránou. Toho uchvátila atmosféra: Ani se neslyšíme

jzp jzp
11. 5. 2019 7:00
První start na světovém šampionátu dospělých, první střídání, první střela a první gól. Jakub Vrána parádním výkonem proti Švédsku naznačil, že by mohl být střelcem, kterého Češi často marně hledají.
Česká radost v zápase se Švédskem na MS 2019: Jakub Vrána
Česká radost v zápase se Švédskem na MS 2019: Jakub Vrána | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Úřadující mistry světa nejdřív načal a později je dorazil. Vrána byl při triumfu 5:2 střelecky nejaktivnějším českým útočníkem a za necelých 13 minut na ledě dvakrát skóroval. Poprvé překvapivě, podruhé coby ryzí kanonýr.

"Všichni o něm víme, že je střelec," vykládal novinářům Dominik Kubalík. Druhý Vránův parťák ze třetí lajny Jan Kovář jen přitakával: "Jsme strašně rádi, že ho máme v týmu."

Křídelník Washingtonu do Bratislavy dorazil, přestože v play off NHL utrpěl menší zranění a nemá smlouvu na příští rok. Do přípravy vůbec nenaskočil. Přesto se blýskl hned v prvním ostrém střídání. Hbitou střelou z voleje překvapil Henrika Lundqvista.

"Kubalda (Kubalík, pozn. red.) mě dobře viděl. Hrozně těžko se tady říká o puk, protože hala je hlasitá. Těžko se slyšíme," komentoval 23letý útočník svou premiérovou trefu v reprezentačním áčku. "Snažil jsme se vypálit co nejrychleji. Někdy to štěstíčko potřebujete." 

Při trefě na 4:2 Vrána ukázal, proč letos za mořem nastřádal 47 bodů. Nabral úžasnou rychlost a trefil šibenici.

"Paráda, super zápas," smekl zkušený Michael Frolík, autor vítězné branky. "Je rychlý a ukázal, že tady bude platný. Doufám, že si zvýšil sebevědomí a odehraje dobrý turnaj."

Na jednom mistrovství světa už Vrána zazářil. Při stříbrné jízdě osmnáctky z roku 2014 vsítil osm gólů v sedmi kláních, čímž stanovil (stále nepřekonaný) český rekord.

Od té doby výkonnostně hodně vyrostl. Zhruba před rokem zdvihl nad hlavu Stanley Cup. Přesto byl z premiéry v reprezentačním áčku nervózní. "Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale po prvním střídání to ze mě spadlo," prohlásil. "Dát hned gól, to vašemu sebevědomí pomůže."

Vzhůru vyletělo sebevědomí celého mančaftu. "Zasloužili jsme si vyhrát," dodal Vrána.

Stejně jako ostatní v kabině si užívá takřka domácí atmosféru. Čeští příznivci v bratislavské hale jednoznačně přehlušili žluté ostrůvky Tre kronor. Byli tak hlasití, že nová gólová písnička Čechů, kterou vybral kapitán Jakub Voráček, pomalu nebyla slyšet. Pro doplnění: jde o skladbu Hoja Hou od Walda Gangu.

"Na ledě jsme se ani neslyšeli, což vám o atmosféře řekne hodně. Byla parádní," doplnil Vrána. "Lidé navíc koukají i doma, což nám dává hodně energie."

Nicméně euforie z pokoření mistrů světa už pomalu mizí, hned v sobotu večer narazí Říhovi svěřenci na nepříjemné Nory.

"Je to jen dobrý start," krotil Vrána emoce, načež dal najevo, že už by si nejraději dopřál zasloužený odpočinek: "Kolik že už je hodin? Musíme jít spát a připravit se na příští zápas."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy