Emoce po výměně běloruské vlajky. Vylučte zemi z MS, přisadil si Lukašenkův kritik

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 5. 2021 19:51
Starosta Rigy odstranil v ulicích dějiště mistrovství světa vlajku Běloruska a nahradil ji praporem, který používá protilukašenkovská opozice. Zatímco někteří by ještě přitvrdili, šéf světového hokeje René Fasel je zásadně proti.
Stržení oficiální vlajky Běloruska vyvolalo roztržku mezi rižským starostou a IIHF.
Stržení oficiální vlajky Běloruska vyvolalo roztržku mezi rižským starostou a IIHF. | Foto: Twitterový účet Edgarse Rinkevičse

Riga (od našeho zpravodaje) - Když běloruští hokejisté vyjdou v Rize ze svého hotelu, můžou místo své oficiální vlajky spatřit tu opoziční, tedy bílo-červeno-bílý prapor, který odkazuje na předsovětské časy a 90. léta.

Výměnu zorchestrovali rižský starosta Martinš Stakis a lotyšský ministr Edgars Rinkevičs, kteří tím reagovali na poslední dění v Bělorusku.

Stát v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, jehož poslední zvolení však řada států neuznává, v neděli odklonil letadlo společnosti Ryanair do Minsku a zatknul opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, který byl na palubě. Nyní novináři hrozí až 15 let vězení za "hromadné nepokoje".

Lukašenko na Stakisovu akci reagoval ostře, což nakonec vedlo k tomu, že obě země si vzájemně vyhostily všechny diplomaty.

Jelikož ale místa, kde došlo k výměně vlajky, odkazují na probíhající světový šampionát, vložil se do sporu i šéf světového hokeje Fasel.

"Vůbec se mi nelíbí, že turnaj slouží jako jeviště pro politiky. Starosta Rigy tohle všechno dělá kvůli vlastním politickým cílům. Za dva týdny jsou volby," prohlásil.

Faselova IIHF posléze přidala: "Akce běloruské vlády nesouvisí s hokejisty, kteří na tomhle turnaji hrají pod běloruskou vlajkou. Lotyšsko tyto hráče uvítalo jako hosty a jejich vlajka by neměla být odstraněna bez jejich souhlasu. Tohle je v přímém rozporu se sloganem hostitelské země, který zní: Vášeň. Žádné hranice."

Fasel rižského starostu zároveň vyzval, aby odstraněnou vlajku Běloruska vrátil zpátky mezi ostatní. Jinak ať stáhne i vlajky IIHF, která je podle švýcarského funkcionáře apolitickou organizací.

"Tím pádem si musíme vybrat stranu - lidi toužící po svobodě, nebo diktátora. Stáhneme tedy vlajky IIHF," reagoval starosta Stakis.

Někteří by nicméně zašli ještě dál než k odstraňování vlajek. Například bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves označil nedělní běloruskou akci jako státní terorismus a napsal: "IIHF může a měla by okamžitě vyloučit Bělorusko ze šampionátu v Rize. Tohle Lukašenka, diktátora se zálibou v hokeji, zabolí víc než cokoliv jiného."

Takový scénář však šéf lotyšského hokeje Aigars Kalvītis vyloučil. "V žádném případě. Všichni jsme členy stejné hokejové rodiny," prohlásil.

Letošní mistrovství se neprolíná s politikou poprvé. Původně měla část turnaje proběhnout v Minsku, který ale zaplavily masivní protesty proti zmanipulovaným prezidentským volbám. Někteří sponzoři následně dali najevo, že "Lukašenkův" šampionát podporovat nebudou.

IIHF nakonec Bělorusku spolupořadatelství odebrala, což zdůvodnila obavami o bezpečnost účastníků. Celý turnaj zamířil do Rigy, která musela improvizovat. Češi proto nastupují v aréně, která k hokeji normálně neslouží.

Mimochodem, na stadionech oficiální vlajka Běloruska stále visí a nic se na tom nezmění. Akce starosty Stakise se týkala "jen" ulic Rigy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy