Video způsobilo skandál i na MS hokejistek. Finky kvůli němu přišly o zlato

15. 4. 2019 12:10
Hokejistky Spojených států amerických jsou popáté za sebou a podeváté celkově mistryněmi světa. Ve finále šampionátu v Espoo porazily 2:1 po samostatných nájezdech domácí Finsko, které ve čtvrtfinále vyřadilo český tým. V průběhu prodloužení se přitom z titulu už radovaly finské hokejistky, jenže jejich branka nebyla po sporném verdiktu sudích uznána.
Elisa Holopainenová na MS hokejistek 2019
Elisa Holopainenová na MS hokejistek 2019 | Foto: ČTK

K inkriminované situaci došlo v čase 71:33 za stavu 1:1, kdy se z dorážky trefila Petra Nieminenová. Její branku ale nakonec rozhodčí po dlouhém rozhodování u videa odvolali.

Důvodem byl atak Jenni Hiirikoskiové na americkou brankářku Rigsbyovou, jíž měla finská hráčka bránit ve hře. Rigsbyová ale současně od rozhodčích dostala dvě minuty za podražení Finky.

Na sporný moment se podívejte zde:

V přesilovce a zbytku prodloužení už branka nepadla a v nájezdech pak za USA skórovaly Pankowská a Amanda Kesselová, sestra útočníka Pittsburghu Penguins Phila Kessela. Za Suomi dokázala překonat Rigsbyovou jen Minnamari Tuominenová. Pankowská, které byl připsán vítězný nájezd, také vstřelila jedinou branku svého týmu v normální hrací době.

Neuznaná branka pochopitelně vyvolala nevoli finských hokejistek i fanoušků v Espoo, kteří se už už radovali z prolomení dlouholeté nadvlády USA a Kanady na MS. Finští představitelé dokonce uvažovali o podání protestu, ovšem regule IIHF takový postup v případě verdiktu sudích vůbec neumožňují.

Podivný verdikt zaujal například i legendární kanadskou hokejistku Hayley Wickenhaiserovou, která na Twitter napsala, že "Tohle prostě byl gól".

Američanky se díky dalšímu titulu přiblížily na rozdíl jednoho zlata historickým rekordmankám z Kanady.

V duelu o 3. místo potvrdily roli favoritek Kanaďanky, které rozdrtily Rusko 7:0 a dosáhly na cenný kov i na 19. šampionátu. Po deseti zlatých a osmi stříbrných medailích získala nejúspěšnější země historie MS poprvé bronz.

Český tým obsadil v celkové klasifikaci šestou pozici.