Pastrňák s Krejčím už jsou na cestě. Zda nastoupí proti Rusku, záleží na nich. Chytat bude Rittich

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2018 20:51
David Pastrňák a David Krejčí prošli zdravotní prohlídkou a do Kodaně dorazí ve čtvrtek kolem deváté hodiny ráno.
David Pastrňák znovu obleče reprezentační dres
David Pastrňák znovu obleče reprezentační dres | Foto: Michal Eger

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Dvěma hvězdným posilám už nestojí nic v cestě, aby se připojily k českému hokejovému týmu na mistrovství světa. Útočníci David Pastrňák a David Krejčí úspěšně absolvovali v Bostonu výstupní prohlídku a nastoupí možná už ve čtvrtečním duelu s Ruskem.

"David Krejčí a David Pastrňák prošli zdravotními prohlídkami a pohovory s generálním manažerem (Donem Sweeneym), brzy odlétají a budou tady v Kodani zítra ráno kolem deváté hodiny," řekl generální manažer české reprezentace Jiří Fischer.

"Letí přes Amsterdam. Pokud tedy všechno půjde bez problémů na letišti a s přeletem přes Atlantik. Don Sweeney mi poslal oficiální zprávu, že jsou uvolnění, takže se moc těšíme," doplnil.

Právě Fischer má spojení se zámořím od počátku budování týmu na starosti. Včera také potvrdil, že Jakub Voráček naopak mužstvo nedoplní. Útočník Philadelphie účast na mistrovství nejprve odmítl, ale později se znovu začal zajímat o situaci.

"Ptal se v době, kdy Boston ještě hrál. Včera jsme spolu mluvili naposled. Říkal, že nebyl čtrnáct dní na ledě a že se na příjezd necítí. Takže nepřijede," poznamenal manažer.

Češi odehrají čtvrté utkání na šampionátu zítra od 20:15, Pastrňák a Krejčí by tak z časového hlediska měli start stihnout.  "Na letišti na ně bude čekat auto, které je okamžitě převeze do hotelu. Pokud stihnou ještě poradu, tak by se okamžitě zapojili do týmových aktivit. Očekávám, že budou i zítra na ledě na rozbruslení. Jak to bude se zápasem, to uvidíme až po příletu," uvedl Fischer s tím, že skákat z letadla přímo do zápasu není jednoduché. "Až přijedou, rozhodneme se spolu s nimi a trenéry," dodal.

Trenéři s jejich startem proto najisto nekalkulují. Asistent Jiří Kalous možnost nasazení bostonského dua nevyloučil, ale nepředpokládá její naplnění. "Uvidíme, jak se budou cítit. Třeba projeví přání hrát, ale teď je v plánu, že půjdeme na Rusy se stejnou sestavou jako proti Švýcarsku," řekl Kalous.

Přesto dozná složení sestavy několika změn. Český tým dodrží pravidelné střídání brankářů a proti Rusům nasadí do brány Davida Ritticha. "Líbil se nám proti Rusku na turnaji Euro Hockey Tour v Pardubicích, navíc ho soupeř nezná tak dobře jako Francouze," vysvětlil Kalous. Rittich chytal na šampionátu už v neděli se Švédy.

Drobné změny chystá trenérský štáb v obraně. "Malinko nám v zápase se Švýcary nepasovala dvojice Hronek a Šulák. Oba jsou dost ofenzivní, vyváží puky. Je možné, že to nějak prohodíme," podotkl Kalous. Aby byli obránci v dostatečném tempu, mělo by mužstvo začít se sedmi beky.

Pastrňák a Krejčí by měli hrát v jedné formaci, na post levého křídla k nim mají trenéři vytipované dva hráče. Kalous věří, že se obě posily rychle adaptují. "Jsou to hráči světové úrovně, není to tak dlouho, co byli na ledě. Bude jim stačit chvilka, aby do režimu naskočili zpět," uvedl.

První utkání na velkém turnaji proti Rusku čeká ruského rodáka Dmitrije Jaškina. Toho skóre sborné 20:0 po třech zápasech nestraší. "Podle mě tady zatím nehráli s pořádným soupeřem (Francie, Rakousko, Bělorusko). Doufám, že tím soupeřem budeme zítra my," řekl útočník.

Rusové půjdou do zápasu po dvou dnech volna, Češi mají dobu na relax o den kratší. "Mohlo by být fajn, že budeme rozehranější a konečně bychom chtěli začít lépe než v předchozích zápasech," podotkl Jaškin. Češi totiž na turnaji dosud nevedli, nikdy neskórovali jako první.

Před dnešními zápasy patřila českému týmu v tabulce čtvrtá příčka se čtyřmi body. "Zaplaťpánbůh za ně. Mohli jsme mít nula bodů. Jdeme na turnaji den po dni, dobře jsme potrénovali a zítra na to vlítneme. Určitě to bude dobrý zápas," slíbil rodák z Omsku a autor dvou českých branek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy